Junior_46

Cursele zilei/saptamanii

Recommended Posts

S-au anuntat wildcard-urile pt Dauphiné Libéré. Pe langa cele 18 echipe de ProTour vor mai fi in cursa: Bbox Bouygues Telecom, Cervélo TestTeam, Cofidis and Saur-Sojasun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tour de Luxembourg - General classification after prologue:

1 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun 0:03:41

2 Cyril Lemoine (Fra) Saur - Sojasun 0:00:09

3 Grégory Rast (Swi) Team Radioshack

4 Jimmy Casper (Fra) Saur - Sojasun 0:00:10

5 Lance Armstrong (USA) Team Radioshack

6 Daryl Impey (RSA) Team Radioshack 0:00:11

7 Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team

8 Aitor Galdos (Spa) Euskatel - Euskadi

9 Jempy Drucker (Lux) CT Differdange 0:00:13

10 Andreas Klöden (Ger) Team Radioshack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Results Tour de Luxembourg Stage 1:

1 Giovanni Visconti (Ita) ISD - Neri 4:29:55

2 Yauheni Hutarovich (Blr) Francaise des Jeux

3 Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team

4 Sebastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec

5 Aitor Galdos (Spa) Euskatel - Euskadi

6 Ian Stannard (GBr) Sky Professionel Cycling Team

7 Serguei Ivanov (Rus) Team Katusha

8 Oscar Gatto (Ita) ISD - Neri

9 Michal Golas (Pol) Vacansoleil Pro Cycling Team

10 Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia - Cajasur

General classification after stage 1:

1 Cyril Lemoine (Fra) Saur - Sojasun 4:33:45

2 Grégory Rast (Swi) Team Radioshack

3 Lance Armstrong (USA) Team Radioshack 0:00:01

4 Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:00:02

5 Aitor Galdos (Spa) Euskatel - Euskadi

6 Andreas Klöden (Ger) Team Radioshack 0:00:04

7 Giovanni Visconti (Ita) ISD - Neri 0:00:05

8 Kevin Ista (Bel) Cofidis, Le Credit en Ligne

9 Juan Antonio Flecha (Spa) Sky Professionel Cycling Team 0:00:06

10 Sandy Casar (Fra) Francaise des Jeux

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sper ca Nenea Lance sa castige turul asta deoarece nu mai castigat nimic de anul trecut parca cand a castigat o cursa prin Nevada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Results Tour de Luxembourg Stage 2:

1 Fränk Schleck (Lux) Team Saxobank 5:10:38

2 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team

3 Juan Antonio Flecha (Spa) Sky Professional Cycling Team 0:00:35

4 Serguei Ivanov (Rus) Team Katusha

5 Bjorn Leukemans (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:00:36

6 Lance Armstrong (USA) Team Radioshack

7 Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano

8 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:00:53

9 Patrick Sinkewitz (Ger) ISD - Neri

10 Serge Pauwels (Bel) Sky Professional Cycling Team

11 Andreas Klöden (Ger) Team Radioshack

General classification after stage 2:

1 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team 9:44:30

2 Fränk Schleck (Lux) Team Saxobank 0:00:01

3 Lance Armstrong (USA) Team Radioshack 0:00:30

4 Juan Antonio Flecha (Spa) Sky Professional Cycling Team 0:00:34

5 Serguei Ivanov (Rus) Team Katusha

6 Bjorn Leukemans (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:00:35

7 Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano 0:00:39

8 Andreas Klöden (Ger) Team Radioshack 0:00:50

9 Cyril Lemoine (Fra) Saur - Sojasun 0:00:51

10 Grégory Rast (Swi) Team Radioshack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Results Tour de Luxembourg Stage 3:

1 Tony Gallopin (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne 4:57:28

2 Giovanni Visconti (Ita) ISD - Neri

3 Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano

4 Serguei Ivanov (Rus) Team Katusha

5 Bjorn Leukemans (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team

6 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team

7 Steve Houanard (Fra) Skil - Shimano

8 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha

9 Juan Antonio Flecha (Spa) Sky Professionel Cycling Team

10 Jérémy Roy (Fra) Francaise des Jeux

General classification after stage 3:

1 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team 14:41:58

2 Fränk Schleck (Lux) Team Saxobank 0:00:01

3 Lance Armstrong (USA) Team Radioshack 0:00:30

4 Juan Antonio Flecha (Spa) Sky Professionel Cycling Team 0:00:34

5 Serguei Ivanov (Rus) Team Katusha

6 Bjorn Leukemans (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:00:35

7 Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano 0:00:39

8 Andreas Klöden (Ger) Team Radioshack 0:00:50

9 Grégory Rast (Swi) Team Radioshack 0:00:51

10 Sandy Casar (Fra) Francaise des Jeux 0:00:52

Share this post


Link to post
Share on other sites

Results Tour de Luxembourg Stage 4:

