Junior_46

Cursele zilei/saptamanii

Recommended Posts

Nimic despre Absa Cape Epic ? Pe site ul concursului scrie ca baietii de la Merida au castigat prologul, iar Sauser si colegul de abia cam pe 10 , la vreo 2 minute. Intre ei baietii de la Bulls, BMC, Scott si Topeak. 

rectificare, de la 15:30 Eurosport HD

Dar cum ai stiut? In momentul cand ai anuntat aici scria pe site ca va fi doar pe Eurosport Player ...

Dar cum ai stiut? In momentul cand ai anuntat aici scria pe site ca va fi doar pe Eurosport Player ...

de la Manolo Terzian (are cont pe un joc online pe care-l joc)

• Upvote 1

Nimic despre Absa Cape Epic ? Pe site ul concursului scrie ca baietii de la Merida au castigat prologul, iar Sauser si colegul de abia cam pe 10 , la vreo 2 minute. Intre ei baietii de la Bulls, BMC, Scott si Topeak. 

Trebuiau sa transmita livestream etapa de azi - prolog, dar nu au transmis nimic din cauze neelucidate de mine, nu au reusit sa transmita decat premierea.

Astazi avem live Turul Flandrei tot pe Eurosport HD.

Cel putin asa zice ghidul de la tv la mine.

Spectacol pe paine. Dupa multa lume, cursa cea mai spectaculoasa a anului.

• Upvote 1

Dupa multa lume, cursa cea mai spectaculoasa a anului

O clasica nu se compara cu nicio alta cursa, nici o catarare din TDF sau alt mare tur nu are farmecul unei clasice presarate cu sarea s piperul cilcismului, care dupa parerea mea sunt pavatele si urcarile (scurte, dar tari)

Eu unul sunt FAN declarat al clasicelor, nu-mi plac cursele care se termina la sprint, TT, TTT sau altele pe plat, mi se par anoste.

Astept si marile tururi in care sa vezi echipele mici, care fac evadarile un deliciu, cei de la caja rural in deosebi, cum prinde plutonul evadarea lor, cum pleaca altul in evadare si asta asigura tot spectacolul.

a inceput sau asa-mi pare mie:  http://sports-livezz.com/7/110/

Pe Eurosport HD incepand cu 14:15 LIVE.

Vedeti ca pe Eurosport normal va fi transmis fotbal.

Am reusit sa vad cursa, o parte pe canalul francez, o parte online, cu 3 siteuri deschise simultan pentru a preveni intreruperile si pe final pe RAI3. :)       m. eurosport.

1 Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma Quick Step 6:09:01

2 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano 0:00:20  

3 Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing  

4 Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling  

5 Zdenek Stybar (Cze) Omega Pharma Quick Step

6 Peter Sagan (Svk) Cannondale  

7 Geraint Thomas (GBr) Team Sky    

8 Sebastian Langeveld (Ned) Garmin Sharp  

9 Bradley Wiggins (GBr) Team Sky    

10 Tom Boonen (Bel) Omega Pharma Quick Step

În ultima perioadă am auzit numai Cancellara-n sus, Cancellara-n jos, încât acum am ajuns să sper că vor fi descalificați primii doi pentru dopaj sau altceva... :)

Dupa infrangerea catastrofala in RVV (o strategie de "shadowing" mai mult decat de preluare a initiativei), Omega si-a luat revansa si a facut spectacol in PR. O cursa de tinut minte, forta bruta (cancellara pe vremuri, vanavermaet in rvv) poate fi batuta de inteligenta (cancellara in RVV), iar inteligenta de munca echipei. De aceea avem un castigator care cu 10km inainte de final era intr-un grup urmaritor la 20-30s de cel fruntas (Sagan, Stybar, Cancellara, VanMarcke, Degenkolb) care n au colaborat ca sa nu-l lase pe neamt cu poarta goala.

Tot respectul pentru Bradley Wiggins, in ultimele decenii ii numeri pe citeva degete pe oamenii de general sau mai ales castigatorii de TdF care vin in cursa asta.

Ce etapa a putut sa fie azi in Criterium Dauphine ... froomey i-ar a dat vreo 4-5 sprinturi pe o catarare de hors-categorie ... Maine singura zi pentru sprinteri 

Spectaculos acest Dauphine, cu victorii din evadari, doua pentru Katusha, alta nesperata pentru Trek (Bakelandts) si una neverosimila pentru Astana (Westra). Astmul "dintodeauna" al lui Froome dar descoperit recent produce furori, e acuzat ca a "inhalat" si cand nu trebuia, in Turul Romandiei. 

De departe cea mai frumoasa cursa/etapa a anului. Daca in primele zile credeam ca vom vedea o defilare a lui Froome & co, la final acesta a terminat doar pe locul 12. Contador a revenit, cel putin pana azi, cand a pierdut tricoul galben pentru 27" in favoarea lui Andrew Talansky (Garmin Sharp).

http://www.youtube.com/watch?v=AQDBzCCLn5g

20140615242_BP2_4151-b.jpg

Stie careva siteuri de live streaming unde se poate urmari Tour de France?

Vor fi pe sportlemon.tv la sectiunea cycling si procyclinglive.com la sectiunea livestream si in multe alte locuri (astea mi-au venit acum in minte).

Pe 5 iulie (sambata) incepe Turul.

Wiggins este noul campion mondial la contratimp. Pauline Ferrand-Prevot este campioana mondiala pe sosea. Ambii sunt la prima performanta de acest gen, frantuzoaica este evident si foarte tanara (24).

Sa castige azi si Cancellara in premiera titlul mondial pe sosea? 

Echipa romanilor a abandonat, n-a terminat nici unul desi am avut 3 la start, ceea ce a fost un mare progres, tot atatia a avut si Elvetia de exemplu. La U23 mi se pare ca nici nu au mai luat startul, desi romanii comentau de zor pe canalul youtube ca-l vad pe Grosu in pluton. 

La contratimpul pe echipe a castigat BMC invingand Orica, Omega si Sky. Nu e o surpriza dar e totusi un invingator mai putin scontat.