razvan69

Fabian Cancellara

Recommended Posts

In primul rand deschid acest thread pentru ca,dupa parerea mea Cancellara este cel mai bun ciclist la ora asta si cel mai complet(peste Contador).In al doilea rand,pentru ca este ciclistul care se spune ca daca slabeste doar 5 kg poate castiga Turul Frantei.Va invit sa vorbim aici despre el si despre evolutile lui(un fel de Fan Club)

Major Wins:

11 championnats

Champion olympique du contre-la-montre 2008

Champion du monde du contre-la-montre 2006,2007 et 2009

Champion de Suisse sur route 2009

6 fois Champion de Suisse du contre-la-montre

7 étapes sur les grands tours

Tour de France (5 étapes)

Tour d'Espagne (2 étapes)

4 Classiques

Paris-Roubaix 2006 et 2010

Milan-San Remo 2008

Tour des Flandres 2010

2 Courses par étapes

Tirreno-Adriatico 2008

Tour de Suisse 2009

Fabian cred ca ar trebui sa slabeasca aprox.8 kg ca sa poata sa faca fata acceleratiei lui AC pe munte,iar din cate stiu eu daca slabeste atata nu va mai avea aceeasi forta la TT.Degeaba slabeste el 8 kg si e egal cu AC pe munte daca nu mai poate face TT.

Da, si mie imi place mult de Cancellara. Este impresionant! A atacat frumos in toate cele trei situatii in care a iesit victorios: E3-Prijs Harelbeke, Ronde van Vlaanderen, Paris-Roubaix. Si e incredibil de puternic, ca un tanc, locomotiva, etc, :D.

Da, cica fostul sau antrenor a zis ca ar fi in stare sa castige LeTour daca ar slabi vreo 6kg. Zicea ca doar vreo 3 sunt masa musculara restul grasime. Ar fi un fel de Miguel Indurain. Nu neaparat ar fi mai slab la TT daca ar slabi. Pai ce, Contador nu e foarte bun la TT si e usurel rau?

De-abia astept sa-l mai vad si in alte curse. Go Cancellara, GO!!!

E3 Prijs Vlaanderen - Harelbeke 2011

e incredibil baiatu' asta!!!... 2 pene, 1 schimbare de bicla, cursa fara comunicatii radio, nu stia cati/cine sunt in fata. cu vreo 32km inainte de final, la vreo 1:25 fata de lideri, ataca din pluton. multi se tin dupa el, bineinteles numai el la trena. ii ajunge pe evadati (a avut pt putin timp un mic ajutor de la O'Grady) si cu vreo 17km inainte de final ataca din nou, de data asta nimeni nu s-a putut tine de el. castiga la vreun minut diferenta. FENOMENAL!... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif

http://www.youtube.com/watch?v=YOZCXiaaSpU

http://www.youtube.com/watch?v=1ctkUu72jnc

Stati sa vedeti acu analize de cum schimba el cu degetul mic de la piciorul drept in loc de cum schimba cu aratatorul mijlociu de la mana stanga din partea dreapta... Deci clar, are bicicleta electrica, cu motor de 100 de cai...

Incredibil nene, ce clasa le-a dat alora. A spart de 2 ori si tot i-a batut la fundul gol... Go Fabian!

Goofy,iti dai seama ca haterii o sa apara ca ghioceii,mai ales ca iar a schimbat bicla:)))))

absolut fantastic cum s-a desprins pe plat de tankink,la 4:35 in primul video.l-au lovit toate crampele din lume pe bietul olandez.

flandra si roubaix sunt adjudecate parerea mea...cum sa-l bati pe cance?la sprint te bate,te poate ataca in ultimul kilometru sau te poate omori cu 50 km inainte de finis.deci ce sa-i faci?

sa-l ataci in haita ;). cinci oameni bunicei la tt fac un pact. Il ataca, daca il surprind si apuca sa se rupa cu 20km de finish au mare sansa sa imparta intre ei victoria. Dar le trebuie un pact serios. La fel de bine ar putea sa fie din aceeasi echipa si sa faca o tactica de genul asta, doar ca nu stiu cine ar avea echipa. Poate Rabobank? sau care au aratat mai bine la team tt anu asta?

Pai pe langa faptul ca tre sa fie buni la tt, tre sa fie buni si la sprint, nu de alta dar si Cance e bun la TT :D (si sa nu uitam cum a sprintat in Milano San Remo)

Da, si mie imi place mult de Cancellara. Este impresionant! A atacat frumos in toate cele trei situatii in care a iesit victorios: E3-Prijs Harelbeke, Ronde van Vlaanderen, Paris-Roubaix. Si e incredibil de puternic, ca un tanc, locomotiva, etc, :D.

Da, cica fostul sau antrenor a zis ca ar fi in stare sa castige LeTour daca ar slabi vreo 6kg. Zicea ca doar vreo 3 sunt masa musculara restul grasime. Ar fi un fel de Miguel Indurain. Nu neaparat ar fi mai slab la TT daca ar slabi. Pai ce, Contador nu e foarte bun la TT si e usurel rau?

De-abia astept sa-l mai vad si in alte curse. Go Cancellara, GO!!!

