raindog

UNIVEGA fan club

Recommended Posts

Cred ca trebuie deschis un topic si despre acest brand destul de raspandit la noi ( vezi si bannerul publicitar din partea de sus a paginii :D ). Eu ,,calaresc" un model Alpina HT 5500 de exact un an de zile ( mi-am luat-o cu ocazia implinirii a 34 de anisori ) si vreo 800 de km si chiar daca e un model entry-level sunt foarte multumit de ea ( am vreo 120 kg si am mers si pe drumuri forestiere vara trecuta fara probleme - in afara curatari de noroi dupa ). Am mai inlocuit unele componente de cand am cumparat-o: pipa Truvativ XR, ghidon Truvativ Stylo, mansoane WTB, sa Selle Royal ( cu muuult silicon !), frane Avid BB7 cu discuri de 185 fata-spate, roti- jenti Mavic + butuci Shimano, pedale BikePositive . Cand mai adun ceva bani o sa-i schimb si furca ( Tora 318 sau Dirt Jumper 3 ) pedalierul ( eventual ceva cu rulmenti externi de la Truvativ ) si schimbatorul fata ( acuma am Acera - o sa-i pun un Deore ). Cam asa arata in varianta actuala:

Ma bucur ca a aparut un topic si pentru Univega. Din pacate eu m-am despartit de HT-Sportul meu model 2008. O bicicleta careia nu i-am adus nicio modificare si cu care anul trecut am facut 3000 de km, in Bucuresti, prin ture la munte, padure si chiar si vreo 2 maratoane plus un concurs de XC. O bicla fiabila si de incredere, lucru de care abia acum imi dau seama, dupa ce mi-am luat ceva mai scump si cu o echipare superioara. Fițe. :D

Salutare,

Permiteti-mi sa ma alatur si eu fanilor Univega , initial m-am gandit la un cube aim dar cineva a reusit sa ma convinga la frumusetea atasata - univega ht-ltd disc 2010 si pot sa spun ca sunt incantat de alegerea facuta! O am de aproximativ 2 saptamani si nu am ce sa-i reprosez.

Nu inteleg de ce nu apare in catalogul de pe site-ul univega , la fel de bine accesorii univega nu am vazut nicaeri cum au multe din celelalte brand-uri?

[ATTACH=CONFIG]18836[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]18835[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]18834[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]18833[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]18832[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]18831[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]18830[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]18829[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]18828[/ATTACH]

Buna djkrys5,

din cate mi-am dat seama anumite modele Univega sunt destinate vanzarii in Europa de Est ( nici modelul meu - HT5500 disc nu apare pe univega.com dar apare pe o gramada de site-uri rusesti , poloneze, ucrainiene, unguresti si evident la magazinele din Romania ) . Banuiesc ca este si cazul bicicletei tale , daca te uiti pe site-ul univega nu o sa prea vezi furci SR Suntour sau frane Tekro .

cred ca m-am grabit un pic, HT 500 si 510 au furci Suntour iar 530 are frane hidraulice Tekro ( HT-LTD pare sa fie undeva intre 510 si 530 d.p.v. al dotarilor )

Merci pentru info raindog. sincer de abia incep sa le invat si eu, cat de cat le stiu care sunt mai performante.

Oricum se pare ca modelul asta de univega este mult peste ce am vrut eu intial cube aim , le-am probat pe amandoua si e diferenta mare , bineinteles in avantajul univega!

Si chiar asa nu apare nicaeri , chiar e facuta doar pentru tarile est-europene?

E o editie limitata, asa cum ii spune si numele. Nu e facuta pentru tarile est-europene. Intr-adevar cele din seria 5000 au fost pentru Europa de Est si Asia.

cel mai probabil StefanU are dreptate , dupa ce am mai ,,googlaluit" un pic am vazut HT-LTD pe site-uri germane si englezesti ( spre deosebire de seria HT 5000 ). Oricum diferenta dintre diferitele modele HT sunt dotarile ( si automat pretul ) , cadrul e acelasi . Eu am optat pentru un model entry=level pentru ca atat aveam bugetul in acel moment dar avand un cadru bun la dispozitie am inceput sa ,,upgradez" bicicleta.

