robert89

Bara remorcare bicicleta

Recommended Posts

Vreau sa cumpar de la Decathlon Buc o bara de legatura intre 2 biciclete , cea din fata de 26 sau 28 si cea din spate de 20 . Am vazut la Decathlon acu citeva luni, costa 350ron si ar fi f potrivita pt ce imi tre mie . Cind e legata fetita din spate e in siguranta , adica pot merge cu ea prin oras si sa-i dau drumul in parc . Bara ridica de la pamint roata din fata a bicicletei mici si numai eu tin directia . Sper sa fie buna ... adica sa si faca asta ... stie cineva ceva ? un sfat va rog ? a ti mers sau vazut asa ceva ?

mai exista si alti producatori ?

Nu stiu ce sa zic de modul cum functioneaza bara dar eu unul nu as trage copilul in spatele bicicletei prin oras pentru nimic in lume. Cred ca este foarte periculos din cauza ca se poate ca un sofer sa nu realizeze ca mai si tractez ceva in spatele bicicletei (pe la noi de obicei biciletele nu tracteaza).

Daca totusi vrei sa mergi pe solutia asta neaparat sa montezi un stegulet inaltat portocaliu pe bicicleta mica, ca sa il aduci la nivelul normal de vizibilitate.

Mai exista si pericolul ca copilul sa se dezechilibreze si sa cada de pe bicicleta la o viteza mult mai mare decat este el obisnuit cu bicicleta lui mica. Chestia asta se poate intampla cand traversezi o intersectie sau intr-un viraj ceea ce poate fi foarte neplacut.

Eu zic sa faci o analiza risc/beneficiu inainte sa te duci sa cumperi bara de remorcare.

Da , ai dreptate, numai ca tot va trebui sa ajungem in parc ....si acum fara bara , mai mult sau mai putin, trebuie sa o las singura pe sosea . Bineinteles cu mine pe alta bicicleta la 2-3 m linga . Daca am avea bara , zic eu , ar fi mai in siguranta sau altfel zis , in mai putin pericol.

Ultimii 2 ani am mers impreuna pe aceeasi bicicleta , cu scaun special in spate si a fost f practic si frumos . Chiar si la citeva parade si CMR-uri.

dar mi-a fost furata .... mama lor de hoti ...

Cu bara pusa , din ce am vazut , bicicleta mica nu se inclina sau cade fara bicicleta mare , iar viteza nu o sa bag ...oricum mai incet decit merge ea singura pe bicicleta de 20...

Steag am cumparat deja .

Sper sa nu se intimple nimic rau ...

Merci de ginduri

Este bine ca ai luat stegulet pt ca este foarte important. Poate ar fi bine sa-i cumperi si o vesta reflectorizanta dinaia pt auto (nr cel mai mic, eventual ajustata putin) ca sa o poarte cat nu este in parc. Cu cat e mai vizibil cu atat e mai bine.

Tu stii cel mai bine pe ce drum o sa mergeti impreuna prin orash deci esti in masura cel mai bine sa evaluezi riscurile. Din ce spui inteleg ca copilul este destul de mare (are vreo 5 ani?) deci nu cred ca o sa fie probleme daca mergi cu viteza mica.

Daca zici ca alta alternativa mai buna nu ai, atunci cumpara bara de tractare, incearc-o si daca ceva nu-ti convine nu o mai folosesti ca nu e mare pierdere la cat costa... dar macar ai incercat (si apoi ne spui si noua dc este buna).

Distractie placuta cu copilul in parc. :))

Am vazut o pereche cu 3 copiii in Herastrau in Duminica de 6 decembrie 2009 toti pe 2 roti . 2 baieti 8-12 ani , mama ...iar tatal tragea la edec (la remorca ) de pe bicicleta lui ....o bicicleta de avea si rotile ajutatoare cu o fetita de vre-o 4 ani. Nu pareau romani...erau blonzi totzi si cu ochi albastrii.

In trafic (pe strada ) n-am vazut.

