hegoat

Alternative suport bidon.

Recommended Posts

De azi sunt mai putin mandrul posesor al unui cadru Focus Northern Lite (m-au dezamagit cei de la marosbike.ro ) pe care am montat cam tot ce e nevoie pt. pedalat, mai putin suport pt. bidonul de apa.

Am observat ca una dintre gaurile pt. suportul de bidon nu avea surub. Am incercat sa pun unul si am observat nu intra perpendicular pe cadru.Am urmatoarele intrebari:

1)Daca fortez se poate alinia cat de cat sau e posibil sa stric si mai rau (sa fisurez cadrul...eu stiu?)

2)Ce alternative ar fi pt montarea unui bidon cu apa pe cadru? Acel sistem cu curele este de incredere? Are stabilitate? Sau risc sa pierd bidon, suport etc

Nu are rost. Si asa nu prea aveau marimea asta (Ar merge un nr mai mare, dar pt cadre identice din punct de vedere al constructiei si al materialului au preturi care difera cu pana la 250 lei pt ca provin de pe biciclete mai bine sau mai slab echipate.Dar cadrele sunt identice.Deci daca nu au modelul asta marimea potrivita voi fi nevoit sa dau o diferenta ceva pt alte modele). Pe al meu l-am tinut cateva luni in Buzau la o ruda si azi cand am adus bicicleta acasa am vazut ce si cum. Am astptat si asa mult sa vad bicicleta gata odata si nu-mi convine sa o pun iar pe drumuri, nu am nici alta bicicleta cu care sa-mi fac treaba. Deci e mai complicat cu garantia (mai e transportul vreo 50 lei)

Am observat ca una dintre gaurile pt. suportul de bidon nu avea surub. Am incercat sa pun unul si am observat nu intra perpendicular pe cadru.

am avut aceiasi problema: surubul de sus intra putin oblic, nefiind aliniat cu celalalt. problema nu cred ca se rezola in vreun fel. eu pur si simplu am montat suportul asa: am strans suruburile bine, iar devierea de la inceput nici nu se mai observa.

Se poate pune suport de bidoane in spatele seii.Eu am unul ,insa nu l-am folosit niciodata ,ptr ca mi-a crescut ''cocoas''a... si bag acolo tot ce am nevoie.Insa e util cand nu vrei sa cari in carca si 1,5 litri de apa.

despre al doilea sistem de prindere din lista prezentata de Frank stie cineva ceva? Am gasit la bikexpert si eram curios daca are stabilitate sau daca pe un drum mai offroad pica.

Va multumesc. O sa adopt cateva metode si vad care imi convine mai mult.

metoda colierelor functioneaza bine, dar tind sa alunece la vibratii din cauza ca vopseaua este alunecoasa. am rezolvat problema punand intre coliere si cadru o banda subtire de cauciuc (de la o camera veche, cauciuc crud, etc). metoda a tinut pana am schimbat cadru ;). inainte sa cumperi diferiti suporti, incearca metode ieftine de genul asteia.

Soţia mea are, de la IKEA cred, un material ca un cauciuc, subţire ca o muşama, cu găuri, negru. E special antiderapant. Îl folosim şi ca să desfacem un borcan (să nu alunece capacul în mână), sub maşina de făcut pâine, când frământă etc. Am pus şi la biclă sub colierul farului, că tot se ducea în jos. Îngheaţă sub orice colier.

Este cu adeziv acest material? Sau ceva ca o folie? Cum se poate aplica pe cadru?

Ia-ti nene un tarod de 5 si refa filetul, nu te mai complica aiurea.

Este cu adeziv acest material? Sau ceva ca o folie? Cum se poate aplica pe cadru?

E un material în foi, ca o reţea. Pe cadru, tai o fâşie de lăţimea colierului, îl ţii cu mâna, pui colierul deasupra şi strângi...

Si colierele au standardele lor, se gasesc de la "zip ties" din plastic subtire si prost, la altele mai savante cu strangere cu surub, si pana la coliere zdravene (si foarte grele), care se strang cu cheia si pot asigura o prindere foarte ferma de care poti sa te si spanzuri. Dar sa nu ajungem la chestii industriale, cum s-a mai spus, recomand o bucata de cauciuc dintr-o camera peste care se strage un colier de plastic (eventual cu pistol de strans coliere)

[ATTACH=CONFIG]18459[/ATTACH]

Sau daca strangerea nu este suficienta (desi cu niste coliere de plastic mai groase e totul ok) se poate adopta un colier metalic care se strange cu surubelnita.. dar ai toate sansele sa iasa ceva urat foarte improvizat, in plus e cam obligatoriu sa pui ceva dedesupt (cauciuc, pentru ca poti zgaria cadrul).

[ATTACH=CONFIG]18458[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]18458[/ATTACH]

am gasit din intamplare o solutie eleganta de a monta diverse chestii pe bicla:

DMR Hinged Clamps Only £2.99

Aceasta jucarie adauga un filet interior pe cadru.. cu doua dinastea pozitionate unde trebuie se poate monta apoi orice suport, merge cica si pentru adaugare de urechi pentru aripi, etc

Ia-ti nene un tarod de 5 si refa filetul, nu te mai complica aiurea.

sau da o bere la un mecanic si in doua minute a refacut filetul, ai avantajul ca revii la dimensiunile standardizate

Pai daca acolo e deja facut un filet, dar care e stramb, cand incerc sa-l fac pe al doilea nu cred ca o sa mai aiba forma normala

Inainte de a refileta, ai incercat asta?

am avut aceiasi problema: surubul de sus intra putin oblic, nefiind aliniat cu celalalt. problema nu cred ca se rezola in vreun fel. eu pur si simplu am montat suportul asa: am strans suruburile bine, iar devierea de la inceput nici nu se mai observa.

Daca vrei sa refaci filetul, foloseste de preferinta un set de 3 tarozi, nu un tarod universal. Sa folosesti si ulei. La grosimi mici ale materialului in care vrei sa faci filetul (cum este in cazul de fata) nu e asa de problematic, dar in principiu cand tai un filet cu tarodul nu insurubezi in continuu. Din cand in cand desurubezi putin (un sfert de tura sa zicem) ca sa iasa spanul.

Totusi din cate imi aduc eu aminte mi se pare ca cadrul este bucsat, iar filetele dunt date in bucsa nu in materialul cadrului, si eu cred ca tot varianta lui mircescu este cea mai potrivita, iar daca capul surubului ramane putin stramb v-a fi o cheste pur estetica, structural nu vor fi probleme.

Totusi din cate imi aduc eu aminte mi se pare ca cadrul este bucsat, iar filetele dunt date in bucsa nu in materialul cadrului

Asa este. Gaurile nu sunt date direct in cadru, ci in niste bucse.

Pai deja vreo 4 persoane mi-au recomandat sa insurubez asa poate merge si asa voi face...maine