haarp

Problema furca Rock Shox J4

Recommended Posts

Am furca Rock Shox J4 montata pe bicicleta si am observat ca nu mai functioneaza pop lock-ul, adica nu se mai blocheaza furca cand actionez maneta. Ca sa fiu mai clar si atunci cand maneta este in pozitia "lock" furca are aceeasi cursa ca si cand ar fi libera... Scurgeri de ulei nu am sesizat niciunde. Mi se pare ca s-a intamplat dupa perioada de iarna cand nu am folosit-o. Bicicleta a fost depozitata in pozitie normala de mers. Ce ar fi de facut? Va multumesc anticipat pentru ajutor!

In primul rand verifica daca este bine fixat cablul de la remote.

Cablul e ok. Face toata cursa, se aude si un click cand ajunge in capat si ar trebui sa blocheze.

Furca ai cumparat-o second hand sau o ai de noua?

Ai dezasamblat vreodata furca? Ai schimbat vreodata uleiul?

Fara lock-out, functioneaza pe intreaga cursa?

Reglajul de rebound functioneaza?

Am cumparat bicicleta intreaga second hand. Furca n-am desfacut-o niciodata in primul rand pentru ca functiona bine si in al doilea rand pentru ca habar n-am cum... Da, functioneaza pe toata cursa, la fel si reglajul de rebound functioneaza.

am si eu o problema cu furca,nu functioneaza rebound-ul si citeodata se inchide complet fara sa piarda aer.Daca cineva poate sa ma ajute.SOS/ MERSI

Am cumparat bicicleta intreaga second hand. Furca n-am desfacut-o niciodata in primul rand pentru ca functiona bine si in al doilea rand pentru ca habar n-am cum... Da, functioneaza pe toata cursa, la fel si reglajul de rebound functioneaza.

Posibil ca nivelul de ulei din amortizor (adica in partea de sus a bratului drept) sa nu fie suficient. Daca nu ai facut pana acum servisarea furcii, nefunctionarea lock-out-ului este o buna ocazie sa incepi. Ai manual cu instructiuni pe site-ul producatorului. Downloadeaza-l sa vezi cam ce ar trebui sa faci si apoi sa decizi daca te incumeti sa dezasamblezi furca sau nu.

am si eu o problema cu furca,nu functioneaza rebound-ul si citeodata se inchide complet fara sa piarda aer.Daca cineva poate sa ma ajute.SOS/ MERSI

Despre ce furca este vorba?

Ce intelegi prin "cateodata se inchide complet"?

este o furca reba sl 2008,cind se inchide adica nu are cursa deloc.mersi

Dar reglajul de la compresie are vreun efect?

Cand spui ca nu are cursa deloc vrei sa zici ca nu poti comprima furca? Daca asa este si daca nu functioneaza nici amortizarea pe compresie, nici cea pe rebound, cel mai probabil s-a scurs uleiul din amortizor in partea de jos a bratului drept. Daca scoti/demontezi partea de jos a furci ("lower legs") si in bratul drept ai mult mai mult ulei decat ar trebui (in loc de 15 ml ai vreo 125 de ml de ulei), atunci asta este problema. Probabil va trebui sa inlocuiesti niste O-Ring-uri.

bratul de sus intra in totalitate in bratul de jos,cursa de 100 de mm. pur si simpu dispare.

Adica dupa comprimarea furcii, aceasta nu se mai extinde?

Asta pare mai degraba o problema in bratul stang. Poate trece aerul din camera pozitiva in cea negativa.

Cand spui ca rebound-ul nu functioneaza, mai exact ce se intampla?

Daca furca pierde din cursa, ramanand din ce in ce mai comprimata si isi revine dupa ce lasi bicicleta cateva ore, in camera de aer e problema. Daca ai noroc, e vorba doar de O-Ringuri ce nu mai etanseaza. Dar este posibil sa fie zgariat cilindrul in interior.

Da drumul la tot aerul (intai din camera negativa, apoi cea pozitiva) si scoate capacul de la cilindrul de aer - e vorba de capatul de sus al bratului stang (ai nevoie de o cheie de 24, preferabil tubulara). Ar trebui sa fie putin ulei deasupra pistonului. Poti sa te uiti si dupa zgarieturi in interiorul cilindrului, dar cel mai bine ar fi sa scoti complet pistonul de aer pentru a verifica si O-Ring-urile (pentru asta trebuie dezasamblata furca). Sa controlezi si stiftul elastic ce fixeaza capul pistonului daca e la locul lui (acest stift poate sa fie iesit din gaura si poate zgaria peretii interiori ai cilindrului).

@Seb

M-am uitat peste manualele celor de la Rock Shox. Nu cred ca ma descurc singur... Vad ca esti din Timisoara, ai putea sa-mi recomanzi unde sa merg cu furca pentru service?

Eu nu am dus nimic la reparat la magazinele de biciclete, asa ca nu pot sa spun care dintre ele fac service la furci si pe care l-as recomanda. Presupun ca magazinele de biciclete din Timisoara iti sunt cunoscute.

O sa incerc zilele astea la unul dintre magazine. Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Am rezolvat problema, singur. Nu a fost foarte greu, eu credeam ca vor sari tot felul de arcuri cand desfac amortizorul... Am completat putin ulei in amortizor si pot sa o blochez ca si inainte. Multumesc inca o data pentru sfaturi!

De la Rock Shox. Nu am cutia la indemana, dar e ulei pentru furci 7WT.

Eu caut tot ulei SAE 7.5, pentru o Marzocchi.

Cum nu gasesc, o sa folosesc ceva no name.

Bafta!