ovidiu

15.05.2010 - Iron Bike Oradea

Recommended Posts

trebuie ceva pregatire daca vrei sa termini o astfel de cursa, dar nu pot fi de acord cu ideea unei pregatiri sinusoidale. Cand afara e cald si cerul e albastru e usor sa te antrenezi … dar ce faci cu ocazia primelor ture de primavara? Incepi de la zero?

Acuma... fiecare cu limitele lui (fizice, psihice, de chef şi / sau timp liber pentru antrenat, etc). Eu n-am zis că trebuia organizat concursul mai târziu în sezon ca să pot eu participa. Mi-am exprimat doar regretul că pentru un habarnist ca mine în luna mai e prea devreme pentru 275km şi 4500m diferenţă de nivel în 22 de ore.

O programare ceva mai târzie ar fi generat probabil un plus de prezenţă. Oricum, evenimentul are potenţialul de a face valuri în comunitatatea de pedalatori offroad (şi o dovedeşte şi acest topic). Felicitări şi la cât mai multe ediţii de succes.

Sper sa gasesc si eu o echipa... As vrea sa particip cu cineva pe care cunosc, deci nu voi apela la anunturi pe net. :)

Daca gasesc unul mai dus cu pluta ca mine, poate mai prind curaj. Mi-a cam cazut fata cand am vazut 4500 urcare.

Dar, daca gasesc un coechipier care vrea sa mearga cu mine, inseamna ca respectivul are suficienta incredere in mine cat sa vrea sa pedaleze alaturi de mine. M-ar interesa un mixt, ca sa concurez (direct) impotriva lui Vio. ;)

Sper sa gasesc si eu o echipa... As vrea sa particip cu cineva pe care cunosc, deci nu voi apela la anunturi pe net. :)

Daca gasesc unul mai dus cu pluta ca mine, poate mai prind curaj. Mi-a cam cazut fata cand am vazut 4500 urcare.

Dar, daca gasesc un coechipier care vrea sa mearga cu mine, inseamna ca respectivul are suficienta incredere in mine cat sa vrea sa pedaleze alaturi de mine. M-ar interesa un mixt, ca sa concurez (direct) impotriva lui Vio. :)

...asta suna a anunt matrimonial mascat :) sa ai succes!

...asta suna a anunt matrimonial mascat :) sa ai succes!

Te-ai prins ! Poate voi apela totusi la anunturi pe net. :))

275 de km... 4500 m urcare, cam afli totul despre "celalalt". :) Asa se nasc marile prietenii. :)

Participi ? Ar trebui. Sunteti (sau erati) orasul cu cele mai multe concursuri. :D

E clar ca trebuie sa ai ceva antrenament pentru a putea participa, dar nu cred ca te poti antrena pentru distanta asta, ca amator. Pina la urma e vorba de a-ti testa limitele, si, de a le depasi. Cam asta ar fi sensul participarii la un astfel de concurs.

Sigur vreau sa particip, dar caut inca coechipier ...

Daca tot o sa fie observatori pe traseu la punctele de control si daca premiile sunt doar simbolice, nu se poate lua in considerare si introducerea unei categorii solo? In Romania practic nu exista echipe formate pentru concursuri care contin doar mtb ci doar echipe de la concursuri tip adventure racing.

Sa mergi cu un partener gasit ad-hoc pentru un concurs asa lung poate fi interesant dar poate fi si foarte frustrant, mai ales ca regulamentul prevede descalificarea in multe conditii. La concursurile lungi si grele de mtb de prin vest exista notiunea de individual finisher, adica daca unul din echipa nu mai poate sa continue cursa din cine stie ce motive, cel care este functional este lasat sa termine cursa si primeste un alt calificativ decat descalificat.

