razvan69

Fabian Cancellara

Recommended Posts

Se referea la 240km in total in cele 21 de zile ... ar fi cam 4 ITT de 60km fiecare http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif :P ... nu vom vedea niciodata asa ceva! Ca sa castige un mare tur, Fabian trebuie sa renunte la clasice si sa se antreneze sa reziste pe catararile lungi (daca va aduceti aminte in TdF 09 si 10, Fabian era de fiecare data ultimul care ii ducea trena pe catarari lui Andy, deci daca vrea poate castiga un mare tur!

Eu am vazut ca a fost penultimul care i-a dus trena pe Alpe d'Huez dar niciodata ultimul.Ultimul era intotdeauna Fuglsang sau C.A.Sorensen.

oare cat ar pierde purito fata de cancellara intr-un contratimp de 240 km?

(desi e imposibil un asa ITT) daca e perfect plat, de la 1h in sus :D

Poi clasamanetul intr-un asemenea TT ar fi ceva de genu:

1.Cancellara

2.Martin +putin

3........ minim 15 minute

...............

ultimul. 1h30 cam asa.

Azi nenea Fabian nu si-a mai scolit adversarii ca anu trecut si a terminat pe 3 in spatele lui Nuyens,Chavanel si Boonen.

Pai daca e asa cum zici tu, a terminat pe 4 :P

Cred ca poti sa il scoti pe Boonen de pe podium, ca nu se supara :D

Cred ca asta e singura cursa in care Cancellara pierde un minut intr-un km.Cred ca a avut ceva crampe.Prost rau Chavanel ca nu l-a atacat si a ramas in roata lui Fabian.

astazi Cancellara a aratat iarasi cat de puternic este. s-a supraapreciat putin, dar se mai intampla.

oricum, ciclismul vad ca are si fata asta urata a lui, a celor ce doar vor sa fie carati, nu suficienti de puternici dar parsivi. urat pe-deoparte, nu mi-ar placea sa am victorii si sa stiu ca am fost carat in spate, caci "eu, individual, nu am puterea celui care ma cara, asa ca... stau si eu la plesneala". urat, zic eu. Cancellara e barbat adevarat si asa sper sa ramana! de-aia zic, ar trebui cumva in marile tururi, o etapa "numai", sa fie un TT de peste 200km (cu de toate, catarari, coborari, plat), sa se vada si puterea adevarata a unui rutier, nu numai a celor ce stau in plasa. inteleg fenomenul, e o intreaga echipa ce il ajuta pe unul (liderul lor) si e normal sa lucreze pt el, nu am nimic impotriva. dar sa fie si una luuunga de TT unde fiecare e el cu el, ne-ajutat de nimeni... poate e imposibil de organizat asa ceva, nu stiu...

so... Cancellara e misto ca rutier, imi place mult de el ;)

----------------------------------------------------------------------------------------------------

si, un bonus :) , cateva info cu ultimile lui bicle. Fabian Cancellara (1.86m; 80-82kg).

2011 Trek Madone size 58

Crankset: 175mm

Stem: 140mm, -7°

Head tube length: 160mm

Top tube length: 573mm (horizontal)

Seat Angle: 73°

Head Angle: 73.8°

2009 Specialized S-Works Tarmac SL2 58cm Pro geometry

Crankset: 175mm

Bars: 44cm (c-c)

Stem: 130, -13°

Top tube length: 582mm (horizontal)

Seat Angle: 73°

Head Angle: 73,5°

Saddle height, from BB (c-t): 785mm

Tip of saddle nose to C of bars (next to stem): 640mm

C of front wheel to top of bars (next to stem): 572mm

Cred ca asta e singura cursa in care Cancellara pierde un minut intr-un km.Cred ca a avut ceva crampe.Prost rau Chavanel ca nu l-a atacat si a ramas in roata lui Fabian.

Da' nu te intrebi daca Chavanel mai putea? :)

Da' nu te intrebi daca Chavanel mai putea? :)

Mai din moment ce a rezistat pana la final inseamna ca mai avea putere.Oricum probabil tactia echipa era sa nu atace si sa astepte sa vina Boonen din spate ca e mai exploziv la sprint decat francezul.Oricum Chavanel a declansat foarte tarziu sprintul si s-a si izolat aiurea.Oricum a iesit un sprint frumos intre 3 non-sprinteri.

ar trebui cumva in marile tururi, o etapa "numai", sa fie un TT de peste 200km (cu de toate, catarari, coborari, plat), sa se vada si puterea adevarata a unui rutier, nu numai a celor ce stau in plasa.

