Junior_46

Cursele zilei/saptamanii

Recommended Posts

Turul Austriei etapa 1

1 Robert Hunter (RSA) Team RadioShack 3:16:34

2 Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling

3 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli

4 Simon Clarke (Aus) Pro Team Astana

5 Jens Keukeleire (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne

6 Jonas Aaen Jörgensen (Den) Saxo Bank Sungard

7 Robert Wagner (Ger) Leopard Trek

8 Roger Kluge (Ger) Skil - Shimano

9 Rene Weissinger (Ger) Team Vorarlberg

10 Daniel Schorn (Aut) Team Netapp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turul Austriei etapa 2(final in catarare)

Fredrik Kessiakoff (Swe) Pro Team Astana 3:50:11

2 Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team 0:01:14

3 Leopold Konig (Cze) Team NetApp 0:01:19

4 Carlos Sastre Candil (Spa) Geox-TMC 0:01:22

5 Thomas Rohregger (Aut) Leopard Trek 0:01:38

6 Chris Butler (USA) BMC Racing Team 0:01:53

7 Morris Possoni (Ita) Sky Procycling 0:02:01

8 Petr Ignatenko (Rus) Katusha Team 0:02:27

9 Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 0:02:39

10 Oliver Zaugg (Swi) Leopard Trek 0:02:40

11 Denis Menchov (Rus) Geox-TMC 0:02:59

GC

1 Fredrik Kessiakoff (Swe) Pro Team Astana 7:06:39

2 Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team 0:01:18

3 Leopold Konig (Cze) Team NetApp 0:01:25

4 Carlos Sastre Candil (Spa) Geox-TMC 0:01:32

5 Thomas Rohregger (Aut) Leopard Trek 0:01:44

6 Morris Possoni (Ita) Sky Procycling 0:02:11

7 Chris Butler (USA) BMC Racing Team 0:02:13

8 Petr Ignatenko (Rus) Katusha Team 0:02:37

9 Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli 0:02:49

10 Oliver Zaugg (Swi) Leopard Trek 0:02:50

11 Denis Menchov (Rus) Geox-TMC 0:03:09

Share this post


Link to post
Share on other sites

Despre Turul Ciclist al Sibiului sunt sanse sa aflam aici informatii de la cineva in cunostinta de cauza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca azi a fost prima etapa, un Contratimp pe echipe, castigat de ceva austrieci de la ARBO Wels Gourmetfein... Pe locul 2, ucraienienii de la ISD - Lampre si pe 3 tot niste ucraienieni de la Kolss Cycling Team. Dinamo a venit pe 17, iar cei de la Pro Cycling Geiger au venit pe 18...

Etapa de maine are 200 de km si incepe la Sibiu, cu finish la Avrig...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca azi a fost prima etapa, un Contratimp pe echipe, castigat de ceva austrieci de la ARBO Wels Gourmetfein... Pe locul 2, ucraienienii de la ISD - Lampre si pe 3 tot niste ucraienieni de la Kolss Cycling Team. Dinamo a venit pe 17, iar cei de la Pro Cycling Geiger au venit pe 18...

Etapa de maine are 200 de km si incepe la Sibiu, cu finish la Avrig...

Probabil ca a fost primul contratimp pe echipe facut de echipele romanesti si le-a fost greu sa obtina un rezultat bun.

Banuiesc ca pentru victoria finala se vor bate Koev sau Petrov de la Konya Turku,Christian Poos,campionul luxemburgului la TT si cate un om de la echipa austriaca si ISD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici nu stiu daca au avut echipament adecvat, sincer sa fiu...

Ucraienienii aia am inteles ca sunt rai ai naibii... Desi as vrea sa vad un roman in galben la final, nu stiu daca avem sanse...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Etapa 1 (ecartul e exprimat in minute,secunde si zecimi)

