ovidiu

15.05.2010 - Iron Bike Oradea

Recommended Posts

In data de 15 mai 2010 va fi organizat la Oradea un maraton extrem de mountainbike pe echipe. Întrucat este primul de acest gen în România, a fost ales un traseu mai puţin dificil din punct de vedere tehnic, pe un teren variat, care traversează Munţii Pădurea Craiului, dar atinge şi Stâna de Vale, ajungând la altitudinea de 1198m în Şaua Băiţa. Traseul de 275km, cu o difererenţă de nivel de +4500 m trebuie parcurs în 22 ore.

Detalii pe site-ul competitiei: IRON BIKE ORADEA 2010

Asta da inceput de sezon!Super idee!:P

Se suprapune cu maratonul de la Preluca, de lângă Baia Mare :P

Eu zic ca maratonul de la Preluca se suprapune cu aceasta cursa. Am anuntat inca din iarna ca nici o competitie nu va fi publicata pe ciclism.ro daca se suprapune cu un alt eveniment si ca orice competitie trebuie sa fie anuntata prin mail la adresa mea.

Announcements - Competitii nationale! da un scroll.

Trebuie sa discute organizatorii si sa gaseasca o solutie. Pana atunci ramane postata prima competitie anuntata.

Nu prea contează că x se suprapune cu y sau y cu x, ideea e că s-a ales aceeaşi zi pentru desfăşurare. :P

Nu ştiam că trebuie anunţată competiţia la adresa ta de e-mail.

Se făcuse luna trecută un topic despre maratonul de la Preluca, păcat că iniţiatorul a greşit secţiunea, iar topicul a fost şters (cred, că nu-l mai găsesc).

Mulţumesc, am semnalat problema organizatorului.

Nu are treaba! Cele 2 maratoane..... sunt total diferite si se adresesaza la categorii de ciclisti diferite! Asa ca spor la organizare si spor la pedalat ciclistilor!

Uite-l aici Preluca MTB cu dl. Maus in fruntea plutonului :@)

Pe MBike noi anuntam toate concursurile, iar pasionatii pot alege unde sa se duca.

Oricum concursurile sunt cat se poate de diferite; 275 km in maxim 22 de ore este altceva fata de 35/86km. Cine se duce la IBO nu regreta ca nu s-a dus la Preluci.

Problema pe care am tot auzit-o pana acum este ca ciclistii nu prea se gasesc in perechi, ca sa se formeze echipe de 2

maratonul de la Preluca, păcat că iniţiatorul a greşit secţiunea, iar topicul a fost şters (cred, că nu-l mai găsesc).

Rock'n'roll baby, 275 km de MTB la iesirea din iarna, vor fi o groaza de fese sparte! Sper numai sa fie si participanti, mai ales ca e si suprapunerea aia, si orice om cu mintea la cap s-ar duce la Baia Mare. Noroc ca mai sunt si oameni cu neuronii pe dunga, asa ca daca imi gasesc coechipier, count me in!

Cum o fi intoarcerea duminica in Bucuresti?

Avem echipa bre!

Sunt foarte entuziasmat! N-am nici cea mai vaga idee daca o sa reusim sa il terminam dar suna extraordinar! Unde mai pui ca e un maraton mult mai mare, nu de alta dar pe 16 tre' sa ajungem la AC/DC !!!!

Propun sa ascultam si noi la sart o piesa de la AC/DC sa ne motiveze! :-)

Domnilor din Oradea, ne-ati implinit visele cu acest Maraton, fac imposibilul sa ajung la acest Maraton si fac pregatire din greu :(

Cat despre partener, imi va greu sa aleg unul avand foarte multi prieteni biciclisti de calitate :)

Acum daca termin cursa imi voi depasi si recordul personal de 205 Km intr-o singura etapa :)

Bafta mare la Organizare

Uitandu-ma inca o data pe trasu, vad ce se trece prin locuri cunoscute de mine si rulate cu bike-ul Suncuius, Vadul Crisului locuri deosebite si oameni deosebiti, in 2006 si 2009 am facut in zona cu Cercetasii Romaniei 2 campuri cu ajutorul celor de la Salvamont Oradea, Ati si gasca :)

Deabia astept sa revad locrurile de pe langa Oradea :)

count me in ! sper sa gasesc coechipier ;)

apropo. Nu uitati ca pe 15 e si concursul de pe Malin, de cu totul alta factura de altfel ;)

Doru

Daca am inteles bine, startul e in Sinmartin iar sosirea in Oradea, deci nu e circuit. Nu ca ar fi o problema sa mai faci cei citiva km din Oradea pina in Sinmartin dupa ce ai facut 275 si ai bifat sosirea, dar e cam ciudat. Sau te cazezi in Oradea si faci incalzirea pina la Sinmartin ?

