ovidiu

3-4.07.2010 - Bike Marathon 3 Mountains

Recommended Posts

Iata ca avem anul acesta si un Maraton MTB care se desfasoara in doua zile.

Bike Marathon 3 Mountains (numele vine de la cei trei munti care vor fi atinsi de trasee: Piatra Craiului, Bucegi, Leaota)

-Data: 3-4 iulie 2010

-Start / finish: Moieciu de Sus

-Este o cursa de doua etape, deschisa amatorilor (organizatorul va decide in curand daca va permite participarea elitelor dar momentan intentia este de a fi un concurs exclusiv pt amatori)

-Doua trasee:

Traseu A: doua etape

ziua 1: 70-80km / dif. nivel 1500-2500m

ziua 2: 40-50km /dif. nivel 1300-1800m

Traseu B: o etapa 70-80km / dif. nivel 1500-2500m

-Categorii:

Traseu A: feminin -35/ +35; masculin -35/ 35-45/ +45 si poate elita

Traseu B: feminin -23/ 23-35/ +35; masculin -23/ 23-35/ 35-45/ +45

-Info: 0722-55.31.21

Daca ar fi si pe echipe ar fi si mai frumos!Oricum o idee foarte buna si de mult asteptata!

Si mie mi se pare o idee interesanta. Si ideea de participare pe echipe mi se pare interesanta. Mai ales daca echipele se formeaza prin tragere la tombola. :)

ideal ar fi o echipă de doi ... ca să nu rămînă vreun rătăcit pe undeva.

(să rămînă doi)

Eu zic sa il lasam pe organizator sa ia decizia cea mai buna. Este prima cursa de MTB pe etape si sunt sigur ca va fi greu pentru el.

Sînt sugestii Ovidiu ... nimeni nu-i impune nimic. Ideea cu echipa de doi, mi-a venit și de la maratonul Absa Cape Epic, care tocmai s-a terminat. Acolo au fost 8 etape ... de vis! Oricum foarte fain!

Spor organizatorilor ;)

Tinand cont ca e o cursa de doar doua zile nu cred ca este recomandabil sa se faca echipe. De altfel, chiar si la nivel international se observa o tendinta de a se renunta la echipe. TransGermany initial era doar pe echipe; incepand din 2009 este solo. La TransRockies s-a facut si categorie solo pentru primele patru zile. Echipele se justifica la cursele foarte lungi. La doua zile daca un coechipier dintr-o echipa care se bate pentru podium face pana e cam greu sa se recupereze timpul pierdut. Oricum, daca cineva vrea neaparat sa mearga impreuna cu o alta persoana tot timpul, nu cred ca il impiedica cineva ...

Organizatorul este unul cu o imensa experienta in organizarea de concursuri, chiar daca e primul de MTB. Maratonul Piatra Craiului, Postavaru Night sau Sinaia Winter Race sunt niste nume pe buzele tuturor iubitorilor de sporturi montane. Eu salut intrarea echipei din Zarnesti in lumea MTB-ului si sunt convins ca va fi un concurs de MOUNTAIN Bike, adica pe munte, solicitant pana la ultima picatura, fara asfalt si rulaje.

In plus, anul acesta, acest concurs va face parte din seria Carpathian Man, alaturi de doua concursuri de alergare montana, Maratonul Piatra Craiului (41 km) si Ultramaratonul Fagaras - un concurs de alergat tot din doua etape dar in echipe, Sambata - Balea si Balea - Barcaciu - Avrig. Probabil la sfarsitul anului, dintre participantii la toate cele trei concursuri, se va da si trofeul Carpathian Man (nu stiu sigur, asa ma gandesc). Mai multe informatii gasiti aici.

foarte multe intiative de laudat anul asta. felicitari, speram sa duceti la capat cu organizarea. count me in!

Felicitari celor care au venit cu ideea asta si multa bafta la punerea ei in practica !

PS : Din ce in ce mai multe concursuri private se anunta si mi se pare ca anul asta sunt mai numeroase ca oricand (la doua-trei zile mai apare un anunt cu o noua cursa) :P

Picioare sa avem noi sa le ducem pe toate!

