ovidiu

06.06.2010 - Maraton Saint George

Recommended Posts

vremea este superba in dimineata concursului! Niciun nor! Ma gandesc daca sa vin la concurs sau sa urc pe Transfagarasan :| glumesc. vin la concurs. ne vedem cu totii acolo!

Sper ca vati simtit bine la noi!Va aduc aminte sa va pregatiti si pentru Alpinsport MTB marathon 2-3 octombrie! La Valea Crisului acolo unde si anul trecut vati simtit bine!

eu am fost pe traseul scurt. a fost superb, foarte bine ales iar coborarile excelente! noroi deloc, soare din plin, colegul cu care am fost a vazut si o caprioara :) ateptam pozele de pe coborari. felicitari tuturor.

Bravo baieti ! Pentru prima editie eu zic ca ati reusit! Traseul a fost splendid din multe puncte de vedere, eu nu m-am piedut niciodata si chiar cred ca a fost marcat ok... Tineti-o tot asa si poate ne vedem la anul !

pozele prietenei mele le gasiti aici : Saint George Mtb Maraton

felicitari. ce mi-a placut mie la traseu a fost coborarea din padure, foarte frumoasa, solicitanta

Pentru o zi spendida de vara ,cu un traseu cam scurt ptr codosii batrani a fost super ok .Noroc ca ne-am mai ratacit ca sa avem si noi actiune...Adica mi-ar fi placut mai lung :D,mai ales ca traseul a fost uscat si frumos.Berea la fianl rece.Iar 'cainele fierbinte' :)) mai bine renuntam ca mult am mai asteptat.;)

Oricum la Sfantu Gheorghe sunt oameni de calitate si nu vreau sa enumar ca poate imi scapa neintentionat cineva ,si revin cu drag mereu.:))

PS @Ciuribaci -Bineeeeeee

Ioi ioi, ce concurs! Mi-a placut startul, am mers cativa km in spatele unei masini insa in zona in care se intra pe traseu, masina nu s-a dat la o parte si s-a creat o mica ambuscada. Dupa cativa metri de offroad am trecut prin primul rau. O baie rece care ne pregatea de traseu. Prima urcare, destul de grea, multi au facut push bike, etc. Traseul a continuat destul de ok pana la prima coborare, cea pe frunze. M-am avantat curajos la vale cand am constatat ca franele nu ma tineau deloc. Am deviat de la traseu spre stanga sperand ca ma voi opri fara incidente. Din pacate, n-a fost asa. Am cazut pe partea stanga si mi-am infipt laterala genunchiului intr-un ciot ramas de la taierea unui copacel. Am simtit o durere groaznica pe moment, insa mi-am ridicat bicicleta si am reintrat pe traseu, pe langa ea de data asta. Pana jos nu am avut curaj sa ma urc pe bicicleta. A urmat apoi parcurgerea traseului, la urcari mai depaseam cativa concurenti insa la coborari mergeam pe langa bicicleta si ma depaseau ceilalti participanti. La un moment dat mi-am dat seama ca ceea ce aveam in buzunare era mult prea usor. Am verificat continutul si mi-am dat seama ca pierdusem la cazatura o punguta cu 2 leviere, multe petice, lipici si un set de imbusuri. Am apelat telefonul de pe spatele numarului de concurs si i-am rugat sa se uite dupa acea punga. Mi-am continuat apoi traseul in aceeasi maniera, am mai cazut in niste bocheti din cauza lipsei franelor, m-am ales cu cateva julituri insa m-am simtit bine. A fost mult push bike pe unele zone, asa ca simteam nevoia unui punct de alimentare, dupa mult prea mult timp, acesta a venit. Acolo m-am intalnit cu un tip mai inalt care era impreuna cu nepotul sau caruia ii facuse cadou de 14 ani participarea la concurs. Am "savurat" impreuna cu ei pretioasa apa, napolitane, ciocolata, banane si mi-am continuat drumul, lasandu-i in urma. Portiunea de dupa punctul de alimentare mi-a creat o oarecare dezorientare. Daca nu era acel Suzuki Vitara care sa mearga inaintea mea, cred ca as fi luat-o pe un drum gresit. A mai fost ceva push bike, niste mici coborari, niste mari coborari unde bineinteles, am mers pe langa bicicleta. M-au mai depasit niste concurenti si in jurul meu se puteau auzi numai draci, organe genitale masculine si feminine, dumnezei si alte onomatopee care mai de care mai ciudate. Cand am ajuns la drumul forestier mare si lat care cobora, am zis ca trebuie sa trag tare. Mi-am riscat integritatea fizica si psihica si nu mi-a mai pasat de nimic. Dupa ce am trecut de zona de gratare unde mirosurile imi amplificau si mai mult durerea de cap care ma chinuia de la cazatura incoace, ultima portiune de asfalt a fost ca o mana cereasca. Cu un efort de supraom, am uitat de orice durere si pe toata portiunea de asfalt pana la sosire am fost intr-un continuu sprint. Cateva masini erau sa dea peste mine fiindca circulatia n-a fost inchisa, un idiot cu o dacia papuc a iesit dintr-o curte chiar in fata mea si am fost nevoit sa apas franele in mod violent, insa ele nefuncionand, am pus picioarele jos si am reusit sa-l ratez la cativa centimetri. Dupa inca o mentionare de organe genitale feminine de data asta, mi-am continuat drumul spre sosire si nimic, nici macar un scuterist beat care mergea in zig zag pe piatra cubica, n-a reusit sa ma faca sa ma opresc din sprint. Am ajuns la sosire dezamagit si obosit si plin de dureri. Am asteptat destul pana sa spal bicicleta si cand in sfarsit am reusit s-o dau cu jetul de cateva ori, mi-a scapat putin furtunul si am reusit sa tropesc un gura casca, care se uita cum spal bicicleta. Dupa un schimb de replici in care am exagerat amandoi, mi-am spalat bicicleta si m-am dus sa imi iau diploma si tricoul. Dupa aceea m-am pus civilizat la coada de la hot dog asteptandu-mi randul. Da de unde?! Alti concurenti veneau din toate partile, se bagau in fata de parca noi nici nu existam acolo si dupa 15 minute in care mi-am pastrat calmul si am vazut cum alti nesimtiti se bagau in fata, am renuntat la hot dog. Oricum imi cumparasem unul simplu inainte de start si nu mai aveam rabdarea sa astept inca un sfert de ora pana ajungeam sa mananc ceva. Muzica de acolo mi-a dat dureri de cap si mai mari asa ca mi-am strans bicicleta, am pus-o in masina si dus am fost.