De cazat e mai bine in Baile Felix sau 1 Mai, puteti gasi destul de ieftin si sunt la 2-3 KM de Sinmartin (inca 5 pana la Oradea).

Multumesc in numele intregii echipe de organiozatori pentru entuziasmul cu care ati intampinat IBO 2010. Sincer, stiam ca mai sunt si altii cu “neuronii pe dunga” (hcampian), dar nu ca suntem asa de multi. Initial nici nu am vrut sa anuntam concursul, din teama ca nu vom avea participanti. Vazand reactiile amatorilor de senzatii tari din ultmele zile, zic ca acest lucru nu se va intampla si vor lua startul (relativ) multe echipe atat din tara cat si din ungaria. La urma urmei cati credeti ca se angajeaza la un astfel de maraton? 1 din 10… sau 1 din 100? Vom vedea pe 15 mai!

Echipa Mountain Riders

Eu zic,daca era putin mai tirziu,sa zicem septembrie,erau mai multi participanti.Momentan e cam subtire pielea pe buci :-))))).M-ar tenta o participare,sa vedem pana atunci...Succes!!

Dorim sa-i ajutam pe cei care nu au coechipier si doresc sa participe la IBO 2010. Am creat pagina “Se cauta coechipier” pe situl nostru, puteti sa ne trimiteti anunturile voastre pe adresa cyborg at mountainriders.ro, le vom posta pe site.

IBO nu este circuit. Cu ce deranjeaza, sau de ce este un lucru ciudat?

Startul este in Sanmartin, localitate in imediata apropiere a statiunii Baile Felix. Este mai simplu, mai ieftin si mai practic sa te cazezi in aceasta zona decat in Oradea. Sedinta tehnica si preluarea numerelor de concurs tot aici se va face. Sosirea va fi intr-o zona situata intr-un fel la marginea oradiei. Trebuie sa parcurgi acelasi drum pana in Sanmartin ca si cand ar fi un circuit, doar ca nu il faci in regim de concurs. IBO nu are ce cauta in oras.

Se cauta coechipier

si eu sunt de parere ca ar fi fost mult mai bine sa fie organizat mai in toamna.poate multi din cei care ar dori sa participe nu sunt destul de pregatiti si intr-o luna nu mai pot ingrasa porcul foarte mult.de asemenea,ar fi putut reprezenta un obiectiv in vederea caruia sa te antrenezi un sezon,echipele ar fi avut timp sa se omogenizeze mai bine.

poate ca fiind mai pe sfarsit de sezon cand au cam trecut campionatele nationale si alte concursuri de genul asta ar fi tentat si ceva baieti de la elite sa participe.

oricum,bafta la organizare si la cat mai multi participanti! eu nu am curaj anul acesta.poate la anul..

Sună foarte tentant. Dacă ar fi fost ceva mai încolo, m-aş fi mobilizat să mă pregătesc pentru un astfel de concurs. În mai încă e prea devreme pentru mine, eu aproape n-am scos bicicleta din casă anul ăsta.

Felicitări temerarilor care se încumetă, felicitări organizatorilor pentru iniţiativă.

Da, sunt de acord cu parerile voastre, trebuie ceva pregatire daca vrei sa termini o astfel de cursa, dar nu pot fi de acord cu ideea unei pregatiri sinusoidale. Cand afara e cald si cerul e albastru e usor sa te antrenezi … dar ce faci cu ocazia primelor ture de primavara? Incepi de la zero?

Eu ma intreb cum va fi marcat un traseu asa de lung...

Nu ar fi prea placut sa te ratacesti la o astfel de tura si sa faci vreo 300 de km in loc de 270

Zice la regulament:

Traseul va fi marcat doar în intersecţii, iar cele 12 puncte de control vor fi supravegheate de arbitri de concurs.

Participanţii vor primi harta traseului şi lista cu numerele de telefon ale organizatorilor la preluarea numerelor de concurs. Se recomandă utilizarea unui GPS.

Ceva poze de pe traseu ? Sa ne dam seama aproximativ de cum arata drumul ?

Pitestiul va participa garantat cu 1 echipa ;)

Guest
This topic is now closed to further replies.