E una ca asta? Ca am vazut si alte tipuri. La viraje pare cam incomoda si greu de manevrat.

Exact asa ...dar era mai lunga bara de remorcare ca asta din film. Eu m-am oprit uimit sa ma uit ca nu mai vazusem niciodata asa ceva si din pacate nu mi-a venit idea sa-i fac o poza .

Ura . Am cumparat bara de la Decathlon cu 3 mil . A fost greu pina am montat-o dar acum e bine , adica abia la a 3 a iesire am invatat cum sa o reglez corespunzator . Fetita are 7 ani si bicicleta de 20 tot de la Decathlon . Initial am vrut sa o leg de bicicleta mea mare de 28 dar am legat-o de un mtb . Important e ca trebuie strinse suruburile f tare , altfel se inclina rau chiar si atunci cind mergi drept .

Am mers deocamdata cel mai mult de la Eroilor la Herastrau si inapoi . Se uitau dupa noi o gramada de oameni , iar le fiecare oprire vin 3 - 4 curiosi si intreaba tot felul de prostii . La inceput eram respectuos si incintat ... acum deja ma enerveaza si incerc sa opresc unde nu e nimeni sau ma fac ca ploua...

Dezavantaje : nu poti merge sau parca cu spatele decit f greu ,

daca nu e reglata ca lumea dai cu roata fata de la bici mica de pamint si te sperii ,

e greu de iesit - bagat in casa la et1 ...

Avantaje : se bucura copilul tare , mergi distante mai mari si mult mai repede decit cu 2 biciclete separate - cam 20km/h,

pot merge pe sosea cu fata legata cu bara si bicicleta din spate calca exact pe unde am calcat eu cu rotile ,

nu mai tre sa opresc la fiecare intersectie , bordura si sa o iau de mina ,

in parc desfac bara fara sa o demontez , o rabatez si ne plimbam amindoi independent ( eu singur nu mai ma plimb in parc de vreo 30 ani )

Nu e dificil la viraje daca ai cit de cit viteza si se manevreaza usor .Binenteles nu e ca si cum ai fi singur . Tre doar sa iei curbele mai larg .. ca la autobuze.

Am de gind sa ma duc la Baneasa . Am fost joi la CMR in Tineretului sa ma laud la ceva amici si abia acolo am aflat ca s-a schimbat locul . Era doar o bicicleta .

Deocamdata imi pare rau ca nu am luat-o mai demult , mai ales ca nu se poate tracta o bicicleta mai mare de 20 ...

ce i-as fi facut lu nevasta-mea ....

• Upvote 1

Ura . Am cumparat bara de la Decathlon cu 3 mil . A fost greu pina am montat-o dar acum e bine , adica abia la a 3 a iesire am invatat cum sa o reglez corespunzator . Fetita are 7 ani si bicicleta de 20 tot de la Decathlon . Initial am vrut sa o leg de bicicleta mea mare de 28 dar am legat-o de un mtb . Important e ca trebuie strinse suruburile f tare , altfel se inclina rau chiar si atunci cind mergi drept .

Am mers deocamdata cel mai mult de la Eroilor la Herastrau si inapoi . Se uitau dupa noi o gramada de oameni , iar le fiecare oprire vin 3 - 4 curiosi si intreaba tot felul de prostii . La inceput eram respectuos si incintat ... acum deja ma enerveaza si incerc sa opresc unde nu e nimeni sau ma fac ca ploua...

Dezavantaje : nu poti merge sau parca cu spatele decit f greu ,

daca nu e reglata ca lumea dai cu roata fata de la bici mica de pamint si te sperii ,

e greu de iesit - bagat in casa la et1 ...

