ovidiu

Planificator ture pentru bucuresteni (MTB - Off Road)

Recommended Posts

Duminica ne reintoarcem, din nou, in Dambovicioara, de data asta pentru o saptamana. Asadar, de luni pana sambata avem timp pentru o noua iesire.

Tu ai urcat pe Valea cu Apa si Crucur...pe unde se da lumea la vale de obicei :). Nu stiu cat de distractiv o fi la urcare pe acolo pentru ca sunt foarte multe portiuni de carat.

Mda. Se pare ca memoria mea e volatila. Am urcat din nou pe Tampa spre Postavarul tot pe acolo si din Saua Tampei am impins cam multicel la toacle. Uneori aveam impresia ca sunt pe contrasens si trebuia sa ma feresc :) 

pentru cunoscatori. 

Tura padure Cenica. valurit. localnici prietenosi, 

la intoarcele poate ne oprim la CRAMA. vin bun, sifon, bere etc. 

ptr. cine nu cunoaste CRAMA este in centrul satului Cernica, vis a vis de cabinetul veterirnar. cereti sa stai la mese in curte, la umbra. spuneti ca sunteti cunoscutii lui Costica , padurarul

Sambata vreau sa mai bag o tura de vreo 6 ore pe la Brasov, Predeal sau Busteni. Am ceva trasee in plan: cascada Tamina, Poiana Secuilor, Diham, Poiana Izvoarelor,Gura Diham. Suntem 2 si plecam cu trenul de 7:00. Mare parte din trasee le-am mai facut, deci nu orbecaim.

Merge cineva sambata la concurs la Luncavita MTB Explorer?

Eventual daca suntem 3 pot lua eu masina

Caut partener/parteneri pentru tura in weekendu asta(sambata 31. 10.2015), ceva de genul Busteni- Baiul Mare - Posada, in orice caz locul sa fie Muntii Baiului. Sa fie antrenat, sa nu aiba probleme cu traseul, cat mai putine pauze cat mai bine.

Imi poate spune cineva daca putem sa luam: tren personal+ bilet de bicicleta(stiu ca nu are locuri speciale ptr bicla dar uneori mai da bilet, pe alte rute) catre Sinaia?

Mersi!

Caut partener/parteneri pentru tura in weekendu asta(sambata 31. 10.2015), ceva de genul Busteni- Baiul Mare - Posada, in orice caz locul sa fie Muntii Baiului. Sa fie antrenat, sa nu aiba probleme cu traseul, cat mai putine pauze cat mai bine.

Imi poate spune cineva daca putem sa luam: tren personal+ bilet de bicicleta(stiu ca nu are locuri speciale ptr bicla dar uneori mai da bilet, pe alte rute) catre Sinaia?

Mersi!

Din cate am observat pana acum, la tren personal (regio) se poate da bilet de bicicleta (oricate) chiar daca trenul respectiv nu are in dotare. Trenurile regio cu etaj au si locuri de bicicleta si oricum ai loc destul jos in hol. Celelate tipuri de vagoane nu prea si nici nu ai loc fizic unde sa o pui. Din pacate, pe site, la trenurile regio, nu sunt afisate tipurile de vagoane (supraetajate sau normale) si implicit locurile de bicicleta, insa cred ca poti obtine informatia la ghiseu.

Mersi de informaţie. Poate vrei sa mergi si tu:)

As merge in zona insa am retineri pt Baiului. Am mai fost pe-acolo si deobicei cam bate vantul pe creasta, iar acum nu e foarte cald. As prefera un traseu mai la adapost, prin padure, in genul traseului de concurs Surmont (valea azugai, susai garbova..etc), iar daca suntem 2 sau mai multi as lua masina pt ca ne costa cel mult cat biletul de tren sau mai putin. Am 3 pana la 4 locuri disponibile pt bicicleta.

M,am gândit sa mergem acolo pentru ca e uscat sigur pe creasta. IÎn pădure presupun ca e noroi. dacă stii ca e mai bine pe unde ai zis tu eu merg si pe acolo, doar sa nu rămânem în noroi blocaţi.

