ovidiu

Planificator ture pentru bucuresteni (MTB - Off Road)

Recommended Posts

Asta pare o varianta noua placuta si lejera pentru sambata dimineata, doar o intrebare, pe la cat ajungeti la capatul tramvaiului la iesirea spre Alexandria ca nu imi e familiar punctul de plecare ca sa ajung si eu. Tel meu e 0740927299/0766621329. Sper ca facem si o baie in Mihailesti daca tot e de mers lejer ;)

Punctul de intalnire este ultima statie de metrou magistrala M4 (aia verde), adica parc Bazilescu sau lac Straulesti (nu stiu care-i gata sau nu). Maine dimineata, ora 9.

Traseul este asta de aici.

Screenshot-ul de mai sus este al unei ture facute de mine ieri.

Nu cred ca facem baie in Mihailesti ptr ca acolo ajungem cand soarele e in top + noi de obicei facem baie in bere. :)

Tel meu este 0726 806 439.

Ieri in Carol in timp ce mai dadeam un deal-doua, au trecut pe langa noi in viteza doi cu tricou Ciclism.ro, n-am mai apucat nici sa-i strigam. Era pe la 18:30.

Inca nu sunt decis in ce tura sa ma "bag" :( dar una ... sigur va fi :)

@chipuc: Consider ca e prea lung traseul pentru "sight seeing" tinind cont de faptul ca se anunta canicula si ca drumul nu e asfaltat

@Axe: Tu ce zici? :D

Ultima statie de metrou pe M4 este Parcul Bazilescu. Pana la Straulesti mergem calare.;)

Radu, stai liniştit că nici noi nu suntem mânji. Mergem cât putem şi cum putem, ne mai oprim, ne mai hidratam...

Punctul de intalnire este ultima statie de metrou magistrala M4 (aia verde), adica parc Bazilescu sau lac Straulesti (nu stiu care-i gata sau nu). Maine dimineata, ora 9.

Traseul este asta de aici.

@chipuc linia punctata de pe harta Metrorex-ului nu este gata inca, la Bazilescu (ultima statie terminata) zic ca e ok sa ne intalnim.

PS : Nu mai trecem prin padurea Mihai Voda ?

Era cam "agăţată" bucla aia şi am scos-o, dar dacă este cerere o facem, np. Mai degrabă aş merge mai mult prin lunca Argeşului.

Cel mai bine, dupa parerea mea, maine dimineata facem o proba de democratie si supunem la vot daca o taiem si prin acea padure :)

Deci si pana la urma urmei, ne vedem la iesirea de la metrou Bazilescu, care parca e data in functiune ca parca a fost tam tam acum scurt timp cu inaugurarea :)

Ma gandeam ca era buna sa ne mai "racorim" putin dar oricum vedem la fata locului ce si cum eventual.

@chipuc, Luciane, sa nu te obosesti prea tare in noaptea asta.:P

...Bagam cu trenul sau umplem o masina?

Doritorii de Babe, daca va hotarati pt tren, cel de 6:25 din Gara de Nord e ok? :) A1745 pe numele sau...

Doritorii de Babe, daca va hotarati pt tren, cel de 6:25 din Gara de Nord e ok? :) A1745 pe numele sau...

Ala sau rapidul de la 8:45

Cel de 6:25 din Gara de Nord e ok? :) A1745 pe numele sau...

E OK ca are si transport biciclete

Plecare 06:25 Sosire 08:20

Urmatorul ar fi un Rapid

Plecare 08:45 Sosire 10:30

Doritorii de Babe, daca va hotarati pt tren

Babe se gasesc si in autobuzele RATb nu numai in tren

Cel mai bine, dupa parerea mea, maine dimineata facem o proba de democratie si supunem la vot daca o taiem si prin acea padure :)

Deci si pana la urma urmei, ne vedem la iesirea de la metrou Bazilescu, care parca e data in functiune ca parca a fost tam tam acum scurt timp cu inaugurarea :)

Apar si eu maine dimineata la 9 la Bazilescu metrou parc si ce-o mai fi pe acolo.

Maine de Babele. Pe la un 9:30 - 10 in Sinaia

Deci cum va place mai mult? Sa plecam la 9:00 din Sinaia sau la 11 (tinand cont de cele doua trenuri)? Sunt 30 de KM din Sinaia pana sus din cate imi aduc aminte. Medie de 7 Km/ora plus pauze de admirat peisajul, pauze de poze, de vorba... cam 4 ore jumatate 5, pana la Babe. Dupa mine sunt ok ambele ore, nu e greu cu trezitul.

Cum doriti? Ca sa stabilim ora si sa fie ok pentru toata lumea.

@gabic : te asteptam cu cea mai mare placere si cu gaturile insetate :))

Deci cum va place mai mult? Sa plecam la 9:00 din Sinaia sau la 11 (tinand cont de cele doua trenuri)? Sunt 30 de KM din Sinaia pana sus din cate imi aduc aminte. Medie de 7 Km/ora plus pauze de admirat peisajul, pauze de poze, de vorba... cam 4 ore jumatate 5, pana la Babe. Dupa mine sunt ok ambele ore, nu e greu cu trezitul.

Cum doriti? Ca sa stabilim ora si sa fie ok pentru toata lumea.

Eu ajung in jur de 9:00 - 9:30 in Sinaia. Nu am urcat la Babele cu bicla pana acum, vin de pe sosea. Pe unde o luam? Eu ma gandeam sa fac soseaua pana la 1400, 1400-2000 pe drumul de vara si 2000-Babele pe platou. Nu sunt singur si ceilalti nu se prea descurca inca cu pedalatul la deal. Se pot duce cu telecabina urmand sa fuzionam mai pe la altitudine. De obicei o luati pe Cuibul Dorului, Seaua Dichiului, Piatra Arsa, Babele?

„preponderent drum de tara”

@chipuc - poți să-mi descri (dacă ai mai fost pe tura asta) cât de nasol este acest drum de țară? Merci

Da. Eu la traseul asta ma gandeam. (Cuibul Dorului, Seaua Dichiului, Piatra Arsa, Babele)

Vor sa il asfalteze "desteptii" si ma gandeam sa ii fac cate vizite pot, pana apuca sa-si faca drum si sa apara tot romanu cu gratar acolo.