ovidiu

15.05.2010 - Preluca MTB Maraton

Recommended Posts

Veste buna, acum am sosit de la Copalnic. Am fost curios cum este traseul, am mers un pic pe el si pana in tabara sus in varf. Pe portiunea de drum unde am mers drumul este foarte bun, nefiind noroi, ba chiar uscat. Ramane de vazut cum este in padure. Daca este soare si cald, maine o sa fie o iesire pe cinste.

Hai somnic uşor !

Uitaţi de ploaie :)

---------- Post added 15th May 2010 at 18:59 ---------- Previous post was 14th May 2010 at 23:26 ----------

Aşteptăm pozele!

Au fost cam puţini fotografi pe traseu, unde erau oamenii ce ne indicau pe unde să mergem putea sta câte unu cu aparatu foto (de regulă erau câte 2 în acelaş loc ).

Oricum, unde m-am împrăştiat eu pe asfalt erau destui fotografi. Cred că (alături de partenerul de dans) am fost primul care a căzut :))

Traseul lung a fost foarte frumos! Coborarile prin padure mi s-au parut ca-s de downkill , iar in unele locuri am mers cu 70 kmh (coborarea de la km 40). Traseul a fost cat de cat marcat , dar in unele locuri au ramas doar foliile nu si hartiile cu indicatii. Pe drum am vazut o masina cu numar de Anglia(GB), iar pasagerul din dreapta avea cateva marcaje pe care le-a aruncat la un momenta dat pe sosea. Si mai la inceputul traseului, baiatul de acolo inloc sa-mi spuna sa fac dreapta , eu am luat-o la stanga si am mers ca-m 1km de coborare , iar apoi am observat ca drumul era blocat si am revenit inapoi la traseu pe langa bicicleta din cauza pantei. Problemele tehnice au fost multiple, dar nu foarte grave: lantul l-a un moment dat sarea de pe foaia mica , schimbatorul din spate era camuflat cu noroi si frunze de padure, iar crank-urile la un moment dat nu le mai puteam folosi deoarece a intrat argila in arcuri si le-a blocat si daca luam piciorul din ele la urcarea pe bicicleta eram nevoit sa le pozitionez cu mana. De la km 70 a inceput ploaia, iar ultima coborare am facut-o cu 10kmh din cauza apei si a argilei.

Pe coborâri marcajele au cam dat de furcă. La coborârea de la km 22, pe traseul scurt (prima coborâre mare) într-un loc am luat-o în dreapta. Noroc cu 2 spectatori ce erau pe acolo şi au strigat după mine. M-am întors, ce-i drept se vedea marcajul (după intersecţie) dar dacă mergeai încet :D Am coborât cam 500 de m şi am luat-o la stânga. Am observat rapid că nu mai sunt urme de biciclişti pe acolo. În astea 2 puncte au ratat şi alţii :)

Mai era prin pădure o potecă la stânga, ce coborea şi una înainte ce urca. Dacă o luai la stânga imediat se vedea o bucată de bandă galbenă, dar am luat-o înainte şi bine am făcut. Cineva cred că a făcut o glumă proastă.

Au apărut rezultatele http://www.preluca.ro/?page_id=18

Super fain traseul, am băgat si o trânta în valea de la finishul primei coborâri unde trebuia urcat în sus pe asfalt, a și filmat careva scena de fapt, după care mi-am cam pierdut din vlaga și tocmai începea a doua urcare, marcajele au lipsit în unele locuri, iar unii au luat-o pe alte scurtături și mi-au ieșit în fata pe prima coborâre, nu am înțeles pe unde și cum.

Vremea a ținut bine și nu a fost mult noroi, am făcut tot traseul pe bike nici o pedala pe lângă, pe cei de la tura lunga i-a prins ploaia mai pe sfârșit dar cred ca s-a meritat.

Câteva poze de la Revoltatul

http://picasaweb.google.com/revoltatul/PrelucaMai2010#

da, frumos traseu, l-as mai face, insa putin mai domol, mai pe tihna, sa ma bucur si de priveliste mai mult, pt ca zona e foarte faina si salbatica...pt ca pe ici-colo a fost greutz, marca Mihai Tamas care nu s-a dezmintit nici acum, contribuind si noroaiele cu partea lor...

Organizarea buna, s-au facut eforturi, insa poate au lipsit citiva fotografi in plus, treaba cu marcajele nu m-a deranjat personal, doar la un moment dat am dat cu banu' pentru stinga sau dreapta, la o intersectie pe coborarire si am nimerit-o. Atmosfera poate putea fi mai calduta, in sensu mai multor incurajari pe traseu si poate un chiot si 2 aplauze pe final, ca s-a terminat cam sec, am trecut linia si...atit. Mici nesincronizari cred ca e normal sa apara, mai ales la o prima editie, orice inceput e mai greu, mai incert, mai stingaci, ca mai apoi sa se shlefuiasca din greseli, ezitari...E pe plus, din punctul meu de vedere, Mihai Tamasa @ Co si-au facut treaba bine.

Sa ne vedem sanatosi si veseli la urmatoarele concursuri,inclusiv la acesta, anul viitor!

Mi-a placut traseul pentru ca nu a fost usor si a avut destule coborari tehnice, cu noroaie si viraje de 180 de grade, chiar destule. Totusi, sa nu ai marcate intersectiile mi s-a parut cel mai ciudat, mai ales ca de multe ori trebuia sa alegi drumul secundar. Cu punctele de alimentare nu a fost nici o problema la tura scurta si consider ca cine merge la concursuri nu cauta sa se alimenteze numai de acolo. Un minus pentru cineva de la organizatori- cativa prieteni ma asteptau sus pentru poze si incurajari, dar au fost indrumati gresit si au intrat pe traseul de 85 km. Acolo era o o schimbare de directie imposibil de vazut si nemarcata ,de pe drumul principal. Cand le ziceau pe unde sa o ia la concurenti, acestora parca nu le venea sa creada. Ceea ce a fost revoltator este faptul ca la un moment dat a aparut cineva si le-a zis sa nu se mai bage si sa nu mai indrume pe nimeni, de parca era concurs de orientare turistica. Sa speram ca va fi mai bine la anul si satenii nu vor mai culege benzile din copaci.

In rest, felicitari pentru efortul de organiza un XCM, pentru ca nu e la indemana oricui.

Am vazut 3 fotografi pe traseu, dar nicio poza cu mine de la traseul lung. Poate nu le-au "developat", mai astept.

L-am luat noi - Cosmin si Mihai Lucit- revoltatul cu masina de la podul peste raul Cavnic de pe traseul de concurs in localitatea Intre ape - unde isi cauta cheia pierduta. Ploua si era ud leoarca - bineanteles ca nu a gasit cheia de la masina. Ne-am intors pe la 18.30 la locul startului. a verificat inca odata masina si a mers cu noi pana in Baia Mare.

Salut!

Am si eu o observatie negativa, in afara de marcajele proaste. Castigatorii nu au primit nici cupe, nici medalii.

Edited by Kelemena

Totusi nu au aparut toate pozele de pe traseul lung...

Edited by kakafob