vladspy90

Cadru rupt - cum se poate remedia?

Recommended Posts

e doar o prejudecata ca e un lucru rau ca e din otel,in cazul asta chiar e un avantaj ...o solutie ar fi sa schimbi integral teava rupta...ma rog daca ai cu ce ...

e doar o prejudecata ca e un lucru rau ca e din otel,in cazul asta chiar e un avantaj ...o solutie ar fi sa schimbi integral teava rupta...ma rog daca ai cu ce ...

daca as schimvba ambele tevi rupte ar insemna sa pierd finisarea frumoasa de la imbinari sa si ghidon :)

Deci pana la urma tot ce am discutat pana acum nu mai este valabil. Asta a fost partea hazlie a problemei. Noroc cu dibaciul FELICE [PE CARE IL SALUT RESPECTUOS] si care cu ochiul de expert a vazut imediat. Se rezolva mai usor cu otelul ,daca nu cumva cadrul din aluminiu care a devenit otel nu va deveni intre timp carbon. Scuze dar am simtit nevoia sa fac o mica gluma nevinovata

Deci pana la urma tot ce am discutat pana acum nu mai este valabil. Asta a fost partea hazlie a problemei. Noroc cu dibaciul FELICE [PE CARE IL SALUT RESPECTUOS] si care cu ochiul de expert a vazut imediat. Se rezolva mai usor cu otelul ,daca nu cumva cadrul din aluminiu care a devenit otel nu va deveni intre timp carbon. Scuze dar am simtit nevoia sa fac o mica gluma nevinovata

desigur, gluma chiar isi are locul, va deveni carbon daca pun niste stickere pe el :)

Da era de compozit initial.Eu am schimbat titlul topicului.Consider asta o pacaleala de 1 aprilie.Si o lectie ,ptr viitor.Se pare ca ai terminat un profil uman si nu prea te pricepi la materiale...Gusturile nu se discuta.:)

Da era de compozit initial.Eu am schimbat titlul topicului.Consider asta o pacaleala de 1 aprilie.Si o lectie ,ptr viitor.Se pare ca ai terminat un profil uman si nu prea te pricepi la materiale...Gusturile nu se discuta.:)

termin profil real :) presupuneam din ce e compus compozitul, dar nu m-am gandit mai in consistenta, oricum nu tine asta de ce profil ai terminat, in plus nu mai e scoala ca pe vremuri cum de altfel toti stiti de aia si plec pt. universitate in afara.

Pune un magnet pe cadru, sa fim siguri, ca e prea dubios.

Am vazut si eu mufele, dar are numai la butucul pedalier. In rest imbinarile zici ca sunt turnate.

Si dupa felul rupturii si culoare, pare aluminiu. O fi avand tevi din materiale diferite?

P.S. - eu sunt cel mai optimist om pe care l-ati cunoscut...

DECI 1 aprilie ,a fost o pacaleala si cadrul nu este din aluminiu ,nici de otel si NICI MACAR NU ESTE RUPT HA HA HA HA HA HA

MARI SMECHERI

termin profil real :) presupuneam din ce e compus compozitul, dar nu m-am gandit mai in consistenta, oricum nu tine asta de ce profil ai terminat, in plus nu mai e scoala ca pe vremuri cum de altfel toti stiti de aia si plec pt. universitate in afara.

Da de ce mai baiatule....tzara are nevoie de oameni ca tine care nu se pricep la nimica....De ce sa pleci afara...ca au si aia o droaie de tartani... Aici e tzara tuturor posibilitatzilor....Potzi devenii bogat....AICI. Edited by Ovidiu
Trolling, incalcare regulament, etc. Warn!

Da de ce mai baiatule....tzara are nevoie de oameni ca tine care nu se pricep la nimica....De ce sa pleci afara...ca au si aia o droaie de tartani... Aici e tzara tuturor posibilitatzilor....Potzi devenii bogat....AICI.

nu inteleg commentul, pare a fi un atac; sincer, stiu destule in ceea ce-mi place si in ceea ce nu-mi place, daca nu am stiut asta, nu e moarte; e prea urat spus "oameni ca tine ... nu se pricep la nimica", asta e problema toti te judeca si nici nu te-au cunoscut, nici nu au avut o discutie cu tine. In plus nu am nevoie de posibilitatile romanesti ca sa devin bogat.

Revenind la denumirea "compozit", am cautat pe net si am gasit asta:

Composite material - Wikipedia, the free encyclopedia

"Composite materials (or composites for short) are engineered materials made from two or more constituent materials with significantly different physical or chemical properties which remain separate and distinct on a macroscopic level within the finished structure."; tot ce e material format din mai mult de 2 substante este considerat compozit.

In concluzie eu stiam de al meu ca e compozit pt. ca asa i-a spus ala cand a cumparat-o, fiind un compus de metale (crom - molibden);

Daca am gresit, corectati-ma!

LucianTheOne: am pus, nu e alu;

maus: ai putea sa schimbi din nou titlul postului. cadru otel... ca sa nu mai incurcam itele.

Am schimbat eu titlul.

Daca e otel sau vreun alt aliaj feros, se poate suda mai usor, dar tot o sa fie greu sa-l faci ca inainte.

Cred ca este ceva din crom molibden dat cu chit care acopera sudurile ca sa aibe un aspect mai deosebit.Eu nu as mai avea incredere ca ca o sa tina sudura mai ales ca in zona aia head tube daca se rupe cazi foarte urat.Daca are valoare sentimentala poti sa-l sudezi si sa-l pui pe perete.

