LuluMOB

Mersul la trena

Recommended Posts

Daca stai la plasa,in dreptul rotilor,sunt sanse mici sa iei vreo groapa.

Daca este un Tir , nu se aplica , aia trec si peste ele (la rotile lor) o groapa mica pentru ei este uriasa pentru o bicla .

Daca stai la plasa,in dreptul rotilor,sunt sanse mici sa iei vreo groapa.

Daca este un Tir , nu se aplica , aia trec si peste ele (la rotile lor) o groapa mica pentru ei este uriasa pentru o bicla .

Asa e dar spre exemplu eu merg la plasa cand cunosc drumul si stiu unde sunt gropile.Mai nasol decat gropile sunt cadavrele de caini sau pisici pentru ca nu le poti vedea si nici nu le poti "invata" ca pe gropi.:P

Oricum cine merge la plasa isi asuma riscul de a avea un accident sau o intamplare neplacuta.

Asa e dar spre exemplu eu merg la plasa cand cunosc drumul si stiu unde sunt gropile.Mai nasol decat gropile sunt cadavrele de caini sau pisici pentru ca nu le poti vedea si nici nu le poti "invata" ca pe gropi.:P

Oricum cine merge la plasa isi asuma riscul de a avea un accident sau o intamplare neplacuta.

Sa stii ca ai dreptate , animalele "road kill" sunt un pericol , mai ales daca gasesti unu "nice & juicy" . Am ochit si eu unu anul asta , norocul meu ca era aplatizat cat de cat ... oricum acasa curatam sangele ca in "CSI Miami" :P

Sa stii ca ai dreptate , animalele "road kill" sunt un pericol , mai ales daca gasesti unu "nice & juicy" . Am ochit si eu unu anul asta , norocul meu ca era aplatizat cat de cat ... oricum acasa curatam sangele ca in "CSI Miami" :P

De la atata bere se merge deja cu viteze de peste 90Km/h...

Vitezele astea observ ca sunt specifice celor cu varsta in jur de 25 de ani!

De la atata bere se merge deja cu viteze de peste 90Km/h...

Vitezele astea observ ca sunt specifice celor cu varsta in jur de 25 de ani!

O recapitulare strica?

Important este cand duci trena sa fii atent pentru tine si pentru cei carora le duci trena.

Sa anunti gropile si opririle.

Sa mentii viteza cand preiei trena. Daca se merge prieteneste sa scazi putin viteza daca cel de la care o preiei a dus trena prea mult sau prea tare si ar ramane de caruta.

Cand stai in trena trebuie sa stii in trena cui stai. Daca stai in plasa cuiva cu experienta si esti in stare poti sa stai si la 2 cm daca esti in stare. Daca e un incepator ... eu o las la 50 cm si ma uit pe langa el cat pot de des.

Trena este un lucru uimitor. Pe mine statul in trena ma duce cu gandul la cursele NASCAR.

Sa mentii viteza cand preiei trena.

si daca nu se poate din motive precum lipsa antrenamentului sau a calitatilor (unii sunt mai puternici pe plat/deal decat altii)?

cel mai bine e sa duca fiecare trena in ritmul lui,altfel se "curatza" si tura devine un chin pentru acea persoana.

Cand duci trena trebuie sa :

- schimbi directia brusc

- mergi repede dupa care scazi viteza ... si dupa o urci la loc (ruperi de ritm)

- cand preiei trena , daca colegu merge cu 35 tu treci ca racheta pe langa el cu 45

- iei mainile de pe ghidon si te dai smecher ca poti sa mergi fara (mai ales daca sunt pitipoance pe margine)

- asculti muzica la maxim

- ai grija sa fie in pluton macar 3 incepatori (sa cada cineva sigur) , aici intra si franele alea bruste ca te aproprii de colegu si nu stii ce sa mai faci

Si am mai vazut una la moda , duci trena putin , mergi in spate si dupa aia pleci lansat ... te uiti la aia in spate si le spui : Ce mah nu mai puteti !!

Mai sunt destule , dar ma intind prea mult .

Astea trebuia sa le postezi la bancul zilei.

Am râs mai mult decat la unele bancuri bune.

si daca nu se poate din motive precum lipsa antrenamentului sau a calitatilor (unii sunt mai puternici pe plat/deal decat altii)?

cel mai bine e sa duca fiecare trena in ritmul lui,altfel se "curatza" si tura devine un chin pentru acea persoana.

Total gresit ! "Trena dusa" este determinata tocmai de potentialul fiecarui ciclist dar viteza trebuie sa fie mentinuta constanta, iar aceasta se masoara in timp si nu in distanta cum se credea mai demult (gen fiecare duce 200m).

