zki

Ciclocomputer pe ploaie

Recommended Posts

As vrea sa-mi iau Cateye Velo 8 ... dar ar fi o prb ... in ultimul timp a cam plouat si e plina Timisoara de balti, deasemenea va ploua si in urmatorele saptamani :) ...

Si as dori sa stiu ... cam care este rezistenta lui la apa ...

Rezistenta lui la apa e buna. O problema ar fi cu senzorul, care atunci cand este ud nu mai inregistreaza tot timpul. Oricum este o alegere excelenta.

Rezistenta lui la apa e buna. O problema ar fi cu senzorul, care atunci cand este ud nu mai inregistreaza tot timpul. Oricum este o alegere excelenta.

daca se uda putin mai mult senzorul ... exista riscul de a numai arata viteza buna (asta cand e uscat )

Eu il am de 1 an si nu am avut probleme.Am mers pe ploaie,prin balti,noroi si inregistreaza corect si nici macar nu am sters niciodata senzorul.Inregisteaza ca la inceput.

Senzorul ”reed” se poate impermeabiliza complet şi definitiv dacă este înmuiat in prenadez 2-5 minute, scos, scurs şi uscat bine. (24 de ore)

Băgat în sticluța cu prenadez până se acoperă un pic şi firul.

Ar mai merge băgat şi în vopsea acrilică sau lac dar prenadezul proaspat este mai fluid şi după uscare este mai flexibil.

Ideea este ca firele şi capetele lipite ale senzorului să fie izolate electric.

Mai bine ar putea fi izolat dacă ar fi desfăcut şi pus în prenadez doar reed-ul, pentru ai acoperi contactele perfect si ai oferi un strat protector.

Dar fiind de sticlă şi foarte fragil nu recomand decât cui ştie exact ce face.

Ah... Şi oricare din acţiunile de mai sus invalidează garanţia

:))

Cateye Velo 8

raport pet/calitate bun, dar pe ploaie devine in scurt timp inutilizabil. Am procedat la impermeabilizarea senzorului (l-am demontat si umplut cu silicon sanitar) am lipit firele electrice direct pe placutele ce fac contactul cu ceasul, deoarece din fabricatie acele placute doar inteapa izolatia firului si realizeaza un contact mecanic cu firul electric.

Dupa toate acestea, pe ploaie tot il mai apuca bazdacii uneori.

Drept urmare l-am tras pe linie moarta si l-am schimbat cu o alta marca, in speta PRO.

Poate putin offtopic, dar cu Sigma (cu fir) n-am avut niciodata nici o problmea pe ploie, noroi sau frig extrem (-15) :)

Drept urmare l-am tras pe linie moarta si l-am schimbat cu o alta marca, in speta PRO.

am avut velo 8 si acum am pro x5 (parca http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif). au mers ambele pe ploaie, soare, etc, si nu a facut figuri nici-unul. problema lui x5 este ca atunci cand am ochelari de soare vad displayul ca si cum as apasa pe ecran (mixul ala de albastru si verde). inca nu-mi dau seama de ce face asta. pe de alta parte, x5-ul primeste zilnic daca nu ploaie, burnita si nu zice nici car.

Ochelarii sunt polarizaţi, nu?

da.

ideea e ca am mers cu aceiasi ochelari si cu velo8, iar asta nu facea figuri.

Senzorul ”reed” se poate impermeabiliza complet şi definitiv dacă este înmuiat in prenadez 2-5 minute, scos, scurs şi uscat bine. (24 de ore)

Băgat în sticluța cu prenadez până se acoperă un pic şi firul.

Ar mai merge băgat şi în vopsea acrilică sau lac dar prenadezul proaspat este mai fluid şi după uscare este mai flexibil.

Ideea este ca firele şi capetele lipite ale senzorului să fie izolate electric.

Mai bine ar putea fi izolat dacă ar fi desfăcut şi pus în prenadez doar reed-ul, pentru ai acoperi contactele perfect si ai oferi un strat protector.

Dar fiind de sticlă şi foarte fragil nu recomand decât cui ştie exact ce face.

Ah... Şi oricare din acţiunile de mai sus invalidează garanţia

:))

Eu mi-am comandat acuma unul si vreau sa intreb, de ce chestia cu prenadezul valideaza garantia din moment ce nu este coroziv, nu afecteaza mecanic senzorul si se poate da jos fara nici o problema, sau chiar si un silicon usor, la acoperirea cu noroi nu se pierde garantia :)) ? Nu m-am gandit vreodata ca se poate sa afecteze umezeala senzorul.

Eu am doua ciclocomputere ieftine, dn Decathlon, DC4, dar nu am avut niciodata probleme cu ploaia. Eu montez senzorul de pe roata cu firul in jos, pentru ca in pozitia "fireasca", cu firul in sus, se scurge toata apa pe fir si poate intra in senzor. Incercati sa montati senzorul asa si probabil ca multe din probleme pe ploaie vor disparea.

