ovidiu

Planificator ture pentru bucuresteni (MTB - Off Road)

Recommended Posts

In Comana se gaseste si ceva de haleala sa trebuie sa-mi iau mai mult de acasa?

Sigur gasim ceva pe drum, mai ales daca mai mergem vreo 2 km mai departe de rondul unde in mod normal viram spre Comana, este un magaxin mixt, au si salam si paine ;)

Oricum, luati-va cat puteti sa duceti, ca nu se stie. Eu nu iau prea multa mancare la mine. Eventual batem la o poarta si cerem o ciorba :P

Sper ca mai merge cineva maine spre Comana casa nu ma trezesc degeaba cu noaptea-n cap :P

LE 3:30 AM : Eu nu mai ajung, a aparut o problema si de-abia acum inchid un ochi, drum bun celor care pleaca!

In Comana se gaseste si ceva de haleala sa trebuie sa-mi iau mai mult de acasa?

exista un magazin mixt acum depinde ce vrei sa cumperi :)

am fost la comana sambata dimineata insa nu pot sa spun ca a fost extraordinar, putine paduri iar drumul este praf si la propriu si la figurat, prefer partea de nord.....moara vlasiei, caldarusani......

va sfatuiesc sa va faceti cumparaturile din bucuresti la plecare pt. a evita surprizele http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif , eu acum vreo luna am facut o oprire in tanganu (mai sus de cernica) sa cumpar ciocolata si nu am gasit ( am intrat in vreo 4-5 magazine) cu toate ca am vazut ceva copii prin satul respectiv :D

Acum vin de acolo, in afara de ciocolata, apa si pufuleti nu gasesti nika ! :(

presupun ca tu erai tipul cu tandemul care statea sub o umbreluta la un cico si care ne-a si salutat :)

presupun ca tu erai tipul cu tandemul care statea sub o umbreluta la un cico si care ne-a si salutat :)

Eu eram, bagam la pufuleti cu cola si ciocolata :D

Eu + 3 prieteni maine plecam cu 5:30 (pt ca intarzie nu stiu cat...) pana la Busteni, apoi cabina pana la Babele si coborare pana-n Sinaia pe drumul clasic.

2 intrebari:

- sunt ursi pe la Cuibul Dorului pe-acolo ?

- e vreun forestier din Sinaia pe Valea Prahovei pana-n Comarnic ? (eu am ochit ceva din tren, pe langa calea ferata...)

E plina de ursi toata zona Sinaia-Cota 1400. Le dau turistii din masini de mancare, si mananca din tomberoanele de la Cuibu Dorului. In 2009 aproape de fiecare data cand urcam la cota 1400, fie pe sosea fie pe drumul vechi, ma intalneam cu ursul.

Pana in Comarnic se poate merge pe forestier, mai nou are oaresce continuitate pentru ca lucreaza astia cu utilajele la calea ferata. Insa trebuie trecuta prahova de cateva ori pe podurile cfr. Atentie la tren ca marginile "pietonale" sunt inguste (unde exista) si nu prea ai unde sa te bagi. Intrarea pe forestier este drumul care se face pe dreapta, imediat ce treci de ultimul pod din Sinaia (nu cel din dreptul liceului, ci urmatorul). O sa recunosti cladirea asta.

Imagine postată

Imagine postată

Ursii de la cota nu mai sunt, le-au facut buletin in alt judet inca de anul trecut ;)

Cine este in vacanta si ar vrea cu mtb-ul pe circuit organizat in zona Brasovului este invitat sa mi se alature , dati-mi un pm astazi. Plecarea estre pt marti sau cel tirziu miercuri. Mentionez ca traseul va fi in medie de 6o km pe zi dar nu de dificultate mare ci mai degraba mica! De placere!

Iese cineva la o tura azi (duminica) prin Bucuresti? Vad ca e racoare afara, se poate pedala la orice ora.

