ovidiu

Planificator ture pentru bucuresteni (MTB - Off Road)

Recommended Posts

Si eu abia satept sa bem o bere impreuna. Intre timp, am aflat programul de sambata 28.05.11: pe la 18.30 ar trebui sa fiu undeva la 50 km de Bucuresti dar, dimineata va fi libera. As vrea sa ne vedem la o tura dar, deasemenea as prefera sa nu treaca de 80 km avand in vedere ca mai am de batut inca 50 in aceeasi zi. Ideal ar fi sa plecam cat mai devreme. Azi m-au uscat caldurile... Deci? Ce propuneti? Continuare in topicul dedicat "cititorilor".

Eu zic sa ne cultivam mai putin, lasam cititul si in we urmator sa ajungem in strainatatzuri, la Russe !

Fie o punem cu masinile pana la Giurgiu si mergem in parcul Rusenski, fie o luam catinel din bucale pana la terasa in centru la Russe, tura care masoara fix 140km dus-intors !

A, ne tzine ?! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/mellow.gif

140... + 55? :D.

Ar mai fi o varianta: plecare din Bucale pana la:

http://www.bikemap.net/route/988887

Eu acolo tre' sa fiu sambata pana in 18.00. Putem sa facem o vizita? Eu urmand sa raman si dorm la cortul transportat de consensuala mea. Dar, pot ramane si vor fi bineprimiti si cei din grup, sau unii dintre ei daca nu pot toti. Luam la noi de-o bere, un gratarai.... Transportul anexelor asigurat! :)

Din pacate Mihai nu poate we viitor, lucreaza. Deci daca aveti ganduri serioase cu mers la Russe se poate we 4-5 iunie. In principiu mergem cu bicicletele, dar plecam de dimineata pe racoare.

Pai, in aceste conditii, daca traiesc pana atunci, ramane scris in agenda: 04.06.11 - iesire la Russe! Pe toata pagina dedicata zilei din agenda.

S-a facut. Sper sa ne lase vremea, ieri am scapat ca prin minune de o partida de ploaie, dar Mihai si Catalin au cam intrat la apa. Ramane sa vorbim.

Poate pana atunci va orientati cei cu mtb-uri la niste slick-uri, recomand ceva ok si ieftin, cele cu balon de 1.3

Imagine postată

LE: pe bune ca ploaia aia a fost grozava, racoritoare dupa o zi in care ne-am cam prajit :)

Eu față de colegu, vă recomand ceva bun și foarte ok! Căutați slick-uri care au aderență pentru a evita senzația de levitație, mai ales pe ploaie; protecție spre a nu vă blestema tura respectivă. Dacă puneți anvelope de 1.3 automat bicla va fi mai joasă și ''deci care este'' atenție la viraje și grijă la borduri!

Ok, o se ne gandim si la varianata asta.

O spun din propria experiență trăită cu slickurile. Am folosit Big Apple de 2.35 și de 2.0 - timp în care m-am cules de pe jos de câteva ori într-un an și ceva, până când am decis că trebuiesc schimbate, după ultima și cea mai nasoală căzătură întâmplată evident pe ploaie. Mă și mir cum de nu mi-am rupt clavicula, lucky me! Mă rog, de atunci am trecut pe Marathon Dureme 2.0 Vara trecută m-a prins ploaia după Daia însă Dureme-ul și-a făcut datoria. Eram în deplină siguranță, și sunt în continuare :) Sunt geniale!

Varianta cu slick-urile ne-a fost recomandata sa ne miscam si noi mai cu talent. Personal, recunosc ca ieri, din cauza ca nu prea am antrenament si nici nu mai sunt la prima tinerete, la dus, am cam tinut coada plutonului.

[...] am cam tinut coada plutonului.

Si d-aia ma asteptati infocati pe mine, sa tin eu coada Imagine postată.

Coada plutonului evident. Imagine postată

catre Russe ma bag si eu,slickuri de 26 am.cam k cat se va merge?eu am o medie de vreo 28-30 ...ca sa nu va incurc

Tinanad cont ca suntem si veterani si cu MTB-urile, mergem un 20-25, sa mai admiram si peisajul si sa nu depasim chiar toate masinile pana la Giurgiu. Deci cine vrea sa alerge... Noi nu vrem sa il incurcam.

@sole42 - nu-i vorba de vârstă ci cât de mult aloci timp pedalatului - se știe - iar dacă dorești să evoluezi - să zicem de la 25 la 30/h (zic eu viteza ideală la un mtb) cam trebuie să te pregătești psihic pentru un efort suplimentar :) Restul vine de la sine!

Și care-i treaba că ai rămas în coada plutonului? Nu cred că le-au căzut dudele mergând după ritmul tău!

Eu in locul vostru as alege varianta cu biclele pe masina pana la Giurgiu la Kaufland, si de acolo as merge prin Russenski Lom, mie unul nu imi face placere drumul Bucuresti - Giurgiu nici macar cu masina, insa sint subiectiv.

Hmmm... ma apucase pesimismul si incepusem sa scriu ca poate fi o tura destul de grea etc.

Personal mi-ar placea sa mergem cu masinile pana in Giurgiu si sa facem o plimbare de 5-6 ore/100 km in Bulgaria

Lol :-)

Atunci rectific: o plimbare de 5-6 ore şi maxim 100 km

Zagorka rulz. :D

• Upvote 1

O iesire in Ruse si imprejurimi - Russenski Lom in care sa te simti bine dureaza cam 10-12 ore, pentru ca pe malul raului drumul este mai accidentat, in plus se lasa caldura dupa amiaza, moment in care e ideal sa stai la umbra, sa-ti mananci sandvisurile si sa bei o bere rece, racita in Lom. Dupa aceea mai sint locuri de vizitat si prin Ruse, faleza, parcul, centrul, nu-i un oras din care iti vine sa pleci asa usor. E indicat ceva echipament de noapte, lumini sau macar o vesta reflectorizanta.

Lucrul de care trebuie sa ti cont cand iesi in zona Ruse cu bicicleta e ca tura dureaza cam dublu ca timp fata de o tura in Romania, deoarece spre deosebire de Romania, Bulgaria e un loc foarte marfa sa-ti pierzi vremea si e bine sa nu fi deloc grabit.