Junior_46

Cursele zilei/saptamanii

Recommended Posts

eu cred ca Scarponi si Basso sunt marii favoriti la victorie.apo ar veni Rujano,si restul cu sanse mai mult teoretice.

@razvan69:Lotto va merge bine,si anul trecut s-a pus intrebarea asta despre ei si s-au descurcat cel putin onorabil.si Fdj vor lua o etapa

FDJ e o echipa interesanta.Demare o sa sprinteze bine.Casar si el e bun.La Lotto inafara de De Greef echipa e foarte slaba.Bak nu o sa poata faca nimic nici macar in ITT fiindca inca nu e la 100%,iar Meersman nu prea are etapa pentru ei.

eu cred ca Scarponi si Basso sunt marii favoriti la victorie.apo ar veni Rujano,si restul cu sanse mai mult teoretice.

@razvan69:Lotto va merge bine,si anul trecut s-a pus intrebarea asta despre ei si s-au descurcat cel putin onorabil.si Fdj vor lua o etapa

Anul asta nu mai e Omega Pharma printre sponsori.Imi amintesc anul trecut in Giro,Bart De Clercq pe Montevergine,Lang care mergem singur in evadare cate 200 de km,rezultatul surprinzator din TTT.Nu stiu de ce,dar baietii de la Omega Pharma chiar imi pun niste semne de intrebare :))

S-a incheiat si Baby Giro. Dupa ce a facut senzatie in Turul Californiei, Josh Dobrowski a castigat si Baby Giro.

Etapa 4 final pe Terminilo:

1 Joseph Dombrowski (USA) United States 4:34:20

2 Fabio Aru (Ita) Team Palazzago 0:00:50

3 Ilnur Zakarin (Rus) Russia 0:00:55

4 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Hoppla'-Vega-Truck Italia-Vardano 0:01:14

5 Matteo Di Serafino (Ita) Vega Pref. Montappone 0:01:44

Etapa8 final pe Gavia:

1 Joseph Dombrowski (USA) United States 5:24:42

2 Fabio Aru (Ita) Team Palazzago 0:00:43

3 Matteo Di Serafino (Ita) Vega Pref. Montappone 0:02:55

4 Matteo Ciavatta (Ita) Monturano-Civitanova-Cascinare

5 Pierre Paolo Penasa (Ita) Zalf Euromobil Desiree Fior 0:03:20

General:

1 Joseph Dombrowski (USA) United States 34:41:11

2 Fabio Aru (Ita) Team Palazzago 0:00:25

3 Pierre Paolo Penasa (Ita) Zalf Euromobil Desiree Fior 0:01:10

4 Matteo Di Serafino (Ita) Vega Pref. Montappone 0:02:10

5 Matteo Ciavatta (Ita) Monturano-Civitanova-Cascinare 0:03:49

6 Edoardo Zardini (Ita) Team Colpack 0:05:12

7 Donato De Ieso (Ita) Vejus-Tmf-Idnamic-BH Bikes 0:05:36

8 Davide Formolo (Ita) Petroli Firenze-Cyclingteam 0:07:03

9 Ilnur Zakarin (Rus) Russia 0:07:07

10 Lorenzo Di Remigio (Ita) Aran - D'angelo & Antenucci-BLS 0:08:54

Etapa de pe Gavia n-am reusit s-o vad.Insa etapa de pe Monte Terminillo a fost superba.Atacul lui Dombrovski a fost ucigator.Nu s-a uitat o secunda in spate.Singura etapa in care americanul a suferit zdravan a fost cea cu Strade Bianche unde a pierdut o gramada de timp.Din fericire pentru el pe Gavia a fost cu o clasa peste toti.Numai Aru(care din august va rula pentru Astana) s-a putut tine de el.

Echipele americane se intereseaza din ce in ce mai mult de Dombrovski.Cea mai buna echipa pentru el cred ca ar fi Garmin.La BMC si RadioShack e cam greu sa razbeasca.N-are loc.

Pentru pasionatii de ciclism,nu uitati astazi ,a 104-a editie a celei mai importante clasice pe anul in curs ,Milano-San Remo, pe Eurosport ( nu stiu exact ora,dupa masa oricum ). Poate stie cineva ora exacta

Cateva imagini de anul trecut.

170milanosanremogara19.jpg

172milanosanremogara20.jpg

200pic266417178.jpg

Tom Bombonel urmat de Oscar Freire pe coborarea tehnica de la Le Manie

210pic266418864.jpg

Aceeasi coborare,Le Manie

215milanosanremogara32.jpg

Expresia lui spune totul. Varul Cavendish n-a avut o zi prea buna :)

240rtr2zhw7.jpg

In imagine,Cancellara,Gerrans si rechinul Nibali trag din greu pe Poggio pentru a se desprinde de pluton

270rtr2zhwo.jpg

Aproape toata munca pe spatele lui Fabian,ceilalti 2 profita din plin de motorasul elvetianului

300milanosanremogara59.jpg

Simon Gerrans il bate la sprint pe Cancellara dupa ce acesta a dus tot greul,in plan indepartat Vicenzo Nibali ( acum la Astana )

323rtr2zhtv.jpg

Podiumul Milano-San Remo 2012

1 Simon Gerrans

2 . Fabian Cancellara

3. Vicenzo Nibali

560pic266438573.jpg

Nu ratati cursa fiindca nici nu stiti ce pierdeti ! :)

• Upvote 4

Conform unui simplu search pe Google, cursa este azi de la 17:15 pe Eurosport ;)

• Upvote 3

Eu nu am fost in tura cu astia niciodata :)! Ia o gramada de timp sa se incarce pozele astea pe un net mai prost. Poate face vreun moderator curatenie, poate alt topic...

Aici e topic de anuntat ture

• Upvote 1

Conform unui simplu search pe Google, cursa este azi de la 17:15 pe Eurosport ;)

Sunt 55 de minute live pe Eurosport 2 incepand cu 15.30, apoi de la 17.15 finalul pe eur1

Am pierdut calatoria cu autocarul. Vreme execrabila.

Tare de tot cursa de astazi!

Tare si nu prea. Daca nu era ploaia cred ca s-ar fi mers mai tare,dar asa a fost ceva mai multa prudenta in pluton. Fabian a stat la cutie insa pentru ce ? Probabil n-a mai vrut sa traga pentru ceilalti...Acum a simtit si Sagan exact ce a simtit anul trecut Cancellara cand Gerrans a profitat de pe munca lui

Ce fata avea Sagan la sfarsit... :))

Germanul Gerald Ciolek (MTN - Qhubeka) a cîştigat Milano-Sanremo, cea mai mare performanţă a carierei, după ce i-a învins la sprint pe marele favorit, Peter Sagan (Cannondale), şi pe elveţianul Fabian Cancellara (RadioShack Leopard).

Eu nu am fost in tura cu astia niciodata :)! Ia o gramada de timp sa se incarce pozele astea pe un net mai prost. Poate face vreun moderator curatenie, poate alt topic...

Aici e topic de anuntat ture

sunt baieti care nu prea ies cu noi. :))

Cancellara castigator dupa o evadare pe catarare de vis.

Tot respectul!

Astazi avem Amstel Gold Race cu 33 de ascensiuni acumuland peste 4000 m diferenta de nivel intr-o cursa de 251 km

Astazi avem Amstel Gold Race cu 33 de ascensiuni acumuland peste 4000 m diferenta de nivel intr-o cursa de 251 km

La 16:00 pe Eurosport