Junior_46

Cursele zilei/saptamanii

Recommended Posts

Ma rog,daca voi il vedeti pe Menchov e parerea voastra.Richie Porte e adus anul asta de la o echipa italiana ca fiind un all-rounder si care a castigat mai multe curse anul trecut inclusiv TT-ul din Baby Giro si a fost al treilea la Campionatul Australian de TT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma rog,daca voi il vedeti pe Menchov e parerea voastra.Richie Porte e adus anul asta de la o echipa italiana ca fiind un all-rounder si care a castigat mai multe curse anul trecut inclusiv TT-ul din Baby Giro si a fost al treilea la Campionatul Australian de TT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Simon Spilak de la Lampre castiga etapa a 4-a din Turul Romandiei. Rogers ramane lider in GC urmat la 2s de Piti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai o porblema cu piti, lasa-ne frate am inteles ideea...

---------- Post added 2nd May 2010 at 23:00 ---------- Previous post was 1st May 2010 at 21:07 ----------

valverde castiga turul romandiei :). pt toti "fanii" lui de pe forum

vamos alejandro!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tour de Romandie 2010

Prologue: Marco Pinotti (Ita) Team HTC - Columbia

Stage 1: Peter Sagan (Svk) Liquigas-Doimo

Stage 2: Mark Cavendish (GBr) Team HTC - Columbia

Stage 3: Richie Porte (Aus) Team Saxo Bank

Stage 4: Simon Spilak (Slo) Lampre-Farnese Vini

Stage 5: Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne

Final General Classification:

1 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Caisse d'Epargne 17:37:55

2 Simon Spilak (Slo) Lampre-Farnese Vini 0:00:11

3 Denis Menchov (Rus) Rabobank 0:00:21

4 Michael Rogers (Aus) Team HTC - Columbia 0:00:35

5 Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha 0:00:42

6 Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack 0:00:52

7 Tiago Machado (Por) Team Radioshack 0:01:16

8 Marco Pinotti (Ita) Team HTC - Columbia 0:01:27

9 Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam 0:01:28

10 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:01:34

Mountains Classification: Thibaut Pinot (Fra) Française Des Jeux

Points Classification: Chad Beyer (USA) BMC Racing Team

Young Riders Classification: Simon Spilak (Slo) Lampre-Farnese Vini

Teams Classification: Team Radioshack

@stai linistit ca nu am nici o problema Alejandro Valverde Belmonte, da imi este sila sa ii scriu numele complet. cum lumea foloseste AC, sa folosesc si eu Piti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sagan a aparut iar printre primii.Va participa si in GIRO?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca va fi in niciun mare tur Sagan.Parca asa zisesera aia de la Liquigas in Paris-Nice.Sper sa fie in Vuelta macar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex Rasmussen de la Saxo Bank il bate la sprint pe Gerald Ciolek in prima etapa din Four Days of Dunkirk.

---------- Post added 8th May 2010 at 12:43 ---------- Previous post was 5th May 2010 at 18:50 ----------

Au fost anuntati participantii din turul californiei. RadioShack si Saxo Bank sunt cele mai puternice echipe.

http://www.cyclingnews.com/features/amgen-tour-of-california-start-list

Share this post


Link to post
Share on other sites

s-au anuntat participantii la Amagen Tour of California

Garmin-Transitions

Steven Cozza (USA)

Thomas Danielson (USA)

Ryder Hesjedal (CAN)

Robbie Hunter (RSA)

Thomas Peterson (USA)

Peter Stetina (USA)

Matthew Wilson (AUS)

David Zabriskie (USA)

Liquigas-Doimo

Francesco Bellotti (ITA)

Francesco Chicchi (ITA)

Davide Cimolai (ITA)

Manuel Quinziato (ITA)

Peter Sagan (SVK)

Ivan Santaromita (ITA)

Brian Vandborg (DEN)

Elia Viviani (ITA)

Quick Step

Carlos Barredo Llamazales (ESP)

Tom Boonen (BEL)

Kurt Hovelynck (BEL)

Kevin Hulsmans (BEL)

Nikolas Maes (BEL)

Andreas Stauff (GER)

Jurgen Van De Walle (BEL)

Maarten Wynants (BEL)

Rabobank

Lars Boom (NED)

Stef Clement (NED)

Steven Kruijswijk (NED)

Sebastian Langeveld (NED)

Thomas Leezer (NED)

Paul Martens (GER)

Grischa Niermann (GER)

Maarten Tjallingii (NED)

