daktery

Cadru bun

Recommended Posts

ma intereseaza un cadru bun,nu ma intereseaza firma cat calitatea lui.

cadrul trebuie sa fie pt mtb(exclud cadrele de carbon pt ca sunt foarte slabe-parerea mea,nu trebuie sa-mi argumentati ca poate am o parere gresita.

ma intereseaza foarte mult un cadru de din otel si vreau sa stiu cine face cele mai bune cadre din otel

ca varianta alternativa daca nu gasesc,ceva de avarie ar fi cadru de alu 6061(pt ca e mult mai bun ca 7005)

nu ma intereseaza greutatea,ma intereseaza sa am incredere in el si sa-mi confere siguranta.

sper sa nu degenereze discutia in alta parte!

Si eu sunt pt Merida, eu am avut si Steppenwolf , un cadru f usor si lucrat intradevar foarte frumos, totul era perfect la acel cadru.O firma foarte buna este si Giant, cadrele hardtail XTC.Firme ar fii multe, poate astea sunt pareri personale.Succes!

am acum un cadreu steppenwolf,si da sunt multumit de el, dar mai vreau sa-mi fac o bicla

deci prietenii mei!!!!!!!!!

cadru VREAU sa fie din OTEL,nu cadre d-astea de duzina

Cauta pe la magazinele second hand un MTB vechi din otel.

Pe vremuri se faceau cadre mult mai solide dar si mai grele.

Acum nu prea se mai fac, sau se fac foarte scumpe, cum ai vazut in link-ul lui Ioioccc.

Cadrul recomandat de ioioccc este superb, am si eu cadru cu Tange Prestige, recomand cu caldura. Are o capacitate fantastica de a inghiti vibratiile. Va fi mai usor decat crezi, cel mult cat un cadru de Al. similar. Pretul este rezonabil tinand cont de calitate si calitati.

Pretul mi se pare chiar OK pentru un asemenea cadru, e 315 lire (echivalentul a 1400 lei). Sunt si mai ieftine, insa daktery spunea in primul post ca vrea un cadru bun, de calitate.

Pe mine in schimb a inceput sa ma munceasca gandul la acesta :) :

Lynskey Ridgeline 26 LT Titanium Frame - Satin | Buy Online | ChainReactionCycles.com

Frumoase rau alea de titan!

Singular Cycles - Bikes

De asemenea Salsa are cadre foarte interesante, dar cadrele de MTB cele mai apreciate (El Mariachi si Ala Carte)

nu sunt in productie momentan, apar noile modele in curând. Doar versiunile din titan sunt lansate, dar costă în jur de 1800 de euro.

Se găsesc la http://www.bike-components.de/index.php?cat=c445_MTB-Hardtail-Frames.html&sort=&XTCsid=b1c3134b8891a8736dbbe4f21c3b24b5&limit=&filter_id=7&order=

deja incepe sa mai semene cu ce am cerut.

va multumesc pt linkurile postate si daca cineva mai are o informatie va rog sa ne-o impartasiti si noua

si inca ceva,ati auzit vreodata de cadre de inox??

ms!

Am vazut doar acoperite cu un start din inox, probabil prin electroliza.

Chiar am avut o furca si niste jante.

Dar integral din inox nu cred sa fie, e un aliaj greu.

ati auzit vreodata de cadre de inox??

Am auzit(Columbus XCR și Reynolds 935), dar când am văzut prețurile au început să îmi țiuie urechile și de atunci nu mai aud așa de bine ;)

Prețurile pentru cadrele din oțel inoxidabil sunt mai mari decât la cadrele ”ieftine” din titan. Am văzut doar cadre de cursiere (Waterford, Cinelli, Dario Pegoretti etc.), dar prețurile sar bine de 2000 de euro pentru un cadru. Oțeluri bune și accesibile ar fi True Temper OX, Tange Prestige, Reynolds 853. Din câte am auzit țevile True Temper nu se mai fabrică (falimentul companiei producătoare), de aceea Salsa nu mai fabrică cadre cu țevi True Temper. Dintre cadrele lor doar Salsa Pistola mai are țevi True Temper, dar cred că mai au ceva rămășițe prin debara :D

Vis umed: http://www.cinelli-usa.com/frame_09xcr.html

Da, si eu am fost uimit si incantat cand l-am vazut.

Dar pretul e de-a dreptul nerusinat. Inoxul mai scump decat titanul?

un cadru de inox...care sa aiba 1600g este foarte scump

si mai ales ca inoxul este mult mai rezistent decat titanul,inoxul nu este casant,si preea mult mai bine socurile.

Se ia un cadrul de otel, se cromeaza dupa toate procedurile tehnologice !

Se ajunge la un cadru frumos care poate fi vopsit de un artist, se pun in evidenta mufele, furcile si urechile de prindere a rotilor care vor ramane cromate plus rezistenta otelului. bineinteles ca asta se face cu cadrele vechi mufate cu "dantelarii" care multe sunt ruguinite si proprietarii lor nu realizeaza valoarea lor actuala !