1ARBO WELS GOURMETFEIN 10'17''10

2 ISD - LAMPRE 10'17''54 00''44

3 KOLSS CYCLING TEAM 10'25''05 07''95

4 TEAM DIFFERDANGE 10'32''24 15''14

5 ORA HOTELS CARRERA 10'33''73 16''63

6 LOTTO BODYSOL PCW 10'34''18 17''08

7 SP TABLE WARE 10'42''13 25''03

8 MAZICON BUCURESTI 10'47''74 30''64

9 CENTRO REVISIONI CERONE 10'48''94 31''84

10 TUSNAD CYCLING TEAM 10'49''18 32''08

11 TC CHROBRY FELT GLOGOW 10'49''57 32''47

12 CUBE BALATON TEAM 10'51''07 33''97

13 KONYA TORKU SEKERSPOR - VIVELO 10'51''34 34''24

14 TEAM ROADSIGN - RSC COMMETS LUDWIGSBURG 10'52''77 35''67

15 SERBIAN NATIONAL TEAM 10'57''60 40''50

16 KTM - MURCIA 10'57''88 40''78

17 DINAMO BUCURESTI 10'58''22 41''12

18 PRO CYCLING GEIGER TEAM 11'02''27 45''17

19 AEGON CYCLING TEAM 11'09''62 52''52

20 PKD TZAR SIMEON 11'21''50 01'04''40

Mazicon,Tusnad,Dinamo si Geiger au pierdut mai putin de un minut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Etapa 1 (ecartul e exprimat in minute,secunde si zecimi)

1ARBO WELS GOURMETFEIN 10'17''10

2 ISD - LAMPRE 10'17''54 00''44

3 KOLSS CYCLING TEAM 10'25''05 07''95

4 TEAM DIFFERDANGE 10'32''24 15''14

5 ORA HOTELS CARRERA 10'33''73 16''63

6 LOTTO BODYSOL PCW 10'34''18 17''08

7 SP TABLE WARE 10'42''13 25''03

8 MAZICON BUCURESTI 10'47''74 30''64

9 CENTRO REVISIONI CERONE 10'48''94 31''84

10 TUSNAD CYCLING TEAM 10'49''18 32''08

11 TC CHROBRY FELT GLOGOW 10'49''57 32''47

12 CUBE BALATON TEAM 10'51''07 33''97

13 KONYA TORKU SEKERSPOR - VIVELO 10'51''34 34''24

14 TEAM ROADSIGN - RSC COMMETS LUDWIGSBURG 10'52''77 35''67

15 SERBIAN NATIONAL TEAM 10'57''60 40''50

16 KTM - MURCIA 10'57''88 40''78

17 DINAMO BUCURESTI 10'58''22 41''12

18 PRO CYCLING GEIGER TEAM 11'02''27 45''17

19 AEGON CYCLING TEAM 11'09''62 52''52

20 PKD TZAR SIMEON 11'21''50 01'04''40

Mazicon,Tusnad,Dinamo si Geiger au pierdut mai putin de un minut

ce as remarca eu este viteza de 61,84 km/h a TTT-ului.e adevarat ca primii 7,22 km au fost in coborare cu panta medie 1.1%,dar s-a mers intr-un ritm incredibil.pana la urma nu e turul frantei,ci turul sibiului,si nu vine vreun cancellara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dubla azi pt sky.in turul austriei,ian stannard a castigat la sprint dupa o evadare,invingandu-i pe smukulis si denifl. Fredrik Kessiakoff (Swe) Pro Team Astana ramane lider la general.

in paralel este si tour of qinghai lake.nu prea sunt nume sonore din ce m-am uitat,merita insa amintita vctoria de ieri a lui sacha modolo.singurul nume de rezonanta ar fi robert forster,care a luat si el etapa a 4-a,de alaltaieri.oricum,e pacat ca un om cu victorii in giro si vuelta a ajuns sa se bata la sprinturi in curse de mana a treia.tot pe acolo se afla si kirsipuu,dar saracul nu prea mai are forta sa sprinteze ca in vremurile bune.la 42 de ani e mai greu,dar si ciclistul meu favorit(johnny walker).

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Austria azi pe locul 5 a fost Eijssen.Eu zic ca o sa auzim multe despre el.El e noua speranta a belgienilor pentru clasamentul general in marile tururi peste 4-5 ani.La general Kessiakoff nu cred ca va mai avea probleme.

Ce a ajuns si Forster.Azi a fost batut de un ucrainean pe nume Metlushenko la sprint.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Austria azi pe locul 5 a fost Eijssen.Eu zic ca o sa auzim multe despre el.El e noua speranta a belgienilor pentru clasamentul general in marile tururi peste 4-5 ani.La general Kessiakoff nu cred ca va mai avea probleme.

