ovidiu

Planificator ture pentru bucuresteni (MTB - Off Road)

Recommended Posts

Maine as da o tura la munte oriunde pe Valea Prahovei, va tenteaza ?

La ce tura te-ai gandit? Sunt liber maine...lasa-mi nr tau pe privat. Merci

Vineri 3 iulie e cineva interesat de o tura Cabana Ciubul Dorului- Piatra Arsa - Babele - Vf Omu si retur? Ar merge si sambata 4 iulie, dar numarul de masini prezente pe TransBucegi e mult mai mare si as evita.

plec maine cu trenukl pana la Sinaia - urcare catre babele pe transbucegi. se baga cineva?

Saptamana viitoare voi fi in Dambovicoara. Traseul propus trece pe valea Seaca, ajunge in prapastiile Zarnestilor si intoarcere prin Magura - Sirnea - Ciocanu. Sambata sau duminica, depinde de colegi.

Nu e sigur insa am zis sa anunt din timp... Intentionez ca sambata sa bag o tura pe la Sorica - Baiul Mare - Posada. Plecarea cu trenul de 6:20 din G de N, intoarcerea din halta Posada cu trenu' de 16. Daca e vreun amator, sa graiasca si poate mergem impreuna.

http://www.bikemap.net/en/route/3148773-sorica-baiu-mare-posada/#/z11/45.34345,25.63556/terrain

• Upvote 1

Maine ma duc sa fac o tura in saua Strunga am un loc si un suport disponibil, cine vrea sa mearga sa dea in semn, plecarea din Bucuresti pe la 7:30-8

pentru sambata viitoare se anunta ceva cu munte si coborare? 

Sambata, 25.07.2015 -  "Explore Valea Valsanului MTB (prima vale in dreapta transfagarasnului cum te uiti la harta)" - este o urcare cam de 35 km pe o vale superba - panta ok pe urcare cu mici pante mai pronuntate - cred ca vorbim de o medie de 3-3.5% pe primi 20km( pana aici am urcat prima data) - La finalul finalului e Vf Moldoveanu, dar forestierul se termina mai rapid.

- valea este super salbatica de un peisaj incredibil

- pe traseu se afla Poienile valsanului ( aici putem sa ne oprim la intoarcere la un Mic ) - pana aici ajung "sportivii de gratar"

- Cheile Valsanului care sunt superbe

- tabara de baza in Sat Bradetu, plecare maxim ora 10 - unde se termina soseaua si incepe forestierul catre Poienile Valsanului

- Vremea se anunta superba - 28 grade si soare la Bradetu

http://www.valeavalsanului.ro/index.html

Ma intereseaza un track pentru urcarea pe Postavaru. Ma poate ajuta cineva, eventual cu ceva informatii in privinta dificultatii traseului? Pericole privind fauna din jur?

Mersi!

Uite aici: https://connect.garmin.com/modern/activity/844929244

https://www.dropbox.com/s/m68ns0mvn8tiwv7/activity_844929244.gpx?dl=0

Până în Poiană traseul e lejer, din Poiană până la lac pe drumul Roşu e de bobinat/impins, în funcţie de cum poate fiecare. Sau telecabina cu 25 lei şi de acolo cobori spre lac :)

N-am reuşit până acum să fac urcarea pe drumul Roşu fără să mă opresc să-mi trag sufletul de mai multe ori.

Traseul pe care trebuie să-l ţii la coborât e cel cu dungă albastră.

Dificultatea traseului nu pot să o descriu decât dpmdv. Cu un HT eu nu prea m-aş distra pe acolo, sunt zone în cap, sunt rădăcini, ceva dropuri, pietriş năzdrăvan (ai grijă în special la coborârea pe drumul Roşu dacă iei telecabina, acolo ai tendinţa să îi dai tare şi am văzut multe accidente din cauza asta). Dacă n-ai mai fost pe trasee de genul ăsta probabil o să ţi se pară chin prima oară deoarece unele zone pot părea intimidante la început. Grijă mare şi pe potecuţă acum, e foarte uscat  (dacă n-a plouat între timp) şi pietrişul e tare înşelător, pe mine m-a dovedit de vreo două ori ieri :D. Nu-ţi recomand însă nici varianta cealaltă, să-l faci dacă a plouat :).

Nu le am asa bine cu tehnica, multumesc ca ai detaliat coborarea. Probabil o sa-i dau la deal sa imi iasa ochii din cap, si cred ca o sa fac Brasov - Poiana pe poteca. Si cam atat:D

Eventual daca se gaseste cineva saptamana viitoare prin zona sa ma insoteasca, sa dea un semn :D

Când ajung acasă încerc să-ţi pun toată filmarea traseului dacă totuşi te interesează coborârea, dar ţine cont că perspectiva e înşelătoare şi e mai rău la faţa locului :).

Ma intereseaza un track pentru urcarea pe Postavaru. Ma poate ajuta cineva, eventual cu ceva informatii in privinta dificultatii traseului? Pericole privind fauna din jur?

Mersi!

Salut. Chiar vroiam sa repet urcarea pe Postavarul, insa sa nu repet si coborarea spre Timisul de Jos :)). Am track-ul inregistrat cu urcarea din Brasov insa coborarea as vrea sa o fac spre Poiana Brasov - Cheile Rasnoavei - Cabana Secuilor - Predeal. Mi-am creat tot traseul pe GPS partial din propriile ture, partial din bikemap. Intrucat plecarea si sosirea sunt in locuri diferite as merge cu trenul. 

Saptamana viitoare cand sa fie?

Salut. Chiar vroiam sa repet urcarea pe Postavarul, insa sa nu repet si coborarea spre Timisul de Jos :)). Am track-ul inregistrat cu urcarea din Brasov insa coborarea as vrea sa o fac spre Poiana Brasov - Cheile Rasnoavei - Cabana Secuilor - Predeal. Mi-am creat tot traseul pe GPS partial din propriile ture, partial din bikemap. Intrucat plecarea si sosirea sunt in locuri diferite as merge cu trenul. 

Saptamana viitoare cand sa fie?

Asta e urcarea pe care am facut-o la cabana Postavarul

http://www.bikemap.net/en/route/3177916-brasov-postavarul/

Nu stiu cum sa bag embed in site

Tu ai urcat pe Valea cu Apa si Crucur...pe unde se da lumea la vale de obicei :). Nu stiu cat de distractiv o fi la urcare pe acolo pentru ca sunt foarte multe portiuni de carat.

Tu ai urcat pe Valea cu Apa si Crucur...pe unde se da lumea la vale de obicei :). Nu stiu cat de distractiv o fi la urcare pe acolo pentru ca sunt foarte multe portiuni de carat.

Pai a fost ceva de munca insa nu-mi amintesc ca fiind o tura in care am carat toata ziua bicla in spate la urcare. Au fost intr-adevar ceva portiuni in care le-am impins: imi amintesc cat6eva zone mai grele in apropiere de vf Tampa pe niste serpentine cu macadam si una pe o partie spre lac (pe atunci era in constructie). Mi-a ramas intiparit in minte insa ca am carat-o mai mult la coborare spre Timis pe o poteca turistica de picior (coborarea nu e in traseul de mai sus, am sters-o, pt ca nu e facubila pe bicla)

Sambata un TransF/TransA?

ai gresit topicu maestre ...da taie-mi 2 bilete pentru orcare ar fi directia

Aoleu da, scuze :D Weekendul viitoare as vrea o Leaota pe mtb, ca sa fie totusi cat de cat in topic :))