Joi-Vineri 2-3 septembrie o tura mica pana la Brasov cu popas peste noapte la Dambu Morii.Urcam si la Canionul 7 Scari:)

se baga cineva?:)

Poti s-o iei in spate, sau s-o lasi legata cat parcurgi bucata aia spectaculoasa cu scari inainte si inapoi.

Invidiosule !

in localitatea Comana, este deschis de ceva vreme un restaurant. ca si locatie, dupa ce treceti podul, peste Neajlov, venind dinspre Gradistea, prima strada la dreapta, cam la 200 m.

nu-i luati tare ptr ca sunt la inceput si se misca mai greu, dar fac mancare buna si este curatenie. sa aveti pofta!

Vrea cineva sa mearga week-endul asta la o tura prin bucegi(traseu de o zi)? Nu m-am gandit inca la un traseu anume dar principiu as vrea sa trec pe la Padina sa vad care e atmosfera de la festival http://www.padinafest.ro/. Variante de traseu ar putea fi Sinaia-Padina si retur sau Sinaia-Omu cu intoarcere prin Padina.

Vrea cineva sa mearga week-endul asta la o tura prin bucegi(traseu de o zi)? Nu m-am gandit inca la un traseu anume dar principiu as vrea sa trec pe la Padina sa vad care e atmosfera de la festival http://www.padinafest.ro/. Variante de traseu ar putea fi Sinaia-Padina si retur sau Sinaia-Omu cu intoarcere prin Padina.

Dap, eu. Doar ca eu merg mai mult pt festival. Eu plec maine din gara de nord cu acceleratul de 9:20 spre Pietrosita. De acolo aproximativ 40 km pana la Padina, drum asfaltat si forestier. Depinde de vreme si de oboseala daca o sa urc si mai sus.

Bafta

ps: traseul meu implica tot we-ul :) inclusiv ziua de vineri

Salut !

Tocmai planificam cu un prieten un traseu similar de o zi in Bucegi .

Nu stiam de Padina dar poate ca ar fi o idee buna. mai mergi ?

LE: Stiti cumva cum e drumul de la Moroieni la Padina pentru auto ,

sau daca exista alt drum de acces auto?

Salut !

Tocmai planificam cu un prieten un traseu similar de o zi in Bucegi .

Nu stiam de Padina dar poate ca ar fi o idee buna. mai mergi ?

LE: Stiti cumva cum e drumul de la Moroieni la Padina pentru auto ,

sau daca exista alt drum de acces auto?

Da, mai merg, daca am cu cine ca singur e cam aiurea. Preferabil sambata, dar nu ma dau in laturi nici duminica. Nu stiu cum e drumul de la Moroeni la Padina pt masina, dar cred ca e frumos si pe bicicleta :)

Eu ma gandeam la varianta cu tren pana in Sinaia si apoi pe bicicleta.

Da, mai merg, daca am cu cine ca singur e cam aiurea. Preferabil sambata, dar nu ma dau in laturi nici duminica. Nu stiu cum e drumul de la Moroeni la Padina pt masina, dar cred ca e frumos si pe bicicleta :)

Eu ma gandeam la varianta cu tren pana in Sinaia si apoi pe bicicleta.

Ma intereseaza drumul cu masina pentru altcineva. deci daca stie cineva va rog sa-mi spuneti.

Noi venim in Sinaia cu masina. mergem 99% - daca nu ploua.

Stabilim exact maine.

Deci doritori sunt cativa. Daca se stabileste ceva ma bag si eu.

Dar ce-ati zice de traseul maratonului Muscelului de anul acesta? Am inteles ca a fost frumos.

Deci doritori sunt cativa. Daca se stabileste ceva ma bag si eu.

Dar ce-ati zice de traseul maratonului Muscelului de anul acesta? Am inteles ca a fost frumos.

E greu de ajuns pina acolo cu trenul, hai totusi sa facem ceva in zona Sinaia. Cel care propune tura sa dea mai multe detali si sa specifice echipamentul si ce luam dupa noi.