ITT de 70km in fiecare GT si ii linisteste pe 90% dintre rutieri! dar din pacate nu vom vedea niciodata un asemenea ITT, cel mult in TTT de 70km!

Un interviu foarte interesant cu Fabian: http://www.cyclingnews.com/news/cancellara-warns-rivals-to-fasten-seatbelts-ahead-of-paris-roubaix

"I’m very happy: there were fifty of them behind a gladiator,” Cancellara continued. “It was a spectacle and a double satisfaction: I lost by trying to win, the others rode only to make me lose. And in the end the one who was always in the wheels won. Congratulations to Nuyens, but for me [winning] like that has no value.”

:) asta ziceam si eu: "...for me [winning] like that has no value.”

Cancellara cica a mers doar cu 5 secunde mai lent pe Muur-Kapelmuur decat anul trecut. http://www.cyclingnews.com/news/cancellara-only-slightly-slower-on-muur-in-2011-tour-of-flanders

----

"On reviewing television footage of the last two Tours of Flanders, L’Équipe revealed that Cancellara’s 2011 ride was close to the level of his effort from twelve months ago. The French newspaper clocked Cancellara’s ascent of the 475m that make up the Muur “proper” at 1:47 in 2010, while he rode up it in 1:52 (for an average speed of 15.2kph) in 2011."

:) asta ziceam si eu: "...for me [winning] like that has no value.”

Cancellara cica a mers doar cu 5 secunde mai lent pe Muur-Kapelmuur decat anul trecut. http://www.cyclingnews.com/news/cancellara-only-slightly-slower-on-muur-in-2011-tour-of-flanders

----

"On reviewing television footage of the last two Tours of Flanders, L’Équipe revealed that Cancellara’s 2011 ride was close to the level of his effort from twelve months ago. The French newspaper clocked Cancellara’s ascent of the 475m that make up the Muur “proper” at 1:47 in 2010, while he rode up it in 1:52 (for an average speed of 15.2kph) in 2011."

WOW.Asta inseamna ca ceilalti oameni si-au imbunatatit considerabil valoarea fata de anul trecut.Mie nu-mi vine sa cred cum Cancellara a fost doar cu 5 secunde mai lent decat anul trecut.Parca mergea in reluare pe langa Gilbert.Si pe Vosberg la fel.

WOW.Asta inseamna ca ceilalti oameni si-au imbunatatit considerabil valoarea fata de anul trecut.Mie nu-mi vine sa cred cum Cancellara a fost doar cu 5 secunde mai lent decat anul trecut.Parca mergea in reluare pe langa Gilbert.Si pe Vosberg la fel.

uite-te ca am postat din nou niste filmulete, dinte care si catararea pe Muur-Kapelmuur. Cancellara a pierdut mult pana sa inceapa catararea. pe Muur s-a ambitionat si a mers destul de bine. per total Gilbert a urcat cu 9 secunde mai rapid decat Cancellara, acum in 2011.

bicla lui pt Paris-Roubaix ---> http://www.cyclingnews.com/features/pro-bike-fabian-cancellaras-leopard-trek-team-issue-madone-6-series-ssl-paris-roubaix

------------------------------------

Complete bike specifications

Frame Trek Madone 6-Series SSL Paris-Roubaix, 58cm H1

Fork Trek Madone 6-Series SSL Paris-Roubaix, tapered 1 1/8"-to-1 1/2" tapered

Headset Cane Creek integrated, 1 1/8"-to-1 1/2" tapered

Stem Bontrager Race XXX Lite, 140mm x -6°

Handlebars Bontrager Race Lite Anatomic, 44cm (c-c)

Tape/grips Bontrager Cork

Front brake Shimano Dura-Ace BR-7900 w/ Yumeya pad holders and hardware, Bontrager carbon-specific cork pads

Rear brake Shimano Dura-Ace BR-7900 w/ Yumeya pad holders and hardware, Bontrager carbon-specific cork pads

