ovidiu

Planificator ture pentru bucuresteni (MTB - Off Road)

Recommended Posts

Vorbeam la modul general, putem merge si sambata dar si saptamana viitoare. Inca nu ne-am hotarat daca sa mergem cu masinile pana la Giurgiu si apoi in parcul Lom sau direct din bucuresti pana in centru la terasa in Russe !?

Eu as merge sambata asta cu masina si apoi in parc.

E frumos si in Veliko Tarnovo doar ca e ceva mai departe, sunt multe drumuri frumoase prin padure, la cascade, la cetatea din centru, la o manastire in varf de munte si monumentul Buzludzha, care seamana cu un OZN prabusit pe munte.

Imagine postatăImagine postată

Imagine postatăImagine postată

Mai e frumos si drumul ce leaga Oltenita de soseaua Giurgiului, sunt numai podgorii in zona, lacuri, paduri, dealuri si cel mai bun lucru e ca nu prea e circulat, cel putin cand am fost eu intr-o zi de marti pe la pranz acum 2 ani nu era:).

• Upvote 1

Salut.Week-end-ul asta sunt "la sapa" ,dar celalalt se poate.Drum bun celor ce merg acum si...asteptam impresii.

In principiu plec impreuna cu prietena mea maine dimineata pe la orele 10-11 in Russenski Lom. Traseu probabil Basarbovo, Krasen, Ivanovo, si ce mai e prin jur. Daca mai sint amatori de excursie ne putem vedea in parcare la Kaufland la 10 sau 11, ziua e lunga, timp e berechet.

Am rezerve ca vei gasi bucuresteni amatori. Oricat ar fi ziua de lunga, sa pleci si sa te introrci in Bucuresti e cam mult. Si cu mtb-ul...

Cu masina pana in Giurgiu nu e mult :). Nu cred ca avea de gand cineva sa mearga pe mtb pana acolo, sa faca traseul si sa se mai si intoarca :D

:D :rolleyes: Cum naiba sa vi pe bicicleta pana la Giurgiu si apoi sa dai ture si prin Russenski Lom, dupa care sa te reintorci acasa? Doar Giurgiu - Bucuresti si retur sint cam 130 km, si daca mai faci vreo 70-80 km si prin Russenski Lom...

Stiu ca sint oameni care fac fara probleme peste 200 km pe zi cu bicicleta, insa aceia se numesc ciclisti, eu unul sint departe de definitia asta http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Are cineva suporti pentru biciclete pe masina sa punem banii la comun pt carburant ? :D

Am rezerve ca vei gasi bucuresteni amatori. Oricat ar fi ziua de lunga, sa pleci si sa te introrci in Bucuresti e cam mult. Si cu mtb-ul...

Vio, cu mtb-ul trebuie să ai bulanul pregătit :D De regulă în 3 - 3½ ore sunt în Russe! Distanța cu mtb-ul spre Russe mi se pare foarte ok și crede-mă că am timp să ajung în Bukalete pe lumină, garantat!

Un alt exemplu: în August 2009 eu cu liviustefan am parcurs Buc/Alexandria - care este cu mult mai dificil față de Buc/Giurgiu/Russe - dus-întors în 8:30/h (cu învârtit + pauză în oraș), totalizând 183,46km în acea zi. La 20:40PM eram în Bucale! ”Deci care este” se poate! Și nu, nu este o laudă ci vreau doar să menționez acest aspect: că poți face niște distanțe și cu mtb-ul ;) Menționez și faptul că mergeam pe Big Apple 2.35 (Cube Acid) iar liviustefan pe un FirstBike...da, ai citit bine :D

Costul carburantului nu e chiar de speriat, cam vreo 10 litri de combustibil, tinand cont si de cresterea de consum datorata bicicletelor.

In Bulgaria un 50 de lei schimbati in leva noua ne ajung pentru 2 persoane, in general bani de bere si ceva sandvisuri cumparate de acolo.

Pe drum atentie la radare, de obicei Calugareni o Solnita alba numar GR xx GYZ plus posibil un echipaj cu Logan MCV vehicul radar prin alta localitate, in general in Daia.

Daca e OK spuneti o ora estimativa si ne vedem la Kaufland in parcare, e cel mai bun loc pentru a lasa masina. Daca lumea e mai somnoroasa, ora 11 e foarte ok tinand cont ca la ora 21 afara e lumina. De la iesirea din Bucuresti si pana la intrarea in Giurgiu se face cam o ora fara graba.