Te-ai prins ! Poate voi apela totusi la anunturi pe net. :))

275 de km... 4500 m urcare, cam afli totul despre "celalalt". :) Asa se nasc marile prietenii. :)

Participi ? Ar trebui. Sunteti (sau erati) orasul cu cele mai multe concursuri. :D

deocamdata imi dau cu virgula socotelile, dar ma incearca rau tare o mancarime :)

Da, ar trebui introdusa si categorie solo. La Salzkammergut e doar solo la proba extrema si se urca peste 7000 de metri. Eventual sa se stabileasca niste criterii suplimentare pentru solo: participare la probele lungi la alte maratoane in ultimii ani si terminarea acestora; timpi intermediari mai mici astfel incat sa nu existe riscul sa bantuie singuri prin padure noaptea cei de la solo (se poate fixa, de exemplu, timp limita 16 ore la solo, in loc de 22 de ore, cat este la echipe), etc.

Edited by zaco

foarte tare initiativa de organizare a concursului. voi participa si eu, dar sa vedem pregatirea si cu ce partener voi participa.

Pai tu cu Vlad vad ca deja ati inceput antrenamente serioase. :)

vlad se pare ca a abandonat ideea poate il fac sa se razgandeasca. sa sa il fac sa continuie antrenamentul :)

Citeva intrebari pentru organizatori:

Cit e panta maxima? Unde si ce lungime are? (cam pe la ce km incepe)

A parcurs cineva traseul dintr-una? Ce timp a scos?

Exista portiuni de push-bike?

In caz de ploaie, exista riscul ca anumite portiuni sa se desfunde atit de tare incit sa trebuiasca sa cari bitigla in spate? Ma refer la incarcarea rotilor cu noroi pina la refuz, sa nu poti nici macar sa o impingi.

Excelenta initiativa ! Sugerez sa faceti echipele de 2-4 persoane pentru ca mai multi prieteni sa poata suferii impreuna :))

Poti merge impreuna cati doresti nu este interzis, important este cum termini :-?? si noi tot la ideea de a merge mai multi impreuna am ramas, aliante facute de acasa, dar nu mai multi de 4, riscul este mai mare, poate mergem judet langa judet :D

Ciudat este ca cei din Oradea/Organizatori nu dau semne pe acest topic, poate raspund mai bine pe site-ul lor ;)

O sa sun un prieten de la Salvamont Bihor poate stie ceva

o seara faina

Citeva intrebari pentru organizatori:

Cit e panta maxima? Unde si ce lungime are? (cam pe la ce km incepe)

A parcurs cineva traseul dintr-una? Ce timp a scos?

Exista portiuni de push-bike?

In caz de ploaie, exista riscul ca anumite portiuni sa se desfunde atit de tare incit sa trebuiasca sa cari bitigla in spate? Ma refer la incarcarea rotilor cu noroi pina la refuz, sa nu poti nici macar sa o impingi.

Am ales un traseu care poate fi parcurs in intregime cu un mountain bike fara dificultate. Nu sunt portiuni cu panta excesiva nici la urcare si nici la coborare. Sunt si cateva portiuni de sosea, dar predomina drumurile forestiere de calitate buna. Deci, per total este un traseu rapid, dar in acelasi timp si solicitant. Sunt multe catarari de cateva sute de metri diferenta de nivel, cea mai mare de +1000m la Stana de Vale (dar e pe asfalt). Coborarile nu sunt periculoase, totusi sunt si unele “mai placute”. In caz de ploaie unele portiuni vor fi mai greu de parcurs, dar nu ar trebui sa prezinte o dificultate prea mare. Daca va fi nevoie, in caz de vreme extrem de ploioasa, vom devia traseul din Valea Videi.

Este traseul pe care trebuie sa-l faci! Speram sa va placa si voua.

mountainriders.ro

E clar ca trebuie sa ai ceva antrenament pentru a putea participa, dar nu cred ca te poti antrena pentru distanta asta, ca amator. Pina la urma e vorba de a-ti testa limitele, si, de a le depasi. Cam asta ar fi sensul participarii la un astfel de concurs.

Sigur vreau sa particip, dar caut inca coechipier ...