Dar de ce sa dea vrabia din mana pe cioara de pe gard? E extrem de bun la ce face, de ce ar urmari cai verzi pe pereti, riscand sa nu mai fie asa de bun la ce face acum? Ar fi o prostie din punctul meu de vedere si decat daca se plictiseste rau de tot castigand clasice si tt-uri si nu mai are niciun challenge, ar merita sa se axeze pe Tur.

Vezi cazul Bradley Wiggins care era bun la TT, a slabit si acu nu e bun nici pe catarari, nu mai e bun nici la TT...

Sa nu cumva sa ramana fara benzina pentru turul flandrei si pentru paris rubaix, parca trage prea tare pentru niste curse pe care nu le are ca obiectiv principal.

Eu cred ca Fabian nu si-a pus inca mintea sa castige Turul... Pare genul mai interesat de spectaculos, genul care ar fi in stare sa rateze un obiectiv major numai ca sa faca ceva mai deosebit in pluton. Nu ma intelegeti gresit, toate astea in sensul bun. Tineti minte cum ii "organiza" pe ciclistii de la cateva echipe diferite pentru tot felul de "manifestatii" in pluton, in Le Tour de anul trecut parca?

Anul asta pare mai pregatit ca oricand sa conteze in Franta. In plus de asta, ar cam fi una din ultimele sanse, daca chiar vrea.

@aalin

lucrurile sunt complicate. el e un tip masiv si foaaarte puternic in cursele de-o zi, TT. pt a castiga un tur tre sa fii bun trei saptamani si (ceea ce toti spun) sa fii foarte usurel (in cazul lui, sa slabeasca mult). asa ca... sa ne multumim cum ii spulbera pe-astia in clasice, anumite etape, TT ;)

pt a castiga un tur tre sa fii bun trei saptamani si (ceea ce toti spun) sa fii foarte usurel

Nu e o regula general-valabila. Miguel Indurain a castigat de 5 ori Turul Frantei la 1.88 si 80kg (de aia i se spunea BigMig :) ),insa ca si Lance detinea o capacitate pulmonara considerabila.

Nu e o regula general-valabila. Miguel Indurain a castigat de 5 ori Turul Frantei la 1.88 si 80kg (de aia i se spunea BigMig :) ),insa ca si Lance detinea o capacitate pulmonara considerabila.

bine de stiut ;)

mi-ar placea sa-l vad cum se transforma... oricum, acum cica are in plan sa devina campion mondial la Road, s-a saturat de TT :), si cica chiar o sa excluda TT-ul. pacat intr-un fel, imi placea sa-l vad la TT (dar las' ca prinde destule in tururi), de-altfel imi place mult cum arata pe bicla (oricare), cum se misca, cum pedaleaza, e una cu bicla, o adevarata masinarie. imi place si cum arata, cum vorbeste, cum se exprima. sper din toata inima sa fie "curat" si sa fie genial pana la capat... ;)

Oare mai sunt vremurile cand poti castiga la peste 80kg Turul? Nu s-au schimbat proportia etape cu catarari foarte abrupte/tt? Sau doar nu s-a gasit in generatia asta ciclistul potrivit? Pare epoca subtireilor.

Oare mai sunt vremurile cand poti castiga la peste 80kg Turul? Nu s-au schimbat proportia etape cu catarari foarte abrupte/tt? Sau doar nu s-a gasit in generatia asta ciclistul potrivit? Pare epoca subtireilor.

Conteaza si ce adversari ai, poate astia de azi sunt mai tari fata de adversarii lui Indurain.

Sau poate din cauza comunicatiilor radio. Parerea mea e ca nu ar trebui sa existe comunicatii radio ciclisti-echipe, penrtru siguranta lor sa existe totusi comunicatii ciclisti-organizatori.

nu cred ca va da pasarea din mana pentru aia de pe gard.sa vedem mai intai daca isi va completa colectia de monumente cu liege si lombardia si asta va fi foarte greu.

la un mare tur,se poate gandi peste vreo 3 ani daca a castigat tot din postura de om de clasice.o vuelta cu 120 km de contratimp individual si fara pirinei cine stie,e posibil...

nu cred ca va da pasarea din mana pentru aia de pe gard.sa vedem mai intai daca isi va completa colectia de monumente cu liege si lombardia si asta va fi foarte greu.

la un mare tur,se poate gandi peste vreo 3 ani daca a castigat tot din postura de om de clasice.o vuelta cu 120 km de contratimp individual si fara pirinei cine stie,e posibil...

parca spaniolii ar fi nebuni sa faca o vuelta pentru fabian, poate daca se tine in elvetia :)

ce credeti, prin absurd, daca ar fi un contratimp individual de... 240km, o etapa grea dintr-un mare tur (cu catarari, coborari, plat), ar castiga-o tot Cancellara?

ce credeti, prin absurd, daca ar fi un contratimp individual de... 240km, o etapa grea dintr-un mare tur (cu catarari, coborari, plat), ar castiga-o tot Cancellara?

Se referea la 240km in total in cele 21 de zile ... ar fi cam 4 ITT de 60km fiecare http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif :P ... nu vom vedea niciodata asa ceva! Ca sa castige un mare tur, Fabian trebuie sa renunte la clasice si sa se antreneze sa reziste pe catararile lungi (daca va aduceti aminte in TdF 09 si 10, Fabian era de fiecare data ultimul care ii ducea trena pe catarari lui Andy, deci daca vrea poate castiga un mare tur!