ovidiu

15.05.2010 - Preluca MTB Maraton

Recommended Posts

Langa Baia Mare, la 24 de km distanta se afla locul de Start, (centru Comuna Copalnic-Manastur) a unuia dintre cele mai pitoresti concursuri de mountainbike din tara, Preluca MTB Maraton.

In 2010 organizatorii au pregatit doua trasee destul de lejere.

Detaliile le gasiti pe site-ul maratonului: Preluca MTB

O sa fim acolo, prezenti, pe 'baricade" :)...zona e f faina, Maramuresu' nostru primitor, iar Mihai Tamas e un organizator de nadejde, care "orchestreaza" si Eco Explora.

Sa ne vedem sanatosi, pe plaiuri moroshene!

Un maraton care cu siguranta o sa fie special! Deabea astept sa vad traseul si sa degust mamaliga promisa sambata seara! :D

Scrie undeva care e taxa de înscriere şi nu văd eu ? :D

Imagine postată

lipsesc niște scânduri :D

Asta-i pentru elite! :D Că cică nu-i opreşte nimic :D

lipsesc niște scânduri :-bd

benzina pana in maramures - 300 ron

cazare la pensiune - 100 ron

sa cazi de pe un pod intr-un rau involburat si apoi sa fii pescuit de tipul ala din stanga imaginii - Priceless.

In pozele 39-47 se regaseste o portiune din traseul de maraton?

Da, se gaseste in traseu, in cel lung, mai exact...sint vreo 300 m de catarare, poate 50 m dif de nivel si vreo 4-5 min de carat bitza in carca...dar va fi interesant...face parte din "distractie"...Spor la antrenamente!m/

[ATTACH=CONFIG]18720[/ATTACH]

Sper ca saptamana viitoare sa postez si un filmulet de pe taraseul lung. Zona este superba... traseul nu este tehnic dar catararile iti ofera posibilitatea sa iti incerci limitele fara probleme.

Detalii aici: www.preluca.ro

Vreau și eu sa merg mâine în recunoaștere, as face traseul lung sau măcar o parte din el.

Fac tot posibilul sa ajung si eu cu niste prieteni, mai ales ca nu-i departe de Cluj si zona e frumoasa.

Da uite una Pensiunea turistica - CASA DE PESTE RAU - Boarding House - Romania, Maramures - Copalnic

---------- Post added 1st May 2010 at 23:12 ---------- Previous post was 30th April 2010 at 22:30 ----------

Am fost azi pe o parte din traseul scurt, cam la ~3 km de start e o porțiune cam urata și imposibil de făcut pe bike în rest chiar e practicabil traseul și grozav de fain, nu am nimerit prima coborâre și am coborât pe ce ar trebui sa fie a doua urcare de fapt.

ceva poze aici.

Picasa Web Albums - Marcel - Preluca 1 mai

Da uite una Pensiunea turistica - CASA DE PESTE RAU - Boarding House - Romania, Maramures - Copalnic

---------- Post added 1st May 2010 at 23:12 ---------- Previous post was 30th April 2010 at 22:30 ----------

Am fost azi pe o parte din traseul scurt, cam la ~3 km de start e o porțiune cam urata și imposibil de făcut pe bike în rest chiar e practicabil traseul și grozav de fain, nu am nimerit prima coborâre și am coborât pe ce ar trebui sa fie a doua urcare de fapt.

ceva poze aici.

Picasa Web Albums - Marcel - Preluca 1 mai

Daca va ploua traseul va fi practicabil? Drumul de pamant din fotografii s-ar putea sa fie problematic.