Avantaje : se bucura copilul tare , mergi distante mai mari si mult mai repede decit cu 2 biciclete separate - cam 20km/h,

pot merge pe sosea cu fata legata cu bara si bicicleta din spate calca exact pe unde am calcat eu cu rotile ,

nu mai tre sa opresc la fiecare intersectie , bordura si sa o iau de mina ,

in parc desfac bara fara sa o demontez , o rabatez si ne plimbam amindoi independent ( eu singur nu mai ma plimb in parc de vreo 30 ani )

Nu e dificil la viraje daca ai cit de cit viteza si se manevreaza usor .Binenteles nu e ca si cum ai fi singur . Tre doar sa iei curbele mai larg .. ca la autobuze.

Am de gind sa ma duc la Baneasa . Am fost joi la CMR in Tineretului sa ma laud la ceva amici si abia acolo am aflat ca s-a schimbat locul . Era doar o bicicleta .

Deocamdata imi pare rau ca nu am luat-o mai demult , mai ales ca nu se poate tracta o bicicleta mai mare de 20 ...

ce i-as fi facut lu nevasta-mea ....

Salut Robert !

Ai putea sa pui niste poze cu bara respectiva ? Cred ca acelasi lucru imi trebuie si mie ...

V-as fi recunoascator si pentru alte solutii de a transporta un baietel de 6 ani care sa stea in saua lui, sa pedaleze pe distente mai mari.

Imagine postată

Asta nu se gaseste pe la noi dar se poate fabrica. Lucian sau E-1 se pot incumeta sa fabrice vreunul.

Imagine postată

Genul asta poti gasi pe la TCM sau oricum in Germania sigur.

Am avut asa ceva si mi se pare cel mai util si controlabil. Puradelul poate da la pedale sau nu, in functie de cat de lenes este. Imagine postată

Sunt unele modele care au avut probleme cu ungiurile la mecanismul pivot de prindere(dezaxate) dar daca este facut cum trebuie este foarte bun.

Si asa ceva se poate produce la o adica. Costi Urspe2roti stiu ca are si poate ti-l poate da de model.

Ala cu doua roti e foarte fain. Dar nu m-as incumeta, transmisia la puntea spate e cam dificil de realizat. In schimb modelul simplu, cu o roata, e jucarie, pot sa-l fac rapid dintr-o bicicleta normala cu roti de 20" sau de 24". Prinderea e simpla, am mai facut pentru un trailer cu doua roti.

Saraca femeie, se cam chinuie, cu doi puradei, plus roata moale si saua prea jos.

Eu am folosit o astfel de bara de remorcare pentru bicicleta juniorului meu de 16 inch si acum am montat-o pe cea de 20 inch. Consider ca e cea mai buna varianta pentru copii 4-6 ani. La roti de 20 inch e deja la limita, ridicarea rotii din fata nu e chiar suficienta, trebuie incercat ca sistemul ce se fixeaza pe bicicleta copilului sa fie dispus cit mai jo scu putinta, iar fixarea pe seaua bicicletei adultului sa fie cit mai sus.

Insa cuplul produs de inclinarea bicicletei copiluli este mare si trebuie compensat in consecinta de adult, trebuie sa fie sigur pe el si pe bicicleta lui.

Inrest e foarte bun, pt roti mai mici de 24 si pt copii mai usurei, trebuie semnalizat corespunzator copilul cu vesta fluorescenta si reflectorizanta pe intuneric, cu lumina la spatele bicicletei lui si trebuie avut grija sa nu tai virajele pe linga obstacole altfel proptesti bicicleta copilului care ia curba mai in scurt, de obstacol. Ca si cum ai conduce un tir cu semiremorca, pastrind proportiile.

Eu m-am impacat f bine cu sistemul, l-am cumparat din Decathlon Franta acum vreo 6 ani aprox, m-a costat cit o bicicleta mai buna (99 eur) dar m-am servit de el.

E foarte bun de exmplu sa duci sau sa iei copilul la si de la scoala cu bicicleta fara sa o lasi acolo, o tractezi goala inapoi acasa dupa ce lasi copilul si o remorchezi din nou spre scoala cind mergi s ail iei. Vreausa fac experienta asta cind se incalzeste afara.