Salut, ma alatur si eu fanclub-ului, sunt proaspatul detinator al unui model Univega SL-1, este prima mea bicicleta mai de doamne ajuta :), deci bineinteles ca sunt foarte incantat de ea, ma deranja ca scoatea un zgomot pe roata din fata de la frana pe disc si nu reuseam sa scap de zgomot, pana cand am inceput sa franez si cu frana fata, eu fiind obisnuit doar cu frana spate...acum zgmotul incepe sa se estompeze, sper ca in curand sa dispara de tot. In rest astept sa o testez pe ceva carari poteci de munte :)

@muntos, frana nu ar trebui sa faca zgomot , probabil nu e pozitionat corect etrierul si freaca placutele de disc. Eventual du-o la magazinul de unde ai luat-o ( daca au si service ) si semnaleaza-le problema. Distractie placuta cu noua ,,jucarie" ,pare un model super ok.

De cand am luat-o am semnalat acest zgomot si a ramas sa ne vedem la revizia obligatorie de 100km pana atunci se aseaza piesele... La revizie nu disparuse si mi s-a spus ca este normal sa se auda asa pana se tocesc uniform placutele si nu au ce-i face (pana in acel moment nu cred ca pusesem mai mult de 5-10 frane fata). Am plecat de la ei cam dezamagit si de atunci franez doar cu frana fata (adica inca 20km din acel moment) si eu spun ca sunetul se aude mai rar. Eu sper sa aiba dreptate si sa dispara cat de curand.

Ok, azi am venit cu bicla la servici si cum sunt foarte aproape de Decathlon m-am gandit totusi sa mai cer o parere legata de zgomotul deranjant scos de frana fata.

Surprinzator sau NU s-a dovedit ca nu erau bine reglate, baiatul de acolo foarte amabil le-a rezolvat in 2 min. Un mare plus pentru serviciile de la Decathon si un mare minus pentru cele de unde am cumparat bicicleta !

welcome to the club muntos!

Bucuros ca ne inmultim, tare sunt curios de unde ai luat bicla ...am un feeling!

Sunt multe magazine care vand UNIVEGA. Poate sa-mi recomande cineva un cadru bun de UNIVEGA care sa tina peste 100-110kg?

Buna! De ieri am intrat si eu in posesia unui cadru UNIVEGA ALPINA HT SKY, asta dupa o incercare esuata de a face upgrade la un First Bike. Dupa ce ma hotaresc pentru o furca fara mari pretentii (sa-mi atenueze urcare si coborarea de pe bordurile bucurestene), o sa trec la echiparea completa si apoi o scot la treaba.

facem putina reclama si va spun ca in Timisoara este un magazin care este distribuitor Univega cu preturi ft bune ex: Univega HT-570 full XT la 4000 lei eu cred ca e un pret bun

Pai din ce am inteles eu, importatorul Univega in Romania a dat faliment. Din acest motiv probabil vor sa scape de ce mai este pe stoc.

din pacate cele doua magazine din Timisoara care au Univega ( Amicii si Sportbikecenter - erau acelasi magazin dar s-au certat patronii si s-au separat ) nu au site-uri functionale asa ca amatorii trebuie sa se deplaseze la magazin ( nu stiu daca preiau comenzi telefonic ). @StefanU de curiozitate, cine era importatorul?

Salutare tuturor! Intentionez sa achizitionez o Univega HT 500 modelul 2010 si as fi interesat de cateva pareri + poze de la cei care o au in proprietate. O voi cumpara probabil din Tm ca in Ar mai slabut cu magazinele specializate. Multumesc!