1 Gorka Izaguirre (Spa) Euskatel - Euskadi 3:01:23

2 Serguei Ivanov (Rus) Team Katusha

3 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team

4 Steve Houanard (Fra) Skil - Shimano

5 Jimmy Engoulvent (Fra) Saur - Sojasun

6 Tiago Machado (Por) Team Radioshack

7 Saïd Haddou (Fra) Bbox Bouygues Telecom

8 Juan Antonio Flecha (Spa) Sky Professionel Cycling Team

9 Eduard Vorganov (Rus) Team Katusha

10 Simon Gerrans (Aus) Sky Professionel Cycling Team

Final General classification:

1 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team 17:43:21

2 Fränk Schleck (Lux) Team Saxobank 0:00:01

3 Lance Armstrong (USA) Team Radioshack 0:00:30

4 Juan Antonio Flecha (Spa) Sky Professionel Cycling Team 0:00:34

5 Serguei Ivanov (Rus) Team Katusha

6 Bjorn Leukemans (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team 0:00:35

7 Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano 0:00:39

8 Andreas Klöden (Ger) Team Radioshack 0:00:50

9 Grégory Rast (Swi) Team Radioshack 0:00:51

10 Sandy Casar (Fra) Francaise des Jeux 0:00:52

Sprint classification: Serguei Ivanov (Rus) Team Katusha 43 pts

Mountains classification: Jorge Martin Montenegro (Arg) Andalucia - Cajasur 38 pts

Young rider classification: Alexandre Geniez (Fra) Skil - Shimano 17:44:00

Team classification: Team Radioshack 53:12:12

Share this post


Link to post
Share on other sites

Results Philadelphia International Championship: (cursa de o zi)

1 Matthew Harley Goss (Aus) Team HTC - Columbia 6:15:46

2 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Doimo

3 Alexander Kristoff (Nor) BMC Racing Team

4 Alejandro Alberto Borrajo (Arg) Jamis - Sutter Home

5 Vidal Celis (Spa) Footon-Servetto

6 Guillaume Boivin (Can) Spidertech powered by Planet Energy

7 Martin Gilbert (Can) Spidertech powered by Planet Energy

8 David Vitoria (Swi) Footon-Servetto

9 Javier Megias Leal (Spa) Team Type 1

10 Shawn Milne (USA) Team Type 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cancellara castiga prologul Turului Elvetiei in fata lui R.Kreuziger cu o sec. ,dupa ce la jumatatea traseului,dupa o catarare avea 8 sec. in spatele lui T.Martin ,care a terminat al treilea la 3 sec.

Results Tour de Suisse Stage 1

1 Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank 0:10:21

2 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas - Doimo 0:00:01

3 Tony Martin (Ger) Team HTC - Columbia 0:00:03

4 Peter Sagan (Svk) Liquigas - Doimo

5 Dries Devenyns (Bel) Quick Step 0:00:10

6 Gustav Erik Larsson (Swe) Team Saxo Bank 0:00:11

7 Thomas Lövkvist (Swe) Sky Pro Cycling Team 0:00:12

8 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas - Doimo 0:00:13

9 Simon Gerrans (Aus) Sky Pro Cycling Team

10 Jacob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lance Armstrong a terminat DOAR pe locul 44!!! la 30 secunde de Cancellara!!! NU ESTE DELOC IN FORMA inainte de TdF2010 ...

Later Edit: Totusi dupa acest rezultat Lance dovedeste inca odata ca are umor cu carul ...

After the race Lance Armstrong tweeted a congratulations to Cancellara, saying: “Congrats to Fabian! Homeboy's got 2 motors on his bike. The left and right leg motors. End of story.”

Edited by polist4ever lance

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut si eu etapa.Lance daca merge asa nici podium nu cred ca face.Andy l-a batut cu vreo 5 secunde pe LA,iar Frank a venit in acelasi timp cu texanul.Fuglsang ma surprinde la fel si Devenyns care mie mi se pareau mai mult oameni de munte.Sagan excelent din nou.Un alt om care m-a surprins a fost Joaquim Rodriguez care a fost excelent.S-ar putea sa faca un top 10 in TdF asta daca participa.Mi se pare bun pe munte si acum vad ca se pune usor usor la punct si cu TT-ul.Levi Leiphaimer nu a mers excelent dar fata de Kloden care a venit undeva in jurul locului 60 a mers perfect.Radio-Shack are un sezon dezastrous singurii care mai spala din rusine fiind Brajkovic care va castiga Dauphine si Horner care a castigat Vuelta a Pais Vasco.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce spui de radio shack? nu stiu unde te-ai uitat tu, dar eu cam peste tot pe unde i-am vazut(in special in cursele la care a fost si lance prezent) au castigat clasamentul pe echipe...si avand in vedere scopul pentru care a fost construita echipa asta, adica sa-l sustina pe Lance in turul Frantei, nu sa castige turul down under sau turul californiei, nu stiu daca e asa dezastros cum spui tu. As spune mai degraba ca e cea mai puternica echipa la ora actuala.

