Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

DaniNadal

Paris-Roubaix

Recommended Posts

Super cursa,mai ales atacul lui Cancellara.Dar tot speram ca Grupul Bonnen sa il prinda si sa vad o batalie intre Bonnen,Cancelara si Hushovd.In ordincea aceasta fiind si podiumul,dar nu a fost sa fie:(

M-am bucurat sincer ca a castigata Cancellara,a meritat,daca cadea sau patea ceva In asa fel Incat sa nu castige,m-as fi ofticat rau,demult nu am mai urmarit o cursa cu sufletul la gura :))

Si pe mine m-a lasat paf grupul Boonen,parca era ciclisti de echipa a doua pe langa Cancellara

Superba cursa.Fabian e deja in istorie,iar LBL si Giro d'Lombardia pot fi castigate de super Fabian.

Superba cursa.Fabian e deja in istorie,iar LBL si Giro d'Lombardia pot fi castigate de super Fabian.

echipa din LBL o sa il contina si pe Fabian

FABIAN a demonstrat de la inceputul anului ,faptul ca este intr-o forma senzationala

D'abia astept LBL deoarece cred ca Fabian e in primii 3 favoriti dupa Valverde si Cunego(desi e intr-o forma execrabila anu asta).Sunt curios insa daca Fabian va fi liderul echipei deoarece castigatorul de anu trecut la dat SaxoBank si nu ma mira ca Schleck sa fie liderul echipei.

E posibil ca ANDY sa fie liderul echipei avand in vedere ca are sanse de a castiga turul FRANTEI

NU cred ca Fabian va mai castiga vreun monument anul acesta, poate in Lombardia. Pt LBL se bat altii anul acesta.

Cu Cancellara nu se stie niciodata.Daca ataca iarasi cu 50 km inainte de final si pune pana la 20 km inainte de final vreo 3 minute are sanse bune de tot la victorie.

Am tot stat si m-am gandit. Reactia slaba a lui Hushovd si a celorlalti a fost deliberata. Daca ar fi tras, ar fi tras pt. victoria lui Boonen. L-ar fi ajuns pe Cancellara si Boonen ar fi castigat la sprint (nu cred ca Hushovd ar mai fi avut vlaga sa se impuna). Boonen s-a incapatanat ca fraieru' sa tina trena visind inca la locul 1. O tactica mai buna ar fi fost sa stea mai la cutie intre urmaritori si ar fi avut asigurat locul 2. Era altceva decat 5-ul ala neputincios. Si inca ceva: nu cred ca a fost neatentie la evadarea lui Fabian. Daca s-ar fi dus dupa el l-ar fi sufocat ca saptamana trecuta si ar fi fost inghitit de urmaritori care veneau mai odihniti.

goitta,cam toate reactiile dupa cursa au avut un punct comun,neatentia lui boonen.insusi tommeke a zis ca atunci a fost cam singurul moment din cursa cand nu era langa cancellara.bjarne i-a zis prin radio lui fabian ca acum e momentul,si dus a fost.iti dai seama ca e imposibil de stiut daca boonen ii facea fata dar oricum toti din pluton stiu-ii dai 20-30 de metri lui cancellara esti mancat-game over.

oricum de un lucru sunt sigur oricat ar fi tras hushovd sau flecha sau oricine nu-l mai ajungeau.

ah si boonen a zis dupa cursa,el n-a vrut sa stea la cutie si sa se odihneasca pentru locul 2:"It's only the first place that matters," a vorbit ca un adevarat campion flamand.

Cu Cancellara nu se stie niciodata.Daca ataca iarasi cu 50 km inainte de final si pune pana la 20 km inainte de final vreo 3 minute are sanse bune de tot la victorie.

apropo,banuiesc ca tot tu o sa faci si threadurile cu clasicile din Ardeni.Sa faci si cate un Poll :D

Da, Coppy, ma asteptam la o asfel de mentalitate/declaratie din partea lui Boonen. Mi-e greu sa cred insa ca a fost o neatentie; avea 2 secunde in spate, a fost si el anuntat instantaneu in casca...Ai dreptate ca nu vom sti niciodata ce s-ar fi intamplat. Mi s-a parut insa o greseala prea copilareasca la nivelul lor cand Fabian era principala amenintare. Alta greseala mi s-a parut exagerarea cu semi-atacurile (prea multe si fara rezultat), s-a "scurs" putin si acolo.

