ovidiu

Planificator ture pentru bucuresteni (MTB - Off Road)

Recommended Posts

Eu ma duc prin Cernica in jur de ora 14:00. Merg incet si dau doar o tura, daca vreti sa veniti scrieti aici.

Ne putem intalni la Rompetrol-ul de langa Cora.

este cineva interesat de o tura pe traseul de la Prima Evadare, maine ?

3200 metri catarare? Mie nu mi s-au parut mai mult de 1000 dar poate ma inseala distanta mai mare.

Probabil situl afiseaza, din eroare, castigul pe verticala masurat in "picioare" (feet).

!@#$%^&* pe sportstracker.
Am cont și acolo.
Aveam și eu o dorință mică... să dau jos trackul să-l pun pe lista mea de "to do", dar niet. Nu estem. Am zis, deh, nu suntem prieteni acolo. Dar am încercat și cu workouturi-uri ale prietenilor. La fel. 

Și am încercat cu workout d'-al meu. Butonul de export exportă. Fără să intrebe nimic ;) Un .gpx și atât.

Sux. Știam io de ce "uitasem" de el. Pt. că e trist rău.

scuze de off topic

Multumesc! Te cred! Zona e mai complexa decat am aratat acolo. Mai am ceva materiale si idei ptr a o explora mai departe. Iti trimit pe privat daca ceri. E uneori atat de salbatica ca te pierzi si devine mai interesant, plus ca uneori nu gasesti ce cauti, noi de ex. nu am gasit tot ce cautam GPS ul e obligatoriu. Documentele spun ca sunt sute de pesteri, imprastiate in zona, de la mici grote de cativa metri la unele mai mari, iar in cunoscutul Rusensky Lom, sunt peste 200, desi vizitate sunt doar zeci. Sincer off road ul cu tot cu noroaie si balti a fost cel mai interesant! Prin mai merg ceva mai incolo, spre platoul Shumen, cu zone si mai de vis! Anyone welcome!

@@turnul

Foarte frumoasa tura voastra!

Bravos!

3200 metri catarare? Mie nu mi s-au parut mai mult de 1000 dar poate ma inseala distanta mai mare.

Eh, gadgeturile astea.

Nu s-au vazut poze si din valea tracilor

iata cateva

la Strelkovo

20150425_174230.jpg

20150425_174103.jpg

20150425_174053.jpg

Acum plecare prin padure spre Voinovo si templu trac de acolo

20150425_180000.jpg

20150425_182704.jpg

20150425_182756.jpg

As fi urcat spre gaura aceea dar nu mai aveam vreme, era o scara f lunga acolo

20150425_182836.jpg

Dupa off road destul de solicitant ajungem in soseaua spre Silistra ce serpuieste printre diverse sate. Am ocolit astfel soseaua nationala, preferand-o pe aceasta, ceva mai verde.

20150425_183909.jpg

• Upvote 1

@@turnul

Multam pentru informatii.

M-am apucat sa ma documentez si eu despre una-alta. Imi face cu ochiul zona, de ceva vreme. 

Poate dau o fuga, macar pentru o prima "degustare".

Tocmai am mai scos un document/carte pe care-l gasesti pe net: DK Guide to Bulgaria, f bun! Insa locurile mai salbatice, insolite, ascunse sunt ignorate! Exemplu sta Silistra cu zonele ei. Insa e o introducere f buna, plina de harti, poze etc.

Uite si o raritate

https://ia701209.us.archive.org/35/items/CaveRitualSitesOfDobrudjaShrines-Temples-Monasteries/

@@turnul

Multam pentru informatii.

M-am apucat sa ma documentez si eu despre una-alta. Imi face cu ochiul zona, de ceva vreme. 

Poate dau o fuga, macar pentru o prima "degustare".

Pai na, daca ai expune chiar peste tot detalii despre zonele salbatice, nu ar mai ramane salbatice.

Cine-i interesant, se uita si dupa ele. Mai ales in ziua de azi, cand odata ce afli de o localitate poti sa cercetezi si imprejurimile ei, online. :D

As merge eu, insa prognoza meteo mai noua "invalideaza" sambata. Vineri e ok! Mai vedem si maine alta prezicere... Prognozele sunt ca femeile! :-W :-<

Se baga cineva saptamana asta la recunoasterea primei evadari ?

Loc de intalnire: Academia de politie

Traseu: http://www.bikemap.net/en-us/route/2375229-herastrau-prima-evadare-snagov-dn1-herastrau/

Vineri ar fi cel mai bine, in principiu as fi interesat si eu insa depinde de ora...

Da...e aiurea, a plouat ieri, si ceva ceva ploua si maine. Cred ca merge doar iesit pe sosea.

Eu nu mai merg, o sa plec la munte, la Predeal si stau pana duminica. Daca e cineva prin zona si vrea sa iasa cu bicla, sa dea un semn.

Maine [miercuri] merg pe traseul Prima Evadare

Plec la ora 14 de la academie

Confirmare  daca doreste cineva sa vina sa stiu daca astept 5-10 min

Nu va Ingramaditi !

Maine dimineata (vineri 7 mai) vreau sa dau o tura pe la Comana. Mai merg cu un prieten si mai e un loc sau doua in masina. Plecam dimineata in jur de ora 7 sau 8.

Pentru cei interesati 0720.083.839 Catalin

Miercuri 13 mai vrem sa mergem o zi la munte. Nu stim inca exact unde: Câmpina,  Breaza, comarnic, sinaia sau Azuga. Doritorii au nr de telefon mai sus. 

La Comana a fost un pic umed, dar practicabil. 

salutare! e cineva care participa pe data de 24 mai la Cozia MTB si are un loc disponibil in masina pt mine si bicicleta?

Multumesc

Stie cineva cum este pe traseul de la Prima Evadare , a fost pe acolo de cand  nu a mai plouat?

@@montal, dacă-ți place noroiu', bagă!
La ce e p-acolo io zic că d-abia peste fo doo săptămâni ar putea fi cât de cât ok (da, se subînțelege că nu-mi place noroiul... sau, mă rog, nu ăsta ;) Prefer să curăț 1h la biclă  după noroaie de prin munți. E mai curat ;) )

Lasa omul sa mearga. Crocodilii aia nu au mai mancat nimic de doua saptamani. :)

Mersi frumos , ma gandeam eu ca nu prea are cum sa fie uscat in toate zonele , ... si nici eu n am chef de noroi - curatat bic etc.

Pe crocodili sa i mai lasam 2 saptamani sa se faca luna :D

Din pacate la munte n am avut cum sa merg ,  serviciul deah ~X(