Plusuri:

1. Pe langa cei cativa ingamfati de la start, am intalnit si oameni atat de modesti incat imi venea sa ii astept pe traseu si sa trec cu ei linia de sosire. Maxim respect pentru acestia.

2. Hot Dog-ul a fost bun in ciuda faptului ca nu am reusit sa-l primesc. M-am multumit insa cu unul cumparat inainte de start.

3. Traseul a fost bine marcat, erau totusi cateva portiuni in care te puteai rataci dar cu putina atentie era totul ok.

4. Organizatorii si-au dat toata silinta sa iasa totul bine si asta e de apreciat!

5. Destul de multi fotografi pe traseu.

6. Zone si peisaje superbe si salbatice! Cateodata aveam impresia ca ursul urma sa iasa din bocheti...

7. Apa pusa la dispozitie ca sa ne spalam bicicletele.

8. Vremea excelenta!

9. Oficialii care ne-au indrumat intotdeauna perfect!

10. Traseul foarte misto de parcurs in afara competitiei.

Minusuri:

1. Nu stiu cum li s-a parut altora, dar traseul scurt a fost parca gandit pentru motociclisti sau pentru profesionisti in urcari. Am avut parte de foarte mult push bike.

2. A existat un singur punct de alimentare la tura scurta. La Alpin Sport au fost mai multe.

3. Masina oficiala n-a lasat suficient loc celor din partea dreapta a plutonului sa intre de pe asfalt pe offroad.

4. Circulatia n-a fost inchisa la final si a trebuit sa facem slalom printre masini si cretini care nu stiu sa respecte biciclistii.

5. Pe zona de dinainte de sosire circulau nestingheriti copii, batrani, oameni. Eu n-am avut probleme insa m-am uitat si am vazut ca se putea intampla ceva nasol...

6. Un singur furtun pentru spalarea bicicletelor.

7. Coada de la Hot Dog si nesimtirea unora dintre concurenti.

8. Muzica nu era pe gustul meu si era la un nivel destul de deranjant.

Minusuri care n-au tinut de organizatori: situatia franelor mele care nu stiu de ce n-au mai functionat! Ori a ajuns ceva unsuros pe placute sau pe disc, ori s-au uzat prea mult placutele. Chiar nu imi pot explica...

Oricum, multumesc organizatorilor ca si-au dat silinta sa iasa un eveniment reusit. Asta e de apreciat!

Catre organizatori: daca ati gasit cumva acea punguta pierduta pe prima coborare - aceea cu frunze (era sigilata cu un dispozitiv de plastic pe sina) in care exista 2 leviere, un set de imbusuri, petice, lipici, va rog sa imi dati de veste. Multumesc.

Voi pune niste poze de indata ce le voi uploada.

Fiind prima mea participare la un concurs, nu pot sa fac comparatie, dar organizarea mi s-a parut excelenta, din toate punctele de vedere (mai putin coada de la hot dog si muzica). Traseul a fost dificil pt. mine, dar am reusit sa-mi ating tinta: sa nu abandonez si sa nu fiu ultimul:)

Felicitari pt. organizatori!

Gratula, ügyesek vagytok!

dragi tovarasi,

am mai participat la un maraton in care mi-a placut de colegi, de organizatori si atmosfera placuta. Felicitari organizatorilor pt efortul depus si modul in care a reusit prima editie. Mai sunt si mici aspecte ce trebuie corectate: rulajul pe sosea in shuturi, cateva locuri usor de pierdut traseul, la intoarcere in oras traseul nemarcat si putini oameni. Oricum, una peste alta cele pozitive le eclipseaza pe cele negative. Va multumim pt ocazia de a ne fi intalnit din nou.

