daktery

Cadru bun

Recommended Posts

Daca e de otel, da. La aluminiu urechea e separata pentru ca in cazul indoirii, ruperii, ar trebui aruncat si cadrul.

La aluminiu urechea e separata pentru ca in cazul indoirii, ruperii, ar trebui aruncat si cadrul.

Sunt o multime de cadre de aluminiu cu urechea pentru schimbator nedetasabila. E o mare problema daca se indoaie sau se strica filetul. Trebuie taiata urechea si montat un schimbator cu gheara, cu prindere pe ax.

Salsa tocmai a anunțat noile modele ale celor mai populare cadre ale lor (Ala Carte și El Mariachi): Blog-ul Salsa

Deși până acum visam la Vaya, văzând noua prindere a butucului spate am început să mă gândesc la un El Mariachi și un butuc Alfine cu 11 viteze.

Dar astea sunt planuri pentru un viitor ceva mai îndepărtat.

Un mic test cu noul El Mariachi prezentat de meșterul Guitar Ted.

o intrebare? e rezistent cadrul de inox in timp?mai ales la fileturi sau la ghidon?nu se indoaie usor?

multumesc pentru raspunsuri

Inoxul e mai dur decat un otel "ordinar" (otel-carbon de uz general).

Si daca analizezi un pic componenta aliajului ai sa observi ca ingredientele "speciale" sunt crom si deseori molibden, respectiv e p'aproape de otelurile consacrate in productia de cadre.

Restul depinde de constructor :)

am inteles,deci inseamna ca o cursiera cu cadru din inox are c-am aceeasi greutate ca una din otel

Poti detalia despre ce cursiera e vorba, mai exact ?

Nu de altceva, dar poate e un aliaj CrMo cu proprietati asemanatoare inoxului (ingredientele astea care cresc rezistenta la tensiune cresc de asemenea si rezistenta la coroziune).

Intreb asta pentru ca o cursiera de otel care se respecta foloseste tubulatura speciala, "trasa" ("butted"). Tuburile au peretele mai subtire la mijloc si mai gros pe capete, astfel incat sa aiba greutatea cat mai mica dar sa reziste imbinarile. Tuburile astea se prelucreaza special pentru productia de biciclete, in general din aliajele de calitate despre care vorbeam.

Sunt o multime de cadre de aluminiu cu urechea pentru schimbator nedetasabila. E o mare problema daca se indoaie sau se strica filetul. Trebuie taiata urechea si montat un schimbator cu gheara, cu prindere pe ax.

Asta am patit-o eu din pacate si mi-am cam "nenorocit" bicicleta. Se intampla in vara trecuta cand de la o creanga in padure, mi-a impins deraiorul in spite si mi l-a intors peste cap si mi-a indoit si urechea unde se prinde schimbatorul. Cu toate acestea inainte de faza cu creanga il mai strngeam din cand in cand fiindca aveam filetul cam dus.

...sa revin

Ajung acasa, dau schimbatorul jos si ma duc la cheia franceza sa indrept urechea care era indoita asa de tare ca aproape imi freca de pinionul acela mic. Am dat si roata jos sa pot prinde bine cu cheia , dau sa o aduc pe pozitie si se rupe urechea.

Cam atat i-a fost am incercat sa o sudez, dupa cateva pedale s-a rupt din nou. Am mai modelat umpic locul unde vine axul (mi s-a rupt chiar in zona de sus unde se reazama axul rotii).

Acum amerge...dar de la punctul de sudura care oricum l-am polizat si razpolizat, imi sta roata din spate inclinata spre dreapta. Daca ma uit atent din spate imi stau rotile in X.

Asadar cadrul de otel e miezul parerea mea, ca il poti modela mia usor daca se strica si eu nustiu, poate asa sunt eu cu mentalitatea asta, dar nu am incredere in Al, carbon sau alte materiale super-hecta usoare. Otelul e pentru mine pe primul loc.

O seara buna, am cam luat-o pe off-topic.... ;)

Este diferenta de cadru. ala din bundle e Inbred iar eu caut 456. Diferenta de 50 g + pt 456 dar e si cu 50% mai rigid.

Si am cam toate piesele (chiar mai bune din bundle....negustorie nu doresc sa fac...asa ca mai astept.

Daca aveti vreo parere despre cadru pro sau contra ...ca sa lamurim omu si sa nu mai deschidem alte subiecte (asta ca sa aflu eu).

N-am vrut sa mai deschid un topic nou doar pentru o intrebare. Asadar, am un prieten ce are un Cannondale Rush si intr-un loc s-a "mancat" din cadru din cauza conductei de la frana. Afecteaza chestia asta cu ceva? "Problema" arata exact ca in poza, se simte destul de adancit daca treci usor cu degetul peste partea aia.

• Upvote 1

Probabil conducta nu e rutata cum trebuie. Pune o bucata de banda adeziva groasa sub conducta in punctele de contact. Nu e nici o problema, dar strica aspectul, vopseaua se duce si metalul se poate coroda.

M-ar interesa un cadru de aluminiu de 17-18 cu raport calitate-pret destul de bun si o greutate undeva sub 1800g. Am vazut pe bikefun un Merida HFS pe la 1050 ron, ce alte optiuni as mai aveam?

Eventual mai pot astepta o vreme daca se anunta ceva modele din 2012.

AICI zice ca are 1800 g cadrul pyxis de 18". Probabil e mai aproape de realitate.

Nu e acelasi cadru.

Eu am fost interesat de acest cadru dar nu am gasit decat cu auriu :o

Cadru Magellan Pyxis Team 2010

Cadru pentru XC si maraton

material full 7046 alu triple-butted

Prindere pt. frana disc

furca recomandat: 100mm cursa

Greutate: 1330 g (18")

http://www.kerobike....lypage.tpl.html

Interesant , foarte interesant

RaduB , adica varianta cea cu auriu care e pe site?

Nu cred ca sunt aceleasi cadre , unul este team altul doar Pyxis

Da, aceeasi. Acum nu mai stiu daca o mai au in stoc.

Luati legatura pe privat cu@bedstefan. El si-a cumparat un cadru Magellan Pyxis de curand. Stiu ca este foarte usor si pana in 1000 lei. Stefan o sa va dea mai multe amanunte.

In general cadrele noi vin fara headset si colier de sa. Urechea e inclusa intotdeauna, eventual poti alege intre dropout-uri orizontale sau verticale (daca ai noroc primesti ambele).