Junior_46

Cursele zilei/saptamanii

Recommended Posts

Ma plictiseste cursa pana acum.Deabia astept partea finala.Junior multumesc dar gasisem deja.

Sami Sanchez castiga etapa regina din Vuelta al Pais Vasco. Daca nu era atacul lui Andy Schleck sa-i trezeasca la viata, aveam un final plictisitor. Si pacat de Horner, merita sa fie lider. Daca nu era Gesink, Valverde nu-i mai ajungea pe Sami si Chris

Ce cursa plictisitoare!Horner a fost foarte bun dar probabil ca nu a vrut Gesink ca el sa castige.Oricum dintre primii 4 nu cred ca va fi unul in top 10 in TdF.Valverde daca nu are bonificatii e vai de mama lui.

Sami Sanchez castiga etapa regina din Vuelta al Pais Vasco. Daca nu era atacul lui Andy Schleck sa-i trezeasca la viata, aveam un final plictisitor. Si pacat de Horner, merita sa fie lider. Daca nu era Gesink, Valverde nu-i mai ajungea pe Sami si Chris

Plictisitor final pentru o etapa ca asta.Si pot sa zic ca asta din cauza lui Valverde si ale lui Sanchez,dupa parerea mea in cursele in care participa ei nu prea este spectacol :)).Ma bucur ca l-am vazut din nou pe Andy atacand si este de inteles de ce a ramas in urma,este totusi prima lui cursa adevarata din acest an.Stie cineva cine este Peraud de care nu am mai auzit pana acum si s-a tinut de lideri pana spre finalu catararii.

nu stiu daca stiati dar prin noiembire anul trecut a avut loc cursa Amstel Curacao Race.La cursa au participat:Alberto Contador Andy Schleck Frank Schleck Edvald Boasson Hagen Mark Cavendish Karsten Kroon Thor Hushovd Gabriel Rasch Kenny van Hummel Lars boom Koos Moerenhout Jakob Fuglsang Johnny Hoogerland Jesus Hernandez (nu s-a participat pe echipe).Cursa este organizata de Amstel ca fiind un fel de cursa de vacanta,undeva pe o insula din Caraibe.Cursa se alearga de mai multi ani,acum a fost castigata de Contador,iar in 2008 de Andy Schleck.La cursa ciclistii participa cu tricourile castigate in Le tour,iar in rest ciclistii petrec impreuna timpul,la piscina,la plaja etc. Chiar F.Schleck si-a cerut sotia in casatorie acolo,Contador fiind primul care l-a felicitat

(cu toate ca de cand este cursa au participat si Bonnen,Vinokurov,Valverde;Lance nu a participat niciodata)

Welcome on the website of the Amstel Curaçao Race...

Vuelta al Pais Vasco 2010

Stage 1: Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne

Stage 2: Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne

Stage 3: Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini

Stage 4: Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel - Euskadi

Stage 5: Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha

Stage 6: Christopher Horner (USA) Team Radioshack

Final general classification:

1 Christopher Horner (USA) Team Radioshack 23:27:30

2 Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne 0:00:07

3 Beñat Intxausti (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:00:58

4 Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha 0:01:06

5 Jean-Christophe Peraud (Fra) Omega Pharma-Lotto 0:01:10

6 Marco Pinotti (Ita) Team HTC - Columbia 0:01:18

7 Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux 0:01:47

8 Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:01:58

9 Robert Gesink (Ned) Rabobank 0:01:59

10 Dries Devenyns (Bel) Quick Step 0:02:27

Points classification: Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne

Sprint classification: Christian Meier (Can) Garmin - Transitions

Mountains classification: Gonzalo Rabuñal (Spa) Xacobeo Galicia

Teams classification: Team HTC - Columbia

In turul Turciei ,GREIPEL face senzatie,castigand pana acum 2 etape ambele la sprint

In turul Turciei ,GREIPEL face senzatie,castigand pana acum 2 etape ambele la sprint

Prima etapa a fost un ITT de 6km.

Prima etapa a fost un ITT de 6km.

mda un fel de sprint ceva mai lung marca greipel:))oricum strasnic ciclist.

Greipel e un sprinter care daca nu ar fi la THR ar fi vai de mama lui.Pe Greipel il ajuta enorm trena tinuta de baieti aia de la THR.

Si a si urcat la general pe doi, la o secunda de estonianul Rein Taaramae de la Cofidis. Greipel a alunecat pe 3

Giovanni Visconti castiga si etapa 4 dupa o evadare in 6. Este noul lider din GC. Urmaritorii au venit la 2'46''.

Brabantse Pijl 2010

Final Results:

1 Sebastien Rosseler (Bel) Team Radioshack 4:45:07

2 Thomas De Gendt (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator

3 Jurgen Vandewalle (Bel) Quick Step

4 Paul Martens (Ger) Rabobank 0:00:43

5 Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto

6 Thomas Voeckler (Fra) Bbox Bouygues Telecom

7 Bjorn Leukemans (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:00:46

8 Greg Van Avermaet (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:00:57

9 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank

10 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Omega Pharma-Lotto

Edited by Junior_46

GREIPEL castiga din etapa 5 din turul TURCIEI.Senzationala trena dusa de COLUMBIA.Parca au motoare supersonice cand sunt la trena.Nimic nu le sta in cale.La final au fost si niste altercatii intre niste rutieri.

Igor Anton a castigat a treia etapa din Vuelta a Castilla y Leon cu final in catarare batandu-i cu 12 secunde pe Soler Contador si Mosquera

Mi se pare mie sau AC nu mai rupe muntii ca anu trecut.Exista doua variante:ori nu se forteaza ori nu mai e accelasi din le tour de anu trecut

Greipel castiga etapa a 6 din turul TURCIEI.Senzational sprint declansat la final de german care ia lasat in urma pe toti,intr-o etapa foarte grea cu multe catatarari.Visconti ramane lider

asa e,a fost in sfarsit o etapa thriller.era frumos daca castiga visconti dar n-a fost sa fie.

a si vreau sa zic ca turul turciei are un mare mare potential,ii prevad un viitor mare.o gramada de lume pe traseu(si nu,nu d-aia ca si chinezii de la olimpiada din 2008 luati cu forta si pusi sa aplaude),o transmisie absolut geniala chiar mai buna decat transmisii din giro sau vuelta.si peste toate,niste zone absolut de vis.eu deja mi-am propus pentru la anul sa vizitez regiunea si ar fi beton chiar in perioada asta asa pana nu vine armata de turisti.

cred ca turul turciei e cea mai buna propaganda turistica pe care am vazut-o vreodata la televizor.

a si vreau sa zic ca turul turciei are un mare mare potential,ii prevad un viitor mare.o gramada de lume pe traseu(si nu,nu d-aia ca si chinezii de la olimpiada din 2008 luati cu forta si pusi sa aplaude),o transmisie absolut geniala chiar mai buna decat transmisii din giro sau vuelta.si peste toate,niste zone absolut de vis.eu deja mi-am propus pentru la anul sa vizitez regiunea si ar fi beton chiar in perioada asta asa pana nu vine armata de turisti.

cred ca turul turciei e cea mai buna propaganda turistica pe care am vazut-o vreodata la televizor.

ai dreptate dupa parerea mea un tur al unei tari,face o reclama mai mare decat orice campanie Land Of Choice.Mai ales daca il prezinti cum prezinta turcii(ma refer ca la fiecare obiectiv sa bagi cate un video).Dar nu cred ca in urmatorii 10 ani se va organiza un tur in care sa vina macar G.Visconti la noi in tara