ovidiu

Planificator ture pentru bucuresteni (MTB - Off Road)

Recommended Posts

43 minutes ago, Invitat special said:

Azi, vineri In jur de 4-4.30 fac traseul Moonbike, am inteles ca e curatat si semnalizat.

este un parc...ce crezi ca este curatat si semnalizat?>

Uitate pe traseu si il urmezi ....vezi sa nu iti rupi gatul ca simplu nu este, mai bine te duci cu cineva care stie traseul

32 minutes ago, krazyeone said:

este un parc...ce crezi ca este curatat si semnalizat?>

Uitate pe traseu si il urmezi ....vezi sa nu iti rupi gatul ca simplu nu este, mai bine te duci cu cineva care stie traseul

E semnalizat cu vopsea din ce am inteles de la un prieten ce locuieste in zona si s-a plimbat prin parc. Acum oi vedea la fata locului.

A fost un coleg de forum sapt trecuta, a postat si filmulet. Greu, negreu, macar sunt in civilizatie, nu mai pot, ma opresc si cu asta basta.

@vis-a-vis da, am incarcat trackul.

Mare atentie la oameni, practic n-ai cum sa-l faci in regim de viteza tip concurs, ca risti sa dai peste ei (decat la ore fara pietoni, adica la prima ora sau seara tarziu). 

De asemenea, atentie la rampe/pante foarte abrupte. Pe podetul rotunjit, desi fusese asigurat cu plasa de sarma, si-a rupt mana Marius Petrache acum 2 ani,  mi se pare.

E smecheria aia sa stii sa schimbi vitezele din mers. In rest doar doua urcari ce sunt mai grele, iar la poduri daca nu vii ca berbecul, e destul de simplu...

5 minutes ago, Traveller said:

Mare atentie la oameni, practic n-ai cum sa-l faci in regim de viteza tip concurs, ca risti sa dai peste ei. 

De asemenea, atentie la rampe/pante foarte abrupte. Pe podetul rotunjit, desi fusese asigurat cu plasa de sarma, si-a rupt mana Marius Petrache acum 2 ani,  mi se pare.

Am fost eu aseara, aluneca in draci peste tot :) 

56 minutes ago, vis-a-vis said:

E smecheria aia sa stii sa schimbi vitezele din mers. In rest doar doua urcari ce sunt mai grele, iar la poduri daca nu vii ca berbecul, e destul de simplu...

Cum drk, la poduri blana altfel risto sa vii in spate :)

Mesajul e ca, desi pare simplu ("e parc, ce dreaq", o sa zica lumea), nu e chiar pentru incepatori (nu degeaba organizatorii conditioneaza inscrierea de un nivel ridicat al concurentilor, de obtinerea unor rezultate bune la un minim de concursuri anterioare).Pentru cine vrea sa incerce sa se dea blana, intre 7-8 dimineata cred ca e optim.

5 minutes ago, Traveller said:

Mesajul e ca, desi pare simplu ("e parc, ce dreaq", o sa zica lumea), nu e chiar pentru incepatori (nu degeaba organizatorii conditioneaza inscrierea de un nivel ridicat al concurentilor, de obtinerea unor rezultate bune la un minim de concursuri anterioare).Pentru cine vrea sa incerce sa se dea blana, intre 7-8 dimineata cred ca e optim.

NU s-a inteles, am spus ca este un parc in sensul ca nu este "curatat"  si nu este  marcat (inca ) , iar traseul este unul greu , am vazut ce skiluri are @Invitat special si pot spune ca nu va putea face nici o urcare pe bicicleta  , asa ca bafta si multa grija :P

9 minutes ago, Traveller said:

Mesajul e ca, desi pare simplu ("e parc, ce dreaq", o sa zica lumea), nu e chiar pentru incepatori (nu degeaba organizatorii conditioneaza inscrierea de un nivel ridicat al concurentilor, de obtinerea unor rezultate bune la un minim de concursuri anterioare).

Se stie ca traseul e dificil, cu toate astea faptul ca este in parc, in civilizatie ca sa zic asa, are avantajul ca poate fi incercat fara teama ca daca nu mai poti va trebui sa iti cari bicicleta in spate pana la poalele muntelui. Si evident e la bunul simt al fiecaruia sa abordeze un traseu la nivelul de experienta pe care il are. In cazul meu nu va fi nici macar blanita, probabil ca o sa ii dau cu o viteza mai tare decat cea de promenada.

