hawkie

Bicicleta CROSS/Hybrid - MAXIM 2600 RON

Recommended Posts

Hello all!

Vreau sa cumpar o bicicleta de tipul CROSS / Hybrid cu roti de 28 inch, pentru plimbari prin oras si uneori pe drumuri neasfaltate..

Buget MAXIM MAXIM 2600 RON, dar daca gasesc ceva bun sub 2000 RON n-ar fi rau.

Am gasit urmatoarele variante :

- Cube SL CROSS COMP 2010 - 2600 RON - fara frane disc/suspensie - http://www.hypersport.ro/ro/1/3995/bicicle...47000.php?g179=

- Focus Blue Ridge 2010 - 1899 RON - are suspensie fata (Bicicleta Focus Blue Ridge 2010-CITY BIKE , Preturi Bicicleta Focus Blue Ridge 2010 , Magazin online CITY BIKE)

- Univega Terreno 400 2010 - 2399 RON - are suspensie fata,frane pe disc (Bicicleta Univega Terreno 400 2010-CITY BIKE , Preturi Bicicleta Univega Terreno 400 2010 , Magazin online CITY BIKE)

- Focus Cariboo Peak Disc 2010 - 2199 RON - are frane pe disc (Bicicleta Focus Cariboo Peak Disc 2010-CITY BIKE , Preturi Bicicleta Focus Cariboo Peak Disc 2010 , Magazin online CITY BIKE)

- Focus Lost Lagoon 2010 - 2599 RON - are frane pe disc/suspensie (Bicicleta Focus Lost Lagoon 2010-CITY BIKE , Preturi Bicicleta Focus Lost Lagoon 2010 , Magazin online CITY BIKE)

Cube SL CROSS COMP am vazut ca are 10 kg si un pic, pe cand un Focus ar avea in jur de 13 KG.

Voi ce v-ati lua ? Care ar fi cea mai buna din lista ? sau cea cu raport pret/calitate cel mai bun ?

Merita sa iau Cube ca-i mai usoara si sa renunt la suspensii / frana disc ?

Multumesc

Pentru versatilitate nu asi alege un hibrid. Nu poti sa te duci cu ea nici la ture de sosea nici la ture pe munte.

Asi alege un MTB si asi pune amvelope inguste si usoare.

Din lista ta nu asi alege Cube pentru ca nu are suspensie iar celelalte sunt grele. Vezi daca iti place Kona Dew (poate chiar un model mai vechi). Este mult mai ieftin si are tot in jur de 10 kg parca.

Nu doresc sa merg cu ea pe munte

Am precizat ca vreau roti de 28.

De ce sa iau un mountain-bike doar ca sa-i schimb rotile ? Chiar nu-ti inteleg logica.

Meita 700 lei in plus pt. 3 kg in minus ? Se simt ? Diferenta intre Cube in loc de Focus Blue Ridge 2010.

Hello all!

Vreau sa cumpar o bicicleta de tipul CROSS / Hybrid cu roti de 28 inch, pentru plimbari prin oras si uneori pe drumuri neasfaltate..

Buget MAXIM MAXIM 2600 RON, dar daca gasesc ceva bun sub 2000 RON n-ar fi rau.

Am gasit urmatoarele variante :

- Cube SL CROSS COMP 2010 - 2600 RON - fara frane disc/suspensie - http://www.hypersport.ro/ro/1/3995/bicicle...47000.php?g179=

- Focus Blue Ridge 2010 - 1899 RON - are suspensie fata (Bicicleta Focus Blue Ridge 2010-CITY BIKE , Preturi Bicicleta Focus Blue Ridge 2010 , Magazin online CITY BIKE)

- Univega Terreno 400 2010 - 2399 RON - are suspensie fata,frane pe disc (Bicicleta Univega Terreno 400 2010-CITY BIKE , Preturi Bicicleta Univega Terreno 400 2010 , Magazin online CITY BIKE)

- Focus Cariboo Peak Disc 2010 - 2199 RON - are frane pe disc (Bicicleta Focus Cariboo Peak Disc 2010-CITY BIKE , Preturi Bicicleta Focus Cariboo Peak Disc 2010 , Magazin online CITY BIKE)

- Focus Lost Lagoon 2010 - 2599 RON - are frane pe disc/suspensie (Bicicleta Focus Lost Lagoon 2010-CITY BIKE , Preturi Bicicleta Focus Lost Lagoon 2010 , Magazin online CITY BIKE)

Cube SL CROSS COMP am vazut ca are 10 kg si un pic 1., pe cand un Focus ar avea in jur de 13 KG.2.