Team HTC-Columbia

Lars Ytting Bak (DEN)

Mark Cavendish (GBR)

Bernhard Eisel (AUT)

Tony Martin (GER)

Mark Renshaw (AUS)

Michael Rogers (AUS)

Hayden Roulston (NZL)

Tejay Van Garderen (USA)

Team RadioShack

Lance Armstrong (USA)

Janez Brajkovic (SLO)

Christopher Horner (USA)

Levi Leipheimer (USA)

Jason McCartney (USA)

Dmitriy Muravyev (KAZ)

Yaroslav Popovych (UKR)

José Luis Rubiera Vigil (ESP)

Team Saxo Bank

Matti Breschel (DEN)

Fabian Cancellara (SUI)

Jakob Fuglsang (DEN)

Juan José Haedo (ARG)

Stuart O'Grady (AUS)

Andy Schleck (LUX)

Andre Steensen (DEN)

Jens Voigt (GER)

BMC Racing Team

Chad Beyer (USA)

Marcus Burghart (GER)

Chris Butler (USA)

Mathias Frank (SUI)

George Hincapie (USA)

Alexander Kristoff (NOR)

Jackson Stewart (USA)

Simon Zahner (SUI)

Cervélo TestTeam

Theo Bos (NED)

Joao Correia (POR)

Philip Deignan (IRL)

Heinrich Haussler (GER)

Jeremy Hunt (GBR)

Brett Lancaster (AUS)

Oscar Pujol Munoz (ESP)

Dominique Rollin (CAN)

Bissell

Rob Britton (CAN)

Daniel Holloway (USA)

Andy Jacques-Maynes (USA)

Ben Jacques-Maynes (USA)

Peer Latham (NZL)

Paul Mach (USA)

Jeremy Vennell (NZL)

Kyle Wamsley (USA)

Fly V Australia

Jonathan Cantwell (AUS)

Jai Crawford (AUS)

Benjamin Day (AUS)

Charles Dionne (CAN)

Aaron Kemps (AUS)

Bernard Sulzberger (AUS)

Jay Robert Thomson (RSA)

Phil Zajicek (USA)

Jelly Belly Presented by Kenda

Jonathan Chordoff (USA)

William Dicknson (AUS)

Michael Friedman (USA)

Charles Bradley Huff (USA)

Jeremy Powers (USA)

Kiel Reijnen (USA)

Will Routley (CAN)

Bernard Van Ulden (USA)

Kelly Benefit Strategies

Ryan Anderson (CAN)

Jesse Anthony (USA)

Dan Bowman (USA)

Alex Candelario (USA)

Reid Mumford (USA)

Neil Shirley (USA)

David Veilleux (CAN)

Scott Zwizanski (USA)

SpiderTech Powered by Planet Energy

David Boily (CAN)

Guillaume Boivin (CAN)

Lucas Euser (USA)

Martin Gilbert (CAN)

Kevin Lacombe (CAN)

Bruno Langlois (CAN)

Francois Parisien (CAN)

Andrew Randell (CAN)

Team Type 1

Davide Frattini (ITA)

Ken Hanson (USA)

Aldo Ino Ilesic (SLO)

Christopher Jones (USA)

Valery Kobzarenko (UKR)

Javier Megias Leal (ESP)

Thomas Rabou (NED)

Scott Stewart (USA)

UnitedHealthcare Presented by Maxxis

Christopher Baldwin (USA)

Matthew Crane (USA)

Marc De Maar (NED)

Max Jenkins (USA)

Karl Menzies (AUS)

Andrew Pinfold (CAN)

Rory Sutherland (AUS)

Bradley White (USA)

HTC-Columbia,Saxo si Radioshack vin cu echipe foarte bune (T.Martin;Cavendish;Rogers;Renshaw;A.Schleck;Cancellara;Breschel;Voigt;Lance;Leipheimer;Popovich etc si mai vin si Boonen,Sagan;Boom;Haussler...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Four Days of Dunkirk 2010

Stage 1: Alex Rasmussen (Den) Team Saxo Bank

Stage 2: Danilo Napolitano (Ita) Team Katusha

Stage 3: Alex Rasmussen (Den) Team Saxo Bank

Stage 4: Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale

Stage 5: Benoit Vaugrenard (Fra) Française Des Jeux

Final General Classification:

1 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale 21:36:03

2 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Caisse d'Epargne 0:00:04

3 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne 0:00:17

4 Cédric Pineau (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:00:23

5 Gerald Ciolek (Ger) Team Milram 0:00:27

6 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:00:33

7 Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne 0:00:35

8 Mikhaylo Khalilov (Ukr) Team Katusha 0:00:38

9 Anthony Geslin (Fra) Française Des Jeux

10 Pierrick Fédrigo (Fra) Bbox Bouygues Telecom

Points classification: Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne

Mountains classification: Sep Vanmarcke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator

Best young rider classification: Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Caisse d'Epargne

Teams classification: Caisse d'Epargne

Edited by Junior_46

Share this post


Link to post
Share on other sites

Results Amgen Tour of California Stage 1:

1 Mark Cavendish (GBr) Team HTC-Columbia 4:04:46

2 Juan Jose Haedo (Arg) Team Saxo Bank

3 Alexander Kristoff (Nor) BMC Racing Team

4 Robert Hunter (RSA) Garmin-Transitions

5 Jonathan Cantwell (Aus) Fly V Australia

6 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team

7 Guillaume Boivin (Can) SpiderTech Powered by Planet Energy

8 Andreas Stauff (Ger) Quick Step

9 Nikolas Maes (Bel) Quick Step

10 Thomas Leezer (Ned) Rabobank Cycling Team

in ultimii 4 km au fost 2 cazaturi care au rupt plutonul ... Boonen si Haussler au venit cu intarziere de 0:02:38 dupa ce au cazut in ultimii km 4km

General Classification after Stage 1:

1 Mark Cavendish (GBr) Team HTC-Columbia 4:04:36

2 Juan Jose Haedo (Arg) Team Saxo Bank 0:00:04

3 Alexander Kristoff (Nor) BMC Racing Team 0:00:06

4 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank Cycling Team

5 Marc De Maar (Ned) Unitedhealthcare Presented by Maxxis 0:00:07

6 Chad Beyer (USA) BMC Racing Team

7 Paul Mach (USA) Bissell 0:00:08

8 Robert Hunter (RSA) Garmin-Transitions 0:00:10

9 Jonathan Cantwell (Aus) Fly V Australia

10 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo CAVENDISH.Sper ca si-a revenit dupa un start de sezon cam slabut

Share this post


Link to post
Share on other sites

am incercat si eu sa urmaresc cursa azi-noapte dar m-am lovit de comentariul domnului hugeanu.greu sa rezisti mai mult de 5 minute.

"da!"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai linistit ca nu esti singurul :)) Eu credeam ca va comenta Alex Hovco, mai ales ca nu l-am auzit in Giro, cand colo, ce sa vezi? Surprize surprize :)) Saracul Jan, el tot incerca sa dezvolte o idee, sa povesteasca dar nu ii iesea nimic. Nu stiu de ce se insista pe astfel de variante, cand s-a vazut ca sunt si alte solutii si cand stacheta a fost ridicata sus in trecut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Results Amgen Tour of California Stage 2

1 Brett Lancaster (Aus) Cervelo Test Team 4:38:48

2 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Doimo

3 Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team

4 Rory Sutherland (Aus) Unitedhealthcare Presented by Maxxis

5 Andre Steensen (Den) Team Saxo Bank

6 Francois Parisien (Can) SpiderTech Powered by Planet Energy

7 Levi Leipheimer (USA) Team Radioshack

8 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Transitions

9 Lars Ytting Bak (Den) Team HTC-Columbia

10 Michael Rogers (Aus) Team HTC-Columbia

General Classification after Stage 2

1 Brett Lancaster (Aus) Cervelo Test Team 8:43:24

2 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Doimo 0:00:04

3 Karl Menzies (Aus) Unitedhealthcare Presented by Maxxis

4 Lars Boom (Ned) Rabobank Cycling Team 0:00:06

5 Thomas Rabou (Ned) Team Type 1

6 Marc De Maar (Ned) Unitedhealthcare Presented by Maxxis 0:00:07

7 Paul Mach (USA) Bissell 0:00:08

8 Michael Rogers (Aus) Team HTC-Columbia 0:00:10

9 Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack

10 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Transitions

Share this post


Link to post
Share on other sites

Results Amgen Tour of California Stage 3:

1 David Zabriskie (USA) Garmin-Transitions 4:26:09

2 Michael Rogers (Aus) Team HTC-Columbia

3 Levi Leipheimer (USA) Team Radioshack

4 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Doimo 0:00:17

5 Rory Sutherland (Aus) Unitedhealthcare Presented by Maxxis

6 Heinrich Haussler (Ger) Cervelo Test Team

7 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank

8 Christopher Horner (USA) Team Radioshack

9 Francois Parisien (Can) SpiderTech Powered by Planet Energy

10 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Transitions

General Classification after Stage 3:

1 David Zabriskie (USA) Garmin-Transitions 13:09:33

2 Michael Rogers (Aus) Team HTC-Columbia 0:00:04

3 Levi Leipheimer (USA) Team Radioshack 0:00:06

4 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Doimo 0:00:21

5 Marc De Maar (Ned) Unitedhealthcare Presented by Maxxis 0:00:24

6 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Transitions 0:00:27

7 Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack

8 Rory Sutherland (Aus) Unitedhealthcare Presented by Maxxis

9 Peter Stetina (USA) Garmin-Transitions

10 Thomas Danielson (USA) Garmin-Transitions

11 Jose Luis Rubiera Vigil (Spa) Team Radioshack

12 Lance Armstrong (USA) Team Radioshack

13 Christopher Horner (USA) Team Radioshack

A fost o etapa nebuna, Leipheimer a atacat pe ultima catarare iar Zabriskie si Rogers s-au luat dupa el ... in varful catararii aveau avans de 1m30s fata de grupul urmaritor condus pe catarare de Lance Armstrong care ia incetinit cat a putut el :)) ... pe coborare au pierdut aproape tot avansul ... REMARCABIL de bine s-a tinut Peter Sagan pe acea catarare !!! Baiatul asta la 20 ani are un talent INCREDIBIL !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

SAGAN cred ca va devenii liderul celor de la LIQIGAS,peste cativa ani

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta daca va reusi sa il pastreze Liquigas. Oricum interesanta etapa de azi-noapte. Cat de mica a fost diferenta dintre Zabriskie si Rogers la final.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Results Amgen Tour of California Stage 4:

1 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas-Doimo 4:55:02

2 Juan Jose Haedo (Arg) Team Saxo Bank

3 Mark Cavendish (GBr) Team HTC-Columbia

4 Theo Bos (Ned) Cervelo Test Team

5 Jonathan Cantwell (Aus) Fly V Australia

6 Alexander Kristoff (Nor) BMC Racing Team

7 Ken Hanson (USA) Team Type 1

8 Andreas Stauff (Ger) Quick Step

9 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies

10 Guillaume Boivin (Can) SpiderTech Powered by Planet Energy

General Classification after Stage 4:

1 David Zabriskie (USA) Garmin-Transitions 18:04:35

2 Michael Rogers (Aus) Team HTC-Columbia 0:00:04

3 Levi Leipheimer (USA) Team Radioshack 0:00:06

4 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Doimo 0:00:21

5 Marc De Maar (Ned) Unitedhealthcare Presented by Maxxis 0:00:24

6 Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack 0:00:27

7 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Transitions

8 Rory Sutherland (Aus) Unitedhealthcare Presented by Maxxis

9 Thomas Danielson (USA) Garmin-Transitions

10 Peter Stetina (USA) Garmin-Transitions

----------------------------------------------------------------------------

Inca odata sa dovedit ca Mark Cavendish fara trenuletul HTC, nu e in stare sa castige un sprint masiv!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Results Amgen Tour of California Stage 5:

1 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Doimo 4:52:28

2 Michael Rogers (Aus) Team HTC-Columbia

3 David Zabriskie (USA) Garmin-Transitions

4 Christopher Horner (USA) Team Radioshack

5 Paul Martens (Ger) Rabobank Cycling Team

6 Tony Martin (Ger) Team HTC-Columbia

7 Levi Leipheimer (USA) Team Radioshack

8 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Transitions

9 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank

10 Rory Sutherland (Aus) Unitedhealthcare Presented by Maxxis

General Classification after Stage 5:

1 Michael Rogers (Aus) Team HTC-Columbia 22:56:59

2 David Zabriskie (USA) Garmin-Transitions

3 Levi Leipheimer (USA) Team Radioshack 0:00:10

4 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Doimo 0:00:15

5 Marc De Maar (Ned) Unitedhealthcare Presented by Maxxis 0:00:28

6 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Transitions 0:00:31

7 Janez Brajkovic (Slo) Team Radioshack

8 Rory Sutherland (Aus) Unitedhealthcare Presented by Maxxis

9 Christopher Horner (USA) Team Radioshack

10 Thomas Danielson (USA) Garmin-Transitions

De mentionat ca Lance si alti ciclisti au cazut in prima parte a etapei. Lance a abandonat impreuna cu O'Grady si Haussler

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.