Ce a ajuns si Forster.Azi a fost batut de un ucrainean pe nume Metlushenko la sprint.

acum sincer eijssen nu prea poate sa se bata la top 10.el e un fel de virenque,daca-ti pleaca in evadare de la inceputul unei etape montane poate ajunge la final primul.e un catarator bun,dar nu unul de top.in tour l'avenir 2010 a castigat pe col du beal dupa ce a atacat pe coborarea catararii precedente,dar la risoul a pierdut 3 minute.pe coborare e foarte bun,din ce am vazut e un fel de nibali sau vinokurov.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turul Sibiului-Etapa 2

1 47 UKR19900414 * VASYLIEV Maksym ISD UKR 04h41'23''

2 43 UKR19890722 * MARTYNENKO Oleksandr ISD UKR 04h41'23''

3 35 UKR19871030 KONONENKO Mikhaylo KLS UKR 04h41'23''

4 81 BEL19901016 * DEMOITIE Antoine PCW BEL 04h41'23''

5 7 LUX19771105 POOS Christian CCD LUX 04h41'23''

6 56 GRE19901107 * KARATZIOS GEORGIOS SPT GRE 04h41'23''

7 79 ARG19811025 RICHEZE Roberto Antonio OHT ARG 04h41'23''

8 57 GRE19800603 TAMOURIDIS Ioannis SPT GRE 04h41'23''

9 8 LUX19860304 HEYMANS Cyrille CCD LUX 04h41'23''

10 11 GER19880223 WEBER Sascha CCD GER 04h41'23''

11 24 ITA19870421 PICHETTA Ricardo CRC ITA 04h41'23''

12 1 SRB19830325 DER Zolt SRB SRB 04h41'23''

13 113 ROU19780322 CIOCAN Alexandru DIN ROU 04h41'23''

14 12 LTU19820401 KAUPAS Vytautas CCD LTU 04h41'23''

15 40 UKR19880705 GRYGORENKO Oleksander KLS UKR 04h41'23''

16 44 UKR19850417 PAKHTUSOV Anatoly ISD UKR 04h41'23''

17 45 UKR19800913 SHEYDYK Oleksander ISD UKR 04h41'23''

18 37 UKR19850103 GOMENIUK Volodymir KLS UKR 04h41'23''

19 41 UKR19830616 POPKOV Vitaly ISD UKR 04h41'23''

20 29 BUL19790831 KOEV Vladimir KTS BUL 04h41'23''

General

1 47 UKR19900414 VASYLIEV Maksym ISD UKR 04h51'30''

2 43 UKR19890722 MARTYNENKO Oleksandr ISD UKR 04h51'40'' 10''

3 44 UKR19850417 PAKHTUSOV Anatoly ISD UKR 04h51'40'' 10''

4 41 UKR19830616 POPKOV Vitaly ISD UKR 04h51'40'' 10''

5 45 UKR19800913 SHEYDYK Oleksander ISD UKR 04h51'40'' 10''

6 35 UKR19871030 KONONENKO Mikhaylo KLS UKR 04h51'44'' 14''

7 46 UKR19890127 TOPCHANYUK Artem ISD UKR 04h51'45'' 15''

8 12 LTU19820401 KAUPAS Vytautas CCD LTU 04h51'47'' 17''

9 40 UKR19880705 GRYGORENKO Oleksander KLS UKR 04h51'48'' 18''

10 137 AUT19900926 SOKOL Jan RAD AUT 04h51'48'' 18''