Felicitari pentru idee! Si pentru intreaga serie Carpathian Man.

Ideea unui concurs de MTB pe etape este mai mult decat binevenita si organizarea este facuta de cineva care intr-adevar are o experienta foarte mare in domeniul competitiilor montane.

Pe langa Geiger - tura de 80-90km, se anunta in sfarsit un nou concurs care sa stoarca fiecare picatura de energie din concurenti.

Felicitari peste felicitari, dar nu cred ca e nimeni dintre organizatori pe forum sa le citeasca. Daca e, poate ne spune si raspunde la intrebarile care cu siguranta au sa fie. Oricum, cand o sa apara vreo-un site al maratonului, incerc sa postez eu. Dar poate totusi este cineva din Zarnesti sa citeasca si sa raspunda.

Anuntul a fost postat dupa ce am vorbit cu Luci, organizatorul. Site-ul o sa fie gata in curand si o sa il rog pe Luci sa puna pe cineva sa urmareasca acest topic pentru a raspunde intrebarilor.

Super tare idee, ceva la care demult visez sa particip :(

Bafta mare organizatorilor si au tot suportul nostru.

o zi faina

Foarte buna ideea, si demult asteptam ca cineva sa organizeze o cursa si prin Bucegi(e pacat de asa frumuseti sa nu se ajunga si pe acolo la un concurs) si combinat si cu ceilalti munti prin care se va trece o sa fie ceva foarte greu..

Si sper sa nu se excluda si "elitele" ca asa ceva ar fi foarte urat.

Poate ca exprimarea mea nu a fost cea mai buna. Cred ca organizatorul nu va face o diferentiere asa ca nu va exista o categorie ELITE.

Nu cred ca are cineva intentia de a interzice unor sportivi sa participe la o competitie.

Felicitari peste felicitari, dar nu cred ca e nimeni dintre organizatori pe forum sa le citeasca. Daca e, poate ne spune si raspunde la intrebarile care cu siguranta au sa fie. Oricum, cand o sa apara vreo-un site al maratonului, incerc sa postez eu. Dar poate totusi este cineva din Zarnesti sa citeasca si sa raspunda.

Deocamdata nu sint intrebari. Site-ul va raspunde cu siguranta intrebarilor ce sint pe cale de a fi puse...

Asteptati site-ul si bucurati-va ca se organizeaza in sfirsit un maraton si in judetul Brasov.

Recunosc ca un pic cam tirziu pentru un judet cu un potential natural de a trasa un traseu de maraton pe saptamina. Incercam sa ne reabilitam...

Discutia cu echipele nu-si are rostul. Se vede si din anunt ca este o competie individuala.

Felicitari pentru organizatori!

Chiar daca e primul maraton MTB pentru Luci cred ca se va descurca de minune asa cum a dovedit si la organizarea celorlalte concursuri de iarna.

Mai bine fiecare pedaleaza de unul singur, idea de echipe merge cand este vorba de un maraton mai lung, organizat in mai multe etape.

Ne vedem la Moeciu!

Stie cineva unde se pot gasi mai multe detalii legate de traseu? Niste poze, o harta orientativa cat de cat?

s-a notat in calendar ;)

Stie cineva unde se pot gasi mai multe detalii legate de traseu? Niste poze, o harta orientativa cat de cat?

Site-ul este in curs de definitivare. Vei avea informatii suficiente la timp. Startul se va da din zona complexului turistic Cheile Gradistei Fundata. Acolo vor fi si oferte speciale de cazare. Pina la aparitia site-ului gindeste-te ca esti la Fundata, faci un tur roata cu privirea, vezi Piatra Craiului, Leaota si Bucegii si iti imaginezi ce te asteapta pe parcursul a doua zile... Se intentioneaza ca si proba "scurta" sa se desfasoare pe perioada a doua zile (doua etape)...

vezi Piatra Craiului, Leaota si Bucegii si iti imaginezi ce te asteapta pe parcursul a doua zile

Mi-am imaginat si acum nu mai pot sa dorm :). Si eu voi incerca sa ajung!

Guest
This topic is now closed to further replies.