ovidiu

15.05.2010 - Iron Bike Oradea

Recommended Posts

Pot intelege asta, dar nu stiu ce organizator si-ar lua astfel de riscuri - ca participantul sa fie singur atat timp prin munti. Se pot intampla multe...

Numai daca ar fi un concurs cu interviu si prezentare de CV inainte :D.

Participarea pe echipe este mult mai dificila decat pare la prima vedere.

Nu e suficient sa fii bine pregatit daca nu stii sa "lucrezi" in echipa. Coechipierul este cel care te poate ajuta sa treci "zidul" sau cel care te loveste de el.

Este dificila, intr-adevar, daca ai un partener cu care nu reusesti sa te sincronizezi si sa comunici eficient sau care vede cursa altfel decat tine. Tocmai d'aia m-ar incanta varianta solo pt a elimina aceasta problema destul de importanta, mai ales ca nu am coechipier/a si o sa trebuiasca sa caut pe net :D

Singuratatea este mult mai frumoasa in doi, spunea odata un intelept :D.

Daca ai sa iti demonstrezi tie ceva, poti sa faci o cursa solo de 300 km, nu vad care ar fi problema. De ce iti trebuie un cadru organizat? Am sintit anul trecut pe pielea mea de ce iti trebuie un coechipier la IBO. A fost o zona in care nu putea intra nici un autovehicul, fara semnal la telefon in care daca pe prindea noaptea cu probleme, greu de tot sa dea cineva de tine. Niciun organizator de concursuri cu toate tiglele pe casa nu cred ca ar risca sa organizeze o solo race in zone izolate care nu au lipsit la IBO.

Dar repet, pe cont propriu poti face orice, daca tii neaparat sa iti demonstrezi TIE ceva.

Asta cu echipa vs. individual e clar o chestiune de preferinte personale. Cu siguranta unii se simt mai bine singuri, unii nu. Eu de exemplu ma simt mai bine in echipa la ciclism, dar la alergare ma simt mult mai bine singur. Un concurs in echipe implica multe alte chestii, unele fiind dezavantaje, nu neaparat avantaje. Intotdeauna unul din coechipieri o sa fie mai in forma si ar fi putut merge mai bine probabil daca era singur - desi din propria experienta de la mai multe concursuri in echipe, la distantele foarte lungi, de obicei fiecare are varfuri si caderi de forma fizica si psihica - acuma IBO nu e asa de lung, e sub 24 de ore, dar se simte. Oricum, cine vrea o provocare adevarata individuala, sa incerce un Iron Man, sau chiar un Iron Man X-Terra (adica off-road) - bine, trebuie sa stii sa inoti (eu nu prea stiu).

Altfel, sper sa se alinieze planetele cum trebuie si sa ne vedem la Oradea!

• Upvote 1

Singuratatea este mult mai frumoasa in doi, spunea odata un intelept :D.

Daca ai sa iti demonstrezi tie ceva, poti sa faci o cursa solo de 300 km, nu vad care ar fi problema. De ce iti trebuie un cadru organizat? Am sintit anul trecut pe pielea mea de ce iti trebuie un coechipier la IBO. A fost o zona in care nu putea intra nici un autovehicul, fara semnal la telefon in care daca pe prindea noaptea cu probleme, greu de tot sa dea cineva de tine. Niciun organizator de concursuri cu toate tiglele pe casa nu cred ca ar risca sa organizeze o solo race in zone izolate care nu au lipsit la IBO.

Dar repet, pe cont propriu poti face orice, daca tii neaparat sa iti demonstrezi TIE ceva.

Probabil ca acel intelept se referea la dragoste si chestii d'astea, nu la concursuri de ciclism.

Nu vreau sa fac apologia solitarismului, dar cum tu ma intrebi pe mine de ce am nevoie de cadru organizat pt o tura solo de 300 de km la fel de bine te pot intreba si eu pe tine de ce ai nevoie de cadru organizat pt o tura in doi pe distanta de 300 de km, nu?! Iar raspunsul pe care o sa mi-l dai tu ti-l voi da si eu la randul meu, daca intelegi ce vreau sa spun.

• Upvote 1

Avantajul participarii in echipe este faptul ca in cazul unui abandon ai pe cine sa dai vina. :rolleyes:

• Upvote 1

Si pentru mine este o premiera un astfel de traseu, de aceea va trebui sa incep pregatirile de pe acum. Sper totusi ca in aceea perioada sa avem parte de vreme mai buna.

o lista cu inscrisii exista facuta pe sitte? ca nu o gasesc nicaieri

Guest
This topic is now closed to further replies.