ovidiu

Planificator ture pentru bucuresteni (MTB - Off Road)

Recommended Posts

buna seara !acum vreun si jumatate (martie 2011), am fost cu o parte din oamenii de pe acest site la Cetatea Argedava. a fost foarte frumos traseul si atmosfera pe masura, asa ca duminica as mai face inca odata acest traseu daca bineinteles mai apar doritori.

Nu am gps, dar cred ca ne vom descurca noi cu :bici-5:

acesta ar fi traseul http://www.bikemap.n...type=ts_terrain

sa auzim de bine !

Alexandru

Salutare!

Maine pe la 10:00 - 10:30 e ok pentru tine la tura asta?

pt maine, o tura prin Cernica, cu intalnire la 10:30 la Cora Pantelimon, este cineva interesat? ceva cursiv, fara sa tragem de timp.

In fiecare marti si joi ne intalnim la ora 20:00 in Tineretului(Sincai) pt antrenamente,minim 2 ore pe traseul Red Bull si inca un traseu in Carol.Oricine e binevenit.

Cam care ar fi traseul in Carol?

Voi chiar vreri sa refaceti traseul in varianta originala, pe intuneric? :) As fi venit si eu, dar n-am nici lumini si nici nu pot marti.

Alexievici,traseul in Carol este de-a lungul si de-a latul acelui deal cu scari,are un km jumatate presarat cu zone destul de tehnice,inclusiv o portiune de urcat/coborat niste mici trepte.

Robert,facem de obicei traseul integral,cam 3-4 ture in Tineretului si 2 in Carol.Recomand minim o lanterna pe fata.

Daca vreti, pot fi baiatul cu apa. :))) N-am cums a fac 3-4 ture pe traseul ala acum, nici daca am motor la cur. Apropo, alearga cineva cu vreun soft, sau ca ce timpi scoteti pe tura de RedBull.

Ne strangem la Rond Rahova Maine [sambata] ORA 12.00 pt a destupa cateva beri la Mihailesti; nu se merge tare 20-30 .Sunt asteptati TOTI biciclarii din Bucuresti sa sarbatorim un sfarsit de an cu bune si rele .

cum se prezinta traseul Redbull din tineretului? As vrea sa ard 2-3 ture maine dim @8-8.30.

Traseul se prezinta destul de bine in conditii de iarna. Toate coborarile pot fi facute pe bicicleta. Jumatate din urcari (mai line) pot fi facute pe bicicleta. Am mers cu highrollere de 1.9 cu 2.5bar. Medie de 12+ fata de 17 in conditii de vara.

Iese cineva maine la o pedala pe langa bucuresti? Imi e indiferent daca e soasea sau ceva mai off-road.

Spunea cineva ca acum 2 zile era aproape uscat prin padurea Baneasa si tind sa cred ca pe camp e uscat.

A fost un prieten. Nu a mers pe camp, in schimb prin padure e foarte bun

Am fost prin Baneasa, vreo 20 km. Din potecile pe care le-am batut eu, as zice ca o treime sunt suficient de uscate cat sa poti sa fugi pe ele, o treime cam noroioase cat sa te tina pe loc (dar nu sa aluneci sau ceva) si o treime cu balti/namol pe toata latimea potecii, dar care pot fi ocolite prin padure sau abordate cu suficienta tehnica si forta. Totul ciclabil, sa vedem ce se intampla saptamana asta, din punct de vedere al precipitatiilor.

astazi in padure era foarte ok. Pe traseul de la Prima Evadare erau niste balti si destul de alunecos. In schimb traseul marcat cu alb (nu mai stiu ce la ce cursa a fost) era absolut superb.

vrea cineva sa dea o prima evadare inainte de recunoasterea din weekend ?

daca ma poate ajuta cineva cu un fisier gpx cu portiunea din linkul de aici. cu multumiri!

I-am dat mesaj (nu eu) si userului respectiv, inca astept raspuns.

Sâmbătă mă duc la zimbrăria din Bucșani cu o ceată de prieteni. Dacă mai sunt doritori, sunteți bineveniți să vă alăturați grupului. Plecăm din Gara de Nord spre Titu cu trenul la 7:20, pedalăm până la zimbrărie, apoi prin pădure oleacă și ne întoarcem cu unul din trenurile de seară, probabil din Ploiești. Ne vedem în gară pe la 6 jumate, să luăm bilete și ceva haleală.

salutare! sper sa nu fiu off topic , azi m-am dat prin padurea de la Baneaza pe poteci , si la un moment dat am vazut pe un pom o placuta pe care scria " PERICOL DE IMPUSCARE" . Eu nu am de mult MTB si nu stiu padurea prea bine , stie cineva care e treaba cu  pericolul de impuscare?