ovidiu

Planificator ture pentru bucuresteni (MTB - Off Road)

Recommended Posts

Domnu Axe, v-ati intors de la Russe? Hai ca astemtam impresii. Sau v-ati inecat in Kamenita?:blink:

Ne-am intors, am fost cinci handralai si o fata care a mers mai bine ca noi toti, de mare isprava ce sa mai ?!

A fost una dintre cele mai reusite ture de offroad la care am participat, un traseu plin de peripetii, capcane, desisuri de urzici si alte craci si cracute, la un moment dat mergeam prin iarba care trecea de ghidon, din stg si dr veneau peste noi vegetatia made in jungla ce ajungea pana aproape de pamant si noi mergeam intre doua sleauri pline ochi cu apa http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Pozele sunt sigur ca vor vorbi de la sine, multumim din suflet pozarului ;) care chiar s-a straduit si sunt convins a si reusit sa surprinda dramatismul turei ce s-a incheiat :)

Ce bine că n-am venit cu voi, off-road, urzici, junglă, crăcuțe... întrun cuvânt: bălării bleah :D

Care fata Cataline,mai tare ca rostogol?Mama,mama,ce misto,offroad adevarat,ce-mi place mie,de-abea astept sa vad pozele,cand le primesti fa-le si 'cu catre noi'.Ma bucur ca v-a placut si ca a fost totul ok.Hai ca incepe repriza a doua.

O lasam pe altadata, maine sosea cu catarari pe langa BV, detalii pe topicul adecvat. Mai sunt locuri :)

Apropo, tura aia de MTB am facut-o acu' 2 ani din Busteni in Moieciu, mai ramane sa leg doar intoarcerea, pe care am facut-o si pe aia acu' multi ani. Coborarea din Saua Strunga in Moieciu pe banda rosie e fara exagerari cea mai superba coborare pe care am facut-o vreodata.

L.E. Hai ca am gasit raportul, e din 2008 si e si tura cand am reusit prima data sa urc Ciocanu fara sa pun piciorul jos. Azi Ciocanu de atunci e doar o amintire...

http://hcampian.blogspot.com/2008/09/ciocanu-cu-un-singur-click-de-pedala.html

Care fata Cataline,mai tare ca rostogol?Mama,mama,ce misto,offroad adevarat,ce-mi place mie,de-abea astept sa vad pozele,cand le primesti fa-le si 'cu catre noi'.Ma bucur ca v-a placut si ca a fost totul ok.Hai ca incepe repriza a doua.

Nu doar rostogol merge bine sunt destule fete aici pe ciclism care ii cam rup pe muuuuulti dintre astia tari in tastaturi, rabdare, pozele sunt la incarcat si vin negresit :P

Am vrut sa fac cateva fotografii la bicicleta mea care arata de parca am culcat-o intr-o cocina, am rasucit-o pe toate partile si apoi am uscat-o la soare ! :(

LE: idem si echipamentul !

@horatiu: este intr-adevar foarte frumoasa si tehnica, poate incercam impreuna si coborarea din crucea ateneului in campulung. este poate mai frumoasa dar nu e asa lunga

Coane Ghimpu, nu va mai agitati , ca nu bagati dvs bicicleta pe acolo. Vreti sa murdariti iubirea vietii? Las-o balta, ca macane.http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Premeditat,nu,dar daca m-ar 'fura traseul',asta ar fi si n-ar fi prima data.Dar mataluta,coane???

A fost o tura super, inca ma ustura mainile urzicate :) . Pentru noi a fost o performanta neasteptata cu Neuzerele noastre Nelson de 607 lei :) sa ne putem tine dupa voi, mai ales ca aveati cu totii SPD-uri, iar bicicletele alea cu roti pe 28 sint extraordinare, Axe stie ce vorbeste cand spune de bicicletele de trekking ca sint bune cam la orice tura in limite oarecum normale. Noroc ca a fost mai mult offroad si pe sosea n-ati insistat sa mergeti mai tare, mai ales ca acum am fundul rosu, am fost fraier si nu mi-am luat nadragii cu bazon :) .