Voi ce v-ati lua ? Care ar fi cea mai buna din lista ? sau cea cu raport pret/calitate cel mai bun ?

Merita sa iau Cube ca-i mai usoara si sa renunt la suspensii / frana disc ?

Multumesc

1. Pe link-ul dat de dvs. Cube SL CROSS COMP am vazut ca are 13 kg !

2. 13 kg sigur ?

Depinde cat si pe unde doriti sa mergeti cu bicicleta... si cat de mult sunteti familiarizat cu mersul pe 2 roti.

Daca mergeti saptamanal < 100 km , luni~vineri la serviciu pe asfalt , week-end plimbari usoare pe drumuri neamenajate sau pe poteci fara diferente mari de nivel atunci va recomand prima alegere Bicicleta Cube SL Cross Comp 2010 .

Daca doritzi sa va suiti la Babele sau Varful cu Dor ocazional si doriti sa ajungetzi in Sinaia in mai putin de 30 min. va trebuie si furca cu suspensie si frane pe disc...dar eu nu ma pricep la asa ceva ... decat iarna pe zapada si ...pe 2 schiuri !

Succes in alegere !

1. Putem sa ne tutuim nu trebuie sa ne formalizam prea tare ;)

2. La cube.eu pe site - © CUBE-BIKES © SL CROSS COMP - specifica 10.8 kg

3. Ce nu inteleg eu este de ce Cube fara frane pe disc si fara suspensie este la acelasi pret cu Focus Lost Lagoon 2010 care are si frane si suspensie. Ce componente fac diferenta ? Sau platesc doar firma si mai bine as lua un Focus Blue Ridge cu 700 lei mai ieftin ?

Diferenta de greutate e data de franele pe disc si furca cu suspensie de la Focus-uri.

Cube-ul e o bicicleta de fitness, usoara si sprintena.

Cauta pe forum ca au mai fost recomandari de bicicleta de trekking/ cross. Bicicletele de cross (nu ciclocross) sunt la fel ca cele de trekking, dar fara aparatori, portbagaj, lumini si dinam in butuc. (Pentru oras si nu numai, sunt bune niste aparatori)

1. Putem sa ne tutuim nu trebuie sa ne formalizam prea tare ;) No problem !

2. La cube.eu pe site - © CUBE-BIKES © SL CROSS COMP - specifica 10.8 kg Go for it !

3. Ce nu inteleg eu este de ce Cube fara frane pe disc si fara suspensie este la acelasi pret cu Focus Lost Lagoon 2010 care are si frane si suspensie. Ce componente fac diferenta ? Sau platesc doar firma si mai bine as lua un Focus Blue Ridge cu 700 lei mai ieftin ?

@3 . nu ma pricep nici la frane pe disc de biciclete , nici la suspensie de biciclete . Ca inginer mecanic pot sa te asigur ca vor fii o sursa de nemultumiri ulterioare pentru tine daca nu le vei intretine corespunzator !

Pentru cazul in care nu ai observat, urmatoarele trei biciclete:

- Focus Cariboo Peak Disc 2010

- Univega Terreno 400 2010

- Focus Lost Lagoon 2010

par sa aiba exact acelasi cadru.

Fata de cele trei de mai sus, cadrul de la Focus Blue Ridge 2010 are down tube-ul putin diferit in zona unde este sudat de head tube.

Cum si furca este identica la bicicletele cu suspensie fata din selectia ta, poate asta te ajuta sa alegi daca te decizi sa cumperi o bicicleta cu suspensie fata.