Ai perfecta dreptate. IBO a fost conceput pentru a-ti testa limitele si nu ca sa faca “victime”; dar cu siguranta vor fi care o sa sufere ca sa termine cursa…si normal, altfel ar fi ca la un maraton clasic, unde toata lumea te intreaba ce timp ai scos. Aici conteaza sa treci linia de finish. Cu o tactica buna, care include pauze, alimentatie corecta etc. (plus cu “ceva antrenament” si “vechime” in spate), nu trebuie sa faci parte din elite ca sa termini cu succes.

Eu ma intreb cum va fi marcat un traseu asa de lung...

Nu ar fi prea placut sa te ratacesti la o astfel de tura si sa faci vreo 300 de km in loc de 270

Ne straduim sa marcam cat mai clar traseul, ne concentram asupra zonelor unde pericolul ca sa te ratacesti este mai mare, respectiv intersectii. Portiunile evidente nu vor fi marcate. Cei cu GPS se pot orienta usor dupa track, care nu au, trebuie sa fie atenti sa urmeze marcajele, si nu strica nici studierea in prealabil a hartii traseului pe bikemap:

traseu ibo2010

Dorim sa pastram cat mai mult posibil caracterul de adventure race al competitiei, din acest motiv nu am facut un traseu mai scurt, cu posibilitatea de a parcurge x ture.

Ne straduim sa marcam cat mai clar traseul, ne concentram asupra zonelor unde pericolul ca sa te ratacesti este mai mare, respectiv intersectii. Portiunile evidente nu vor fi marcate. Cei cu GPS se pot orienta usor dupa track, care nu au, trebuie sa fie atenti sa urmeze marcajele, si nu strica nici studierea in prealabil a hartii traseului pe bikemap:

traseu ibo2010

Dorim sa pastram cat mai mult posibil caracterul de adventure race al competitiei, din acest motiv nu am facut un traseu mai scurt, cu posibilitatea de a parcurge x ture.

Portiunile de traseu in care ai sanse sa te ratacesti sunt tocmai cele din padurile din primii 10km si din ultimii 10km. Dat fiind ca startul este pe intuneric si sosirea presupun ca va fi si ea pe intuneric, nu stiu ce fel de marcaje ar trebui puse. Reflectorizante?

mersi pentru raspunsuri, 99% ca voi fi la start (1% e nehotarirea inca a coechipierului)

Portiunile de traseu in care ai sanse sa te ratacesti sunt tocmai cele din padurile din primii 10km si din ultimii 10km. Dat fiind ca startul este pe intuneric si sosirea presupun ca va fi si ea pe intuneric, nu stiu ce fel de marcaje ar trebui puse. Reflectorizante?

Da, reflectorizante ar fi ideale, se vad f. bine de departe si nu e necesar sa te opresti daca nu ai GPS. Succes la marcare.

Pe primii si pe ultimii km de padure vom pune marcajele mai des. Drumul se vede clar, aici nu e vorba de poteci, ci de drumuri forestiere sau de caruta; dar poate reusim sa punem si niste marcaje luminoase.

Se poate cateva poze de pe traseu ?

Sa ne dam seama de cum arata drumul ? La 275 de km conteaza enorm . Drum forestier sau de caruta poate insemna orice.

Mai ales ca dorim sa particip la categoria MIX.

Edited by VIOREL

Prima echipa participanta din Pitesti :

La mix va participa echipa WarpSoft compusa din mine si Adriana.

Se pare ca se mai incheaga inca o echipa argeseana, asteptam vesti :D

Prima echipa participanta din Pitesti :

La mix va participa echipa WarpSoft compusa din mine si Adriana.

Se pare ca se mai incheaga inca o echipa argeseana, asteptam vesti :D

Super! Asteptam inscrierea voastra. S-au inscris deja Hoinarii Timisoara si echipele locale MountainRiders. Voi posta pe site lista cu cei inscrisi in week end. Si baietii de la bikeattack au anuntat ca participa cel putin cu o echipa.

Salut Tibi, vreu sa te intreb este posibil ca pe traseu sa fie intalnite stane, caini de cioban sau alte vietati salbatici, mai ales pe portiunea de inceput sau sfarsit.

Guest
This topic is now closed to further replies.