ovidiu

Planificator ture pentru bucuresteni (MTB - Off Road)

Recommended Posts

Pai e simplu, urmezi raul Dambovita de la iesirea din lacul Morii, pana la confluenta cu raul Colentina. Urci cam 2 km pe raul Colentina, si ai ajuns la (in) lacul Cernica. De acolo, se vede si padurea omonima cu lacul... Vant din pupa!

Edit: glumeam, intre lacul Morii si padurea Cernica nu poate fi vorba de traseu de MTB, pt ca pe acolo se afla... Bucurestiul :D . Iar pentru acest traseu e suficient sa studiezi un pic o harta a orasului cu pricina, nu e cazul sa intrebi pe forum.

Edited by georged

sambata am iesit la tura offroad pe traseul, Bucuresti-Domnesti-aerodromul Clinceni-lacul Mihailesti-Ogrezeni-Mihailesti-apoi pe sosea pana in Bragadiru si inapoi pe offroad pana in Buc, total parcursi 60 km. Daca n-ar fi gunoaiele de pe traseu, ar fi cel putin superb. La coborarea de pe baraj la Mihailesti, am salutat un baiat care urca de zor pe mtb si apoi 2 cursieristi.

cand vedem pozele si filmuletul de la cernica din weekendul trecut?

Georged sa stii ca exista un traseu de mtb intre lacul morii si padurea cernica insa o parte din el nu o gasesc.spun sigur pt ca am fost si este vorba de un inconjur al bucurestiului pe macadam.insa eu m-am impotmolit si de aceea am cerut o parere.

Baieti am facut filmuletul dar mai am o prpblema =) , nu stiu sa-l comprim si sa-l pun pe youtube, asa ca va las pe voi sa faceti asta, eu plec spre Pitesti. De aici descarcati filmul http://dl.transfer.ro/Cernica_2010-transfer_ro-16apr-b385c837c.mpg

:-bd

in alta ordine de idei, cine are chef maine de o tura de recunoastere pe traseul PE? Suntem deja vreo 3 insi. Plecarea sambata in fata la Academie pe la 10-11 -special pt cei ce nu au ajuns saptamana trecuta la 9 :D

Adica intre 10-11 e adunarea si la 11 plecarea ?

Vin si eu ca oricum vroiam sa merg in weekendu asta in recunoastere putin dar mai departe de padurea baneasa nu prea stiu traseu

Maine o sa dau o tura mai lunga si grea prin Cernica, Branesti, Vadul Anei, probabil 60-70 km dus-intors (de la iesirea din Bucuresti). Cine doreste sa ni se alature, sa fie prezent la 10-10:20 in locul deja consacrat, in fata parcarii Cora. Tura NU este pt incepatori, vom incerca sa mentinem un ritm mai alert, fara prea multe opriri (poze, etc). Traseul se anunta ok, fara noroi :)

Vin si eu ca oricum vroiam sa merg in weekendu asta in recunoastere putin dar mai departe de padurea baneasa nu prea stiu traseu

sorine, pe mine m-a convins george si o sa ma duc cu el prin cernica. smokeone s-a putea sa vina totusi la o tura mai scurta pe traseul PE.

no problem. eu oricum vroiam sa ma duc singur, daca mai vine si altcineva e si mai bine. o sa fiu acolo pe la 10 jumate daca mai vine si altcineva

In week-end-ul 24-25 aprilie se va organiza O TURA DE RECUNOASTERE A TRASEULUI PRIMEI EVADARI !

Vor fi cel putin 2 echipe: cei mai experimentati si incepatorii. Daca numarul participantilor va fi mare, vom face mai multe echipe. Intentia este de a parcurge traseul in totalitate + retur pe bicicleta.

Cei care vor sa participe, sa fie putin "pregatiti". Adica sa scape de febra musculara datorata primei iesiri cu bicicleta in acest an si de durerile de fund datorate "primului contact cu saua". =))

Daca ati trecut deja de faza asta, inseamna ca sunteti pregatiti ! =))

Suna interesant, daca nu plec la munte vin si eu, tot la inceptori ma asez :)

In week-end-ul 24-25 aprilie se va organiza O TURA DE RECUNOASTERE A TRASEULUI PRIMEI EVADARI !

Vor fi cel putin 2 echipe: cei mai experimentati si incepatorii. Daca numarul participantilor va fi mare, vom face mai multe echipe. Intentia este de a parcurge traseul in totalitate + retur pe bicicleta.

Cei care vor sa participe, sa fie putin "pregatiti". Adica sa scape de febra musculara datorata primei iesiri cu bicicleta in acest an si de durerile de fund datorate "primului contact cu saua". :)

Daca ati trecut deja de faza asta, inseamna ca sunteti pregatiti ! :)

O ora pentru sambata ? As dori sa vin si eu cu Adriana la recunoasterea traseului.

O sa anuntam ziua si ora. Deocamdata ne organizam putin. Vrem ca tura sa fie accesibila tuturor.

Se va pedala mai mult decat in concurs (returul va fi tot pe bicicleta) dar se va face un grup (sau mai multe) pentru incepatori care va pedala intr-un ritm lejer. Sunt sigur ca dupa aceasta recunoastere, multi dintre acestia vor fi mai increzatori in ei, in concurs. :) Sunt sigur ca dupa acest tur, numarul participantilor la "Tura la mare" va creste. :)

Indiferent de conditiile meteo, aceasta iesire se va organiza. Era planuita de mai mult timp.

LE - Pitestenii vor primi invitatia oficial. Va eram datori cu o "iesire". :P

eu am facut ieri traseu cu bicla de oras si a fost chiar prima iesire in afara orasului asa ca se poate :)

pot sa zic de traseu doar ca a durat ceva mai mult decat planificat din cauza ca ne-am si ratacit ceva iar la intoarcere se poate lua daca nu mai poti un autobuz din balotesti pana in piata presei - asta pentru ca era deja 9 seara :)

in rest foarte frumus

Mai revin cu niste sfaturi pentru incepatori care nu au mai fost pe off-road din experienta proprie de ieri. Poate ajuta pe cineva.

Nu veniti cu cauciucuri plate, cel putin nu pe fata, sa fie neaparat de teren ca altfel se aluneca tare ( eu am venit cu cauciuc big apple ca am zis sa amortizeze ca aveam cadru rigid si am alunecat de cateva ori prin noroi si chiar si pe drum de tarana ) si mergeti prin padure cu pinion mai mare gen urcat deal pentru control mai bun.

P.S. Casca e bunicica prin padure ca te fereste de multe crengi si luativa neaparat becuri pe fata/spate sau ceva de semnalizare ca nu regretati seara ca mine

@Sorin, sa inteleg ca ai fost singur pe traseul ala? daca da, tare curajos esti omule, te-ai mai intors si seara la 9 :)) Ideea cu anvelopele alea intr-adevar nu a fost stralucita, ma gandesc ca dupa ploile de zilele trecute in padure inca mai e noroi pe alocuri. Ai mai intalnit alte grupuri pe traseu?

Azi ar fi fost ziua perfecta pentru o iesire prin paduri, cu soarele asta.

Gata si filmul de la mine...cu mare intarziere. Am avut astazi putin timp si chef sa il fac.

Baieti, nu uitati ca weekendul viitor o sa fie SMAEB si in cadrul lui Expo Bike...merita data o tura si pe acolo; in plus sunt si la pav 19 demo de freeride.