Pina sa folsoesc aceasta baraam avut scaunel de bicicleta pe locul portbagajului, in spatele seii.

anul trecut, la cursa de la Azuga a fost un parinte cu un copil cu o astfel de bara. O sa incerc sa caut prin poze, sa ii iau numarul de concurs si sa ii dam un search dupa nume. Poate il gasim. Mi se pare ca are cont si aici, dar nu mai stiu ce nick are.

P.S. Acum am vazut ca sunt pozele cu bara un pic mai sus:)

Pai ideea era sa ne dea mai multe detalii despre sistemul pe care il foloseste el. Achizitie, folosinta, uzare, etc.

Eu inca nu am nevoie de asa ceva, dar mi-am adus aminte ca l-am vazut si junioara lui parea tare fericita! :)

Exista si un revers al medaliei...

Sa vezi smuls parul de pe cap si tavalit de nervi, ca vrea cu bici afara si dupa ce ca e frig respectiva lighioana este si racita si sub tratament...

Sa te tii cu scosul la vopsea...

O cunosti cumva pe fie-mea?

revenind: Nu mai stiu unde am vazut o chestie foaarte interesanta, un fel de "bara de tractare" a biciletei "lighioanei" cu bicicleta parintelui.

Nu stiu cum se numeste dispozitivul, era ca o bara care prindea si bloca furca de la bicla copilului, parca si ridica de la sol roata din fata a biclei copilului dar nu sunt sigur de asta.

Aveti cumva idee ce e, unde se poate gasi si mai ales: sfaturi daca e ok sa o folosesc cu fie-mea (4 ani -1 luna, merge momentan pe quattrocicleta (adica bicla cu 2 roti ajutatoare)

Multam

-----

[seb] Post mutat de aici.

Edited by Seb
Post mutat

O cunosti cumva pe fie-mea?

revenind: Nu mai stiu unde am vazut o chestie foaarte interesanta, un fel de "bara de tractare" a biciletei "lighioanei" cu bicicleta parintelui.

Nu stiu cum se numeste dispozitivul, era ca o bara care prindea si bloca furca de la bicla copilului, parca si ridica de la sol roata din fata a biclei copilului dar nu sunt sigur de asta.

Aveti cumva idee ce e, unde se poate gasi si mai ales: sfaturi daca e ok sa o folosesc cu fie-mea (4 ani -1 luna, merge momentan pe quattrocicleta (adica bicla cu 2 roti ajutatoare)

Multam

Intra pe site la SPORTXTEAM si gasesti acolo nr de contact,spui exact ce vrei ca stiu sigur ca au.E super ideea,numai sa ai pe unde sa mergi.Bafta.

Multam, acu intrebare: Bara aia de tractare se foloseste numai cu o bicileta care are pinionul/pinioanele spate pe clichet in asa fel incat roata sa se invarta dar pedalele nu, corect?

Pentru ca altfel ar insemna ca si fie-mea sa stea cu picioarele pe pedale in timp ce pedalez eu si mi-e tarsa sa nu ridice vreun picior si pedala sa i-l prinda.Corect?

la orice bicicleta se poate folosi sistemul.la cea cu clichet are avantajul de a-si potrivi pedalele rotind si invers pe cand la modelul cu torpedou poti roti doar in fata

Eu sint ala cu bara ce leaga o bici de 20 cu un MTB . Abia acum am revazut topicul ...vreo 2 ani am fost cu treaba .... 

Bara rosie de la Decathlon s-a comportat destul de bine si la Azuga si la Predeal si la Prima evadare , dar acum a crescut fata si vreau sa dau si bara si bicicleta , sau separat,  aprope gratis ....0728886973

post-1166-0-48166600-1366881583_thumb.jpg

post-1166-0-53902700-1366881594_thumb.jpg

post-1166-0-09865400-1366881604_thumb.jpg

Salut Robert, 

mai ai bara? zi un pret pe PM si poate facem business-ul . noi abia suntem la roti de 20' :)

br

Buna,

Mai are cineva vreo bara de remorcare de vanzare?

Multumesc!