ovidiu

15.05.2010 - Iron Bike Oradea

Recommended Posts

nu, o sa mergem la sigur dupa o burta plina de carnati, sarmale si piftie.

Fir-ar ! Trebuie sa ne antrenam ?

Spinning time, cu L... a, am uitat ce vroiam sa zic.

Eu prefer caldura decat sa ma ude juma' de zi. Nici GoreTexu' lu' peste nu o sa ma tina uscat 12 ore. Hai sa ne gandim asa - urcarea cea mai naspa, pana la Stana de Vale, ar trebui sa fie terminata de cam toate echipele pana in ora 11, cand incepe caldura. Restu e simplu :D.

Un alt argument - daca e frig afara exista tendinta de a opri la barul satului pentru a trage o dusca de incalzire. Asta combinat cu un pic de soferie innascuta poate avea consecinte nasoale pentru participantii la concurs. Pe caldura stai in casa.

Anul trecut imi sopteam in barba ca e o experienta unica... acum ma gandesc cu ceva emotie cum ar fi la start anul asta... IAR la prima intalnire cu Horatiu o sa fiu SIGUR ca venim si anul asta.... :-)

Doamne ce-mi place tortura!!! :-))))) (cei ce nu isi imagineaza chinul din concursul asta se pot uita la pozele lui Rares de la finalul cursei!) dar si gustul "victoriei" dupa ce totul s-a terminat :-) DE NEEGALAT!!!

M-am apucat sa citesc povestirile celor care au participat la IBO si m-am hotarat. Fara jumatati de masura - ma inscriu la IBO. Asa ca va anunt ca sunt disponibil ... nu va ganditi la prostii :). Deci caut coechipier. Ma apuc sa-mi actualizez CV-ul de biciclist :)

Si eu vreau sa vin. Pare foarte foarte fain.

Una din partile interesante in mai era si faptul ca eram (cel putin eu) mai putin antrenat. In iulie o sa fiu in mare forma, treaba care din punctul meu de vedere mai taie din placere la un concurs de anduranta...

Una din partile interesante in mai era si faptul ca eram (cel putin eu) mai putin antrenat. In iulie o sa fiu in mare forma, treaba care din punctul meu de vedere mai taie din placere la un concurs de anduranta...

Pai propun sa se mai faca un traseu de macar 400 de KM pentru cei care sunt in forma :)

Acuma am vazut (asa fac eu, observ pe rand) si data pentru IronMan. Pai mie mi s-ar parea absolut logic sa inverseze datele la cele doua concursuri. In loc sa inoate si baietii in apa calduta de mijloc de vara, o sa ii apuce carcei de iunie si noi o sa facem pe noi de cald http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/huh.gif Plus a pentru IronMan-ul ala chiar ar prinde bine o luna jumate in plus de antrenament...

M-am apucat sa citesc povestirile celor care au participat la IBO si m-am hotarat. Fara jumatati de masura - ma inscriu la IBO. Asa ca va anunt ca sunt disponibil ... nu va ganditi la prostii :). Deci caut coechipier. Ma apuc sa-mi actualizez CV-ul de biciclist :)

Daca te bagi cu mosi iti tin eu de urat, ca fat frumos "cale de trei zile" pe un traseu de 28 ore Imagine postatăImagine postatăImagine postată

Daca te bagi cu mosi iti tin eu de urat, ca fat frumos "cale de trei zile" pe un traseu de 28 ore Imagine postatăImagine postatăImagine postată

pai ma cam apropii si eu de categoria asta :)

eu ma bag . asta poate fi si numele echipei ;) "Mosii"

tinem legatura

IBO este un concurs pe care nu vrei sa-l pierzi ;)

Cred ca anul acesta vor fi si mai multi participanti macar asa vom bucura si noi orgnizatori pentru munca depusa

eu ma bag . asta poate fi si numele echipei ;) "Mosii"

Daca organizatorii ar fi bagat si o categorie pilot "Veterani +100ani" ar fi avut cel putin o echipa in Start, dar pana atunci "Mosilor" antrenati-va daca vreti sa prindeti primele 3 locuri. :blink:

Eu deja am inceput : mi-am tras GPS http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif, sh. :(

ca o sa am pensia diminuata cand o sa ies,... cine stie cand http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/dry.gif

Cred ca anul acesta vor fi si mai multi participanti macar asa vom bucura si noi orgnizatori pentru munca depusa

Sper sa depuna aceeasi munca faina pe care au depus-o si la prima editie :)

Nu am fost acolo, dar parerile celor care au participat m-au facut sa-mi doresc sa fac acest maraton.

