LucianC

alegere furca mtb

Recommended Posts

Dati-mi va rog un sfat pentru o furca mai low budget. Majoritatea timpului sunt in oras, dar la vara as vrea sa fac si niste trasee (nu foarte dificile). Nu sar cu bicicleta, dar am inteles ca daca vreau sa merg pe munte cu ea imi trebuie totusi o furca mai buna. Acum am un sr suntour xcc.

E nevoie sa schimb furca pe care o am? Pana acum nu am avut probleme cu ea.

Daca e sa o schimb cam ce as putea sa iau, cam pana in 400-500 RON.

ms

Lucian

Ai putea cauta o furca Rock Shox Tora 318 U-Turn sau Rock Shox Tora Race (ambele au Motion Control) second hand. Furca noua poti lua cel mult ceva gen Rock Shox Dart 3.

E pt dirtjump..cam useless pt ce vrei tu. Ia un rock shox dart 2 (din cate am vazut nu sunt diferente mari fata de dart 3). Lucreaza bine si e si mai usoaradecat suntour dj

Ia un rock shox dart 2 (din cate am vazut nu sunt diferente mari fata de dart 3)

Dart 2 "normal" nu are amortizor pe compresie. Acesta este disponibil doar ca optiune la Dart 2 (si e standard la Dart 3).

multumesc mult pentru raspunsuri. sa inteleg ca xcc-ul meu nu e adecvat deloc pentru astfel de activitati?

... si, ca sa nu mai deschid alt topic :D, niste frane v-brake de la avid sunt suficiente pentru ce vreau eu sa fac cu bicicleta? aceeasi intrebare pentru roti (remerx grand rock).

Eu nu stiu decat angrenaj XCC de la Suntour. Furci (a caror nume incepe cu X) stiu sa fie XCM, XCT, XCR.

Eu zic sa faci mai intai o tura de proba cu furca actuala. Si daca se poate, sa mergi si pe biciclete cu furci mai bune. Daca o sa constati diferente, stii ce ai de facut. :D

Nu am inteles daca de frane V-Brake Avid intrebi pentru ca le ai deja sau pentru ca vrei sa le cumperi. Daca vrei sa cumperi, recomand Avid Single Digit 7. Daca le gasesti pe undeva. Combinate cu manete de frana Avid Speed Dial 7.

Eu zic ca la 500 lei gaseste si un recon sau ceva mai bun. Eu de exemplu am gasit anul trecut la cineva un rockshox reba cu 600 lei. Toata treaba e sa nu te grabesti. Oferte apar

ok. cu furca o sa mai astept sa mai strang bani si o sa schimb direct pentru ceva in zona 600-1000 RON. :))

legat de frane. Am gasit undeva avid single digit 7 si sunt 180 ron impreuna dar am mai gasit in bazar niste frane mecanice pe disc de la Zoom (nu am mai gasit nicaieri frane din astea). pe ce varianta sa merg? ambele sunt noi.

also, nu mi-a zis nimeni nimic de rotile remerx grand rock.

multumesc pentru toate raspunsurile pana acum. mi-am mai facut si eu o opinie. :D

Am gasit niste roti rigida sphinx rulate 1000 km cu bututci Shimano Deore LX M580

Sunt 180 ron. merita mai mult ca remerx-urile noi (astea ar fi 260 RON)?

Am gasit niste roti rigida sphinx rulate 1000 km cu bututci Shimano Deore LX M580

Sunt 180 ron. merita mai mult ca remerx-urile noi (astea ar fi 260 RON)?

Am si eu cercurile astea(rigida sphinx) deci pot sa-ti dau un sfat.Mie-mi plac si nu le-am menajat prea mult.Intr-o mie de km le-am centrat de 2 ori(chestii de finete),au luat si cateva socuri puternice,mai ales cea de fata ca am o furca mai panarama care zici ca e fixa ;).

Furca Suntour XCC am eu in momentul asta si este o prostie, care va fi schimbata si la mine foarte curand.

Este o prostie pentru ca este foarte grea si nu stie sa faca nimic. Nu are niciun reglaj. Este cea mai "entry-level" furca cu putinta. Sub cele doua burdufuri de cauciuc, daca ai curiozitatea de a le trage in jos sau in sus, vei vedea ca are doua arcuri metalice. Atat, in rest nu are nicio amortizare, niciun rebound, niciun lock-out, nimic.

De asta multi nici nu au auzit de aceasta furca, pentru ca cu greu intra in categoria "furci".