Cat despre forma lui lance, sa nu uitam ca si anul trecut in Giro a anuntat cu o zi inainte ca vrea sa castige contratimpul final insa a terminat undeva pe la locul 50 pentru ca a plouat si a fost umeda soseaua...nu a vrut sa-si asume riscuri. In contratimpul de ieri a fost cam aceeasi situatie....destul de tehnic traseul, soseaua ingusta si uda. E drept ca au fost aceleasi conditii pentru toti, dar unii sunt acolo doar sa se antreneze, altii is veniti sa castige, altii sa demonstreze ca nu au motorase...fiecare cu scopul lui :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca sezonul viitor vom avea si noi un roman la o echipa mai importanta. Andrei Nechita merge excelent in Baby Giro, dupa ce in prima etapa a venit cu al 2-lea grup la 27s de castigator, in a 2-a etapa a venit cu primul grup la 13s de castigator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca sezonul viitor vom avea si noi un roman la o echipa mai importanta. Andrei Nechita merge excelent in Baby Giro, dupa ce in prima etapa a venit cu al 2-lea grup la 27s de castigator, in a 2-a etapa a venit cu primul grup la 13s de castigator.

Andrei Nechita a fost 2 ani la Liquigas Junior ... acum vad k este la Ort Reale Mutua

Baby Giro General classification after stage 2:

1 Gianluca Leonardi (Ita) Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo 6:14:06

2 Andrea Lupori (Ita) Bedogni Grassi Natalini 0:00:23

3 Gianluca Maggiore (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.

4 Andrei Nechita (Rom) Ort Reale Mutua

5 Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior

6 Enrico Mantovani (Ita) G.S. Team Trentino

7 Davide Gomirato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior 0:00:28

8 Marco Prodigioso (Ita) Tecninox Steriltom Podenzano 0:00:32

9 Erick Rowsell (GBr) Great Britian National Team

10 Carlos Alexandre Manarelli (Bra) Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo

Edited by polist4ever lance

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cand ma refer la Radio-Shack ma refer in primul rand la cei 3 titani:Kloden,Lance,Levi.Ei sunt nucleul acestei echipe dar anu asta niciunu nu a facut absolut nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andrei Nechita a fost 2 ani la Liquigas Junior ... acum vad k este la Ort Reale Mutua

Baby Giro General classification after stage 2:

1 Gianluca Leonardi (Ita) Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo 6:14:06

2 Andrea Lupori (Ita) Bedogni Grassi Natalini 0:00:23

3 Gianluca Maggiore (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.

4 Andrei Nechita (Rom) Ort Reale Mutua

5 Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior

6 Enrico Mantovani (Ita) G.S. Team Trentino

7 Davide Gomirato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior 0:00:28

8 Marco Prodigioso (Ita) Tecninox Steriltom Podenzano 0:00:32

9 Erick Rowsell (GBr) Great Britian National Team

10 Carlos Alexandre Manarelli (Bra) Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo

dar nu exista echipa Liquigas JR. era un fel de nickname pentru echipa aceea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca nu ma insel echipa la care a fost andrei nechita este chiar cea a invingatorului din clasamantul postat de polist4ever lance ... adica Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo , e posibil sa fie o legatura intre ea si liquigas....

@dani...care titani? kloden si cu levi? *-:) ma faci sa rad

nu intelegi? Lance a vrut cea mai puternica echipa pentru tour de France in luna iulie, toti ciclistii trebuie sa fie in varf de forma atunci, restul ii intereseaza prea putin. Asta a fost stilul si la USPS si la Discovery, singura diferenta era ca acolo a fost si george hincapie, om bun in clasice, dar nu se abateau de la obiectiv ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haussler castiga etapa a 2-a a Turului Elvetiei,dupa un final in care Saxo si Rabobank au tras foarte tare la trena,dupa o catarare de cat a 3-a.Nici Cavendish si nici Sagan nu au rezistat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-au anuntat echipele din Vuelta, RadioShack a fost lasata pe afara.

