ovidiu

Planificator ture pentru bucuresteni (MTB - Off Road)

Recommended Posts

Acest topic va fi utilizat pentru planificarea turelor pe MTB (off-road).

• Upvote 1

Intr-una din zilele de Paste vreau sa fac un traseu pe bicla intre Buzau si Brasov...Desi am vazut ca aici este un topic pt MTB-isti as vrea sa intreb daca ma puteti ajuta cu ceva informatii despre starea drumului...este practicabil pt cursiera??? multumesc mult si spor la pedalat

[ATTACH=CONFIG]17860[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17858[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17859[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17856[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17857[/ATTACH]

Tura de sambata 27 martie 2010 de la padurea Baneasa la Palatul Ghica

buuuun, deja din topicul celalalt nu mai intelegeam nimic. Deci, dupa cum intrebasem si acolo, ceva ture mai scurtute? Am inteles de la Dan ca s-ar mai face cateceva gen 25km ca sa ne obisnuim si noi, noii veniti si sa vedem ce si cum :D

PS: deja dupa pozele cu pene imi dardaie nitel carnea pe mine :)

Avertizare pentru evitarea (pe cit posibil ) penelor :

- cauciucuri : - in stare cit mai buna

- cine isi permite , sa aiba cu Kevlar guard

- banda de protectie pe interiorul cauciucului

- camere : - de calitate cit mai buna ( cele inferioare fac pori de la presiune )

- daca este posibil camere antipana

- solutie antipana introdusa in interiorul camerei de aer

- trusa reparatie : - camera/e rezerva

- leviere de calitate buna

- petece (minim 5 ) + solutie de lipit (verificati tuburile sa nu fie uscata solutia )

- power-link

- chei fixe si imbus

Am intilnit persoane care carau genti mari pe portbagaj pline cu mincare sau haine si nu aveau o trusa de reparat cauciucul . Aceasta mica trusa poate face diferenta dintre o excursie reusita si una ratata .

E o problema cu participarea la o tura MTB cu incepatorii . Sa vedem ce propun si ceilalti si sa stabilim niste reguli .

Tura de sambata 27 martie 2010 de la padurea Baneasa la Palatul Ghica

se mai face o tura weekendul asta?

iti multumesc mult Rotax pentru detalii. Maine ma duc sa-mi iau cauciucurile deci de stare lor nu se pune problema. Leviere exist. Trusa de scule exista. Mai imi trebe camerele de rezerva si peticele, dar presupun ca baietii de la magazin imi pot recomanda un kit de calitate.

Despre solutia anti-pana, parerile sunt impartite. Prefer sa iau o camera sau doua de rezerva (nu ma despart de ghiozdan niciodata, asa ca loc este destul) decat sa iau o chestie care din cate am auzit la multi nu face cine stie ce treaba. Nu zic nici ca tine, nici ca ei, dar prefer varianta mea

In legatura cu problemele ce pot aparea la turele unde ne-ati putea primi si pe noi, newbies :) , spuneti regulile si totusi nu cred ca le va refuza cineva.

Propuneri de reguli pentru ture MTB :

- tura MTB nu este antrenament ( deci participantii sunt rugati sa aiba un antrenament cel putin mediu in utilizarea bicicletei MTB atit pe sosea cit si off-road )

- nu lasam pe nimeni in urma (chiar daca grupul initial se imparte in mai multe subgrupuri , fiecare subgrup trebuie sa stie din citi membri este alcatuit iar acestia sa verifice mereu daca nu lipseste vreunul din ei )

- in caz de pana de cauciuc sau de alta natura tehnica se striga cu voce tare PANA ! astfel incit ceilalti participanti sa stie sa se opreasca

Lista ramane deschisa pentru completari sau modificari .

Te rog lamureste pentru cei care nu inteleg la ce te referi prin " cel putin antrenament mediu"

Spre exemplu eu cred ca inteleg unde bati si sunt perfect de acord. Nu vad ce ar cauta o persoana care este obisleg de aceea te-am ruganuita sa se plimbe 5km prin Bucuresti si care nu a vazut niciodata ce inseamna un teren accidentat sau o tura mai lunga de 20 de km. Dar poate acestia nu intet pe tine, ca "elder: (:))) sa lamuresti pentru toata lumea ca sa nu existe nici un fel de dubiu.

Salutare - se face maine tura ? sau poate luni ? :) are cumva cineva coordonatele traseului ? merci

Salut,Cu iesire de pedata de 10 aprilie,se mai aude ceva?

Salutare - se face maine tura ? sau poate luni ? :) are cumva cineva coordonatele traseului ? merci

traseul in 2009 arata asa Route: PrimaEvadare.ro | Bikemap.net

eu as vrea sa-l fac luni, daca nu tot, macar o parte. exista doritori? daca nu se anunta danbistri (care pare sa fi organizat tura de acum o saptamana ?!) putem folosi garminul meu pt a ne ghida.

Noi suntem 2 sau trei pentru tura de maine :) se pare ca o sa avem si vreme frumoasa ( adica sanse mici de ploaie si 17 grade) :) eu zic sa mergem pana la Castelul Ghica.

Punem plecarea la ora 10 in fata la Academie ?

Alex - au batut toti in retragere :) cred ca de la vinul de paste - mai bine o lasam pe next weekend :)) sorry

Am făcut astăzi jumătate din traseu.... e interesant, e destul de offroad... :))

Mîine urmează jumătatea cealaltă.

Sambata sau Duminica viitoare as veni si eu daca nu e rea vremea.

Am făcut astăzi jumătate din traseu.... e interesant, e destul de offroad... ;))

Mîine urmează jumătatea cealaltă.

Care jumatate? Pana la urma nu s-a mai tinut planificarea, a fost un amic de-al meu si zicea ca nu era nimeni. El a plecat de la start pana la Ghica si apoi a mai mers ceva. Eu nu vroiam nici sa ma scol mai devreme si nici sa fac o tura mai lunga asa ca am facut doar o plimbare prin padure. Am plecat la 12 de acasa si pana la 1 si ceva cand ajunsesem Alex deja trecuse de portiunea nasoala de tot de dupa Ghica (cea din padure, cei care au fost la tura de acum 2 sapt stiu la ce zona ma refer).

Sa votbesc cu el, poate lasa si el ceva impresii...oricum si-a blindat rotile.

Povestiti si voi mai multe despre traseu, pe unde se merge, ce impedimente apar, ce experiente neplacute ati avut inafara de pene etc.

Primiti si de-astia mai batrani in tura? :))

:)) Nu se primesc peste 80 de ani.

Cand mai inverzesc copacii, o sa organizam o tura pe traseu. Aveti putina rabdare sa vedem exact data.

In dreptul lui scrie 29 ani si ne intreaba daca primim batrani la tura !!!! Pai afla ca vei merge cu niste bunicute :)), hai di capu' meu, e uite astia imi aduc aminte sa ma mai uit in buletin ..... !