ovidiu

Planificator ture pentru bucuresteni (MTB - Off Road)

Recommended Posts

Well, ai fi surprins ca mai avem DJ-uri la nivel de piatra sparta :) Dar dap, am inteles ce ai vrut sa spui si ai dreptate.

3 minutes ago, Invitat special said:

Traseu MTB cu 30m diferenta de nivel?! Am mai multa diferenta de nivel pana la Mega Image-ul de la colt.

Diferenta de nivel face un traseu de MTB? De la ce diferenta de nivel devine MTB si nu mai este... altceva? Te rog sa explici pentru ca sint dornic sa invat :B Sa iti reamintesc ca tu erai cel care dorea bancute si cismele in parcul Vacaresti?

On 5/25/2018 at 9:52 PM, zigzag said:

Bun, deci a ramas pentru duminica Baiului - Orjogoaia cu urcare din Secaria.

Am fost 5 (printre care si Robert89) si am avut parte de ceata, ploaie, frig, soare, cald, noroi si cazaturi fara numar pe coborarea din padure, vreo 5 mistreti cu care era sa intram in coliziune si un urs care isi vedea de ale lui prin padure. Cum s-ar zice, a fost cu de toate. O tura mini-aventuroasa.

IMG_20180527_104734_zpsf6enmqlo.jpg

IMG_20180527_120009_zpslrfsvbef.jpg

IMG_20180527_120542_zpsp8hqa7zr.jpg

IMG_20180527_130628_zpslx7hkikt.jpg

IMG_20180527_132305_zpsbgkb8ohj.jpg

IMG_20180527_135321_zpsg6be3f4a.jpg

IMG_20180527_173001_zpsqrnpeech.jpg

IMG_20180527_174434_zpsdc2nxmdd.jpg

• Upvote 2
  • Like 4
  • Thanks 1

A bun, deci nu voi ați fost „turiștii” ăia cu biciclete care au trebuit să fie recuperați de Salvamont din apropiere de Secăria din cauza vremii proaste pe un „traseu montan foarte dificil” :) 

Au fost o gramada, unii chiar si cu un copil mic pe scaun prins in spatele seii.

1 hour ago, puterfixer said:

A bun, deci nu voi ați fost „turiștii” ăia cu biciclete care au trebuit să fie recuperați de Salvamont din apropiere de Secăria din cauza vremii proaste pe un „traseu montan foarte dificil” :) 

Singura explicatie pentru care cineva ar fi putut sa cheme salvamontul ar fi ceva oase rupte/imobilitate sau prima experienta la munte si sperietura exagerata. A fost ceva ceata/ploaie dar departe de a reprezenta vreun pericol cat de mic.

1 hour ago, LucianLS said:

Au fost o gramada, unii chiar si cu un copil mic pe scaun prins in spatele seii.

...si ce surpriza, chiar ei au avut nevoie de interventia Salvamont:

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-22474088-prahova-10-turi-fost-recupera-munte-salvamonti-dup-fost-surprin-deploile-toren-iale.htm

Sambata facem Tesila - Pasul Predelus - Neamtului - Prislop - Tesila. Traseu montan, gol alpin. E ceva de urcat, cu zone de impins la bicla. N-am track, nu stiu diferenta de nivel.

Se merge incet si cu pauze, la plimbare.

Transport cu masinile pana in Tesila.

Lista e deschisa. 

Trece-o și în calendar, poate e mai vizibilă așa. ;)

Salut! Aveti, va rog, sugestii de ture (preferabil circuit) pt hardtail de 20-40 km cu ceva diferenta de nivel (200-500m) in jurul Ploiestiului, ceva ce poate fi facut pe dupa-amiaza seara???

mersi anticipat!

In padurea de langa Paulesti sunt o multime de trasee posibile.

@Traveller fain, mersi, le voi incerca pe amandoua si cel scurt si cel epic...par numai bune pt niste intervale

@andidani ok...banuiesc ca ai dreptate...dar stii vreunul care merita...timpul liber e atat de scurt...nu prea am timp de explorare 😊

Daca vrei o plimbare de placere, mergi pe cel scurt. Daca vrei mai competitiv mergi pe epic. Eu le-am facut pe ambele, dar si alte trasee. Poti sa gasesti ceva cu iesire catre Plopeni, sau poti bantui orbeste pe poteci (cand ai timp). Pe Bikemap sunt mai multe trasee, dar cauta dupa Plopeni, nu cauta satele inconjuratoare.

Daca n-o sa ploua si s-o strange ceva gasca, duminica as face o tura pe Iezer, La Table, Pecineagu, Lacul Vulturilor sau ceva similar.

Ca de obicei, la plimbare. 

Plecare din Buc. pe la 7-8 si intoarcere cand se termina. Deci fara limita de timp.

Daca vrea careva aveti contactul meu in postarile de mai sus.

Am impuscat una scurta prin zona Grohotis.

N-am mai apucat sa anunt ca a fost din scurt si nu era clar daca iese.

IMG_20180714_181523-01_zpszwwpslj3.jpeg

IMG_20180714_181757-01_zpspechvulu.jpeg

• Upvote 1
  • Like 1

Cum merge jucăria electrică?

E utila pentru oameni care iubesc muntele dar nu-i mai tine conditia fizica, ca mine. Pentru oameni in putere nu se justifica.

Hai simabata , 11 aug ,   undeva   la  Padina     sau   duminica ... 

vin si eu duminica cu trenul

Merci

Sambata sunt cu un prieten pe valea Prahovei, el cazat la Predeal eu la Comarnic. O sa iesim la o tura, nehotarati insa ce traseu sa alegem. Daca mai e cineva interesat...

@zigzag stiu ca tu ai facut multe ture in zona, vreo recomandare?