haarp

Ureche schimbator

Recommended Posts

Stie cineva unde pot gasi o ureche de schimbator pentru un cadru Bulls Pro SQ? Multumesc anticipat!

Pune o poza cu urechea.

Am Bulls, mi s-a rupt urechea si mi-a facut un meserias pe freza CNC doua urechi din otel.

Deoarece nu are cum sa se mai rupa, una e disponibila.

Am Bulls, mi s-a rupt urechea si mi-a facut un meserias pe freza CNC doua urechi din otel.

Deoarece nu are cum sa se mai rupa, una e disponibila.

Nu e ca si cum ai pune un cui in panoul electric pe post de siguranta?
  • Upvote 1

Scopul bucatii aleia este sa se rupa inaintea altor piese (cadru sau schimbator) intr-un accident.

fiecare cadru are urechea lui. io am cautat tot bucuestiu o ureche pentru al meu corratec xvert motion si nam gasit. la bebe in dorobanti avea vreo 50 de urechi diferite, nici una ca a mea. pana la urma am asteptat sa vina din germania la importatoru corratec.

Eu prefer sa mi se rupa schimbatorul, decat urechea. Alt schimbator imi iau a doua zi, ureche pentru cadrul meu nu am gasit nicaieri. A trebuie sa astept o saptamana pana mi-a facut-o pe freza. Si chiar daca gaseam pe net, tot trebuia sa astept multe zile pana venea comanda.

Si oricum o ureche costa vreo 50 lei aproape la fel ca un schimbator Acera. Sau Deore second hand.

Azi mi-a sosit urechea din Germania. Am cumparat-o de pe Rad + Tat, Schaltaugen, Navigationsgeräte, Fahrräder. Au foarte multe modele, dar a mea nu am gasit-o. Dupa ce le-am trimis foto mi-au spus ca e pe stoc la pretul de 20 de euro. Am mai comandat una, pentru ca eram in criza de timp, de la xbikers. E ceva mai ieftina - 17 euro - dar n-a ajuns inca. Macar o sa am de rezerva...

Eu prefer sa mi se rupa schimbatorul, decat urechea. Alt schimbator imi iau a doua zi, ureche pentru cadrul meu nu am gasit nicaieri.

Asa cum s-a scris, urechea este conceputa sa cedeze pentru a proteja atat derailleur-ul, cat si cadrul. Poate de un derailleur ieftin nu prea iti pasa, dar cand e vorba de cadru s-ar putea sa regreti ca nu a cedat urechea.

Eu am reusit sa imi indoi urechea de la Magellan-ul meu. Am cautat pe la noi dar nu am gasit. Sambata am trecut prin Szeged si aveam in drumul meu doua magazine de piese de biciclete. Am oprit la primul si le-am aratat defuncta ureche, a scos o gramada de modele de urechi (printre care retin ca era si modelul tau) si am rezolvat problema, am gasit ceea ce cautam.

Nu gasesc acum pe net sa indic pozitionarea lor exacta, dar ambele se gasesc pe drumul care duce spre Budapesta (asa cum este el acum deviat), pe partea dreapta. Primul este la cateva sute de metri dupa ce se trece podul mare peste Tisa, al doilea este la vreo 100-200 de metri pe dreapta, dupa ce faci dreapta pe traseul deviat pentru autoturisme.

Poate timisorenilor si aradenilor le foloseste ce am scris eu aici.