daktery

Cadru bun

Recommended Posts

E un cadru din aliaj Allux SL (asa numesc baietii de la Giant aliajul 6011, format din 6061 in care adauga un procent neprecizat de cupru), si pretind ei ca e cu 18% mai rigid decat clasicul 6061.

http://www.giant-bicycles.com/en-gb/technology/aluxx/56/

Pacat ca nu are sudurile finisate estetic. Hibrida mea FCR4 din 2009 a venit cu cadru tot din Allux SL, intr-adevar rigid, si pe deasupra si frumos finisat (de fapt asta a contribuit decisiv la alegere, la vremea aia).  

Am tot cautat pe net, pana acum fara vreun rezultat: Pe ce site-uri se gasesc cadre Believe, Climb  etc. ( cadre 26 si 29 )?

Believe sunt la RCZ, e marca lor.

Adica.... cadrele pe care scrie RCZ sunt Believe ( rebranduite ) ? Sau gresesc?

RCZ vinde cadre marcă proprie sub două nume: Believe şi RCZ. În ultima vreme Believe au cam dispărut, dar unii dintre noi am apucat să le cumpărăm... Eu am unul din 2011, FS 100 de alu, şi mai sunt câteva pe forum.

Cadrele pe care scrie RCZ sunt RCZ, cele pe care scrie Believe sunt Believe. Sper că am lămurit confuzia.

E greu de spus care e originea cadrelor, Believe Carbone S-lite e identic cu Beone Raw, de exemplu (și ambele variante au fost disponibile pe RCZ la un moment dat).

• Upvote 1

cadrele rcz vin din sursa lor principala, sunt customizate de ei si au un contract permanent cu furnizorul.

believe e un brand pus de rcz pe mai multe cadre open mold, luate de la diversi alti producatori mari la reduceri/lichidari de stoc.

nici rcz nici believe nu sunt proiectate de firma europeana care le-a comandat, dar la cadrele rcz au un control mai mare asupra optiunilor gen headset, seatpost diameter, bottom bracket etc.

de altfel majoritatea producatorilor de azi nu au bani de R&D. in afara de cei mari la nivel cu Specy, Trek, Giant, Cannondale, majoritatea isi pun doar numele pe cadre proiectate sau copiate de o fabrica din china dupa matrite ale altor clienti. se practica si in alte industrii, gen electrocasnice mari... 90% din productia mondiala se face sub acelasi acoperis, sau in cel mai rau caz peste drum. brandurile difera doar prin eticheta, interfata... cine da banii de research beneficiaza de ceva discounturi, exclusivitati la anumite tehnologii pentru cativa ani, dar productia e aceeasi pt toata lumea.

• Upvote 2

Perfect. M-am lamurit! Multumesc.

Tot nu stiu unde se gasesc cadrele Climb.

Am inteles ideea. Intrebarea este de unde poti cumpara astfel de cadre nebranduite, sa zicem?

Am inteles ideea. Intrebarea este de unde poti cumpara astfel de cadre nebranduite, sa zicem?

E plin ebay-ul de ele.

Revin cu o intrebare... Nu sunt destul de experimentat in a gasi un cadru 26 cu geometrie race sau de genul. Nu ma intereseaza neaparat cadre de la firme "consacrate".

Sa zicem in jur de 250 euro sa fie pretul.

http://www.rczbikeshop.co.uk/uk/scapin-frame-kyoto-26-size-m-white-red-ky322.html#

Ce parere aveti despre asta?

Multumesc!

pare un model destul de vechi. la banii asta ar trebui sa accepte furca tapered, poate si x12 (desi la hardtail mai rar), sa aiba cablurile trase prin interior...

Un pic mai sus fata de bugetul tau ar fi whippet-ul, cadru din carbon, geometrie race, dar nu e tappered/gat conic si nici cablurile nu-s ascunse.

Nu stiu cum sta treaba cu cadrele astea de la dartmoor, dar o varianta ar fi dartmoor hornet, dar nu stiu cat de race e cadrul ala. Ei zic ca pe el se pot pune si roti de 27,5". Gat conic, ax de 12 pe spate, prindere pentru frana pe disc, cablurile la vedere :)

L.E.: in functie de furca poate deveni un cadru de xc/enduro/am..etc

Alte optiuni ar mai fi sa cauti prin piata de second hand de la noi un cadru in stare buna sau prin magazinele din Bucuresti carora le-au ramas pe stoc niste cadre race de 26".

Cadrul ala Scapin Kyoto este 2013. Am cumparat unu cu 191euro cu tot cu transport de pe RCZ. Am avut un coupon de 20% off.
Intradevar era de preferat sa fie tapered, sa aiba post mount si sa fie rutate intern cablurile. Dar la 190euro cred ca deja cer prea mult.

Vine cu ureche de schimbator, qr pt tija de sa si cuvete FSA.

Finisajul este impecabil. Singurul loc unde se vad sudurile este la BB. In rest sint slefuite si sint absolut sigur ca marea majoritate vor crede ca este de carbon.

Un pic mai sus fata de bugetul tau ar fi whippet-ul, cadru din carbon, geometrie race, dar nu e tappered/gat conic si nici cablurile nu-s ascunse.

Nu stiu cum sta treaba cu cadrele astea de la dartmoor, dar o varianta ar fi dartmoor hornet, dar nu stiu cat de race e cadrul ala. Ei zic ca pe el se pot pune si roti de 27,5". Gat conic, ax de 12 pe spate, prindere pentru frana pe disc, cablurile la vedere :)

L.E.: in functie de furca poate deveni un cadru de xc/enduro/am..etc

Alte optiuni ar mai fi sa cauti prin piata de second hand de la noi un cadru in stare buna sau prin magazinele din Bucuresti carora le-au ramas pe stoc niste cadre race de 26".

Hornet nu este cadru de XC, 2200gr este enorm.. Scapinul mai sus mentionat are 1450gr la marimea S (15.5")