DaniNadal

Ronde van Vlaanderen 2010 si 2011

Recommended Posts

eh uite ca baietii cei mai puternici nu castiga intotdeauna.atacul lui cancellara mi s-a parut izvorat parca din prea multa incredere.categoric putea s-o duca la capat dar trebuia sa fie anuntat ca ditai plutonu nu e cu mult in spate si ca nu exista grupuri fractionate(ca in paris-roubaix 2010 de exemplu).trenuletul bmc a tras teribil sa-l ajunga,vant din fata...greu greu de o scos la capat.

chavanel mi se pare un monstru de anul trecut din turul frantei,se pare ca acum regreta ca nu a colaborat cu cancellara,boonen a avut o zi nu tocmai buna.si a aflat si ca boonen a atacat de fapt in spatele lui,imensa greseala tactica.

modul in care s-a lovit cancellara de perete va ramane in istorie clar,o posibila cauza e ca a uitat sa se alimenteze la timp.uite ce a vazut johan museeuw de pe motocicleta in spatele lui:

"But I was behind him when he was in the break with Chavanel and he kept asking for food and bottles and that was a moment I thought to myself that he was in a little bit of trouble."

nuyens a facut o cursa discreta si totusi perfecta,bravo lui.riis a demonstrat inca o data de ce e unul din cei mai buni in bransa.

ideea cu camerele de filmat in masina e foarte foarte buna,daca vizigotii astia de comentatori n-ar vorbi peste.ok voi nu intelegeti nimic,poate inteleg altii.

aici filmari + veselia lui riis:

http://www.sporza.be/cm/sporza/videozone/MG_sportnieuws/MG_wielrennen/1.995931

de obicei ascult comentariul RAI(de departe cel mai profesionist comentariu de ciclism,poate ala de la sporza sa fie la fel de bun,dar nu inteleg olandeza) de la laptop si ma uit la tv pe mute.eh ieri n-am avut laptopu acasa,cam carnagiu au facut baietii.eu am zis, mai lasati-l pe hovco,mai va scoate din cacao asa un pic.eu pentru asa ceva,mi-ar fi rusine sa incasez bani sincer.nah ei stiu mai bine la eurosport ce vor si cat de profesionisti sunt.

o posibila cauza e ca a uitat sa se alimenteze la timp.uite ce a vazut johan museeuw de pe motocicleta in spatele lui:

"But I was behind him when he was in the break with Chavanel and he kept asking for food and bottles and that was a moment I thought to myself that he was in a little bit of trouble."

da, asa am vazut si eu, pt o bucata de vreme Cancellara tot cerea una si asta, la un moment dat intr-un tarziu a luat un bidon de apa de la masina de asistenta, pt ca dupa ceva vreme sa vina si masina echipei. da... poate nu s-a alimentat cum trebuia/cand trebuia...

Pe rds poti alege comentariu in mai multe limbi. Eu nu mai suport cu cel romanesc. Tipul ala e decent, care face reportaje, interviuri si stie in general despre ciclism, Hovco sau ceva de genu? Eu vreau comentatori mai potoliti, mai diplomati si care sa stie ciclism si eventual sa fi practicat sportul, sa aiba o pasiune pentru el. Astia doi isi dau cu parerea despre orice si de cele mai multe ori nu au autoritatea necesara in domeniul respectiv, foarte prostesc obiceiul.

Multam shuy pentru pontul cu rds-ul. Habar n-aveam de asemenea optiune, sa traiasca televiziunea digitala. :)

eu unul nu-i inteleg pe unii din voi

daca nu va place comentariul nu-l ascultati,dar unii tot il ascultati,sunteti sado-maso cumva?

eu am vazut pe net live cursa cu comentatori eurosport englezi sau cel putin comentariu in limba engleza

nu am fost atent la cursa decat in ultimii 20 km,atunci erau evadati chavanel cu cancellara,doar cancellara ducea trena

dar chavanel era de foarte multi km in evadare intr-un grup de 5 oameni unde ducea el trena

nu am avut nevoie de comentariul lor in ultimii 10 km,ca imi dasera numele cu cei din fata,chiar daca erau 3 grupulete,iar se destramau si se regrupau

deci daca voi credeati ca cel din fata era chavanel si ati urmarit cursa atenti ultimii,sa zicem,30 km,atunci sunteti precum comentatorii inculpati

oricum toti comentatorii au ridicat glasul cand a inceput sa sprinteze boonen din grupul urmaritor,fiindca e un monstru la sprint pe langa toti cei ce erau in fata,se gandeau cum ar fi sa vina boonen din spate si sa le ia victoria

chavanel a fost blocat de nuyens,a fost incomodat de nuyens care s-a dus cat mai mult spre mantinela ca apoi sa elibereze culoarul