Vezi ,daca ai lipsit de la Cartisoara? Se spune superturalunga, nu maraton... :blink:

gresit dragul meu, da-mi voie sa te corectez, caci eu sunt inventatorul acestui dicton. Se spune superturasuperlunga.:P

Daca organizatorii ar fi bagat si o categorie pilot "Veterani +100ani" ar fi avut cel putin o echipa in Start, dar pana atunci "Mosilor" antrenati-va daca vreti sa prindeti primele 3 locuri. :blink:

Eu deja am inceput : mi-am tras GPS http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif, sh. :(

ca o sa am pensia diminuata cand o sa ies,... cine stie cand http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/dry.gif

Eu ma antrenez doar sa termin in timpul limita :)

Pentru participantii la IBO 2011: iata secretul alimentatiei ideale pentru a fi plini de energie pana la capatul cursei

Imagine postată

• Upvote 4

Am citit si eu regulamentul si mi-a atras atentia acest fragment:

"12.1.Neinregistrarea – din orice motiv – la 1 punct de control = penalizare de 120 minute la timpul final, la 2 puncte de control = descalificare."

As avea o observatie:

Nu ar fi mai bine sa se mareasca aceasta penalizare ? Este adevarat ca exista doua puncte de control cu locatie necunoscuta... dar se presupune ca acest lucru nu mai conteaza dupa ce treci de ele. :P

Ar fi bine sa fie mai descurajanta intentia de a ocoli un punct de control, cred eu.

Sa se mareasca!

Eu propun de la 3 la 7 ani! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/angry.gif

Acuma vorbind serios, la 120 min penalizare ai toate sansele sa nu te mai incadrezi in timpul limita (la intermediare sau la final). La mai mult nu mai ai nicio sansa.

N-ar avea rost sa fie mai mare penalizarea, ar echivala cu excluderea din cursa din prima.

Acuma vorbind serios, la 120 min penalizare ai toate sansele sa nu te mai incadrezi in timpul limita (la intermediare sau la final). La mai mult nu mai ai nicio sansa.

N-ar avea rost sa fie mai mare penalizarea, ar echivala cu excluderea din cursa din prima.

Am participat la un concurs unde se lua in calcul mai degraba ocolirea punctelor de control decat pastrarea traseului. Faceai mai mult pe traseu decat penalizarea.

Iar daca exista posibilitatea sa "legi" doua PC ocolind un munte... castigi mai mult de doua ore. :rolleyes:

Mai ales daca alegi un traseu care se presupune ca nu este supravegheat de organizatori. Iei masina... dormi vreo doua ore si te prezinti la urmatorul PC. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif Exagerez... Sunt sigur ca nu exista astfel de concurenti. :)

Daca se acorda penalizare pentru "ratarea" unui punct de control, cred ca se va incuraja stabilirea unei "strategii eficiente" de parcurgere a traseului mai degraba decat parcurgearea in totalitate a acestuia. Cumva suntem incurajati sa fim romani, adica sa ne "descurcam", in loc sa infruntam lucrurile asa cum sunt.

Pentru mine prima editie a fost o INCANTARE ABSOLUTA, cel mai frumos concurs la care am participat si nu inteleg de ce se introduce acest paragraf in regulament. (pentru a oferi sansa mai multor participanti sa termine cursa avand in vedere ce s-a intamplat anul trecut la ultimul CP ?)

Exemplul cel mai bun cred ca este Geiger, unde traseul lung este doar pentru cei bine pregatiti, nu este pentru toata lumea...cu IBO sa inteleg ca nu se vrea acelasi lucru ?

Guest
This topic is now closed to further replies.