Daca "nu ai cu ce" nu duci deloc pt. ca mai degraba incurci. Poti fi mai util grupului daca stai doar la plasa pana iti revii si abia atunci cand te simti in stare duci cat poti dar niciodata 100% pt. a-ti pastra o rezerva pt. reintrarea la plasa.

Daca urmariti cu atentie la contratimpul pe echipe, cel mai mult la trena se afla ciclistii mai puternici pe plat. Parca anul asta in TDF cei de la Garmin au ramas doar in 5 oameni dupa putini km tocmai pt. a nu fi incetiniti de coechipierii mai slabi la aceasta proba.

salut!

Foarte interesant acest subiect...

Am iesit cu doi prieteni la o tura peste 100 de km...fiecare ducea trena un km, totul era ok! insa dupa catva timp colegul dupa care preluam eu trena (probabil din cauza oboselii) se ridica din sa din ce in ce mai des...adica practic primul se rupea de noi...dupa care al doilea ridicandu-se din sa il ajungea...dupa care trebuia sa trag si eu, pentru a-l ajunge la randul meu; desi vorbim de cel mult 3-4 metrii, pot sa va spun ca a fost oribil!!! practic nu ma puteam odihni deloc!

Desi eu ma simteam mai bine....ma tineau picioarele... am ajuns sa fiu pur simplu spulberat fata de colegul care se chinuia sa tina pasul!

Cel mai important lucru...FARA RUPERI DE RITM, nici la preluarea, nici la mentinerea trenei!

Mersul in trena trebuie exersat si daca cineva nu face ceva bine trebuie imediat atentionat, caci pana la urma e vorba de o cooperare!

Dacă plutonul se deplasează cu 30 km/h, cel care urmează să meargă la trenă trebuie să accelereze ca să ajungă primu (rupe ritmu ...) sau o lasă ceilalţi câteva secunde mai uşor ca să ajungă el în faţă? Poate pare o întrebare stupidă, dar ... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/26.gif

Mersul in trena trebuie exersat si daca cineva nu face ceva bine trebuie imediat atentionat, caci pana la urma e vorba de o cooperare!

...si de viata....ganditi-va ca mergem pe sosele de cele mai multe ori pe langa masini.orice greseala ne poate costa.orice obstacol nesemnalizat poate deveni foarte grav.

Total gresit ! "Trena dusa" este determinata tocmai de potentialul fiecarui ciclist dar viteza trebuie sa fie mentinuta constanta, iar aceasta se masoara in timp si nu in distanta cum se credea mai demult (gen fiecare duce 200m).

Daca "nu ai cu ce" nu duci deloc pt. ca mai degraba incurci. Poti fi mai util grupului daca stai doar la plasa pana iti revii si abia atunci cand te simti in stare duci cat poti dar niciodata 100% pt. a-ti pastra o rezerva pt. reintrarea la plasa.

Daca urmariti cu atentie la contratimpul pe echipe, cel mai mult la trena se afla ciclistii mai puternici pe plat. Parca anul asta in TDF cei de la Garmin au ramas doar in 5 oameni dupa putini km tocmai pt. a nu fi incetiniti de coechipierii mai slabi la aceasta proba.

corect dar la turele de amatori si nu la competitii unde e putin diferit. la o tura de amatori toti ducem trena in ritmul nostru pentru ca se merge de placere si nu pentru a scoate un timp bun.mai facem si noi intreceri si acolo e valabil ce zici tu%%-

Dacă plutonul se deplasează cu 30 km/h, cel care urmează să meargă la trenă trebuie să accelereze ca să ajungă primu (rupe ritmu ...) sau o lasă ceilalţi câteva secunde mai uşor ca să ajungă el în faţă? Poate pare o întrebare stupidă, dar ... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/26.gif

Nu trebuie sa mareasca viteza , primul din fata semnalizeaza si se da spre dreapta (depinde cum este morcovu facut) , dupa ce s-a dat din fata micsoreaza putin viteza (adica pedaleaza mai usor , nu pune frana ca taranu) si trece la coada plutonului (cand treci la coada plutonului te ajuti de fiecare coechipier pana ajungi ultimul , si aici depinde de morcov si cum este facut) . Cel care trece la trena mentine viteza primului , cel putin pana ajunge si cel care a schimbat la coada ... dupa aia poate sa mareasca ritmul usor (si aici depinde cum se stabileste ca trebuie facut antrenamentul , viteza , timpul/distanta de dus trena)

Trebuie si experienta , totul trebuie sa fie cat mai fluid si compact , cateodata se lucreaza in centimetrii si la viteza aia nu prea este loc de greseala .