Brake levers Shimano Dura-Ace STI Dual Control ST-7900

Front derailleur Shimano Dura-Ace FD-7900-F

Rear derailleur Shimano Dura-Ace RD-7900

Shift levers Shimano Dura-Ace STI Dual Control ST-7900

Cassette Shimano Ultegra CS-6600, 11-23T

Chain Shimano Dura-Ace CN-7900

Crankset Shimano Dura-Ace FC-7900, 175mm, 53/42T

Bottom bracket Enduro XD-15 integrated for BB90

Pedals Speedplay Zero Titanium

Wheelset Bontrager Race XXX Lite tubular

Front tire FMB Paris-Roubaix tubular, 27mm

Rear tire FMB Paris-Roubaix tubular, 27mm

Saddle Bontrager Team Issue

Seat post Bontrager Ride Tuned Carbon seatmast cap, 20mm offset

Bottle cages Trek Bat Cage w/ friction tape

Computer Bontrager Node 1, SRM PowerControl 7

Other accessories Custom AceCo K-Edge chain catcher, Shimano Yumeya full bolt kit, cables and YM-SP91 housing

Critical measurements

Rider's height 1.86m (6' 1")

Rider's weight 82kg (181lb)

Saddle height, from BB (c-t) 784mm

Saddle setback (ask mechanic) 95mm

Seat tube length, c-t 514mm

Seat tube length, c-c 494mm

Tip of saddle nose to C of bars (next to stem) 624mm

Saddle-to-bar drop (vertical) 113mm

Head tube length 160mm

Top tube length 573mm

Total bicycle weight 7.45kg (16.42lb)

Imagine postată

Eu ma mir foarte tare ca pana acum Fabian nu a fost acuzat de dopaj.

L-au acuzat, dar de dopaj "tehnologic" ca sa zic asa :)

tocmai a castigat Strade Bianche. imi place tare rau de tipul asta... ce tare tre sa fie sa fii bun TT'ist... bineinteles pe langa alte calitati. a facut diferenta pe o mica catarare, a pus o mica distanta. in spatele lui un trenulet de cinci rideri nu reusesc sa il ajunga... la final vreun minut diferenta... astept sa-l vad in urmatoarele curse B-)

Am vazut si io cursa. A fost mai cuminte, a avut rabdare pana mai spre final, n-a mai atacat cu 40 de km inainte ci doar cu vreo 20. Arata bine de tot pt. clasice. Anu' asta spun toti ca e mai in forma decat in ultmii ani. Abea astept Roubaix!

Gilbert a venit la minute bune, parea un pic "ciugulit".

Gilbert inca nu e in forma.Are cateva kg in plus pe care spera el sa le dea jos in Tirreno pentru a fi in forma in Milano - San Remo.

Cancellara arata ca o bestie.Din Turul Qatar-ului are o forma foarte buna.E clar favoritul dintre non-sprinteri in Milano-San Remo.Ma astept la lucruri mari de la RadioShack anul asta in clasice.Cancellara(Milano-SanRemo,Ronde,Paris-Roubaix) si fratii Schleck,Horner,Bakelants,Hermans in Ardeni.Va fi o lupta foarte interesanta de acum incolo intre RadioShack si BMC.Si nici OmegaPharma-QuickStep nu trebuie uitata.Boonen arata bine rau de tot anu asta.A aratat de poate in Qatar si Het Volk cat de bun e.

• Upvote 1

Si mie a inceput sa-mi placa enorm de mult Cancellara ! Omul chiar e bestial, in adevaratul sens al cuvantului ! Cred ca va face o figura frumoasa in Il Giro, din ce-am citit intr-un mic interviu, ii place ff mult turul italian. In Tirreno Adriatico parca pedala cu o usurinta si un stil incat pina si comentatorilor le-au lasat impresia ca se joaca acolo in fruntea plutonului, ceva de genul < Nu ma enervati ca pina sositi voi la Finish, eu deja trec la desert ! > ;))

Ptr acest inceput de an l-a cam eclipsat pe Andy ! Peste tot auzi numai si numai de Cancellara ! :)

Cam asta se intampla in fiecare primavara, de aceea se numesc curse clasice si nu tururi de 3 saptamani :) De Andy o sa auzi in Turul Frantei mult mai mult decat de Cancellara.

De eram in locul lu' Cancellara ii dadeam cu bicicleta in cap lu' Simnon Gerans dupa Milano-Sanremo. Cancellara a dus o trena incredibila. Pacat ca nu a castigat...

• Upvote 1