Sign in to follow this  
TudorM

Australia: Asa, de iarna - cu bicicleta la antipozi

Recommended Posts

... berea locala, Carlton, e la 7 dolari (14 lei) ...

E "mindru" pretul, probabil o masura din partea statului pentru a "frina" alcoholismul; australienii stie sa le bea. Am avut cu citiva ani in urma musafiri din Perth. Am ramas traznit cind am pus 1 ½ de sticla din licoarea asta

Imagine postată

pe masa si tipul a reusit sa le goleasca singur in 5 ore, fara sa clipeasca din ochi si fara sa se clatine; bine antrenat si ficat de bivol :wink:

Si-ti propun inca o tura, in adevaratul sens al cuvintului, fantastica, "Great Ocean Road" (Geelong - Warnambool / aproximativ 250 km), construita in anii dintre cele doua razboaie mondiale. Poti admira plajele minunate din Torquay , Anglesea si Lorne, parcul national Otway National Park (paduri de eucalipt si turme de Koala), Melba Gully State Park, Port-Campbell-National-Park cu cei Twelve-Apostles intre Princetown si Port Campbell (care au fost numai noua, din care doar opt mai exista). Nu uita sa vizitezi Loch Ard Shipwreck Museum din Port Campbell. Merita vazut "The Shipwreck coast" (Loch Ard Gorge si ramasitele lui London-Bridge). Si daca mai treci si pe la Pudding Basin Rock, Island Arch, The Razorback, Muttonbird Island, Thunder Cave, The Blowhole, Elephantrock, The Grotto si Bakers Oven nu uita baterii rezerva si un SD-Card cu 1 GB.

Si acum nu mai fac nici o propunere ca daca ma mai ocup mult cu Australia iar m-apuca nostalgia si un dor de duca cronic :wink: .

Beau astia de sting, nu-i problema, da pentru ei nu e foarte mare pretul, proportional e cam ca la noi. Problema e ca nu ma indur eu sa dau 6 litri de benzina (e cam 1.1 benzina) pe o bere, mi se pare cam ilogic. Mai bine ma apuc iara de fumat http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif :D

Ruta am facut-o, dar cu masina. Deja e facut planul, am stabilit si hotelul din Port Campbell, cat ca nu e de 250, e de 500 (250 e numai dus) asa ca mai astept putin. Zona e intr-adevar atipica, paduroasa si deluroasa si privelistile sunt fantastice. Cei 12 apostoli este punctul terminus al tururilor platite, un haos de trafic (iti dai seama ce pierd aia, pe langa ca dau 90 $ pe tur, nu vad Port Campbell si nici Warnambool). Ursii in schimb nu prea circula, am prins doar 2 in obiectiv, dintre care unul e postat aici. Spune lumea ca se retrag in padure din cauza ca ii vaneaza fotografii si la cat sunt de lenesi nu le convine deranjul.

De asemenea pe ruta asta a avut loc evenimentul de la care am aratat poza mai sus, un "mic" tur de 3000 de ciclisti. Cu siguranta voi ajunge si eu, timp si bani sa fie ca in rest vointa avem, si material cat incape.

Vin si eu dupa un secol, sa spun ca fotografiile sunt grozave. Atmosfera exotica si soarele fac din turele astea ceva special...

si eu .. m-am trezit tarziu dar de tot :D ar trebui sa ne dea si noua regatul unit ce are mai prost si poate in 200 de ani sa ajungem pe acolo :D

Vin si eu dupa un secol, sa spun ca fotografiile sunt grozave. Atmosfera exotica si soarele fac din turele astea ceva special...

Vin si eu dupa un mileniu sa zic ca intr-adevar e superb. Deh, doar ce m-am inscris pe forumul asta si acum caut, caut...

Felcitari TudorM pt. acest topic si pt. ca esti in intr-o tara civilizata!Vreau sa te intreb daca mai esti in Australia? Si daca da, mai da-ne niste vesti despre tine si mai posteaza-ne niste poze din Australia. Multumesc.

cu prietenie,

Claudiu

Ultima postare e din 2009, aprilie...

... iar autorul topicului e offline din 8 septembrie 2007 ! :)

Probabil lui Claudiu i-a venit dorul de duca si i-a cazut privirea la antipozi ;)

Edited by Traveller
  • Upvote 2