Imi permit sa selectez cateva citate de mare bun-simt.Cateva lectii pentru unii "experti". Fara falsa modestie dar poti ajunge la concluziile astea usor, cu un minim de bunavointa si inteligenta, nu-ti trebuie experienta de ciclist de performanta, dar...

Nu iau trena ca un salbatec ca sa-l rup ,ci finut ,trec de el incet si ma si pozitionez asa incit sa beneficieze de ea.

Trebuie sa fi tampit a mergi in gasca la drum lung si sa mergi dezorganizat.

Ei bine asta este tendinta.Toti sunt odihniti se cred zmei si zburda cit este soseaua de lunga.

Stai cit mai aproape de cel din fata (daca vintul este lateral roata din fata merge deja pe linga roata lui din spate)

nu intinsi ca un carnat unu cate cate pe vant de morcov...si eventual cat mai aproape de marginea soselei cand vantul bate dinspre stanga. Se intelege ca in trafic nu poti sa intinzi pluton de 10 sau mai multi pe toate benzile... da macar 2 cate 2 poti sa mergi (da-l in plm de cod rutier facut de ignoranti) sa beneficieze si oamenii de ceva trena ca altfel poti f bine sa mergi si singur ca e fix la fel...

Schimbul se face in functie de greutatea conditiilor.Cu vint din fata nu tre sa-l lasi pe ala din fata sa se rupa de tot si o schimbi des

cei aflati in prima linie nu pot vedea intotdeauna in spate

"de ce nu te uiti bah in spate"?

;)

Important mai este atunci cand se merge in grup la trena ca viteza sa fie constanta. De exemplu daca se merge cu 40 km/h cand vine randul meu la trena nu ma apuc sa duc cu 43 ca sa arat ca-s mai tare ci duc tot 40 dar pe o distanta mai lunga. Invers pt cei mai slabi, duc tot 40 dar mai putin sau deloc.

Distanta pe care duce trena fiecare e decisa de conditia fizica si nu de reguli fixate dinainte gen "fiecare duce 300 metri"

Daca urmariti cu atentie la contratimpul pe echipe, cel mai mult la trena se afla ciclistii mai puternici pe plat.

Si cum se stabileste viteza cu care merge grupul? In functie de ce ? Sa luam o situatie ipotetica: unul poate sa duca 50, mai multi 45 si cativa max 40-42. Zi tu zabriskie, in acest caz care e viteza cu care trebuie sa se mearga in pluton ca daca zic eu poate nu ma crede lumea....

Trebuie si experienta , totul trebuie sa fie cat mai fluid si compact

Cu ruperi, ghidusii si "ergoisme" numai fluid si compact nu e plutonul...

Da e greu sa tii un pas acolo cand se zbate hormonu in encefal...Sau varianta de varf: super-e®go scaldat in testosteron....:)

Q.E.D.

In lumina celor de mai sus eu zic sa mergem cate unu la distante de 10 m intre noi si daca Doamne fereste ne apropiem neaparat primul sa mearga cat mai pe dreapta aproape de banda alba plina de "sine" de plastic de pe DN1 ca in caz ca cei din spate adorm sa fie treziti de "socuri electrice".

sau varianta a doua sa sprintam din pluton vreo 2-3 si sa-i dam pana cadem lati 15 km mai tarziu la prima carciuma ca "sa-i asteptam pe ceilalti".

P.S. Sub influente nefaste cateodata din pacate nici autorul nu e lipsit de pacate...:))

parerea mea este ca in orice situatie in primul rand "plasa" trebuie cautata inca din primele pedale si dupa aceea in functie de cum se fuge te bagi sau nu la trena si mai intervine discutia in special la bucuresteni fiindca suntem mai multi de obicei pe unde mergem prindem vant de morcov iar daca nu stai pe fatza te cureti asa cum se intampla cu cei incepatori fiindca nu ne putem desfasura pe toata soseaua insa nimeni nu a inclus si aceasta ipoteza

Si cum se stabileste viteza cu care merge grupul? In functie de ce ? Sa luam o situatie ipotetica: unul poate sa duca 50, mai multi 45 si cativa max 40-42. Zi tu zabriskie, in acest caz care e viteza cu care trebuie sa se mearga in pluton ca daca zic eu poate nu ma crede lumea....

80% din maximul mare as zice eu adica undeva la 35 . Militianule !