ovidiu

Planificator ture pentru bucuresteni (MTB - Off Road)

Recommended Posts

Ana, stai linistita, bicicleta ta este mai mult decat ok pentru parcurgerea traseului de la PE. Cel mai probabil, daca se aduna multi biciclisti sambata, or sa fie si destule bicle mai slabe decat a ta. La cauciucuri, nu te grabi sa schimbi ceva, pana nu o faci din proprie experienta. Cauciucurile tale subtiri se comporta destul de ok daca este namol, pentru ca nu se vor incarca la fel de mult ca unele groase si cramponate. La viteza mica sunt suficiente. Zicea cineva mai sus sa va luati cauciucuri "bune", ca sa nu faceti pene. Eu fac mai multe pene acum cu niste cauciucuri bune (foldable, insertie de kevlar, protectie sporita la pene, etc), decat am facut cu unele mai slabe (Schwalbe Smart Sam wired). Asa ca poti veni linistita cu bicla ta. Daca faci pana, o repari, mergi mai departe. Oricine poate face pana. Cauciucurile care ofera cu adevarat protectie cantaresc 1kg bucata si sunt si scumpe, si nici nu prea se gasesc.

Ca sa incepi sa iei masuri severe anti-pana, parerea mea este ca trebuie sa te lovesti serios de aceasta problema. Prevenirea excesiva mai mult incurca.

Cand am spus cauciucuri bune m-am referit la cauciucuri Maxxis Schwalbe, Continental etc. Sunt sanse mult mai mici sa faci pana cu aceste cauciucuri decat cu cele facute de Duro, CST si altii.

Oricum o sa ne ajutam intre noi in caz de ceva.

Ana, bicicleta ta e foarte buna pentru traseul acesta.

:-@ Am spart saptamana trecuta o camera la Victoriei si am ramas in pom pana la salariu. Plus ca nici cu cauciucurile astea nu pot veni. Damn, ratez iar iesirea.

Totusi e o tura in padurea de la Snagov :-@ nu traversam desertul Sahara. (referitor la bicicleta Anei :P)

Ne vedem sambata (daca nu ploua).

Mai, primele ture prin padure par adevarate expeditii. Asa faceam si eu anul trecut, ma pregateam o saptamana intreaga sa ma duc in Baneasa. Acum ma hotarasc sa fac ture pe munte de pe o zi pe alta fara nicio pregatire. Am fost in Piatra Craiului pe ploaie si grindina in pantaloni scurti. :-@

Deja suntem doua fete inscrise :P Tot e bine!

Sunteti cel putin 4, daca asta are importanta.

Am fost in Piatra Craiului pe ploaie si grindina in pantaloni scurti. :-@

Nu ne aduce aminte ! :)

Pai da, sper sa-mi incapa toate cele intr-un Solitare Eclipse de 75L.. pentru o tura de 100km. Riiight.

Eu vin sambata daca nu ploua rau. Daca ploua bine e-n regula.

Mi se pare mult un volum de 75 l pt carat pe bicicleta.O sa te dezechilibrezi.

Eu vin oricum! Daca ploua daca ninge nu ma intereseaza :-@ Imi place noroiul , aventura si bicicleta deci e ok. Sper sa vina lumea in numar mare >:P

Pai da, sper sa-mi incapa toate cele intr-un Solitare Eclipse de 75L.. pentru o tura de 100km. Riiight.

Daca te referi la asa ceva

Imagine postată

mi se pare ca iti faci singura viata grea.

Un rucsac greu te trage foarte mult inapoi pe bicicleta, mai ales la drum lung pe drum de pamant/forestier. Iti solicita suplimentar muschii respiratori accesori (intercostali, ai spatelui).

3 kilograme de chestii strict necesare sunt maximul pt un bagaj de carat in spinare.

Cu bicicleta esti ok. Cel mult poti sa pui un cauciuc cu crampoane pe roata fata, daca te temi de derapaje.

Imprumuti unul de 85L daca nu-ti incap toate cratitele in ala de 75L

Deja suntem doua fete inscrise :D Tot e bine!

Sunteti cel putin 4, daca asta are importanta.

Eu vin oricum!

Am uitat ca vii si tu. :D Sunteti cel putin 5 fete... Sa vedem daca baietii sunt la fel de curajosi, ca pana acum doar ei s-au speriat de ploaie. :)

Pompa, camere, bluza, bluza de schimb, tricou de schimb, pantaloni lungi, haine de ploaie (geaca, pantaloni), leviere, cheie de lant, imbusuri, petice, lipici, apa, mancare, trusa de prim ajutor, primus, oale, tacamuri.

Ar trebui sa incapa in ala de 75.

L.E. Sa nu uitam berea. Am vazut niste rucsaci Deuter misto, pareau mai rezistenti.

Ce frumoasa e varianta noua de Eclipse 75, cred ca-mi mai iau unul, si in 2 sigur imi incap toate cele.

Voi se pare ca ati uitat threadul meu cu rucsacii / gentile de bicla.

Cata, pe tine te iau, dar te tarai cu o cordelina legata de bicla ta.

@AnaP: ... daca vrei, iti pot imprumuta rucsac-ul meu (facut de mine) care are 110 litri :D si sigur incape ce vrei sa iei cu tine :D

Gata si filmul de la mine...cu mare intarziere. Am avut astazi putin timp si chef sa il fac.

Unul dintre colegi m-a ajutat cu punerea filmului din tura de la padurea Cernica din 10 aprilie dar din gresala am scris 10 martie pe film, este continuarea lui silviusm

Daca vineri inceteaza ploaia se poate merge cel putin pina la Palatul Ghica, pe cimp se evapora apa peste noapte mai dificil va fi in padure, acolo se pastreaza ceva mai mult, dar cred ca se vor gasi soluti(probabil o deplasare mai lenta si mai greu de pedalat prin patul de fruze). As vrea sa vin si eu dar in acest moment am bicla la reparat ca am stricat-o la ASR

In caz de noroi mare se mai merge pe traseul P.E. ?

vom testa terenul pe vreo 5 km si acolo o sa vedem daca sunt amatori sa se intoarca sau daca toata lumea doreste sa continue.

Raspunsul era pe pagina precedenta. Chiar daca o sa ploua, noi vom fi la cele 3 locuri de intalnire.