Cube SL CROSS COMP 2010, pe langa faptul ca e singura cu furca rigida din lista ta, are si o alta geometrie a cadrului (mai apropiata de cea a unei biciclete de sosea decat de cea a unui Mountain Bike). Modelul 2009 era insa mai bine echipat: avea angrenaj Hollowtech II (Shimano FC-M543), nu pe patrat. Si era si mai ieftin (in lei).

Eu zic ca in primul rand ar trebui sa te decizi daca vrei sau nu suspensie fata. Optiunea intre V-Brake-uri si frane cu disc conteaza mai putin.

Edited by Seb

Parca imi place si mie mai mult cadrul cum e la modelul Cube.

Daca mai cunoasteti si voi alte modele cu cadru asemanator pe care ar trebui sa le iau in cosiderare spuneti-mi va rog.

Mersi

mie mi se pare scump acel Cube,eu as alege Univega,mi se pare cel mai bun raport pret-echipare.

Arunca o privire si la astea:

Rapid 3 (2010) - Biciclete | Giant Bicycles | Romania

un ciclocross (mai mult sau mai putin identic cu cross-ul, diferenta majora e ghidonul si schimbatoarele/franele):

BikeFun

Pentru plimbari in oras si ocazional pe drumuri neasfaltate eu unul nu mi-as lua furca cu suspensie. Adica Cube-le mi se pare alegerea a mai buna din variantele propuse de tine.

3kg diferenta intre 2 biciclete mi se pare foarte mult, si gandeste-te daca merita sa plimbi alea 3 kg si pentru cat timp ai nevoie de ele. In plus, cu cat ai mai putine elemente cu atat iti creste fiabilitatea...teoretic.

P.S. Hybrid poate sa insemne si cu motor electric, banuiesc ca nu la alea te refereai...

Pentru versatilitate nu asi alege un hibrid. Nu poti sa te duci cu ea nici la ture de sosea nici la ture pe munte.

Asi alege un MTB si asi pune amvelope inguste si usoare.

am o curiozitate , de ce o bicicleta tip Focus Blue Ridge sau Univega Terreno 300 nu s-ar putea utiliza pentru ture de sosea ?

mercy

Io as vota Kona Dew Deluxe, una din putinele bicle din zona asta cu frane disc hidraulice si furca fixa. Daca nu ma insel, se incadreaza la limita superioara a bugetului.

Eu cand vad furculita aia asa subtire la Kona, parca nu m-as prea da pe ea.

Pai ? Cat de groasa sa fie ?

Pe modelu' 2010 e din aluminiu si e un pic mai groasa. De asemenea au mutat etrierul spate intre seat-stay si chain-stay, respectiv nu mai e problema sa-i pui portbagaj.

Votez Cube SL Cross

Ca posesor de Univega ma minunez cit de multi voteaza Cube doar pentru....."e" Cube (ce o insemna asta pentru ca eu unul nu am auzit de ei prin nici o competitie de nici un fel) daca se face o sugestie ar trebuii si argumentata zic eu.Eu personal apreciez mult design-ul Cube dar nu apreciez postarile subiective din acest topic.

In fine , votez Univega sau Focus sunt acelasi lucru (gen VW , Audi) oricare dintre modelele sus mentionate au componente mai bune se comporta excelent pe sosea si usor offroad. Greutatea de 1 kg in plus data de furca si discuri nu se simte . Daca participi in competitii atunci intradevar conteaza fiecare gram daca nu, sunt doar mofturi.In principiu o diferenta de 200g se rezolva dimineata inainte de plecare la toaleta.

bafta in alegere

PS incearcale inainte de cumparare vei fii surprins in bine de Univega ca si mine.

si eu sunt de parare ca la marca Cube partea de grafica a cadrului este exceptionala, capteaza privirile si invidia tuturor.

in schimb la brandurile de renume care au feedback din conpetitii incepem sa intalnim termenul de ciclistica la o bicicleta.

eu as recomanda testarea bicicletelor prezentate mai sus pentru a va ajuta sa alegeti.

cei care voteaza fara sa argumenteze fac reclama gratuita (sau nu) la marca respectiva.