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turul Sibiului

Etapa a 3-a

1 Vladimir Koev (Bul) Konya Torku Sekerspor - Vivelo 3:54:04

2 Alessio Marchetti (Ita) Centro Revisioni Cerone 0:00:28

3 Oleksander Sheydyk (Ukr) ISD - Lampre 0:01:53

4 Ricardo Pichetta (Ita) Centro Revisioni Cerone 0:02:02

5 Sascha Weber (Ger) Team Differdange 0:02:08

6 Péter Simon (Hun) Ora Hotels Carrera 0:02:13

7 Artem Topchanyuk (Ukr) ISD - Lampre

8 Cédric Gaoua (Fra) Team Differdange 0:02:26

9 Christian Poos (Lux) Team Differdange 0:02:37

10 Roberto Antonio Richeze (Arg) Ora Hotels Carrera 0:02:58

GC

1 Vladimir Koev (Bul) Konya Torku Sekerspor - Vivelo 8:46:08

2 Alessio Marchetti (Ita) Centro Revisioni Cerone 0:00:39

3 Oleksander Sheydyk (Ukr) ISD - Lampre 0:01:25

4 Artem Topchanyuk (Ukr) ISD - Lampre 0:01:54

5 Sascha Weber (Ger) Team Differdange 0:01:59

6 Ricardo Pichetta (Ita) Centro Revisioni Cerone 0:02:09

7 Péter Simon (Hun) Ora Hotels Carrera 0:02:15

8 Christian Poos (Lux) Team Differdange 0:02:28

9 Roberto Antonio Richeze (Arg) Ora Hotels Carrera 0:02:50

10 Christoph Springer (Ger) SP Table Ware 0:03:30

Share this post


Link to post
Share on other sites

Contratimpul individual a fost castigat de luxemburghezul Christian Poos

Azi la Balea primul a ajuns Ricardo Zoidl. A parcurs cei 94 km in 2h39'55". Primul roman a fost Frunzeanu de la Pro Cycling Geiger la 4'55".

Bulgarului Vladimir Koev (Konya Torku Sekerspor – Vivelo)a castigat turul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gilbert mai castiga o clasica importanta dupa ce a atacat cu 3,7 km inainte de final.Van Avermaet arata bine.Sper sa mearga si mai bine in Vuelta.Ar putea castiga macar o etapa.De Purito nu mai zic nimic.

1.Gilbert

2.Barredo +12

3.Van Avermaet +14

4.Purito

5.Devenyns

6.Schleck

7.Uran

8.Zubeldia

9.Sanchez

10.Vanendert +50

Share this post


Link to post
Share on other sites

Peter Sagan castiga Turul Poloniei!

Inaintea ultimei etape era in urma lui Daniel Martin cu 3 secunde..in timpul acesteia reducand diferenta la doar 1 secunda dupa sprintul intermediar,dar la final terminand pe locul 2 in spatele neamtului Kittel(castigator a 4 etape din 7) se impune datorita bonificatiilor.....un tur interesant pana la urma,chiar daca nu foarte spectaculos ca traseu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Surpriza de proportii in Tour of Utah!!! Uitati-va doar la Top 3 ... Desi nu era anuntat in startlist, Janez Brajkovic participa in Tour of Utah ceea ce dupa mine inseamna ca vrea sa fie in forma maxima in Vuelta!

Results Prologue: Park City (ITT) 2km

1 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Gobernacion De Antioquia-Indeportes Antio 0:04:05.820

2 Francisco Mancebo Perez (Esp) Realcyclist.Com Cycling Team 0:00:01.960

3 Oscar Sevilla Ribera (Esp) Gobernacion De Antioquia-Indeportes Antio 0:00:04.340

4 Tejay Van Garderen (USA) HTC-Highroad 0:00:04.570

5 Thomas Danielson (USA) Team Garmin-Cervelo 0:00:06.580

6 Levi Leipheimer (USA) Team Radioshack 0:00:06.800

7 Christian Vandevelde (USA) Team Garmin-Cervelo 0:00:08.910

8 Jack Bauer (NZl) Endura Racing 0:00:09.570

9 Tyler Wren (USA) Jamis-Sutter Home 0:00:10.410

10 Cesar Augusto Grajales (Col) Realcyclist.Com Cycling Team 0:00:11.490

17 Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack 0:00:14.890

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tour of Utah 2011 Stage 1

1 Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies-OptumHealth 4:39:29

2 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Gobernacion De Antioquia-Indeportes Antioquia

3 Oscar Sevilla Ribera (Spa) Gobernacion De Antioquia-Indeportes Antioquia

4 Levi Leipheimer (USA) Team RadioShack

5 Janez Brajkovic (Slo) Team RadioShack

6 Paul Voss (Ger) Endura Racing 0:02:35

7 Rory Sutherland (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling

8 Chase Pinkham (USA) Bissell Pro Cycling

9 Maurizio Gorato (Ita) Geox-TMC

10 Flavio De Lune (Mex) Team Spidertech Powered By C10

General classification after stage 1

1 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Gobernacion De Antioquia-Indeportes Antioquia 4:43:28