M,am gândit sa mergem acolo pentru ca e uscat sigur pe creasta. IÎn pădure presupun ca e noroi. dacă stii ca e mai bine pe unde ai zis tu eu merg si pe acolo, doar sa nu rămânem în noroi blocaţi.

Am fost pe traseul mediu la concurs inclusiv pe ploaie si este accesibil, alunecos pe alocuri insa nu ramai intepenit. Acum nu este cazul intrucat nu a mai plouat de ceva zile si nici nu o sa mai ploua, doar umezeala o sa fie.

Ma gandeam sa facem tura lunga. Coborarea finala o stiu de la enduro :D

http://www.bikemap.net/en/route/1055541-surmont-mtb-challenge-2013-traseul-lung/#/z15/45.45472,25.59934/terrain

De-acu o sa discutam pe PM pentru detalii ref. la plecare.

Salut! Vrea cineva sa vina sambata 31.10.2015 intr-o tura MTB si bike push pe Postavaru? Plecarea cu trenul din Bucuresti cel tarziu la 8:20 (ideal ar fi trenul de la ora 7, cu suport de biciclete)

Din BV urcare cu bicicleta pe drumul de hike catre Poiana BV (Drumul Vechi al Poienii), durata aprox 3 ore din gara BV pana in Poiana BV.

Telecabina Kanzel (coborarepe Drumul Rosu). De la vf Kanzel, daca nu este gheata, as vrea urcare pana pe Vf Postavaru (bike push etc).

Ritm lent, cu pauze, pentru amatori cu o conditie fizica verificata in ture cu diferenta de nivel de minim 800m+ intr-o zi. Echipament de ploaie, lanterna frontala cu baterii in bagaj, ghete cu talpa aderenta:D

Mentionez ca nu am facut integral acest traseu anterior, daca apar probleme, orientarea se face la fata locului.

Daca vrea sa vina cineva din Bv e ok.

Minim 3 persoane. Thnx

Poate vrei sa vii cu noi

Multumesc pentru invitatie, insa nu pot, acum nu evaluez ca e ok sa ma bag pe un traseu destul de solicitant, nemarcat, cu persoane straine mai antrenate ca mine si fara gps. :D 

Multumesc baieti (Catalin, Andrei) pentru tura la munte, a fost superb.

Numai bine!

Adrian

Multumesc baieti (Catalin, Andrei) pentru tura la munte, a fost superb.

Numai bine!

Adrian

Mi-a facut placere compania voastra. Tinem legatura si mai mergem impreuna :).

Da, si mie mi-a placut, a fost frumos. Poate mai mergem si weekendul asta 

Da, si mie mi-a placut, a fost frumos. Poate mai mergem si weekendul asta 

Sambata cred ca as putea, insa o sa aflu mai precis vineri. Ne auzim atunci

E ok sâmbătă, sunt liber. Deci, cine mai merge si unde?

Salut! O tura spre Omu (combinat cu telecabina Busteni - Babele) sau spre Baiului sambata 21.11.2015? Plecare cu trenul de 9:40 din Bucuresti sau intalnire in Busteni la 11:20. Tura usoara, maxim 600m+, coborarea se incheie la ora 17. Echipament de ploaie + frontala. Minim 3 persoane. Tnx

Întrucât s-a încălzit destul de bine afară as face o tură la munte zona Câmpina, Comarnic sau Azuga. Aș evita zonele de creastă pr ca e frig sus. Doritori? Aș prefera in cursul săptămânii, dar dacă nu se poate aloc o zi și in weekend. Menționez că până acum m-am antrenat cu bicla la sosea [emoji6]

Săptămâna asta sunt mai liber si as ieși undeva pe Valea Prahovei. Vad ca o sa fie cald și frumos. S-ar incumeta cineva?

Luni iesim pe traseul Prima Evadare

La ora 11 In zona de start