ovidiu

Planificator ture pentru bucuresteni (MTB - Off Road)

Recommended Posts

Povestiti si voi mai multe despre traseu, pe unde se merge, ce impedimente apar, ce experiente neplacute ati avut inafara de pene etc.

Primiti si de-astia mai batrani in tura? ;)

Daca te referi la traseul de PE, cateva detalii s-au postat. Parerea mea este ca, atat cat am mers a fost ok - mai putin o portiune de padure de dupa palatul Ghica unde era de mers le langa bicla si atentie sa nu iti sucesti gleznele deoarece erau niste santuri tip crater. Noi am ocolit zona si din gard de unitate militara in alt gard am reusit sa iesim la liman. Penele au fost neplacute, este recomandabila o pregatire a rotilor (gen banda groasa in interior, anvelope tip snake skin, solutie de etansare etc). Sa vulcanizezi/inlocui camera e neplacut si in conditii de concurs e pacat, pierzi multe pozitii. Revenind, zona dintre calea ferata si ogoarele dinspre aeroport a fost spalata de ploaie si erau mici santulete de cativa cm astfel incat bicicletele vibrau puternic insa era ok.

Alex, amicul meu de ture a fost weekendul trecut si mi-a povestit ca in zona de camp de langa santierul autostrazii (cam la cativa km distanta de palatul Ion Ghica) a fost oprit si legitimat de jandarmi - cica e zona de tranzit pentru nu's ce conducta. Nu ma astept sa fie probleme la consurs, eventual ceva discutii la ture de recunoastere. El a mers si pe portiunea naspa insa nu stiu mai multe detalii, nu am mai vb cu el de duminica.

de unde si pana unde povestea asta cu penele? parca anul trecut a fost acelasi traseu si nu s-a vorbit numai de asta.

Avem si noi vre-un cunoscator in ale padurii Cernica pentru o tura simbta?

Nu o lasam pe duminica sa se mai zvante noroaiele?

Daca iesiti sambata la o tura scurta, ma anunt si eu. Poate chiar conving si unu sau doi colegi. Asa ca daca e frumos, asteptati-va la newbies :P

Am fost eu in Cernica joia trecuta si era plin de balti si noroaie. Nu cred ca s-au uscat intre timp - la cat de mari erau.

Si avand in vedere ploile de zilele trecute, chiar daca s-ar fi uscat intre timp, acum sunt exact ca joia trecuta. Multumim de informatie Stefan

Daca iesiti sambata la o tura scurta, ma anunt si eu. Poate chiar conving si unu sau doi colegi. Asa ca daca e frumos, asteptati-va la newbies :)

si eu..anuntati din timp,adica de vineri :-?

Am iesit eu cu Le_Cube la o tura in jurul lacului de la Mihilesti. Foarte multe noroaie in camp deschis unde bate totusi soarele.

"simpatic" baiatu`...poate postezi pozele astea si pe un site de socializare :)

Baieti, avind in vedere ca mai sunt citeva zile pina la ASR Pitesti eu m-am gindit sa fac simbata 10 aprilie 2010 o tura prin padurea Cernica indiferent de conditiile de acolo (noroi , sleauri, pe care sigur voi reusi sa le ocolesc). Dupa cum spuneam am sa incerc sa abordez citeva pante (pentru mine dificile - sunt amator) coborire/urcare dintr-o bucata, traseul il vom stabilii de comun acord intre 15 si 30km (in padure) viteza de deplasare in functie de dificultate intre 15-25Km/h. Daca sunteti interesati de aceasta tura va astept simbata dimineata la ora 9h00' la iesirea din parcarea Cora Pantelimon iar daca veniti cu masina personala cel tirziu 9h30' la Manastirea Cernica (acolo se intra in padure)

Cu toate ca data trecuta a fost boierie la 11 si am mai asteptat lumea juma de ora acum vad ca e ora matinala rau. Eu nu pot veni sambata (indiferent de ora) insa ma gandeam pe viitor ca poate un 10-10juma (si lumea sa nu intarzie) ar fi mai uman, mai ales pentru cei care stau mai departe si/sau au program incarcat la servici...

