ovidiu

Planificator ture pentru bucuresteni (MTB - Off Road)

Recommended Posts

Nu vrei mai bine sa-l batem pe Cleppe direct? 

S-a anuntat vreme buna pana joi. Eu o sa fiu deja in zona si raman si dupa tura, asa ca intalnirea e in Leresti sau Campulung. Mergi ?

Nu... Dacă ne combinam 3-4 la o mașină era o șmecherie. Doar în weekend merge vrajeala.

Se baga cineva maine la o Prima Evadare? As vrea sa-i bat timpul lui Cleppe din 2011...

Mai e valabila tura?

Mai e valabilă tura? :))

Mâine este cineva interesat de o tură la Băneasa cu continuare pe traseul de la Prima Evadare? se merge în ritm bun

La orele 10:30 la Academie

Dacă vrea cineva, lăsați un mesaj

Am fost acu cateva zile pe traseul primei evadari si ne-am intalnit cu padurarul care ne-a dat afara din padure , cu mentiunea ca ne da si amenda .

Nu stiu sigur daca are vreun temei legal , asa ca am iesit din padure , l-am ocolit si am intrat din nou ...

Pun pariu ca era in prima padure de dupa lacul de la Caciulati (padurea Pascani). Numai un padurar imbecil poate sa are cararea numai asa pentru a ne rupe curu'. :antiemo:

In ce padure?

Prima padure dupa palatul Ghica , imediat dupa ce treci de lac , mergi pe un asfalt si treci de o bariera , apoi incepe padurea respectiva .

Omu a zis ca i-au fost facute reclamatii din partea locuitoriilor din zona , dar mi-e greu sa cred ca putem deranja pe cineva mergand cu bicicleta prin padure.

PS: Daca va intalniti  cu el , filmati cu orice aveti la voi in timp ce va zice ce are de zis . E asa de analfabet incat ti-e greu sa intelegi ce vrea , face concurenta filmuletului de mai jos .

Mâine fac o plimbare lejeră pe un traseu buclă în nord-estul Ploieștiului, mergând pe drumuri dosnice și prin păduri. 70km, 300m urcare, ușor. Plecăm la 10 din parcarea parcului Bucov în direcția Urlați, unde poposim pentru prânz. Cine mai vrea să vină e binevenit! Cu transportul până acolo se descurcă fiecare.

Traseu: http://www.bikemap.net/en/route/2252493-bucla-bucov-plopu-urlati-valea-cucului-rahova-podenii-vechi-lipanesti-bucov/

Daca e careva interesat pt maine de o tura p-aci: http://www.gpsies.com/map.do?fileId=ekmewisnmkwywhot

Plecarea pe la 8:30-9:00, Colentina sau Dr. Taberei. Am doua sau chiar tre locuri in masina. 20 de lei telegondola si banii de benzina se impart la numarul de ocupanti (cam 120 de lei)

In legatura cu Cernica - in timpul saptamanii, dupa-amaiaza, e mai liber pe cararea de pe marginea lacului? Ca in weekend era plin de undite si era sa fiu calcat de un scuter. :|

Imi ia o ora sa ajung acolo din Militari cu traficul obisnuit, de-asta nu prea am incercat decat in weekend.

La Cernica am fost duminica, o tura rapida de 1-2 ore, pe traseul marcat cu sageti verzi. Pe malul lacului sunt intr-adevar pescari, dar e loc de ocolit. Insa "problem" cu musculitele frate, sunt sute, m-am oprit de 2-3 ori dar e jale, mai bine mergi in continuu. In rest am intalnit 2-3 biciclisti pe poteci, carute la furat de lemne...cam atat. Am facut si o pana in zona cu salcami, asta este.

Important de stiut: sos. Cernica la intersectia cu calea ferata este blocata (drum inchis) si este un nenea politist care mai comenteaza cand sari peste blocaj. Cu o zi inainte fusesem cu masina, a trebuit sa intorc si sa ocolesc pe la Tuborg/Centura etc

unde incepe traseul la cernica?

dupa ce treci de calea ferata parca pe stanga este padurea pe dreapta biserica aia.

am fost pe acolo de 2 ori dar nu gasesc unde este traseul.

Maine intentionez sa fac tura asta impreuna cu un Alex (cu el am mai facut tura asta:http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/15648-piatra-craiului-zarnesti-magura-pestera-sirnea-dambovicioara-brusturet-stana-la-table-prapastiile-zarnestiului-zarnesti-20-07-2013/ ):

http://www.bikemap.net/en/route/2321013-propunere-ciucas/

Mai avem un loc in masina (cu bicla pe suport) daca vrea cineva sa mearga.

Daca ne strangem mai multi (5-6) mergem cu doua masini (a doua masina are 2 suporti, al 3-lea loc e cu bicla in portbagaj).

Traseul este desenat dupa relatarea lui Horia Marusca - MTB Tours http://www.mtbtours.ro/recky-rides/pe-cararile-ciucasului/