Mi-am adus aminte de ce vorbeam la bere, Axe, nici eu nu stiu prea multe despre exercitiile pliometrice, insa am gasit niste linik-uri, cica ar fi bune si la ciclisti:

Linkul meu

Linkul meu

Linkul meu

O sa vine si pozele din tura in curand, o arhiva. Ca tot vorbeam de bicicletele de trekking, o sa se vada ca se pot folosi si ca hidrobiciclete :) . Avem poze si cu MIG-ul :) . Deocamdata noi de-abia am intrat in casa, pentru ca mai intai am trecut pe la un magazin, de unde am plecat cu 4 beri pe care le-am baut la garaj (Cand ai un Matiz in garaj, pe langa el e destul loc sa ti fotolii pliante si mese pliante :) ). Cum stam la bloc, garajul e un fel de curte anexa :) .

A fost printre cele mai marfa ture, traseu marfa, dar ce e cel mai important, partenerii de tura de reala calitate, si la bere, si la pedalat :) .

Cat va trebuie sa puneti pozele? Hai ca vreau sa vad pe unde il bag pe @mihaighimpu prin urzici, ca e doritor baiatu.

Interesanta valea asta a Lom-ului, pare un traseu ideal! Dar, cand e mai uscat si taie cineva boschetii din drum, dintre care jumate aveau spini iar cealalta jumate erau urzici :P.

Am atasat trak-ul GPS din Sofia prin cheile Lom-ului, track-ul se termina fix inainte sa iesim din vale ( acolo unde ne-au dat localnicii bidonul de apa). Cred ca exista o varianta de traseu mai buna dar si asta se poate face foarte frumos (cand lipsesc apa si boschetii).

http://dl.transfer.ro/transfer_ro-29may-740a32edc4a90e.zip

Si eu astept pozele :P

S-o fii urzicat si aparatul de fotografiat si acum e la recuperare.;)

Nu stiu cum sunt ceilalti dar la mine singura zona expusa a fost gatul pt ca am avut pantalon si bluza cu maneca lunga. M-am uitat in oglinda si zici ca sunt ciumat, pe tot gatul sunt plin de bube ! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Am terminat si de spalat bicicleta, luceste ca-n prima zi :rolleyes:

Si pozele? Sau nu poti sa le procesezi din cauza bubelor?http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

@Axe - E foarte probabil să fi apărut pe gâtul lui matale inițialele S&M :D

Iaca si poz(n)ele mult asteptate, am pus tot, neprelucrat, neselectat, nimic :D

http://www.megaupload.com/?d=KXW66MYV

Frumoasa tura, simpatica gasca ;)

E bine ca s-a terminat doar cu zgarieturi si urzicaturi si ca tumba lui Radu nu a damage-uit decat saraca casca prinsa intre asfalt si capul lui, ce spaime o fi tras saraca de ea :D

Namolul stiu ca e la mare pret si cautare (parca Shakira si cate alte dive se tavaleau prin videoclipuri in balti mai mari decat aia in care a scapat Axe la peste jumatate de metru bicla), mai ales ca e namol cu aluviuni din Lom, aud ca urzicile fac bine la reumatism, dealurile te scapa de aripioare si colacei, deci nu aveti de ce va plange ca v-am pacalit si tarat la tura in jungla =))

Bere bulgareasca ati baut? Sau v-ati multumit cu senzatiile tari create de gandul ca si Shakira se tavaleste prin noroi?

Si lamureste-ma cum vad pozele. Nu am mai folosit programul asta si nu resusesc sa-i dau de cap.

„parca Shakira si cate alte dive se tavaleau prin videoclipuri in balti mai mari...” diferența e că divele au fost plătite cu niște milioane să se afișeze în astfel de momente. O cu totul altă mâncare di pieștii

@sole42 - tre să aștepti cele 44 de secunde, dai click pe regular download apare o fereastră mică (open, save) la alegere, Inainte de asta tre să ai winrar-ul instalat în computer să le poți dezarhiva/vizualiza.

http://filehippo.com/download_winrar_32/tech/7207/ - sus în dreapta, click pe download this version (dacă ai windows pe 32-biti)

... după ce instalezi winrar go back pe linkul postat de k2sk8 și reia procedura doar că acum vei da pe open with winrar. În momentul ăla winrar-ul ți le va dezarhiva automat, rămânând doar să dai click pe poze din fereastra pe care o vei vedea pe ecran. Mă uit la poze :P

Vad ca a inceput sa downloadeze la greu, are 892 MG fisierul. Astept sa termine, sa vad ce se intampla.