poate a facut-o intentionat sau poate nu,dar pe reluare chavanel in 1 sau 2 momente nu a dat la pedale ca era prins la mantinela

iar cancellara eroare tactica ca ar fi castigat cursa

eu am zis ca,cancellara va face ce stie mai bine in ultimii 30 km,iar el dupa spusele voastre(nu am vazut cursa din ultimii 72 km si pana in ultimii 20km) a facut asta in ultimii 50 km

cancellara marele pierzator,apoi chavanel ca a stat foarte mult timp in evadari,apoi bmc ca au facut practic un tt pe echipe(dar bmc vs cancellara,nu leopard),apoi poate boonen

nuyens n-a avut echipa,mereu a stat la cutie si a profitat,n-as zice ca s-a agitat,n-a facut spectacol decat in ultimii metri

chavanel,gilbert si cancellara foarte spectaculosi

nuyens parca ar fi copia lu' valverde pe munte

eu unul nu-i inteleg pe unii din voi

daca nu va place comentariul nu-l ascultati,dar unii tot il ascultati,sunteti sado-maso cumva?

exagerezi.stii bine ca una e sa vezi cursa linistit pe canapea in fata plasmei si alta in fata monitorului rupandu-ti ochii la un stream care se mai blocheaza din cand in cand.

la dolce,eurosportul nu are alta limba alternativa.oricum sunt alergic la sean kelly.

Si acum imi pare rau ca Gilbert a avut acea pana.Cred ca daca nu spargea castiga cursa.Mi s-a parut de departe cel mai bun pe catarari.Si Ballan a aratat si bine.In Paris-Roubaix merg pe inca o surpriza gen Hushovd sau Ballan(surpriza in sensul ca nu va castiga Cancellara).

sunt in italia omule,nu am de ales,deci vad doar pe streaming live(acasa am rds),cu toate ca as dori comentariul lu lolek si bolek

de ce? pentru ca ieri comentatorii englezi vorbeau deodata si nu mai intelegeam nimic,iar cand urlau,ma bagau in ceata

aia daca vorbesc deodata si urla,ii inteleg ce zic

apoi stiu ca nu sunt buni comentatori,de aceea sunt eu atent la cursa,desi rolul lor e asta:sa fie atenti si mereu sa te informeze corect,nu eronat

supararea unora e ca,comentatorii nu au practicat acest sport si mai ales de performanta,deci nu simt cursa cum ar simti-o un fost ciclist profesionist si sa o transpuna in comentariu publicului

dar ciclisti romani nu am avut buni,habar n-am eu dar sa-mi zica cineva ciclisti romani care au participat in clasice importante,in tururi importante

ati vazut ca am scris participat,nici macar nu am cutezat sa scriu daca a castigat vreo cursa sau un tur important

sunt in italia omule,nu am de ales,deci vad doar pe streaming live(acasa am rds),cu toate ca as dori comentariul lu lolek si bolek

de ce? pentru ca ieri comentatorii englezi vorbeau deodata si nu mai intelegeam nimic,iar cand urlau,ma bagau in ceata

aia daca vorbesc deodata si urla,ii inteleg ce zic

apoi stiu ca nu sunt buni comentatori,de aceea sunt eu atent la cursa,desi rolul lor e asta:sa fie atenti si mereu sa te informeze corect,nu eronat

supararea unora e ca,comentatorii nu au practicat acest sport si mai ales de performanta,deci nu simt cursa cum ar simti-o un fost ciclist profesionist si sa o transpuna in comentariu publicului

dar ciclisti romani nu am avut buni,habar n-am eu dar sa-mi zica cineva ciclisti romani care au participat in clasice importante,in tururi importante

ati vazut ca am scris participat,nici macar nu am cutezat sa scriu daca a castigat vreo cursa sau un tur important

Noi nu suntem in Italia deci nu avem chiar niciun motiv sa ne chioram 3 ore la un monitor la care oricum multi dintre noi lucreaza. Vrei s-o lasam asa? Ne plangem de niste comentatori slabi de la o televiziune pentru care platim, nu avem o alta optiune. Cautam solutii si gasim alternative, gen comentariile din alte limbi de pe la Rds digital.

Apropo de treaba ailalta sunt convins ca se gasesc cativa fosti ciclisti care sa poate lega niste cuvinte si sa fie romani. Nu-i musai sa fi fost cot la cot cu Merkx. E de ajuns sa-i fi sorbit cursele,(lui si ale cui mai vreti, e doar un exemplu) stiind ce fel de talent trebuie sa ai si prin ce dureri treci cand iti impingi limitele.

La naiba, cred ca-s oameni pe forumul asta care ar fi mult mai buni comentatori.

pe cyclingtorrent se gaseste in fullhd cu interviuri si alte alea...