:) spor la antrenament danbistri din pacate "mi-a fost facut" programul pentru sambata dimineata si ce sa vezi, acu am aflat si eu. Daca scap pana in ora 12 ma duc pana in Crevedia Mare / Giurgiu pe roate. Mi-am luat camere, cauciucuri noi si tot ce-mi trebuie ca sa le am pt iesirea de weekendul asta, si sper sa nu stau sa ma uit la ele. Asa ca voi incerca de nebun o excursie de 42 de km pana la bunici. Stiu, eu ma plangeam de distantele pe care le faceti voi, dar macar aici am unde sa ma opresc pe drum si daca tot n-am cum sa vin cu voi, macar sa-mi fac antrenamentul sa nu fiu chiar copacel cand oi avea cum sa merg cu voi :@)

Salut Dan, eu am zis ca fac pe ghidul la Cernica, dar din pacate sambata si duminica sunt la serviciu. Oricum, se anunta ploaie pt acest weekend. Am fost sambata la o tura mai lunga/grea, singur, si a fost superb. Am facut vreo 35km numai prin padure, potecile se prezentau impecabil, pe drumuri mai erau cateva balti. Din pacate zona clasica de acces, dinspre manastirea Cernica, e des circulata de carute/masini, asa ca drumurile prin padure sunt vesnic pline de balti(cu namol, bineinteles) si sleauri. Zona pe care o recomand este cea dinspre Branesti, sunt niste poteci perfecte pe acolo, mai ales cea de pe malul lacului Branesti. Cu prima ocazie, cand ma mai duc, o sa anunt aici.

Zona Cernica e MULT peste Baneasa, din mai multe motive: este mult mai curat, doar zonele de margine sunt un pic poluate; relief variat (atat cat poate fi el langa Bucuresti), vaile formate de lacurile de aici sunt perfecte pt mtb; padurea este mai mare si mai salbatica; parca nu sunt atat de multe santiere/depozite/etc in zona; nu sunt caini; etc. Usor-usor sper sa se sporeasca numarul ciclistilor care isi fac veacul pe acolo, pentru a mai curata/nivela potecile, cine a parcurs traseul de la Eco-Biking inainte si dupa concurs, stie ce vreau sa zic.

PS(edit): in zona nu prea se fac pene :D

Salut Dan,

Si eu tot pt ASR intentionam sa fac un antrenament maine, asa ca anuntul tau vine la fix, ne vedem maine. :)

Ok georged o sa lasam turele la Cernica dupa Prima Evadare, recunosc si mie i-mi place padurea Cernica mai mult ca Baneasa dar dupa ASR Pitesti vom relua turele Baneasa - Snagov pentru acomodarea cu terenul si cunoasterea lui. Acum asta este situatia miine mergem pe traseele cunoscute de mine si recunosc in Branesti inca nu am intrat dar dupa PE astept(am) invitatia ta.

Acum, ULTIMA STRIGARE maine 10 aprilie 2010 tura la padurea Cernica, intilnirea la ora 9h00', iesirea din parcarea Cora Pantelimon. Comform mai multor situri cu prognoza meteo, ceva averse vor fi spre seara, asa ca nu va speriati, maine dimineata intre 12-18 grade C. numa' bun de pedalat. Daca la concurs incepe ploaia ce faceti, abandonati la jumatatea cursei?

Edited by danbistri

deci ramane pt maine la 9 la cora pantelimon?ca nu mai inteleg nimic din atata vorbarie

Nici eu nu pot veni maine dar sunt interesat. Si mie mi se pare cam matinala ora, nu de alta dar stau in Militari si fac 1 ora pana in Pantelimon :). 10-11 imi suna mult mai bine :)). Vrea cineva sa iasa Duminica daca vremea nu se strica ?

Salut ,ma bag si eu pentru tura de sambata 10 aprilie, insa o sa vin din ploiesti ,se mai poate astepta un sfert de ora academic.Nu stiu cum ma incadrez de la gara pana la cora ,trenul ajunge la 07:46 in bucuresti

Si eu stau in prelungirea Ghencea, incerc totusi sa vin.

Sper sa ma trezesc...

Un pm cu un numar de mobil de la cineva care merge ? Raman recunoscator.