Stiu ca nu-i un consum de speriat dar e pacat sa merg singur cu masina cu bicicleta bagata in ea ca oricum nu mai pot lua pe altcineva sa le punem una peste alta decat daca ne apucam sa le demontam.

Daca era cineva cu 4 suporti era optim si aprox. 10ron/persoana :D

Kaufland este in giurgiu ? Eu as lasa masinile in ultima benzinarie pe stanga inainte de vama.

Ok, hai sa vedem in primul rand cine vine si pentru cei care pleaca din bucuresti cu masinile propun ca loc de intalnire ora 10 unde intorc tramvaiele la capatul sos. giurgiului.

Hai sa vedem lista

1.axe

2.

3.

4.

5.

Ok, hai sa vedem in primul rand cine vine si pentru cei care pleaca din bucuresti cu masinile propun ca loc de intalnire ora 10 unde intorc tramvaiele la capatul sos. giurgiului.

Hai sa vedem lista

1.axe

2.cristytic(cu bicicleta) :D

3.

4.

5.

Sunt fanul tau daca mergi pe bicla din bucale, in parc Lom si retur :P

LE: la ora 8 trebuie sa iesi din bucuresti sa fii in vama la 11 ;)

Kaufland este imediat la intrarea in Giurgiu. Treci de sensul giratoriu, iar la 50 m este Kaufland, vis-a-vis de benzinariile MOL si Rompetrol. Parcarea e imensa, pana la sosea, reclama la Kaufland e imensa, e cel mai rapid punct de reper. Kaufland-ul este deschis pana tarziu, e trafic la sosea, trafic in parcare, deci as recomanda Kaufland. In vama e... in vama. Sint 2 benzinarii, sau nitel mai incolo pe soseaua de centura parcarea de la Hotel Doi Strigoi care e insa cam prea pustie.

Daca plecati la ora 10 de la Progresu, unde intoarce tramvaiul 12, langa gara, intr-o ora ajungeti la Kaufland in Giurgiu fara graba. De acolo pana la pod se fac cam 15 minute cu bicicleta. Daca s-a mai uitat ceva si trebuie cumparat de urgenta, provizii, apa, chiar si camere de biciclete, se gasesc la Kaufland. In drum spre vama e si o casa de schimb valutar, insa nu prea au leva mereu.

Sinteti de acord pentru ora 11 la Kaufland Giurgiu? Eu as spune ca e cea mai buna solutie.

Hai sa vedem lista

1.axe

2.cristytic

3.radub

4.

5.

Sinteti de acord pentru ora 11 la Kaufland Giurgiu? Eu as spune ca e cea mai buna solutie.

Datorita faptului ca pe la 18 - 19 vreau sa fiu acasa mi-ar placea sa ne vedem mai devreme. Fiind o persoana matinala pentru mine ar fi OK si la 8 la Kaufland :) dar fiind ca ma gabdesc si la voi poate se poate la 10. Ce ziceti?

Din partea mea ora 10 e foarte ok, eu fac doar 15 minute pana la punctul de intalnire http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif . Bucurestenii ar trebui sa se puna de acord in privinta orei de plecare.

In ceea ce priveste durata excursiei, pe mine nu ma deranjeaza oricum ar fi, mai lunga sau mai scurta. Russenski Lom e la doi pasi de mine, si chiar daca lumea doreste sa se intoarca mai devreme acasa, pentru mine nu-i nicidecum o zi pierduta, Ruse e pentru mine orasul in care ma simt acasa.

Am sa te trec pe lista chiar daca te alaturi din guirgiu.

Ok, modificam ora de plecare:

PLECAREA ORA 9 CAPAT TRAMVAI SOS. GIURGIULUI(PENTRU CEI CARE PLEACA CU MASINA), restul trebuie sa parasiti bucurestiul la ora 7 pt a ajunge la Kaufland la 10.

Hai sa vedem lista

1.axe

2.cristytic

3.radub

4.spooky51

5.

Ca sa fie si mai clar http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif :

Ще премине в списъка, дори и да се присъединят към guirgiu.

Добре, смяна на часа на заминаване:

Отпътуване в 9 SOS ТРАМВАЙНИ END. Гюргево (за тези, които напускат с кола), а останалата част трябва да замине за Букурещ от 7 ч. до 10 достигне "Кауфланд".

LE: NU UITATI BULETINUL ACASA, S-A MAI INTAMPLAT !

Si nu uitati banii de bere.http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Mai greu cu berea daca mergem cu masina :(

Ghinion de nesansa pentru cel care conduce.