ovidiu

Planificator ture pentru bucuresteni (MTB - Off Road)

Recommended Posts

Mergeti la tura de XC sau de "scandal"? As veni si eu, am suport daca e nevoie.

miine, simbata, in Cernica ... NU SE TRAGE!!!!!

Ce oră, unde adunarea ?

Mergeti la tura de XC sau de "scandal"? As veni si eu, am suport daca e nevoie.

Scuze, n-am mai apucat sa vad ce ai scris. A fost tura de impins la deal si tinut cu dintii de ghidon la vale :)

Alice? Who the f... is Alice?

Alice pentru mistreți. De-alea care adeveresc zicala că „plumbul nu face bine la sănătate”.

Am fost astazi, acceptabil as putea spune. Maine cred ca nu se mai poate, s-a topit cam mult zapada - pierdeam si asa foarte repede controlul.

Aaaa... sinuoasa? 

Scuze, n-am putut sa ma abtin :D 

Fii sigur ca ai zapada in poteca cel putin pe ultimele 3/4 din altitudine.

cred ca mai bine incerci sa urci de la bradetu spre izvorul Valsan - e si o urcare super ok pentru Primavara - panta nu e dura, dar lunga - cand incepe zapada, dupa preferinte, te intorci sau mergi mai departe - zona e superba

Aaaa... sinuoasa? 

Scuze, n-am putut sa ma abtin :D

Fii sigur ca ai zapada in poteca cel putin pe ultimele 3/4 din altitudine.

Nu stiu cum ii se spune, nu am ajuns prin zona. :) Oricum, dupa paste incolo m-ar interesa, adica dupa ce trec zapezile (sper!). Pe harta (opencyclemaps), de la C. Cuca e o poteca spre Vf. Papusa (linia intrerupta maro) dar cred ca are panta prea abrubta pt a fi abordata si cu bicla, chiar si un pushbike cred ca e istovitor. Ma gandesc ca poate a ajuns totusi cineva pe Cuca cu bicla si impartaseste pe forum din experienta sa, traseul optim (daca exista!), etc.

cred ca mai bine incerci sa urci de la bradetu spre izvorul Valsan - e si o urcare super ok pentru Primavara - panta nu e dura, dar lunga - cand incepe zapada, dupa preferinte, te intorci sau mergi mai departe - zona e superba

Acum doi ani am bagat o turicica p'acolo: am plecat de la Bradetu pe Valea Valsanului dar pana sa ajung la izvor, am luat-o spre vest (Poiana Movilis), ajungand la Vidraru, intoarcerea in Bradetu fiind prin Poienari -> Turburea. Motorizat am trecut kilometri buni de lacul Valsan dar nu se pune, suntem pe forum de ciclism! :D

Vezi ca a ajuns @@Edi pe vf Papusa cu bicla si a si povestit in 2-3 o c a z i i.

-editat-

Merci! :)>-  Am gasit informatia cautata in sursele mentionate de tine: "Traseul se poate face aproape integral pe bicicleta,excepti facand portiunea cuprinsa intre Cabana Cuca si Saua Gradisteanu,unde se urca destul de pieptis de la 1200 de m la 2000 de m". Adica, e de munca dar trebuie neaparat o tura p'acolo! :)

Cu mentiunea ca el e foarte bine antrenat. Iar traseul e de MTB adevarat.

salut, as vrea sa vin si eu saptamana asta intr-un traseu organizat prin bucuresti..

am un mtb de 29 si sunt incepator

Dupa ploile recente care au dizolvat asfaltul, da, se poate considera "off-road" Bucurestiul... ;))

Eu sunt in Predeal weekendul asta, daca aveti in plan ture pe valea Prahovei, anuntati-ma si pe mine.

0766320260, Cristi .

Sambata cu "noaptea in cap", una masina cu vreo 4 suporti, doi biclari, plecare spre calarasi, apoi pe aici,

poze din zona

https://picasaweb.google.com/102620140865475094266/2628062009?noredirect=1#

si o brosura cu zona

https://ia701209.us.archive.org/35/items/CaveRitualSitesOfDobrudjaShrines-Temples-Monasteries/

mai sunt doua locuri in masina, recomandare: bicla hibrida sau MTB mai iute, ideea e de a ne scoate la combustibil

Tura e de tip cultural-istoric, valea suha reka/dry river valley si valea tabanului desi nici viteza nu e lasata de-o parte. Media 22-24 km/h.

Detalii mai multe ptr doritori infocati, pe privat, dar si aici, ptr mici intrebari.