Eu am gandit "romaneste" despre locul 2, daca nu salamu' de sibiu ma multumeam si cu 200g parizer extra. Mai ales ca singura sansa pt. locul 1 era sa fi spart Cancellara sau ceva de genu' asta. Intr-adevar marii sportivi au genu' asta de incapatanare dusa la extrem dar de data asta nu i-a fost de ajuns.

Nu va mai certati va rog aici cu Boonen si Cancellara.E asa greu sa spuneti ca Boonen a fost invins de Cancellara de o maniera impunatoare?Boonen nu se va putea tine niciodata de Cancellara deoarece ca sa te tii dupa un om gen Fabian trebuie sa fi la fel de bun ca el la TT(asta a facut Cancellara in ultimii 50 km).

Razvan cand o sa aflu oamenii care vor participa o sa fac si un poll dar sa-mi ziceti voi pe cine sa pun ca eu daca e sa pun pe cine vreau eu nu are sens.Oricum Fabian nu cred ca e atat de interesat de Amstel Gold Race.O sa-l pun si pe el in poll doar ca sa fie.

Imi dau si eu cu parerea despre cursa...Asa un ciclist cum e fabian cancellara...n-am auzit decat in povestile foarte vechi. Ca sa pleci de unul singur cu 60 de km inainte de finish, trebuie sa ai mult curaj si incredere...ca sa nu mai zic de forta. Insa mie nu mi s-a parut o surpriza, ca aia din spate se uitau unii la altii si nu faceau nimic, pentru ca multi ciclisti, erau resemnati si nu se mai gandeau decat la locul 2. Boonen era singurul pentru care, nu conta decat victoria. Restul se codeau care mai de care, sa-si pastreze resurse si sa incerce pe final sa prinda locul 2. Cel putin asa am vazut eu cursa, Cancellara vs un Boonen lipsit de ajutorul celorlalti si obosit dupa efortul pe care l-a facut pentru a scutura cat mai multi ciclisti din grup.

Se spune ca in Paris Roubaix trebuie sa fie vreme rea ca sa fie spectacol, eu zic ca am avut parte de o cursa mai frumoasa, decat daca ar fi fost noroi :)

Fabian Cancellara, odata scapat singur pe plat, sunt sanse foarte mici sa-l mai prinda cineva daca nu se face trena organizata in pluton pentru prinderea lui.

Este campion mondial, olimpic etc. etc. la contratimp.

Jos palaria pentru el!

Asta in perioada asta a anului.. pentru care el probabil si-a propus sa atinga un varf de forma.

Daca incearca asa ceva in TDF, cu siguranta va fi ajuns din urma.. Daca se mai gaseau inca vreo 3 ca el la Saxo Bank sa plece mereu impreuna.. poate.

Asta in perioada asta a anului.. pentru care el probabil si-a propus sa atinga un varf de forma.

Daca incearca asa ceva in TDF, cu siguranta va fi ajuns din urma.. Daca se mai gaseau inca vreo 3 ca el la Saxo Bank sa plece mereu impreuna.. poate.

La TDF e altceva, acolo se concentreaza pe etapele de contratimp si in rest e om de baza la trena pentru Saxo Bank, si bineinteles purtatorul tricoului galben pentru prima saptamana din tur :))

Duminica se desfasoara o noua editie a faimoasei curse.

Pana atunci sa ne delectam cu niste fotografii superbe din anii trecuti:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Sursa: Cyclingnews

cine e din a 3 poza?ca vad ca e fost campion al australiei si mi se pare ca e echipamentul omega pharma lotto

Imi place ca nu renunta, trage ca nebunul acum Boonen. Si colac peste pupaza are si Chavanel probleme mecanice.