9 minutes ago, krazyeone said:

am vazut ce skiluri are @Invitat special si pot spune ca nu va putea face nici o urcare pe bicicleta

Dupa cum am spus, oi putea n-oi putea, bani de bere am, deci in cel mai rau caz trag la o terasa fara sa-mi fie rusine ca n-am putut.

Vizavi de skilluri, cred ca mai degraba pe coborari e nevoie de ele, pe catarari, picioare si plamani.

Dacă te uiți bine la videoclip, zice să vii lansat și asta o faci de câteva ori în viteza corectă schimbând la timp... altfel mori ca magaru-n pantă ;)

La urcarea de pe lângă scări fără tehnică ești mort oricum. Are schimbări de direcție, niște mici rampe și rădăcini care îți aruncă fața și spre final dacă nu bagi vârful șeii în fund și nu pui pieptul pe ghidon, te ridici de față imediat. 

în urmă cu 12 ore, krazyeone said:

Cum drk, la poduri blana altfel risto sa vii in spate :)

Păi uite, asta înseamnă să vii ca berbecul :)

Vii tare pe urcarea podului, te bucuri că ai deja viteză sus și îi mai dai, iar când cobori degeaba mai pui frână, că ai ajuns cu roata față la baza podului și ai proptit-o în pavelele alea... și uite cum te-ai înfipt ca râma-n piatră! ;)

Duminica pe 15 ies la o tura pe la munte cu un prieten si ar mai fi 1 loc de o bicicleta + persoana in masina. Traseul inca nu l-am ales, poate Bikexpert Alpine Challenge Pucioasa, poate Baiului, poate Muntele Grohotis, poate altul. Inca nu ne-am hotarat dar, tura va fi undeva la 50-60km cu pana la 2000m dif. de nivel. Daca ne prinde seara, dar eu sper sa nu, avem lanterne si track pe GPS . Daca sunt doritori PM sau telefon (e la profil).

• Like 1

Pentru sambata, 21 oct, este dornic careva de o iesire prin apropierea Bucurestiului?

O Cernica ceva sau de ce nu, cateva ture de Moontime....

Propuneri ?

Ramane maine o Cernica,

Intalnirea are loc la Rompetrol Pantelimon la 10.30 :)

schimbare de plan, cum nu s-a mai anuntat nimeni,

Eu cu inca un prieten o sa facem ture de moonride in Tineretului.

Asadar noi o sa fim acolo la 11 :)

Eu merg maine in Cernica. La 10 o sa fiu la Rompetrol Pantelimon, N-astept acolo decat daca se anunta cineva.

Ceva maine? Mai pe la 10-11?

Eventual o escapada la munte?

Salutare!

Pentru sambata prognoza pare buna si, daca ramane asa, as face tura asta: tura Pecineagu

Ritm lent, de plimbare, cu pauze pentru poze si altele. Nu ma pot tine dupa cei care vor sa alerge.

Masinile pot fi lasate aici: parcare

Daca vrea careva va astept cu un mesaj privat sau tel la 0724330352.

Salut

Vreau sa fac o tura de MTB de 2 zile weekendul acesta  (21, 22.04) prin Muntii Tatarului.

Innoptare la o pensiune in Cheia, costa in jur de 60-70  lei / noapte o camera cu doua locuri - 30 - 35 lei / 1 persoana .

Traseul : in prim zi plecare din Maneciu Ungureni si urcare pe la  baraj spre Vf. lui Crai (1471m) apoi coborare in Cheia - o parte din traseul de aici https://www.bikemap.net/en/r/4329083/

Am mai parcurs traseul  acesta pe MTB si la pas.

A doua zi : urcare pe ultima parte a aceluiasi traseu in sens opus pana la un drum ce duce spre Muntii Siriu prin zona Tabla Butii. Se poate vizualiza aici: https://www.bikemap.net/en/r/200520/#/z12/45.3997759,26.1153603/osm

Mergem pe drumuri de caruta pe culmile dintre Tatarului  si Siriu pe langa varfurile Tataru Mare (1476m) si Tatarutu (1411m) apoi coborare in Basca Chiojdului  - Chiojdu - Starchiojd - Valenii de Munte - tren spre Ploiesti - Bucuresti .  Am aplicatie GPS ca sa urmaresc traseul.

Vremea se anunta in mare parte senina , insorit.

In Maneciu Ungureni  o sa ajung cu trenul sambata, plec din Bucuresti si schimb in Ploiesti.  

Ritmul de mers adaptat conditiilor de drum si posibilitatilor participantilor.

Daca e cineva interesat,  numarul meu de telefon este  0727 291 963.

• Like 1