Eu am Cateye Mity 8, si de cateva ori s-au udat contactele de pe ghidon, nu senzorul. Probabil se scurge apa de pe ciclocomputer sub el. Nu se uda totdeauna, de multe ori nu am problema pe ploaie. Si daca sterg contactele, isi revine.

Eu am un Kellys wireless KCC-16WL de peste trei ani. Indiferent de conditii merge ca soldatul sovietic. Nu are iluminatie si nu se vede noaptea si la temperaturi negative -ul apare in partea opusa a ecranului. Nici un fel de interferente cu nimic electronic, nu o ia razna pe sub linii electrice. Simplu si robust, bateriile le are pe cele originale si acum. Seteaza rotile manual. Are doar functiile de baza.

Imagine postată

Mai am unul de la Trelock tot wireless cu kit de 2 biciclete dar nu sunt foarte multumit de el. 18 functii, fara iluminare, rezista si asta pe ploaie fara greturi dar o ia in craci.

Imagine postată

Pfuu..sper ca am facut bine ca am luat un cat eye 8 ca nu am chef sa investesc bani si intr-o chestie dinasta care nu este asa utila ci mai mult fita sa vad cu ce viteza merg, poate pentru unii este mai utila decat pentru mine. Oricum am sa intreb la magazinul de la care l-am luat cand va veni daca valideaza garantia daca pun niste silicon pe unele zone mai sensibile. Asta numai cand va prezenta probleme pe ploaie ca pana atunci va ramane asa.

Si eu folosesc Cat Eye, modelul MicroWireless si nu am nicio problema cu el. Spal bicla la spalatoriile auto, deci i-am servit si apa cu presiune, pe langa apa de la ploi. Prin vara chiar a facut si "scufundari" si tot nu a avut probleme.

Buna ziua

Puteti sa faceti acest "tuning"la kilometrj fara nici o problema,garantia ramanand tot de 2 ani

o zi buna

În data de 14 ianuarie 2011, 19:36, dan a scris:

Buna ziua, am achizitionat de la dumneavoastra un kilometraj/ciclocomputer

Cat Eye Velo 8.

Vreau sa va intreb cat timp are garantie(pe instructiuni scrie 2 ani) si daca pot sa pun niste silicon in zonele unde se uneste firul cu zenzorul ce sta pe bratul furcii si eventual zone expuse la intemperii. Am citit pe internet si pe ciclism.ro ca pe ploaie sunt anumite probleme si nu mai citeste sau se inchide dar dupa aceea isi revine cand se usuca, nu toti au patit asa.

Atata timp cat siliconul nu ataca cauciucul/plasticul si doar il acopera ar fi vre-o problema din punct de vedere al garantiei?

Dan

Siliconul e mai greu de curățat și atacă chimic suprafața de care aderă. Mai bine folosește un hot glue gun, un pistol care încălzește un plastic moale mult mai ușor de curățat.

Siliconul e mai greu de curățat și atacă chimic suprafața de care aderă. Mai bine folosește un hot glue gun, un pistol care încălzește un plastic moale mult mai ușor de curățat.

Pe plastic ? No way man, e cam invers ;)

Ăăăăm hot glue aderă doar superficial la plastic, că nu ajunge la temperatura la care plasticul (ABS) se topește. Are priză mecanică suficientă și izolează, dar dacă tragi de el se desprinde dintr-o bucată fără să lase urme. Sunt mai multe tipuri de baghete pentru hot glue gun, pentru porțelan, sticlă, lemn, plastic etc., dar cel mai banal gun stick translucid e suficient pentru izolația asta și nu atacă plasticul. L-am folosit de prea multe ori pentru asta ca să pot crede contrariul :)

Siliconul, după ce a reacționat cu aerul și s-a întărit până-n măduvă, îl dai jos fie tăind din el cu cuțitul, fie aplicând o soluție chimică ce-l dizolvă.

De pe majoritatea plasticelor il dai jos destul de lejer. Nu chiar atat de lejer precum un hot-glue invechit, dar nu stiu de ce presimt ca e preferabil asa :D

(presupun ca ai remarcat cum cedeaza in timp lipiturile hot-glue de prin electronicele chinezesti)

Am reusit sa curat cu succes siliconul si de pe sticla atunci cand ma jucam de-a construitu' acvariilor, desi trebuie sa recunosc ca trebuie frecat ceva-ceva. De asemenea am reusit sa deteriorez niste plastice cu hot-glue (bine, recunosc, erau subtiri :P )

Pe de alta parte, hot-glue are totusi un avantaj: e semnificativ mai ieftin decat un tub de silicon, deci daca nu exista silicon prin casa si-i buget limitat.. ajunge sa incalzesti betisoru', nu-ti trebuie neaparat pistol de aplicare.

Cu hot-glue mai e o problema, daca sta in soare puternic are mari sanse sa se inmoaie si sa curga. Conteaza probabil si bagheta de hot-glue folosita, dar eu am patit asta cu baghetele care au venit cu pistolul, am facut o mica carcasa din plastic lipita cu hot-glue pe care am lasat-o pe bordul motocicletei, vara,iar a doua zi am gasit-o dezmembrata toata.