...Noroc ca ne-am mai ratacit ca sa avem si noi actiune...

Va dati seama ce mirat am fost cand maus a venit din spate. Cum ai reusit sa te ratacesti?

E un talent si asta ;)) ...Pai, spiritul de turma.Greseste unul si mai ia cu el inca 20.Oricat de nervos as fi fost cand l-am vazut pe Rares cum face ca trenul-'' ce? el nu se mai intoarce ,ca har ca mar' ,m-a bufnit rasul.

Tin sa multumesc si eu organizatori si arbitrilor de pe traseu (in special MosCraciun - nu ii stiu numele). Eu am castigat premiul cel mai mare, o cheie de masina. Nu am mai avut timp sa urc pe podium trebuia sa ajung sa imi recuperez sotia si copilul ;)). Ceea ce incepuse super frumos, a continuat foarte frumos (traseu uscat, destul de bine marcat - ca sa nu ma ratacesc am mers putin mai incet :X - ... si s-a sfarsit extraordinar de frumos. Mi-au placut si urcarile si coborarile, in special ultimii km de sosea, cand incepusem sa ma intreb daca sunt sunt pe drumul bun - era prea frumos si viteza era prea mare.

P.S. - Fiindca mi-a placut mult traseul l-am facut si in sens invers (tura scurta). Puteati sa incercati si voi, mai ales ca era timp pana la premiere :). Ne vedem la anul negresit. Inca o data s-a dovedit ca Sfantu Gheorghe este plin de oameni cu o inima exceptionala.

@maus

si eu am ramas surprins cand ai aparut din spate, nu stiam ce se intampla, ma gandeam ca ati parcurs ceva o bucla de doua ori. ha, ha,ha

@muti

ti-ai gasit cheia? chiar te compatimeam cand mi-ai spus de patanie. Stiu cum e, pt ca eu mi-am pierdut cheia la schi in Austria. Noroc cu cheia de rezerva care era la nevasta-mea.

sal.

tin sa mentionez ca nu se putea mai bine.super vreme super concurs super concurenti

cel mai imprtant ca ne-am simtit bine

buna organizare,tin sa felicit baietii de la sf gheorghe pt efortul depus

o surpriza placuta numeroasele fotografii realizate pe parcurs:

[ATTACH=CONFIG]19689[/ATTACH]

Recunoasteti personajul? Cu diferenta ca aici nu-l fugarea Tom

[ATTACH=CONFIG]19690[/ATTACH]

Doruk in action:

[ATTACH=CONFIG]19691[/ATTACH]

Si eu consider o reusita aceasta prima editie a maratonului Saint George, iar cel putin dpv al traseelor de concurs si ptr anii viitori, puteti sta fara grija, ne vom ocupa indeosebi de acest aspect (Tibi si Doruk). Sper ca de la anu sa se ajunga ca traseele sa ramana aceleasi pentru mai multi ani la rand.

Salutare din M-Ciuc!

Stie cineva o adresa unde sunt puse pozele facute in timpul competitiei "Saint George"

o surpriza placuta numeroasele fotografii realizate pe parcurs:

[ATTACH=CONFIG]19689[/ATTACH]

Recunoasteti personajul? Cu diferenta ca aici nu-l fugarea Tom

[ATTACH=CONFIG]19690[/ATTACH]

Doruk in action:

[ATTACH=CONFIG]19691[/ATTACH]

Si eu consider o reusita aceasta prima editie a maratonului Saint George, iar cel putin dpv al traseelor de concurs si ptr anii viitori, puteti sta fara grija, ne vom ocupa indeosebi de acest aspect (Tibi si Doruk). Sper ca de la anu sa se ajunga ca traseele sa ramana aceleasi pentru mai multi ani la rand.

Da ,si in mod similar apare acum scandalul cu motorasul bagat in cadrul bicicletei.:))

Daca sunt deconspirat ,o sa-mi iau multe capace.:-J

Si tombola la final,am castigat si acolo cite ceva.Iar s-a stricat motocicleta care trebuia sa conduca primii pe traseu,m-a intrebat ala daca au plecat primii demult...dar berea la final...eheee

Nu am gasit clipuri video de la maratonul asta, nu a filmat nimeni?

Maratonul de la Sf Gheorghe a fost primul meu maraton MTB si prima mea iesire cu bicicleta la munte (mai fusesem la PE dar acolo nu a fost MTB). Am fost socat de cat de grele au fost urcarile si a fost pentru prima oara in viata cand am avut crampe musculare (si am avut din belsug). Bine, am si facut vreo 5km de urcare in plus fata de ceilalti pentru ca am luat-o pe un traseu de motocross marcat cu aceeasi banda ca si traseul de concurs dar asta nu scuza lipsa de pregatire fizica. Traseul a fost destul de putin marcat si era foarte usor sa te ratacesti.

Am filmat eu cate ceva dar din pacate de unul singur (intr-unul din filme am mers cu arbitrii de traseu). Desi am teminat ultimul, am fost fericit ca am putut sa il termin.

Filmarile (de preferat a fi urmarite la rezolutia maxima):

Razvan