EU cred in continuare ca se poate rezolva m-ai ales ca eu am mai vorbit despre acest subiect cu sudorul care ma asigurat ca se poate suda orice in afara bineinteles de carbon.

Problema care se pune este de pretentia care o ai fata de o bicicleta. Pentru mine personal orice bicicleta sudata ,lovita rau ,celebra cocoasa care o face cadrul la lovitura frontala[tineti minte sputnicul era renumit ca facea imediat cocoasa daca te loveai frontal de ceva]nu m-ai este bicicleta. Poate sa fie ea si COLNAGO ea devine un stift.

EU cred in continuare ca se poate rezolva m-ai ales ca eu am mai vorbit despre acest subiect cu sudorul care ma asigurat ca se poate suda orice in afara bineinteles de carbon.

Problema care se pune este de pretentia care o ai fata de o bicicleta. Pentru mine personal orice bicicleta sudata ,lovita rau ,celebra cocoasa care o face cadrul la lovitura frontala[tineti minte sputnicul era renumit ca facea imediat cocoasa daca te loveai frontal de ceva]nu m-ai este bicicleta. Poate sa fie ea si COLNAGO ea devine un stift.

intradevar...

Paste fericit tuturor!

Hristos a inviat!

Daca era otel Cr-Mo.....mai era o sperantza prin sudura !

LuciantheOne din pacate pt Dvs......are dreptate dl. vladspy90 !

Ma repet....la cum e rupt cadrul....nici o sperantza de remediere la parametrii initiali !

Ref. aliaje si studiu metalelor ...Lectura placuta in continuare vladspy90...scuze nu am stiut ca suntetzi la liceu .

Nu mai sunt framantat de nici o problema compozita si ...

nici penala ref. la infractziuni....

Sa fie de capul cui le ureaza !

VLADSPY90 am vorbit cu sudorul si a zis ca daca este aluminiu se poate suda prin ANTRETROZA sper ca am scris corect se face 2 suduri ma rog ,deci se poate . Daca este otel se poate depinde ce hotaresti tu . Eu i-ti dau nr de tel vorbesti cu el referitor la pret [nu e nici o problema] si dupa aia impreuna mergem la OTOPENI si rezolvam. Deci astept ce hotaresti

sanatate

VLADSPY90 am vorbit cu sudorul si a zis ca daca este aluminiu se poate suda prin ANTRETROZA sper ca am scris corect se face 2 suduri ma rog ,deci se poate . Daca este otel se poate depinde ce hotaresti tu . Eu i-ti dau nr de tel vorbesti cu el referitor la pret [nu e nici o problema] si dupa aia impreuna mergem la OTOPENI si rezolvam. Deci astept ce hotaresti

sanatate

Am revenit in oras, din cauza asta nu am putut sa raspund mai devreme. Da, as dori numarul lui de telefon, sa vb. de pret. Multumesc.

Deci am vorbit cu sudorul ,dar nu mi-a dat tel. A zis sa vi cu cadrul si il face. In cazul asta eu i-ti dau tel meu [0727972769]

si amandoi mergem la OTOPENI [NU POTI INTra singur fara legitimatie] si o rezolvam. MA anunti cu cateva zile ca sa am timp sa il pregatesc pe om,si eu lucrez in ture deci cand sunt de tura o putem face.

sanatate

Deci am vorbit cu sudorul ,dar nu mi-a dat tel. A zis sa vi cu cadrul si il face. In cazul asta eu i-ti dau tel meu [0727972769]

si amandoi mergem la OTOPENI [NU POTI INTra singur fara legitimatie] si o rezolvam. MA anunti cu cateva zile ca sa am timp sa il pregatesc pe om,si eu lucrez in ture deci cand sunt de tura o putem face. sanatate

ok... daca imi puteti spune cand sunteti liber, in ce zile (si zilele pe care le preferati) si cati bani ar trebui sa-mi iau la mine.

SAPTAMANA viitoare luni ,miercuri ,vineri putem merge la otopeni . In ce carier stai deoarece tu trebuie sa vi la orele 7 dim fix la metrou aurel vlaicu sa luam autobuzul pe care scrie FILARET si care ne duce la aeroport. Sau daca ai bicicleta mergem cu ele la aeroport. Cu bani credema ca nu stiu dar nu trebuie sa ii dai imediat .

Parerea mea este sa mergem amandoi si vorbim ce si cum ,dupa ce vezi ce a facut avem tot timpul sa rezolvam. AI vazut omul nu avrut sa dea tel. Dar mi-a spus ca se rezolva si nu pe bani multi As prefera nu LUNI ca sa am timp sa ii spun ca venim . Hai ca astept sa spui ziua [miercuri sau vineri si vor la tel si la 7 fix la AUREL VLAICU

SANATATE

va anunt weekendul asta daca mergem miercuri sau vineri; trebuie sa aduc si cadrul rupt? si la ora 7 seara sau dimineata (mentionez ca dimineata am scoala).

salutari

Deocamdata vorba multa si nimic concret. Trece vara si tot de vorba stam . Am zis sa vina cu cadrul cand doreste la mine si ma duc cu el la servici

Toata stima si respectul pentru domnul ALFA.

de acum incolo vorbim pe private deoarece nu toata lumea e interesata de problema ta .

Adu de urgenta furca

santate

---------- Post added 7th May 2010 at 17:03 ---------- Previous post was 23rd April 2010 at 18:22 ----------

VLADUT nu m-ai am tel tau si tu nu dai tel deloc . Am vorbit cu vopsitorul

Da un tel