ovidiu

Planificator ture pentru bucuresteni (MTB - Off Road)

Recommended Posts

too bad. we asta n-am putut. nu puteam sa lipsesc la petrecerea de sambata de pe arena nationala

Stie cineva daca se mai poate merge cu bicicleta prin padurea Cernica? Mai demult am auzit ca s-a interzis accesul. Momentan merg pana la Comana, e fain acolo, dar e un pic cam departe si caut un traseu mai aproape de oras. Nu ma intereseaza mersul pe plat, ci padure eventual cu urcari/coborari, merg cu masina pana acolo, dar vreau mai aproape. Ce alte paduri mai sunt prin zona?

In Cernica a fost un concurs sambata asta, iar eu am fost ieri pe un traseu si a fost ok. Multi la pescuit pe poteca de langa lac, cam faci slalom, dar n-am avut probleme.

Vezi ca in Cernica nu prea e de urcat/coborat. Diferenta de nivel e de cativa metri intre cea mai inalta si cea mai joasa portiune. In niciun caz nu se compara cu Comana.

Ce Leaota si in ce zi?

Link, lungime, dif. nivel, poze, asl/pls, etc.

pai eu nu stiu nimic despre traseu, dar daca ne hotaram pe un track nu cred ca-i greu sa ne tinem de el.

in rest, am un golf4 cu care putem merge 3 persoane. 2 bicle in masina si una pe hayon. si mi-ar placea sa terminam tura cel tarziu pe la 14-15

a. si sunt deschis la propuneri.

@@Croocodillul asta e varianta sigura de coborare, fara stane, caini mancatori de oameni si rape? Arata foarte asemanator cu traseul lui Len, mai putin ultima bucata de coborare: http://www.len.ro/cycling/leaota/

abuwz > eu deocamdata sunt lurker ca nu stiu ce plan am in week-end. Asta cu terminatul pana in 15 e posibil sa fie mai dificil fara trezire inainte de rasarit :P

Cred ca track-ul croocodillului e din tura in care au mers doar baietii, deci poti sa te cam bazezi pe timpii aia. Caz in care, daca vreti sa terminati la 15, trebuie sa incepeti tura la 9, deci plecare din Bucuresti la 6 :).

Pe urcare n-aveti cum sa pierdeti traseul. Pe coborare trebuie avut grija din cand in cand, ca track-ul o ia de vreo 2,3 ori contrar drumului aparent. In rest, bafta si vreme faina s-aveti!

Eu mi-am cam luat portia de Leaota anul asta. Daca as mai face-o o data ar fi cu scop stiintific, dar asta mai incolo :)

@@nubciclist, mai exista o alta varianta de coborare in afara de asta (care e cea standard, cea faina), dar nu se recomanda. E mai abrupta, mai mocirloasa si mai anosta (din auzite).

Targoviste - Chindia, Baiului, ....

Weekend de leneveala pentru mine :)

Cunoaste cineva traseul de la moara vlasiei/caldarusani? Vad ca e si un concurs saptamana viitoare. Are careva in plan sa mearga maine in zona?

Am fost eu azi. Este marcat traseul, imposibil sa te ratacesti in padure. La inceput sunt foarte multe balti, in rest este foarte bun.

Maine mergem la munte (Valea Azugai-Predeal-Cabana Secuilor-Cheile Rasnoavei). Mai am un loc in masina.

Desi nu se face mult timp ca durata, totusi la intervale se gafaie ceva, am rezerve ca dn-ul e locul potrivit pt asta, ca aer. Sunt destule drumuri judetene cu asfalt bun si aerisite. Care maine, azi duminica sau luni. Eu ies luni dar mai devreme de 3 si nu pe dn-uri, sau cat mai putin.

E foarte aproape de mine drumul spre Alexandria de-asta ies pe-acolo de obicei. o să ies și mâine, dar numai vreo 30-40 km și nu știu încă ora, oricum înainte de 1, posibil pe la vreo 9.