@Dorin3 Wellcome to the club ( asta daca ramai la optiunea Univega :)) ) . HT 500 pare identica la dotari cu HT 5500-ul meu ( care avea ,,in plus" frane pe disc Promax si evident butuci pentru disc Joytech ), probabil si cadrul e acelasi . In principiu vei avea o bicicleta ok calitativ care nu-ti va pune probleme atata timp cat o vei folosi rational ( fara downhill, dirtjump, freeride extrem si alte activitati de rupt biciclete +/- oase ) si pe care o vei putea ,,upgrada" in masura posibilitatilor si dorintei .

PS. mi-am schimbat furca , am gasit un Suntour Epicon la 450ron ( la magazinul X-Sport ) pe care nu m-am putut abtine sa nu-i modific cursa de la 100 la 140 mm ! ( am gasit un filmulet foarte ,,instructiv" pe site-ul Suntour , marirea cursei implicand doar eliminarea unor distantiere de plastic din pistonul de aer - a durat 30 min si cu aceasta ocazie am curatat pistonul si am schimbat uleiul ). Am facut cateva ture prin oras si chiar in lipsa unor denivelari mai serioase am putut sa constat diferenta enorma fata de XCT-V2-ul pe care i-l aveam inainte ( abia astept sa o testez un pic ,,off-road")

Raindog & co, bine v-am gasit! Pentru downhill, dirtjump si celelelte "specialitati" e usor cam tarziu la varsta asta (vad ca suntem de varste identice ), cel putin din punctul meu de vedere. As vrea s-o folosesc in principiu (70-80%) in oras + alergat la sosea....iar restul pe offroad de genul plimbare prin padure + teren accidentat, in orice caz nu catarari pe munte sau solicitari extreme. Totusi mi-ar place sa "tina la greu" nu sa scartaie din toate incheieturile cand da putin de greu. Ce marimi aveau disponibile? Am vazut parca un singur model de cadru marimea S (40 cm)si nu stiu daca mi s-ar potrivi (1,74 - 78 kg). Din ce material sunt pedalele? Schimbatorul fata e tot Deore? Deore 2009 sau 2010? Rotile sunt mai mari parca decat 26? Hai ca v-am zapacit destul cu intrebarile. Multumesc!

@Dorin3 , ca sa vezi ce marime ti se potriveste cel mai sigur e sa mergi la magazin si sa te sui pe bicla :)) ( in general au in magazinul de pe Dragalina au destul de multe marimi si modele in showroom - sau pot sa-ti aduca la comanda ) , pedalele sunt aluminiu+otel , schimabator fata cel mai probabil Alivio ( eu nu am simtit nevoia sa-l schimb ) , rotile sunt de 26" ( e standard la MTB ) dar au cauciucuri groase si par mai mari , iar in privinta fiabilitatii nu-ti fa probleme a mea duce 120 kg saraca de 1 an de zile si prin oras ( si pe unele trotuare si strazi din Timisoara poti sa organizezi off-road extrem ;) sau sa testezi bicle full-suspension ) si am dus-o si la padure ( Garana - Trei Ape ) de cateva ori fara sa-mi faca probleme. Trebuie doar s-o intretii ca pe orice dispozitiv mecanic ( curatata si unsa periodic ).

@Dorin3 , ca sa vezi ce marime ti se potriveste cel mai sigur e sa mergi la magazin si sa te sui pe bicla :)) ( in general au in magazinul de pe Dragalina au destul de multe marimi si modele in showroom - sau pot sa-ti aduca la comanda ) , pedalele sunt aluminiu+otel , schimabator fata cel mai probabil Alivio ( eu nu am simtit nevoia sa-l schimb ) , rotile sunt de 26" ( e standard la MTB ) dar au cauciucuri groase si par mai mari , iar in privinta fiabilitatii nu-ti fa probleme a mea duce 120 kg saraca de 1 an de zile si prin oras ( si pe unele trotuare si strazi din Timisoara poti sa organizezi off-road extrem ;) sau sa testezi bicle full-suspension ) si am dus-o si la padure ( Garana - Trei Ape ) de cateva ori fara sa-mi faca probleme. Trebuie doar s-o intretii ca pe orice dispozitiv mecanic ( curatata si unsa periodic ).