The teams are:

Covered by the agreement:

Ag2R La Mondiale

Astana

Bbox Bouygues Telecom

Caisse d'Epargne

Cofidis, Le Credit En Ligne

Euskaltel - Euskadi

Footon-Servetto

Française Des Jeux

Lampre-Farnese Vini

Liquigas-Doimo

Omega Pharma-Lotto

Quick Step

Rabobank

Team HTC - Columbia

Team Milram

Team Saxo Bank

Invited by the organisers:

Andalucia - Cajasur

Cervelo Test Team

Garmin - Transitions

Sky Professional Cycling Team

Team Katusha

Xacobeo Galicia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Results Tour de Suisse Stage 2:

1 Heinrich Haussler (Ger) Cervelo Test Team 4:25:16

2 Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel - Euskadi

3 Marco Marcato (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team

4 Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank

5 Gerald Ciolek (Ger) Team Milram

6 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne

7 Fabio Felline (Ita) Footon-Servetto

8 Simon Gerrans (Aus) Sky Professional Cycling Team

9 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre-Farnese Vini

10 Carlos Barredo (Spa) Quick Step

General classification after stage 2:

1 Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank 4:35:37

2 Roman Kreuziger (Cze) Liquigas-Doimo 0:00:01

3 Tony Martin (Ger) Team HTC - Columbia 0:00:03

4 Dries Devenyns (Bel) Quick Step 0:00:10

5 Gustav Erik Larsson (Swe) Team Saxo Bank 0:00:11

6 Thomas Lövkvist (Swe) Sky Professional Cycling Team 0:00:12

7 Simon Gerrans (Aus) Sky Professional Cycling Team 0:00:13

8 Jacob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank

9 Nicolas Jona Castroviejo (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:00:14

10 Matthias Russ (Ger) Team Milram 0:00:15

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-au anuntat echipele din Vuelta, RadioShack a fost lasata pe afara.

nici BMC nu a fost invitata :)) ... pacat de RS :D deoarece dupa umilinta pe care o va suferi in TdF2010, ar fi trimis o echpa puternica in Vuelta pentru a incerca sa spele rusinea din acest sezon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Results Baby Giro stage 3:

1 Andrea Guardini (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D. 3:14:42

2 Giacomo Nizzolo (Ita) U.C. Trevigiani Dynamon Bottoli

3 Nicola Ruffoni (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.

4 Marco Amicabile (Ita) Delio Gallina S.Inox A.S.D

5 Andrew Fenn (GBr) Great Britian National Team

6 Gianluca Maggiore (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D.

7 Remco Te Brake (Ned) Nederland National Team

8 Daniele Aldegheri (Ita) Mantovani Cycling Fontana

9 Simon Holt (GBr) De Nardi Colpack Bergamasca

78 Andrei Nechita (Rom) Ort Reale Mutua 0:00:41

Baby Giro General classification after stage 3:

1 Gianluca Leonardi (Ita) Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo 9:28:48

2 Gianluca Maggiore (Ita) Casati Ngc Perrel A.S.D. 0:00:23

3 Andrea Lupori (Ita) Bedogni Grassi Natalini

4 Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior

5 Enrico Mantovani (Ita) G.S. Team Trentino

6 Andrei Nechita (Rom) Ort Reale Mutua

7 Davide Gomirato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior 0:00:28

8 Carlos Alexandre Manarelli (Bra) Marchiol-Pasta Montegrappa-Orogildo 0:00:32

9 Erick Rowsell (GBr) Great Britian National Team

10 Marco Prodigioso (Ita) Tecninox Steriltom Podenzano

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frank Schleck castiga etapa a 3-a.Cancellara dupa cum a venit isi pastreaza tricoul.Uran pe 2 care era sa cada in ultimii 10 m.

Edit:T.Martin trece peste Cancellara cu o secunda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Results Tour de Suisse stage 3:

1 Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank 5:02:21

2 Rigoberto Uran (Col) Caisse d'Epargne

3 Bauke Mollema (Ned) Rabobank 0:00:03

4 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team

5 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team

6 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank

7 Robert Gesink (Ned) Rabobank

8 Thomas Lövkvist (Swe) Sky Professional Cycling Team

9 Nicolas Roche (Irl) AG2R La Mondiale

10 Tony Martin (Ger) Team HTC - Columbia

General classification after stage 3:

1 Tony Martin (Ger) Team HTC - Columbia

2 Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank 0:00:01

3 Thomas Lövkvist (Swe) Team Sky 0:00:09

4 Rigoberto Uran (Col) Caisse d'Epargne 0:00:10

5 Dries Devenyns (Bel) Quick Step

6 Fränk Schleck (Lux) Team Saxo Bank

7 Jakob Fuglsang (Den) Team Saxo Bank

8 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team

9 Jonathan Castroviejo (Spa) Euskaltel - Euskadi

10 Bauke Mollema (Ned) Rabobank

Edited by polist4ever lance

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.