2 Oscar Sevilla Ribera (Spa) Gobernacion De Antioquia-Indeportes Antioquia 0:00:07

3 Levi Leipheimer (USA) Team RadioShack 0:00:13

4 Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies-OptumHealth 0:00:18

5 Janez Brajkovic (Slo) Team RadioShack 0:00:21

6 Francisco Mancebo Perez (Spa) Realcyclist.Com Cycling Team 0:02:43

7 Tejay Van Garderen (USA) HTC-Highroad 0:02:46

8 Thomas Danielson (USA) Team Garmin-Cervelo 0:02:48

9 Christian Vandevelde (USA) Team Garmin-Cervelo 0:02:50

10 Jack Bauer (NZl) Endura Racing 0:02:51

Share this post


Link to post
Share on other sites

O mica rectificare, prologul din Tour of Utah a fost in catarare ... abia azi am vazut profilul prologului asa ca mirarea mea dispare :D

Etapa 2 Tour of Utah 2011:

1 Jack Bauer (NZl) Endura Racing 3:33:43

2 Elia Viviani (Ita) Liquigas-Cannondale

3 Jacob Keough (USA) United Healthcare Pro Cycling

4 Robert Forster (Ger) United Healthcare Pro Cycling

5 Danny Summerhill (USA) Team Garmin-Cervelo

6 Jeff Louder (USA) BMC Racing Team

7 Tommy Nankervis (Aus) Realcyclist.Com Cycling Team

8 Scott Thwaites (GBr) Endura Racing

9 Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Cannondale

10 Roman Van Uden (NZl) PureBlack Racing

General classification after stage 2

1 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Gobernacion De Antioquia-Indeportes Antio 8:17:11

2 Oscar Sevilla Ribera (Esp) Gobernacion De Antioquia-Indeportes Antio 0:00:07

3 Levi Leipheimer (USA) Team Radioshack 0:00:13

4 Jesse Anthony (USA) Kelly Benefit Strategies-Optumhealth 0:00:18

5 Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack 0:00:21

6 Francisco Mancebo Perez (Esp) Realcyclist.Com Cycling Team 0:02:43

7 Tejay Van Garderen (USA) HTC-Highroad 0:02:46

8 Thomas Danielson (USA) Team Garmin-Cervelo 0:02:48

9 Christian Vandevelde (USA) Team Garmin-Cervelo 0:02:50

10 Cesar Augusto Grajales (Col) Realcyclist.Com Cycling Team 0:02:53

Azi ITT de 14.5 km pe un circuit de formula 1 (din cate vad pe cyclingnews)

Share this post


Link to post
Share on other sites

O mica rectificare, prologul din Tour of Utah a fost in catarare ... abia azi am vazut profilul prologului asa ca mirarea mea dispare :D

Etapa 2 Tour of Utah 2011:

1 Jack Bauer (NZl) Endura Racing 3:33:43

N-am putut sa nu dau Quote la numele ciclistului..cine vizioneaza sau a vizionat serialul "24" stie despre ce este vorba :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eneco Tour, Stage 4, ITT 15km

1 Jesse Sergent (NZl) Team RadioShack 0:17:55

2 Alex Rasmussen (Den) HTC-Highroad 0:00:14

3 Jurgen Roelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:00:20

4 Vladimir Isaichev (Rus) Katusha Team 0:00:27

5 Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team

6 Jens Mouris (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:30

7 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank Cycling Team

8 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team

9 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling 0:00:32

10 Bert Grabsch (Ger) HTC-Highroad 0:00:34

General classification after stage 4

1 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling 13:49:06

2 Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto 0:00:12

3 David Millar (GBr) Team Garmin-Cervelo 0:00:18

4 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 0:00:27

5 Jos Van Emden (Ned) Rabobank Cycling Team 0:00:47

6 Joost Van Leijen (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:54

7 Dominique Cornu (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator 0:00:57

8 Dries Devenyns (Bel) Quickstep Cycling Team 0:00:58

9 Ben Hermans (Bel) Team RadioShack 0:00:59

10 Linus Gerdemann (Ger) Leopard Trek 0:01:03

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.